Skocz do zawartości
Grzegorz Z

Własne datacenter - szacowanie kosztow

Polecane posty

Ochrona - przez całą dobę w okolicy tych magazynów chodzi paru cieci to nikt nieproszony nie powienien się kręcic

 

jaja sobie robisz czy nie wyłapałem ironii? nie chodzi o cieciów, którzy raz na jakiś czas zerkną czy coś się nie dzieje, ale o autoryzowany dostęp do pomieszczeń z serwerami, kamery, etc

 

Ogień - Masz tyle miejsca że możesz ustawiać server co 10 metrów to najwyżej spali Ci sie 1 szafa, a magazyny na 100% są wyposarzone w czujniki dymu i piorunochrony :) O czymś zapomniałem?

 

tak, o pokazaniu mi jak mówisz klientowi, że jego dedyk się spalił, ponieważ nie miałeś żadnego systemu gaszenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Hmm a nie lepiej wynająć/ odkupić od miasta/ prywatnych inwestorów odpowiedniej hali blisko światełek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@m.p czy Ty na pewno słyszałeś żeby komuś się sprzed palił żywym ogniem?? :) No chyba że Ty w domu używasz sprzetu z lampami elektronowymi to mogły by Ci sie szkiełka po przegrzewać :):) Jak tak to muszę ćie poinformować o istnieniu bezpieczników, systemach zabezpieczających sprzed przed przepięciami, iskrzeniem i przegrzaniem.

P.S. To chyba jasne że znalazła by się wypełniona CO2. BHP obowiązkowo.

 

Pawel_15 poczytaj wypowiedzi "amator"

(...) Zorientowanie się w cenach nieruchomości, może jakiś stary magazyn do remontu itp, oraz przeanalizowanie czy jest do czego się wpiąć. Z tego co sam się orientuję, to jakieś możliwości odnośnie łącza są tam, gdzie są linie kolejowe. PKP ma jakąś spółkę zależną która ma sieć, nie pamiętam dokładnie nazwy.
A Ty myślisz że do magazynów to się statkiem płynie ?? Na pewno są tam tory kolejowe, a przez Łódź lecą aż 4 światełka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@m.p czy Ty na pewno słyszałeś żeby komuś się sprzed palił żywym ogniem?? :) No chyba że Ty w domu używasz sprzetu z lampami elektronowymi to mogły by Ci sie szkiełka po przegrzewać :):) Jak tak to muszę ćie poinformować o istnieniu bezpieczników, systemach zabezpieczających sprzed przed przepięciami, iskrzeniem i przegrzaniem.

P.S. To chyba jasne że znalazła by się wypełniona CO2. BHP obowiązkowo.

 

ta, gdyby pożar w ogóle nie szkodził serwerom to w serwerowniach nie montowałoby się systemów ppoż..... podczas pożaru serwer może ulec uszkodzeniu, serio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@m.p czy Ty na pewno słyszałeś żeby komuś się sprzed palił żywym ogniem?? :) No chyba że Ty w domu używasz sprzetu z lampami elektronowymi to mogły by Ci sie szkiełka po przegrzewać :):) Jak tak to muszę ćie poinformować o istnieniu bezpieczników, systemach zabezpieczających sprzed przed przepięciami, iskrzeniem i przegrzaniem.

P.S. To chyba jasne że znalazła by się wypełniona CO2. BHP obowiązkowo.

 

Pawel_15 poczytaj wypowiedzi "amator" A Ty myślisz że do magazynów to się statkiem płynie ?? Na pewno są tam tory kolejowe, a przez Łódź lecą aż 4 światełka

 

Co z tego, że będziesz miał halę przy światełku, jak i tak łącze będziesz odbierał z głównego węzła w Łodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Śmiech po pachy z tymi Waszymi ekonomicznymi zapędami, w życiu nie założylibyście firmy. Chyba że w naszym kraju są tylko miliarderzy, którzy wydają miliony by sprzedawać hosting. W biznesie się liczy umysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

TheArt nieczęsto popieram Twoje teksty, ale tu fakt - śmiać mi się chce.. "agregat - 10 baniek... klima - 5 baniek... nieruchomość - bańka" ...takie wyliczanie w milionach złotych, jakby ktoś chciał stawiać drugie home "od tak"... wszyscy nagle tacy pro i super.. a stawiają te swoje zasrane za przeproszeniem (a bo się wkurzyłem) "serwerownie" z VPSami za 20zł cholera-wie-gdzie...

 

nie ma bata, nie wierzę, że jak ktoś ma wujka/ojca z domkiem i wolną piwniczką (nawet nie piwnicą), dobrze wszystko postawione, bez klęsk żywiołowych i uzbiera te 10000 PLN to może już sobie serwa postawić... takich dwóch studencin, którzy mają łby na karku, 4-5 godzin poza domem, kiedy to idą na zajęcia, a potem wracają i siedzą na przemian w piwniczce... a potem można kombinować dalej.. inkubatorek jakiś i "jazda"... za 2-3 lata jest agregat.... zapalcie sobie lampkę nocną w domu i zostawcie włączoną... jaki będzie miała uptime? wiem, że to ostre porównanie, ale przecież to logiczne, że na początku ta "serwerownia" byłaby dość prymitywna... ale nie, że od razu miliony na super wypas... oczywiście to wszystko wolne wnioski, nieprzemyślane kalkulacje, ale nie róbmy z igły widły...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zapalcie sobie lampkę nocną w domu i zostawcie włączoną... jaki będzie miała uptime? wiem, że to ostre porównanie, ale przecież to logiczne, że na początku ta "serwerownia" byłaby dość prymitywna...

 

Uptime, jak uptime, ale przyłącza domowe mają lekko ograniczony amperaż. Stąd też zbyt wiele serwerów na tym nie postawisz. Nawet przy innych lokalizacjach głupi prąd staje się czasami jednym z większych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja od zera w duże dc to fail. Najpierw się reselleruje zdobywając klientów, potem się wynajmuje pomieszczenie swoje. Do budowy dc własnego to daleka droga. Trzeba mieć najpierw potrzebę jego wybudowania czyli klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Nie wolno zapominac o jeszcze jednej kwestii, mianowicie jak juz ktos sobie postawie takie DC trzeba w koszta wliczyc wszelkiego typu przeglady :) a roczny support w srednio wyposazonej serwerowni wynosi ok. 100.000 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uptime, jak uptime, ale przyłącza domowe mają lekko ograniczony amperaż. Stąd też zbyt wiele serwerów na tym nie postawisz. Nawet przy innych lokalizacjach głupi prąd staje się czasami jednym z większych problemów.

Moja domowa instalacja elektryczna ma problem z jednoczesnym obsłużeniem pralki i kuchenki elektrycznej (kiedyś musiałem zamiast frytek zjeść kanapki i poczekać aż się pranie skończy), o jednoczesnym używaniu czajnika elektrycznego z czymś równie prądożernym nie wspomnę. Nie wyobrażam sobie postawienia w domu szafy serwerów (nawet po wypruciu obecnych przewodów ze ścian i wymianie instalacji na nową). Domowe instalacja nie są na takie rzeczy przygotowane. Jeden "serwer" gdzieś pod biurkiem jeszcze ujdzie, ale jak już wspomniał Sebak- nawet "centra danych" zlokalizowane w biurowcach mają problem z prądem (właśnie ze względu na nieprzystosowaną do tego typu rzeczy instalacje elektryczną). Samo przystosowanie instalacji (pomijając już nawet kwestie agregatu w ogóle) to wcale nie takie małe koszty jak się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wolno zapominac o jeszcze jednej kwestii, mianowicie jak juz ktos sobie postawie takie DC trzeba w koszta wliczyc wszelkiego typu przeglady :) a roczny support w srednio wyposazonej serwerowni wynosi ok. 100.000 zl

 

Cóż, od samego początku gadasz w tym wątku głupoty wyssane z palca, wraz z cenami z kosmosu. Jeśli nie masz pojecia o czym piszesz, to lepiej nie pisz. Jakoś nie wierzę, by roczne przeglądy serwerowni z 1 szafą(a o takich tymczasowo rozmawiamy) wynosiła ok. 100 tyś zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cóż, od samego początku gadasz w tym wątku głupoty wyssane z palca, wraz z cenami z kosmosu. Jeśli nie masz pojecia o czym piszesz, to lepiej nie pisz. Jakoś nie wierzę, by roczne przeglądy serwerowni z 1 szafą(a o takich tymczasowo rozmawiamy) wynosiła ok. 100 tyś zł.

 

Słyszał od kolegów albo w google przeczytał - czepiasz sie ^^

 

EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

ehh nie odnosze sie do osob ktore pomieszczenie tzw "kurnik" wynajmuja 2na2

Tylko mowie kompleksowym budynku specjalnie przystosowanym do swiadczenia tego typu uslug, czyli dla takich ludzi jak wy (2na2)

 

Nie wierzysz, poszukaj na necie i popytaj ile firmy biora za ppoz(czujki), cctv, agregat, butle (jak jeszcze wystrzeli to dolicz koszta napelnienia butli) do tego bms, sms, centralki przeciw pozarowe, vesda, sprawdzenie szczelnosci budynku, klima (klimatyzatory + skraplacze), upsy. Skala bledu jaka moglem popelnic waha sie w granicach 10.000 - 20.000 zl

 

Tak od kolegow slyszalem najdmen, ale nie od takich kolegow jak ty ... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale Twoje rady są po prostu głupie i w ogóle nie przystosowane do tematu. Nie tylko tym razem, ktoś o coś prosi, Ty zaś przytaczasz najdroższe rozwiązania, które w danej sytuacji nie mają w ogóle racji bytu.

 

Zastanów się następnym razem, nim będziesz się udzielał w tym lub podobnym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jak ktoś proponuje dla firmy z 10 komputerami systemy, które w założeniu przeznaczone są do napędzania wielkiej, światowej korporacji, to co się dziwisz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Post #107 - racja

Inwestycja od zera w duże dc to fail. Najpierw się reselleruje zdobywając klientów, potem się wynajmuje pomieszczenie swoje. Do budowy dc własnego to daleka droga. Trzeba mieć najpierw potrzebę jego wybudowania czyli klientów.
Zamiast ładować setki tysięcy złotych w cd może warto właśnie zajrzeć do piwniczki :)

Moja propozycja:

Taki internet Click

zawsze to więcej niż 10mb/s i za nie dużą kase.

I taki procesor jak chodzi o oszczędność mocy, przy kilku maszynach Click.

Albo inwestycja w 1 maszynę z takim procesorem Click

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mówie o postawieniu DC ala efuturo, livenet czy serwerydedykowane. Na początek ten milion musisz mieć.

za duzo filmow science-fiction.]

zadna z tych firm nie wydala wiecej niz 200k na swoje DC, jestem o tym przekonany.

W przypadku Livenetu w ogole nie mozna mowic o DC, raczej cos takiego w tym przypadku w ogole nie istnieje. Duza hala/magazyn. Mysle ze jako takie "DC" posiada tylko SD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No patrz nie widziałeś a się wypowiadasz ... @juventinio ... lepiej swojego biznesu pilnuj bo cos kuleje ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No patrz nie widziałeś a się wypowiadasz ... @juventinio ... lepiej swojego biznesu pilnuj bo cos kuleje ...

Panowie, tylko się nie ciągnijcie za włosy i nie sypcie sobie piaskiem w oczy, a już tym bardziej ich sobie nie wydrapujcie... :) Sądząc po poziomie wypowiedzi w niektórych postach tego tematu- niewiele Wam brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo uwielbiam wypowiedzi kogoś kto tak naprawdę jeżeli się nie mylę miał tam parę maszyn. I nie widział nie był komentuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Post #107 - racja

Zamiast ładować setki tysięcy złotych w cd może warto właśnie zajrzeć do piwniczki :)

Moja propozycja:

Taki internet Click

zawsze to więcej niż 10mb/s i za nie dużą kase.

I taki procesor jak chodzi o oszczędność mocy, przy kilku maszynach Click.

Albo inwestycja w 1 maszynę z takim procesorem Click

ta, przy kilku maszynach internet z ups o uploadzie 2 mega :P gdyby internet domowy był dobrym rozwiązaniem pod serwery hostingowe, to tak zaczynałyby wszystkie firmy hostingowe :) to już lepiej wziąć w OVH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czytam sobie ten watek od jakiegos czasu i musze stwierdzic, ze najwiecej do powiedzenia na temat kosztow / budowy DC maja osoby ktore nie maja wlasnego DC lub nie siedza "aktywnie- zawodowo" w temacie. Jak sam zauwazylem ze wszystkich osob ktore znam te ktore maja DC nie chca sie w tym watku wypowiadac. wniosek wyciagnicie sami dlaczego ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kurczę, ja aż się bałem, że wywołałem grubego flame'a, a chłopaki sami się za siebie zabrali : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×