Skocz do zawartości
Gość nrm

WHT Cafe / Gadka szmatka / O wszystkim i niczym...

Polecane posty

Gość l3szcz

Masz rację. Jakiś szacunek do zmarłego jednak trzeba mieć, nawet jeżeli robił gówno to kiedyś, kieeedyś na pewno zrobił coś dobrego :) A w jego wypadku - przeżył chociażby Auschwitz, był wytrzymały by przejść takie piekło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Osobną kwestią pozostaje to w jaki sposób został zwolniony z obozu i kto komu za to zapłacił :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat ten jest bardzo śliski. Zacytowany artykuł to pitu pitu bez żadnych konkretów, napisane przez właściciela jednego z tych sklepików.

 

Sam klucz licencyjny może być zarówno legalny, jak i nielegalny. Ważny jest kontekst, w jakim został użyty i od EULA przypisanej do tego klucza. A jej (jak i pochodzenia tych kluczy) to niestety nie znamy. Ot przykładowo użycie wyłudzonego klucza instalacji grupowej jako detalicznego nie będzie legalne, bo pomimo, że posiadamy fakturę z tym kluczem, to takie postępowanie narusza warunki licencjonowania grupowego w którym ten klucz został wprowadzony do obiegu.

 

A pisanie o tym, że Microsoft wprowadza w błąd klientów... Może i wprowadza (w sensie - jego PoV jest różny od innych oddziałów terenowych)... Ale zgadnijcie, kto w razie kontroli będzie weryfikował legalność takiej instalacji? Sprzedawca klucza, czy polski oddział Microsoft :P?

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Kolega chce kupić laptopa i nie ma na nim zainstalowanego systemu i chciałby oddzielnie kupić sobie w8. Sam się zastanawiam czy na desktopa nie kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat ten jest bardzo śliski. Zacytowany artykuł to pitu pitu bez żadnych konkretów, napisane przez właściciela jednego z tych sklepików.

 

Sam klucz licencyjny może być zarówno legalny, jak i nielegalny. Ważny jest kontekst, w jakim został użyty i od EULA przypisanej do tego klucza. A jej (jak i pochodzenia tych kluczy) to niestety nie znamy. Ot przykładowo użycie wyłudzonego klucza instalacji grupowej jako detalicznego nie będzie legalne, bo pomimo, że posiadamy fakturę z tym kluczem, to takie postępowanie narusza warunki licencjonowania grupowego w którym ten klucz został wprowadzony do obiegu.

 

Ostatnio zmuszony zostałem do zakupu klucza ze znanego portalu aukcyjnego, i nie było żadnych problemów z nim, klucz do Win7. Poza tym kupowanie kluczy jest LEGALNE o ile pochodzi on z legalnego źródła. Pierwszy taki klucz nabyłem do XP-eka ale przed zakupem wysłałem zapytanie do MS-a o legalność nabycia takiego klucza i w odpowiedzi dowiedziałem się że jeśli klucz zadziała to jest wszystko ok, jeśli nie to znaczy, że kradziony albo zdobyty w nielegalny sposób lub pochodzi z techa albo jest to klucz zbiorowy. Mało tego klucz zakupiony w kraju X można używać w kraju Y i to też jest legalne na terenie całej uni.

 

W ogólnie nie wiem skąd się biorą pomysły że to jest nielegalne.

Edytowano przez robson345 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Robson, to jest Polska, więc wolałem się upewnić ;)

 

Amber gold też był legalny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamikadze jak chcesz się upewnić to się dzwoni do MS-a. Za czasów pełnego wsparcia dla 7 wiele razy prowadziłem dyskusję przez telefon z ludźmi od pomocy technicznej i dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy w tym tego że nawet kupowanie kluczy w wersji oem od firm takich jak HP jest w pełni legalne. Fakt faktem że zdarzali się ludzie którzy nie byli przeszkoleni i mówili mi zupełnie co innego odnośnie kluczy, kiedy im mówiłem że dostałem inna informacje wcześniej, momentalnie nabierali wody w usta.

To jest tak samo jak z dowodami osobistymi, dzwoniąc do urzędu powiedziano mi że tylko osobiście mogę złożyć wniosek o dowód i nie ma innej opcji, bo formularz musi być podpisany przy urzędniku. Kiedy zadzwoniłem do MSW dowiedziałem się że mogę to zrobić przez internet mimo że jeszcze nie uruchomili dedykowanej platformy. Wszystko opiera się o to czy trafisz na kompetentną osobę. Czasami trzeba kilka razy podzwonić żeby uzyskać wszystkie informacje.

 

Odnośnie Amber, gdyby nie upadli to by nadal legalnie działali do dzisiaj, kto wie może nawet by dostali wszystkie wymagane licencje :)

Edytowano przez robson345 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Najpierw chciałem sprawdzić opinie i wiarygodność wśród społeczeństwa bo jak wcześniej mówiłem zakup jest w 'planach' ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

W ogólnie nie wiem skąd się biorą pomysły że to jest nielegalne.

Napisałem, że jest to sprawa bardzo śliska.

Nie napisałem, że jest to stuprocentowo nielegalne. Ale nie napisałem też, że jest to stuprocentowo legalne.

 

 

Poza tym kupowanie kluczy jest LEGALNE o ile pochodzi on z legalnego źródła.

Zgadza się. Wszystko zależy od źródła, z którego taki sprzedawca ma klucze.

Swego czasu było dużo aukcji oferujących klucze... pochodzące z akademickiego DreamSparka, Technetu czy MSDN.

Ich użycie jest zasadniczo legalne tylko przez osobę, która je wygenerowała (i na określonych dodatkowo warunkach).

Co nie znaczy, że (technicznie rzecz biorąc) u innej osoby ten system się nie aktywuje i nie będzie działał stuprocentowo poprawnie.

Do czasu kontroli antypirackiej.

 

 

 

Kamikadze jak chcesz się upewnić to się dzwoni do MS-a.

No ale w tym zacytowanym artykule było wyraźnie napisane, że MS wprowadza pytających w błąd uznając te klucze za nielegalne :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem kontrolę z MS osobiście i powiem tyle, że wszystkie klucze, które są w nieoficjalnej sprzedaży ( Allegro itp.) nie spełniają licencji MS.

Sprzedający zapewniają o legalności ale to tylko ich mniemanie.

Kupując licencję MS musi być naklejka licencyjna i dowód zakupu. Same naklejki przeważnie są odzyskiwane z komputerów poleasingowych, które są sprowadzane z innych krajów. Licencja taka jest ważna jeżeli zostanie nabyta z komputerem ( nie sama naklejka) i system musi być zainstalowany w takiej wersji językowej jak był sprzedany pierwotnie, czyli np. komputer został sprzedany w Szwecji to musi być szwecka wersja językowa ( z inna wersja językową jest po prostu pirat).

Co do samych kluczy to tym bardziej nie jest legalne.

MS sprzedając licencje wielostanowiskowe do każdego stanowiska daje naklejkę licencyjną więc oferty samych kluczy z rzekomych licencji wielostanowiskowych są dla klientów z reklamy pewnej sieci sklepów:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupując licencję MS musi być naklejka licencyjna i dowód zakupu.

Microsoft ma taką zachciankę, żeby użytkownik dysponował dwoma dowodami legalności (spośród naklejki, faktury, oryginalnego nośnika, czegoś jeszcze), ale to nie jest wymagane, żeby oprogramowanie było legalne. Zresztą, teraz najlepiej po prostu w firmie nie używać Windowsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Licencja taka jest ważna jeżeli zostanie nabyta z komputerem ( nie sama naklejka) i system musi być zainstalowany w takiej wersji językowej jak był sprzedany pierwotnie, czyli np. komputer został sprzedany w Szwecji to musi być szwecka wersja językowa ( z inna wersja językową jest po prostu pirat).

 

Pytałem w MS: nie musi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Pytałem w MS: nie musi.

 

To życzę powodzenia w przypadku kontroli :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem kontrolę z MS osobiście i powiem tyle, że wszystkie klucze, które są w nieoficjalnej sprzedaży ( Allegro itp.) nie spełniają licencji MS.

O jakiej kontroli ty piszesz? Jedyny sposób skontrolowania klucza to jest weryfikacja telefoniczna lub online.

 

Sprzedający zapewniają o legalności ale to tylko ich mniemanie.

Kupując licencję MS musi być naklejka licencyjna i dowód zakupu. Same naklejki przeważnie są odzyskiwane z komputerów poleasingowych, które są sprowadzane z innych krajów. Licencja taka jest ważna jeżeli zostanie nabyta z komputerem ( nie sama naklejka) i system musi być zainstalowany w takiej wersji językowej jak był sprzedany pierwotnie, czyli np. komputer został sprzedany w Szwecji to musi być szwecka wersja językowa ( z inna wersja językową jest po prostu pirat).

Bzdury, bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Potwierdzeniem zakupu i legalności systemu jest faktura a nie naklejka. Tym bardziej że systemy można sobie pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery

 

Odnośnie używania komputera z daną wersją językową jest regulowana przez przepisy unijne i tak każdy ma prawo używać własnej wersji językowej na terenie całej unii. Poza tym w systemie Win 7 Ultimate masz prawo wyboru i instalacji ponad 30 języków i to od ciebie zależy jaki język sobie zainstalujesz i postawisz. I to jest opcja dostępna po instalacji systemu jako dodatek. Jak znajdę chwilę to poszukam i dodam regulacje odnośnie używania wersji językowej poza krajem na terenie unii.

 

Co do samych kluczy to tym bardziej nie jest legalne.

MS sprzedając licencje wielostanowiskowe do każdego stanowiska daje naklejkę licencyjną więc oferty samych kluczy z rzekomych licencji wielostanowiskowych są dla klientów z reklamy pewnej sieci sklepów:)

Zgadza się kupowanie i używanie kluczy wielostanowiskowych jest nielegalne. Ale kupowanie kluczy od partnerów MS-a którzy sprzedają klucze na jedno stanowisko na Allegro jest jak najbardziej legalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O jakiej kontroli ty piszesz? Jedyny sposób skontrolowania klucza to jest weryfikacja telefoniczna lub online.

 

Bzdury, bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Potwierdzeniem zakupu i legalności systemu jest faktura a nie naklejka. Tym bardziej że systemy można sobie pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery

 

Odnośnie używania komputera z daną wersją językową jest regulowana przez przepisy unijne i tak każdy ma prawo używać własnej wersji językowej na terenie całej unii. Poza tym w systemie Win 7 Ultimate masz prawo wyboru i instalacji ponad 30 języków i to od ciebie zależy jaki język sobie zainstalujesz i postawisz. I to jest opcja dostępna po instalacji systemu jako dodatek. Jak znajdę chwilę to poszukam i dodam regulacje odnośnie używania wersji językowej poza krajem na terenie unii.

 

Zgadza się kupowanie i używanie kluczy wielostanowiskowych jest nielegalne. Ale kupowanie kluczy od partnerów MS-a którzy sprzedają klucze na jedno stanowisko na Allegro jest jak najbardziej legalne.

 

Co do kontroli to miałem osobistą kontrolę przez pracowników MS.

 

 

Bzdury, bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Potwierdzeniem zakupu i legalności systemu jest faktura a nie naklejka. Tym bardziej że systemy można sobie pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery

 

Sprzedam ci w takim razie na fakturze 100 licencji bez naklejek. :)

 

 

Prawo wyboru języka jest oczywiście legalne ale tylko w wersjach profesjonalnych a nie home i tym bardziej oem.

 

Jaki partner MS sprzedaje same klucze bez naklejek licencyjnych ? Wiele już lat sprzedaję oprogramowanie MS i jeszcze nigdy z legalnej dystrybucji nie otrzymałem klucza bez naklejki.

 

 

Edytowano przez strefapc (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Potwierdzeniem zakupu i legalności systemu jest faktura a nie naklejka. Tym bardziej że systemy można sobie pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu

Potwierdzeniem zakupu - tak. Legalności - niekoniecznie. Ale sama naklejka jako taka też nie jest gwarancją legalności.

 

Jeśli w momencie dokonywania kontroli licencjodawca (w tym przypadku Microsoft - i jego polski oddział) będzie twierdził, że używasz go niezgodnie z licencją, to niestety, to ty masz problem. I wtedy machanie fakturką raczej nie za bardzo pomoże (może co najwyżej zmniejszyć wymiar kary - ale też dyskusyjne, ze względu na cenę).

 

 

Zgadza się kupowanie i używanie kluczy wielostanowiskowych jest nielegalne. Ale kupowanie kluczy od partnerów MS-a którzy sprzedają klucze na jedno stanowisko na Allegro jest jak najbardziej legalne

A skąd wiesz, czy klucz, który dostałeś jest:

- wersją RETAIL

- wersją OEM

- wersją MAK/wielostanowiskową

- wersją z ograniczeniami (akademicką, non-profit, ...)

I tu jest cały właśnie problem. Że nie ma nigdzie ani spisu tych autoryzowanych partnerów MS, ani też nie ma prostej możliwości weryfikacji z jakiego kanału dystrybucyjnego jest ten-konkretny-klucz i w jakim kontekście wolno, a w jakim nie można go użyć.

 

[przykładowo - mając wersję non-profit możesz mieć na nią fakturę, ale używanie tego w firmie nie będzie legalne - pomimo faktury czy nawet naklejki; dowcip tylko taki, że na naklejce jest zaznaczony kod kanału dystrybucji, więc mając ją można dojść do powiązanej EULA]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do kontroli to miałem osobistą kontrolę przez pracowników MS.

A od kiedy to pracownicy MS-a mają prawo wejść do firmy i sprawdzić legalność oprogramowania na komputerach? Tak chętnie wszystkich wpuszczasz do firmy na kontrole?

 

 

Sprzedam ci w takim razie na fakturze 100 licencji bez naklejek. :)

No tak nie zrozumiał..

 

 

Prawo wyboru języka jest oczywiście legalne ale tylko w wersjach profesjonalnych a nie home i tym bardziej oem.

 

Ręce i nogi opadają, patrz kupiłem win7 ultiamte w wersji ooem i mam wybór języka i co twoim zdaniem łamie prawo. Pewnie też twoim zdaniem powinienem kupić system w kraju w którym mieszkam. Weź się człowieku doinformuj.

 

Jaki partner MS sprzedaje same klucze bez naklejek licencyjnych ? Wiele już lat sprzedaję oprogramowanie MS i jeszcze nigdy z legalnej dystrybucji nie otrzymałem klucza bez naklejki.

 

Chłopie też mam naklejki ale to nie one decydują o tym czy nabyłem system w sposób legalny czy też nie.

 

Jako partner powinieneś tym bardziej skontaktować się z MS-em w celu weryfikacji swoich poglądów odnośnie korzystania z systemu. Oraz wysłać zapytanie do kogoś z UE żeby Ci wyjaśnił na jakiej zasadzie rozpowszechnia się systemy na terenie UE.

 

 

Potwierdzeniem zakupu - tak. Legalności - niekoniecznie. Ale sama naklejka jako taka też nie jest gwarancją legalności.

 

Jeśli w momencie dokonywania kontroli licencjodawca (w tym przypadku Microsoft - i jego polski oddział) będzie twierdził, że używasz go niezgodnie z licencją, to niestety, to ty masz problem. I wtedy machanie fakturką raczej nie za bardzo pomoże (może co najwyżej zmniejszyć wymiar kary - ale też dyskusyjne, ze względu na cenę).

Żadna firma nie ma prawa wejść do mojej firmy i sprawdzić sobie oryginalność oprogramowania. Od tego są odpowiednie służby do których MS jak i inne firmy mogą się zgłosić z taką prośbą. Poza tym to nie ja jako kupujący odpowiadam za to że sprzedający handluje licencjami którymi nie powinien. Jeśli padłem ofiarą oszustwa to na pewno nie będę z tego tytułu płacił żadnych kar.

 

Zgadza się kupowanie i używanie kluczy wielostanowiskowych jest nielegalne. Ale kupowanie kluczy od partnerów MS-a którzy sprzedają klucze na jedno stanowisko na Allegro jest jak najbardziej legalne

A skąd wiesz, czy klucz, który dostałeś jest:

- wersją RETAIL

- wersją OEM

- wersją MAK/wielostanowiskową

- wersją z ograniczeniami (akademicką, non-profit, ...)

I tu jest cały właśnie problem. Że nie ma nigdzie ani spisu tych autoryzowanych partnerów MS, ani też nie ma prostej możliwości weryfikacji z jakiego kanału dystrybucyjnego jest ten-konkretny-klucz i w jakim kontekście wolno, a w jakim nie można go użyć.

 

[przykładowo - mając wersję non-profit możesz mieć na nią fakturę, ale używanie tego w firmie nie będzie legalne - pomimo faktury czy nawet naklejki; dowcip tylko taki, że na naklejce jest zaznaczony kod kanału dystrybucji, więc mając ją można dojść do powiązanej EULA]

Od kiedy to handel oem jest nielegalny i klucze są też nielegalne? Nowe prawo chcesz ustalać?

 

Poza tym bardzo szybko klucze są weryfikowane w systemie MS-a i zazwyczaj większość zostaje odrzucona po drugiej weryfikacji. A jeśli nie jesteś pewny to zawsze możesz się skontaktować z samym MS-em w celu sprawdzenia źródła klucza. Taki wielki problem jest zadzwonić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żadna firma nie ma prawa wejść do mojej firmy i sprawdzić sobie oryginalność oprogramowania. Od tego są odpowiednie służby do których MS jak i inne firmy mogą się zgłosić z taką prośbą.

Firma jako taka - nie. Ale firma w asyście policji (ze względu na podejrzenie naruszenia warunków licencji) - tak.

 

 

 

Poza tym to nie ja jako kupujący odpowiadam za to że sprzedający handluje licencjami którymi nie powinien.

Odpowiadasz. To się zwie "paserstwo nieumyślne". Art. 292 i 293 KK.

 

 

 

Jeśli padłem ofiarą oszustwa to na pewno nie będę z tego tytułu płacił żadnych kar.

Więc procesuj się ze swoim sprzedawcą...

 

 

 

Od kiedy to handel oem jest nielegalny i klucze są też nielegalne? Nowe prawo chcesz ustalać?

Gdzie napisałem, że "handel oem jest nielegalny i klucze są też nielegalne"?

 

 

 

A jeśli nie jesteś pewny to zawsze możesz się skontaktować z samym MS-em w celu sprawdzenia źródła klucza. Taki wielki problem jest zadzwonić?

No wg zacytowanego gdzieś tam wcześniej artykułu, to wg jego autora "MS wprowadza w błąd" ;)

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@robson masz swoje teorie niczym nie poparte więc nie ma co dalej z Tobą dyskutować na ten temat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×