Skocz do zawartości
Grzegorz Z

Własne datacenter - szacowanie kosztow

Polecane posty

. Jak sam zauwazylem ze wszystkich osob ktore znam te ktore maja DC nie chca sie w tym watku wypowiadac. wniosek wyciagnicie sami dlaczego ...

 

bo nikt nie chce zdradzac tajnych informacji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wniosek wyciagnicie sami dlaczego ...

Z jednej strony mamy osoby, ktore twierdza, ze bez 10mln nie ma co zaczynac, z drugiej osoby, ktore chca budowac DC na agregacie za 3k zl z Allegro :)

 

Przeczytajcie jeszcze raz temat kolega chce mieć swoje DC a nie moc obliczeniową zbliżoną do tej które jest w Pentagonie, a Wy tu piszecie o jakich klimach, skraplaczach, agregatach po co to wszysto do 2-3 maszyn?

Data Center sugeruje raczej jakas jakosc, nikt DC nie buduje pod 2-3 maszyny. Po to DC wynajmuja miejsce, poniewaz wielokrotnie taniej jest u kogos skolokowac kilka maszyn niz samemu budowac (przy zapewnieniu takiej samej jakosci).

 

Mysle ze jako takie "DC" posiada tylko SD.

Livenet i SH to raczej podobna jakosc.

 

Inwestycja od zera w duże dc to fail. Najpierw się reselleruje zdobywając klientów, potem się wynajmuje pomieszczenie swoje. Do budowy dc własnego to daleka droga. Trzeba mieć najpierw potrzebę jego wybudowania czyli klientów.

Prawidlowy punkt widzenia. Dosc czesto buduje sie pod swoje potrzeby, z jakims zapasem, po to, zeby moc czesc wynajac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
za duzo filmow science-fiction.]

zadna z tych firm nie wydala wiecej niz 200k na swoje DC, jestem o tym przekonany.

W przypadku Livenetu w ogole nie mozna mowic o DC, raczej cos takiego w tym przypadku w ogole nie istnieje. Duza hala/magazyn. Mysle ze jako takie "DC" posiada tylko SD.

 

Zapewne za chwilę kilkanaście osób rzuci się do mojej wypowiedzi ale tutaj takie malutkie wyliczenia do postawienia DC. Na 100-150 serwerów. Zakładamy że pomieszczenie posiadamy.

 

- Agregat, tutaj udało mi się znaleźć teoretycznie super sprzęt: http://allegro.pl/item709181653_agregat_pr...mins_612kw.html za 70 tysięcy 612 kw co może pozwolić na przyszłościową pracę ;).

- Szafy serwerowe 10x42 u to koszt około 20 tysięcy

- Serwery, przeciętny koszt serwera Q9550, 4 GB ram, 2 X 500 GB, 2 U bez rabatów 2089 zł. 100 takich serwerów - 200 tysięcy.

- Klimatyzacja, tutaj koszt około 100 tysięcy

- UPS (żeby podtrzymać tą minutke zanim się załączy agregat) 40 tysięcy.

- 3 Administratorów liczmy 4000 zł dla kazdego. 12 tysięcy x 24 mieisące (zabezpieczenie). 288000 zł.

- Łącze 100 mbps, koszt około 10 tyś miesięcznie, 240 na 2 lata.

 

Sumując:

70+20+200+100+40+288+240= 958 tysięcy.

 

Więc uważam że dobrze, napisałem aby ten milion mieć. Wiadomo że nie będzie to full super wypas ale myślę że będzie to wystarczające :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No może i się w obliczeniach nie pomyliłęś, ale autora tematu trzeba zapytać o co mu dokładnie chodzi mowiąć "Własne..." czy o komercyjne czy o 2-3 maszyny

- Łącze 100 mbps, koszt około 10 tyś miesięcznie, 240 rocznie.
A nie 120 rocznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z drugiej osoby, ktore chca budowac DC na agregacie za 3k zl z Allegro ;)

Jesli uderzasz we mnie, to gwoli wyjaśnienia podam tylko całe moje zdanie:

Przecież na 20 serwerów wystarczy taki za 5 000 zł.

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a tak apropo słyszał ktoś o czymś takim jak: leasing ? ;)

pełna oszczędność gotowizny na wstępie działalności,

poza tym po co kupować naraz 100 serwerów za gotówkę ? nie widzę w tym sensu.

można je dokupować na bieżąco i też w leasing, więc koszt zerowy, bo spłacane są przez klienta.

 

dobry plan i stworzenie na wstęp niewielkiej serwerowni wcale nie kosztuje milionów $$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

nvu... proponuję doliczyć koszt złotych klamek i od razu abonament na 10 lat do przodu na 20 ochroniarzy w Juwentusie... aa.. jeszcze pole minowe.. albo wiesz co? od razu elektrownię atomową postaw, to dopiero niezależność...

 

masakra...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak kopalnie zaczną strajkować i nie będzie paliwa do elektrowni to by się agregat przydał albo 2 no chyba że masz swoją kopalnię ;) ale jak masz to po co się bawić w dc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nvu... proponuję doliczyć koszt złotych klamek i od razu abonament na 10 lat do przodu na 20 ochroniarzy w Juwentusie... aa.. jeszcze pole minowe.. albo wiesz co? od razu elektrownię atomową postaw, to dopiero niezależność...

 

masakra...

 

 

Nie, oblicze wszystko na 3 miesiące a po 3 miesiącach sprzedam 20 serwerów i powiesze tabliczkę "Serwerownia zamknięta zapraszamy póź niej".

 

Wole mieć zabezpiecznie na 2 lata niż się potem bujać z kredytami. Leasing - naturalnie jeżeli chcesz bierz, ja liczyłem wszystko za gotówke przecież nie trzeba odrazu kupywać tylu serwerów ale możesz gotówke mieć na koncie. Prądu nie liczę bo to już zarabiają serwery na to ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie nigdy nie da sie dojsc do jakiegos porozumienia zanim nie zdefiniuje sie co kto rozumie przez slowo Data Center. A prawda jest taka, ze jeden pod Data Center bedzie rozumial pokoik na 20 pecetow, inny serwerownie za 1mln, jeszcze inny za 10 mln. I wszystkie odpowiedzi sa raczej poprawne poniewaz nie ma jakiejs jednej dokladnej definicji co to jest Data Center.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK
Zapewne za chwilę kilkanaście osób rzuci się do mojej wypowiedzi ale tutaj takie malutkie wyliczenia do postawienia DC. Na 100-150 serwerów. Zakładamy że pomieszczenie posiadamy.

 

- Agregat, tutaj udało mi się znaleźć teoretycznie super sprzęt: http://allegro.pl/item709181653_agregat_pr...mins_612kw.html za 70 tysięcy 612 kw co może pozwolić na przyszłościową pracę ;).

- Szafy serwerowe 10x42 u to koszt około 20 tysięcy

- Serwery, przeciętny koszt serwera Q9550, 4 GB ram, 2 X 500 GB, 2 U bez rabatów 2089 zł. 100 takich serwerów - 200 tysięcy.

- Klimatyzacja, tutaj koszt około 100 tysięcy

- UPS (żeby podtrzymać tą minutke zanim się załączy agregat) 40 tysięcy.

- 3 Administratorów liczmy 4000 zł dla kazdego. 12 tysięcy x 24 mieisące (zabezpieczenie). 288000 zł.

- Łącze 100 mbps, koszt około 10 tyś miesięcznie, 240 na 2 lata.

 

Sumując:

70+20+200+100+40+288+240= 958 tysięcy.

 

Więc uważam że dobrze, napisałem aby ten milion mieć. Wiadomo że nie będzie to full super wypas ale myślę że będzie to wystarczające :).

 

zbyt ogólnikowo :)

w brico depot mozna klima bodajze kupic za 700 zl :) (naścienna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No patrz nie widziałeś a się wypowiadasz ... @juventinio ... lepiej swojego biznesu pilnuj bo cos kuleje ...

Kisiek, nie wiem jakiego interesu mam pilnowac skoro jestem zatrudniony na stanowisku kompletnie nie zwiazanym z IT.

 

Serwerownie w livenecie obejrzec chcialem wielokrotnie, jak sie wstepnie umawialem to wszystko bylo ok. Jak juz chcialem jechac to nagle nie bylo czasu, ochoty, checi. Ciagle przekladanie, podawanie terminow od 19 w sobote.. Prosilem tez o sam adres dc - nie otrzymalem go. Sosnowiec znam bardzo dobrze bo tam studiuje dziennie. Na wydziale informatyki, nikt nigdy nie widzial/nie slyszal nic o dc Livenetu. Skoro to dc za wiecej niz 200tys zl to mysle ze znalazlyby sie pojedyncze osoby ktore wiedzialyby o jego istnieniu. Sam fakt ze w godzinach porannych z reguly nie sposob dodzwonic sie do livenetu, a jezeli juz mi sie udawalo w tle slyszalem male dzieci, kobiety, cos tam o praniu, obiedzie. Pelen profesjonalizm.

 

Co do tematu, osoby ktore posiadaja wlasne dc nie chca sie odzywac bo 90% z nich nawet nie marzy o takim sprzecie, klimie czy pomieszczeniach. 90% "dc" w Polsce to prowizorka. Tylko ze poki to wszystko dziala, jakos jest dobra a uptime jest wysoki to nie mamy prawa narzekac. Cos za cos. Na czyms "budzetowki" musze zaoszczedzic i jakos te male firmy musza zaczac. Najgorszej jak na prowizorce sie zatrzymuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@juventinio, przesadzasz trochę. Serwerowni i jakości usług nie ocenia się po tym czy koś o niej słyszał, czy też nie. Ba, obstawiam że nawet w przypadku drogich i profesjonalnych inwestycji wartych kilka mln nikt nie będzie Cię wpuszczał i oprowadzał po niej. Przecież to nie muzeum, w którym sprzedaje się bilety wstępu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozna zrobic zdjecia i wstawic na stronie.

Co do duzych serwerowni sadze, ze powazny klient nie bedzie mial zadnego problemu aby je sobie obejrzec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OVH jest chyba dużą serwerownią, a spytaj się czy pozwolą Ci ją obejrzeć.

Hetzner to samo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest to ze nie beda wpuszczac kazdego kto kupi 1-2 serwery, ale jesli przychod bylby odpowiedni sadza ze nie bedzie problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@juventinio, przesadzasz trochę. Serwerowni i jakości usług nie ocenia się po tym czy koś o niej słyszał, czy też nie. Ba, obstawiam że nawet w przypadku drogich i profesjonalnych inwestycji wartych kilka mln nikt nie będzie Cię wpuszczał i oprowadzał po niej. Przecież to nie muzeum, w którym sprzedaje się bilety wstępu...

 

6 serwerow dedykowanych po 499 zl ( czyli najmocniejsza opcja w LN). Czy to za malo zeby chociaz poznac adres serwerowni? Oczywiscie nie jest to jakas ogromna ilosc ale mimo wszystko mysle ze wystarczajaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że nawet jak byście kupili i 100 serwerów dedykowanych w jednej z przytoczonych wyżej serwerowni nikt by was tam nie wpuścił i po niej oprowadzał. Co innego, że podanie adresu faktycznie było by wskazane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm adres był podany ? i to od dawna tak było podane ;) no ale cóż trudno przejrzeć historie postów itp itp :) o Obiedzie to zazwyczaj ja coś tam mówiłem . A co do telefonów i dzwonisz na komórkę do szefa a nie na infolinie to nie dziw się że można było usłyszeć otoczenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otoczenie slychac bylo zawsze, jaka by to nie byla pora, czy 8 rano czy 14. Nie czepialbym sie tego otoczenia gdyby to nie byly odglosy z domu, za kazdym razem. Nie byla to na pewno serwerownia a tym bardziej biuro. No chyba ze sekretarka ma 8 miesiecy i nosi pampersy.

Co do adresu, chyba kpisz sobie ze mnie, ze adresu nie moge uslyszec od szefa czy tez sprawdzic na stronie Livenetu tylko mam go szukac na WHT? W historii postow? Ja myslalem ze mam dedyki w LN a nie w WHT...

 

podaj adres, pokaz zdjecia z serwerowni i juz przestaje meczyc Livenet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×