Skocz do zawartości
Grzegorz Z

Własne datacenter - szacowanie kosztow

Polecane posty

Nigdzie w tym temacie, nie powiedziałem iż stworzenie DC wymaga milionów. Nie zanegowałem też ani razu samego pomysłu.

 

Dziękuję, chyba nic dodawać nie trzeba :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kolejne pytanie odnośnie łącz (myślę, że wiąże się z tematem). Wieś, siedziba gminy, poczta (centrala cyfrowa tp), z dala od dużych miast, ściana wschodnia. Jaką przepustowość w takiej mieścinie może mieć światłowód tp (kładziony był 97-99 rok)?

Na jednym wloknie to mozna wyslac bodajze 40 x 10Gbit - kwestia tylko i wylacznie sprzetu jaki bedzie stal po obydwu stronach. Stad ponawiam moj apel z pietra wyzej - nie teoretyzowac tylko zglosic sie do operatora aby sprawdzic co nam moze zaoferowac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jak wygląda podpinaniem dc do światłowodów ?

 

IMHO podpiecie lacz po sensownym medium to punkt wyjscia do DC

po pierwsze skalowalnosc

po drugie bezpieczesntwo

 

po swiatlowodzie da sie dostac SLA z czasem reakcji 1h, po radiu to awykonalne

(vide ostatnie burze w Krakowie - radyjka ladnie migaly)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak: mam spora dzialke+mozlosc wybodowania w krotkim czasie dowolnej wielkosci budynku (inwestor), z przeznaczeniem typowo pod DC + ew. jakies pomieszczenia biurowe. 50 metrow do rozdzielni energetycznej, w ktorej miesci sie tez swiatelko exatelu. Dodatkowo 2 zrodlo zasilania (teren rpzemyslowy wiec to jest zabezpieczone odpowiednio). Do swiatelka TK i GTSu jakies 3-4 km. Koszty przylaczy mediow (prad + net) pokryje inwestor. W chwili obecnej moge zainwestowac w ten projekt ok 100-150 tys. wlasnych srodkow. W projekcie uczestniczyl bedzie znajomy (technik/admin - projekty instalacji itp. za free). Ogolnie rzecz biorac, mozna by zaczac powoli budowa cos wiekszego. I teraz pytanie - jak to wyglada biznesowo - chcac nie chcac przy cenach lacz w Polsce, i cenach lacz w reszczie Europy, nie widze tutaj zbyt duzego pola do popisu jesli chodzi o konkurowanie z niskobudetowkami typu ovh. Gdzie te pieniadze? Wiem, wiem ze 100 mb to tak na prawde sprzedaje sie jako 200 mb a im wieksza przepustowosc to przelicznik jest korzystniejszy, no ale mimo wszystko. Moze ktos przedstawi jakis realny prosty biznes plan dla takiej dzialalnosci? :> Ciekaw jestem jak Wy to widzicie.

 

p.s.

witam! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby ktoś Ci przygotował i to za free na forum biznes planik ;) trzeba się troche samemu wysilić ale cenowo nie będziesz robił rewelacji co można odrazu się domyśleć, gdyż ceny łącz są w polskie takie a nie inne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gotowca nie dostaniesz. Szukaj dotacji z UE oraz negocjuj z dostawcami lacz indywidualne warunki. IMHO masz male szanse na powodzenie takiego interesu (jesli chcesz to robic od zera) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuje ze ktos mi cos takiego zrobi, bardziej sie zastanawiam ogolnie - jak to wyglada na swiecie - jak zarabia np. takie ovh - oprocz serwerow niskobudzetowych (pc-tow) oraz przebitki na laczu - niespecjalnie na pierwszy rzut oka widze jakies inne mozlwosci ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy pc'tach będzie u Ciebie drogi transfer niestety ;) jak kalkulowałem ostatnio to branie w nowym DC u kogoś pcta jest droższe niż r200 w nephaxie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ovh im wiecej bierze, tym taniej dostaje lacza i sprzet. Overeselling. Oszczedzili na klimie stosujac chłodzenie aktywne za pomoca pompy ciepła. itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nawet przy pc'tach będzie u Ciebie drogi transfer niestety ;) jak kalkulowałem ostatnio to branie w nowym DC u kogoś pcta jest droższe niż r200 w nephaxie...

No tak, ale zawsze jest szansa na wpiecie w jakiegos IXa B) I w takim wypadku nie wyglada to juz tak tragicznie..

 

Jesli chdozi o klime itp. jest juz sporo innowacyjnych rozwiazan - wymienniki ciepla to jedno z nich - tutaj na pewno da sie poszukac sporych oszczednosci juz teraz a i w przyszlosci tym bardziej. Kwestia jak ten rynek sie bedzie rozwijal - patrzac na np. ovh i jego rozbudowe to rynek ma jeszcze spory potencjal.

 

is_wm - czemu akurat "od zera" ma sie nie udac? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
is_wm - czemu akurat "od zera" ma sie nie udac?

Poniewaz wybudowanie domku jednorodzinnego (w stanie surowym zamknietym) kosztuje 300k, a co dopiero w miare dobrego DC? Pewno ze 2-3x wiecej. Nawet jak dostaniesz dotacje, o co moze byc bardzo ciezko, to dofinansuja max 75%...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poniewaz wybudowanie domku jednorodzinnego (w stanie surowym zamknietym) kosztuje 300k, a co dopiero w miare dobrego DC? Pewno ze 2-3x wiecej. Nawet jak dostaniesz dotacje, o co moze byc bardzo ciezko, to dofinansuja max 75%...

 

Czytaj ze zrozumieniem. Budynek to nie problem w moim przypadku - koszty pokryje inwestor. Kosztem dla mnie bedzie budowa samej instalacji wewnatrz, zakupu urzadzen itp. Nie mam zamiaru oczywiscie od poczatku robic tego w calym budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poniewaz wybudowanie domku jednorodzinnego (w stanie surowym zamknietym) kosztuje 300k, a co dopiero w miare dobrego DC?

Otoz to. Za 100-150 tysiecy to mozna tylko kupic projekt na papierze "wiekszego DC" :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio liczyłem z pewną osoba budowe DC posiadając działke i budynek to tak żeby zacząć j miec "spore zabezpiecznie" potrzeba równo 1 mln zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moze ktos przedstawi jakis realny prosty biznes plan dla takiej dzialalnosci? :> Ciekaw jestem jak Wy to widzicie.

 

daj spokoj

 

szacowanie kosztow budowy DC to pikus przy szacowaniu kosztow budowy budynku

szczegolnie ze budynek pod DC ma inna konstrukcje - inna nosnosc plyt itp.

 

jesli projekt domu to 10 000 zl to zaloz ze sam projekt budowalny bedzie cie kosztowal pewnie z 20 000 zl

 

na podstawie projektu mozna zrobic kosztorys - wczesniej to wrozenie z fusow

 

ale pewnie wybudowanie budynku parterowego na 300m2 to ok 250 000 zl na samo postawienie i przykrycie licz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz wyjasniam - budowa budynku, jaki by nie mial byc tego koszt (projektu czy samego budynku), zupelnie mnie nie obchodzi (to jest sprawa inwestora). Zaladamy ze jest taki budynek, specjalnie zaprojektowany i wybudowany, wykonczony itd. - tyle ze bez juz konkretnych instalacji typowo do DC. Tutaj zaczynaja sie moje wydatki.

 

Zdaje sobie sprawe z kosztow jakie wystepuja przy tego typu dzialalnosci - od infolinii po chlodzenie calosci, technikow, ochrone, prad itd. Wszedzie trzeba oczywiscie szukac (tam gdzie sie da) oszczednosci. Dla kazdej osoby prowadzacej wlasna dzialalnosc chyba jest to oczywiste.

 

Interesuje mnie raczej wasz punkt widzenia jesli chodzi o zyski z takiej dzialalnosci - wiadomo ze jest o inwestycja dlugoterminowa - i co ciekawe wszyscy "chcieliby" budowac swoje DC - wiec "cos" w tym musi byc. Zastanawiam sie tylko czy gra jest warta "swieczki".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK
Ostatnio liczyłem z pewną osoba budowe DC posiadając działke i budynek to tak żeby zacząć j miec "spore zabezpiecznie" potrzeba równo 1 mln zł.

 

co to znaczy spore zabezpieczenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszedzie trzeba oczywiscie szukac (tam gdzie sie da) oszczednosci. Dla kazdej osoby prowadzacej wlasna dzialalnosc chyba jest to oczywiste.

Tu trzeba uwazac. Tego typu inwestycje sa bardzo kapitalochlonne, okresu zwrotu dosc duze a proba oszczedzania (na dowolnym elemencie) moze skonczyc sie bardzo zle (zakladajac, ze porzadne centrum danych ma dzialac ciagle bez awarii).

Bez porzadnej wiedzy nie bedziesz wiedzial w ktorym momencie przeplacasz a w ktorym niedoinwestujesz (co sie odbije pozniej na jakosci). Wiec za sam projekt zaplacisz porzadnie.

Interesuje mnie raczej wasz punkt widzenia jesli chodzi o zyski z takiej dzialalnosci - wiadomo ze jest o inwestycja dlugoterminowa - i co ciekawe wszyscy "chcieliby" budowac swoje DC - wiec "cos" w tym musi byc.

Moda ;)

Zastanawiam sie tylko czy gra jest warta "swieczki".

Jak masz pomysl jak zarobic na tym to tak. Samo zbudowanie to jedno - zapewnienie wysokiej jakosci w polaczeniu z atrakcyjna cena oraz zdobycie klientow - to drugie.

Jak nie jestes z branzy a masz tylko troche gotowki (narazie duzo za malo, zeby zbudowac cos sensownego) - imho daj sobie spokoj.

 

No chyba, ze Ty ciagle myslisz o jakis budzetowych rozwiazaniach - tak zeby jak najtaniej mozna bylo dzierzawic klientom pecety - to tutaj mozna zaczac prawie od zera (jesli chodzi o kapital). Tylko to wszystko opiera sie na duzym efekcie skali oraz oversellingu - pytanie czym bedziesz chcial przebic oferty serwerydedykowane lub livenet...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie, ze samo DC to nie wszystko. Pozniej trzeba zrobic dobre oprogramowanie do obslugi tego wszystkiego, zatrudnic ludzi o sporej wiedzy, wydac kupe kase na reklame i marketing.

 

Dlatego jestem zdania, ze od zera nie warto sie za to zabierac. Lepiej pomyslec o przejeciu jakiejs firemki (jak sie dobrze poszuka, to mozna znalezc np. jakiegos lokalnego dostawce internetu z wlasnym budynkiem - wtedy mozna uniezaleznic zrodla dochodu, przez poszerzenie dzialalnosci).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

popowiem wa cos B)

pewna firma z rynku IT - warstwa sieciowa (przelaczniki, routery) jest warta ok 40 mln dolarow ...

 

 

ps. jako pierwsi w EU maja link 600 km 40 GB :D

miodzio ;)

 

Tutaj naprawde nie ma na czym oszczedzac ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mówie o postawieniu DC ala efuturo, livenet czy serwerydedykowane. Na początek ten milion musisz mieć.

 

Agregat 130 tysięcy

klima około 100 tysięcy

UPS 70 tysiecy

Szafy ok 20 tysiecy

Instalacja kabli po DC okolo 5-10 tysiecy

no i serwery, prad, admin.

 

wiem że zaraz rufik wyskoczy że brak gaszenia gazem itp... ale mi jakoś to nie jest potrzebne (zaraz będzie odpowiedź jak ci się spalą serwery to zobaczysz).

 

// Zalezy tez jak duze DC ja licze tak na 200 serwerów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

nvu ale o jakiej kliemie piszesz ? precyzyjna ?

 

edit:

 

przy 200 maszynach prezycyjna musi byc minimum 2 sztuki ... ilosc wydzielonego ciepla przez objetosc pomieszenia moze zaskonczyc czlowieka B)

sam klimatyzator ponad 100k, do tego skraplacz, instalacja, tecnik przeglad (min 2 x do roku do 10.000 netto kazdy) filtry, system monitoringu (BMS) albo cos od cisco ...

 

nie da rady ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ps. jako pierwsi w EU maja link 600 km 40 GB B)

GB!=Gb :D

przy 200 maszynach prezycyjna musi byc minimum 2 sztuki ... ilosc wydzielonego ciepla przez objetosc pomieszenia moze zaskonczyc czlowieka :)

sam klimatyzator ponad 100k, do tego skraplacz, instalacja, tecnik

Jezeli to beda pecety to 2 razy ~18kW, kazda z 7k euro plus 1.5k euro instalacja.

Z drugiej strony, kto bedzie kupowal klimatyzacje precyzyjna do chlodzenia tanich pecetow ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem cały ten temat i postanowiłem pomoc Grzegorzowi i tym którzy są podobnego zdania że DC nie musi kosztować 10mln.

Piszecie że zeby DC miało ręce i nogi to musi być klimatyzacja, czujniki dymu, agregat, no i kilku dostawców neta.

A co myślicie o magazynach w okolicach Łodzi, urząd miasta na pewno się zgodzi na ich dzierżawę bo są nie używane i nawet może udało by się wynegocjować jakieś zwolnienie z podatku na pierwsze lata.

I teraz tak:

 

 

  • Łącza - dzieki amatorowi mamy mapki na których widać żyłki poszczegulnych dostawców neta. Na mapce Exatel słabo widać czy mają węzeł w Łodzi, ATMAN jest w Łodzi, GTS też jest w Łodzi, Tktelekom też ma węzeł w Łodzi. Sprawa netu rozwiązana

  • Prąd - chyba jasne że magazyny są połączone z elektrownią szerszym kabelkiem niż dom rodzinne

  • Agregat - taki agregat można odkupić od organizatorów festynów i biesiad gdy będą wymieniać sprzęt, chyba jasne jest że taki agregat nie pracuje tylko przez 5 minut tylko przez całą impreze i nie dostarcza tylko na pięcia na 1 mikrofon. Więc wystarczy spokojnie na całę data center i da rade pracować przez ponad 12h.

  • Klimatyzacja - Nie wiem ile chcesz mieć tych serverów ale raczej magazymu o powierzchni 300m2 i wysokośći 3-4 metrów no nawet 100serverami nie nagrzejesz
  • Ochrona - przez całą dobę w okolicy tych magazynów chodzi paru cieci to nikt nieproszony nie powienien się kręcic

  • Ogień - Masz tyle miejsca że możesz ustawiać server co 10 metrów to najwyżej spali Ci sie 1 szafa, a magazyny na 100% są wyposarzone w czujniki dymu i piorunochrony :lol:

O czymś zapomniałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×