Skocz do zawartości
cgs

Jaki Serwer Dla Dużego Sklepu?

Polecane posty

Witam,

 

Proszę o pomoc w wyborze oferty, która byłaby adekwatna do moich potrzeb. Zamierzam uruchomić sklep internetowy o następujących cechach:

 

> Kilka tysięcy produktów

> Rozbudowana baza danych

> Oprócz zdjęć przy niektórych produktach materiały video (co zapewne wpłynie na transfer).

> skrypty PHP

> Fora dyskusyjne

> Promocja na całą Europę zachodnią

 

Niestety na początku trudno jest oszacować transfer, natomiast na pewno potrzebna jest duża pojemność dysku. Serwis będzie podobny do tego: www.laredoute.fr . Proszę o jakąkolwiek radę - a może znacie podobny serwis i potraficie określić najefektywniejsze rozwiązanie?

 

Uprzejmie dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żadna z danych, którą podałeś nie pozwala oszacować obciążenia serwera.

 

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Masz rację, co mam jednak zrobić jeżeli sklep dopiero powstaje i trzeba go na czymś postawić? Chodzi mi chociaż o np. wypowiedź, że to na pewno musi być dedyk - wtedy w zasadzie transfer to już sprawa drugorzędna bo można zawsze dokupić...

 

jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz sklep na serio, który ma być popularny, pewny i niezawodny, to musisz znaleźć trochę pieniędzy na serwer z administratorem lub duże, specjalne konto hostingowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz wchodził zbyt agresywnie na rynek,

to kup na początek dobrego VPSa z np. hosteurope.de

( http://hosteurope.de/produkt/VPS-Linux-XXL-2.0 ),

a w miarę rozwoju firmy dopiero pomyśl o serwerze dedykowanym.

Chwilowy downtime o 4 w nocy, rsync, podmiana wpisów in A i już

przenieśliśmy witrynę na nowy serwer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli planujesz sklep na serio, który ma być popularny, pewny i niezawodny, to musisz znaleźć trochę pieniędzy na serwer z administratorem lub duże, specjalne konto hostingowe.

 

O to chodzilo, dziekuje. Czy moglbyś mi zaproponować coś na początek? Czy wystarczy jakis pojemny serwer wirtualny czy mam od razu szukac dedykowanego? W kwestii administratora - co miałby robić? Czy masz na myśli rownież dodawanie produktów i zarzadzanie nimi, czy tylko kwestie stricte technicznej administracji (scislej - co mialoby wejsc w zakres obowiązków takiej osoby i jaka będzie wyjściowa ilość godzin w tyg czy mc)?

 

dziekuje za cierpliwosc ;)

 

bellerofont dziekuję za odpowiedz! Pewnie pisałem równo z Tobą. Wlasnie o takie konkrety mi chodzilo. No i zostala jeszcze kwestia administracji.

 

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bellerofont dziekuję za odpowiedz! Pewnie pisałem równo z Tobą. Wlasnie o takie konkrety mi chodzilo. No i zostala jeszcze kwestia administracji.

Po pierwsze, to musisz być przygotowany na to że sklep szybko będzie zdobywał popularność,

vide: biorąc dajmy na to VPSa na początek, musisz wiedzieć gdzie wynajmiesz serwer

dedykowany jeśli zajdzie taka potrzeba.

To nie może być tak, że stajesz nagle przed problemem całkowitego wykorzystania zasobów,

strona zaczyna w godzinach szczytu nieźle mulić, a Ty przez 14 dni myślisz nad nowym serwerem.

Z tym się wiążą koszty, które musisz przewidzieć w biznesplanie.

Ja ze swojej strony polecam Hetzner ( hetzner.de ) albo NGZ ( ngz-server.de )

i odpowiednio pakiety: DS 9000 i Root Extra Large aka Root XL,

przy czym do każdego bym dokupił kontroler RAID i ze 2 dyski.

NGZ ma tę niewątpliwą zaletę, że za wszystkie dodatkowe komponenty płacimy jednorazowo,

co jest bardzo wygodne moim zdaniem.

Przykładowo: kupuję serwer za 400 zł miesiąc, płacę raz 2 tyś. zł za różne dodatki,

a abonament się nie zmienia.

Druga sprawa, musisz znaleźć kogoś kto Ci to wszystko skonfiguruje i będzie doglądał,

byś Ty mógł spokojnie zajmować się sklepem i klikać w panelu.

Mamy do tego na forum taki dział: Oferty pracy. ;)

Co się tyczy zakresu obowiązków potencjalnego administratora,

jest mi to trudno określić, bo nie wiem co to za system sklepowy i jak bardzo będzie trzeba maszynę pod niego przystosowywać, ani jak często Twoje twórcze webmasterskie pomysły będą zmuszały

tego ludka do ślęczenia nad konsolą.

Nie mniej jednak za kilkaset złotych miesięcznie z pewnością znajdziesz kogoś sensownego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bellerofont - dziękuję za wszytskie wskazówki, bardzo mi pomogły - masz piwko ;) Zrobię tak jak mówiłeś, na początku vps z awaryjną opcją dedyka. Nadal trudną dla mnie kwestią jest oszacowanie czasu administratora, ponieważ nie wiem jak to z technicznej strony wygląda - vide, kupuje vps na host europe i nie mam pojęcia ile potrwa wstępna konfiguracja (zakładam że będę już miał gotowy serwis tylko do postawienia na serwerze). Jeśli macie orientację chciałbym znać chociaż szerokie widełki. Z administracją co miesiąc - mam webmastera który będzie przygotowywał oferty od strony graficznej ale potrafi też obsługiwać bazę i zna się trochę na php. Czy to nie wystarczy? Czy potrzeba jeszcze kogoś do kwestii stricte serwerowych? (Ja myslalem, ze jak taki serwer juz stoi i jest zainstalowany serwer www jak Apache i baza to już nie trzeba nic z nim robić...)

 

dzięki i pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autor tego wątku jest tak zielony w temacie, że czarno widzę jego interes. Jeśli myśli że administrator serwera będzie mu wstawiał produkty to powodzenia. Godzina pracy dobrego admin to 100-150 zl plus VAT. ;). Najpierw trzeba rozpoznać branżę żeby się w nią pchać a najlepiej znać ją perfekcyjnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niekoniecznie tak czarno. Przecież pyta ;)

 

@cgs

 

Człowiek od PHP/strony www to nie to samo niestety co admin serwera a przy takim przedsięwzięciu, kupowaniu VPS czy dedyka zatrudnienie takiej osoby to moim zdaniem konieczność. Bo jeśli będzie duże obciążenie to domyślne konfigi www/bazy nie dadzą rady :)

 

Co do wymagań technicznych to można na etapie programowania aplikacji zapuszczać jakieś testy wydajnościowe (JMeter, Grinder,KCacheGrinder) i ocenić możliwości Twojego softu/serwera. Warto przemyśleć to przed uruchomieniem sklepu, przeprowadzić testy etc.

 

Stawka, którą podał Tomi może przerażać ale zatrudnienie profesjonalisty się opłaci w dłuższej perspektywie. A wogóle to stawki można negocjować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm może zainteresuj się nową usługą progreso, hosting dedykowany czy jakoś tak. Gdzieś tu na forum była ta oferta.

 

Załatwia to Twój problem opieki a z drugiej strony kwestię obciążenia serwera ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dam ci rade - nie oszczedzaj na adminie bo jak stracisz dane albo co gorsza bedzie wlam i wyplyna to bedziesz mial pozamiatane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam farta bo kuzyn sie zna na sieciach linuxowych i mi robi za free albo grosze

niestety nie zna sie na optymalizacji pod cele hostingowe albo systemach antyspamowych - i za to bulilem juz kilka razy ale jestem zadowolony

 

ze zacytuje text roku WHT - "tania i dobra to jest kapusta kiszona"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@suchar ileż to już razy było na forum gdzie ktoś szukał admina, zgłasza się jakiś dzieciak który uczy się adminować, gość płaci mu ~100-150zł/mc a po krótkim czasie działania takiego admina, klient znowu szuka nowego lecz już za większą kasę... bo albo kontaktu prawie nie ma, a zrobić czegoś nie potrafi, czekać na rekację trzeba godzinami/dniami... :)

 

Lepiej nie oszczędzajcie na administratorach, no chyba, że to dedyk tak ot do zabawy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem powinienes znalezc najpierw porzadny shared hosting i po jakims czasie jesl bedzie taka potrzeba zmienic na dedyka/vps , to juz wedle upodoban.

Zanim Twoj sklep bedzie tak bardzo popularny ze bedzie potrzebowal ogromnych zasobow to zdazysz poobserwowac jakie one tak naprawde beda i latwiej bedzie Ci cos wybrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieco z autopsji - oczywiście wszystko zależy od tego jaki soft zastosujesz, ja omówię przykład przerabianego oscommerce (który jak wiadomo nawet po przerobieniu, zwykle sporo wymaga od serwera). Generalnie musisz sobie zdać sprawę z kilku rzeczy.

Jeżeli nie masz na początek kasy na promocje i reklamę (mam tu na myśli fundusz >10 tys zl) to tak na prawdę na początek spokojnie wystarczy Ci shared. I przez pierwsze pół roku do roku będziesz sobie zapewne mógł na nim spokojnie siedzieć.

 

Jeżeli zaś planujesz sporą kampanie reklamową, masz na to fundusze odpowiednie (a z tego co piszesz wynika, że tak właśnie jest). To polecałbym zacząć od razu od VPS, jak radzili przedmówcy, a później gdy zajdzie potrzeba przerzucić się na dedyka, jednak w tym wypadku zdecydowanie odradzam jakikolwiek shared hosting.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że na początek autorski cms i jakiś shared hosting z przednim ustaleniu z adminem kwestii obciążenia serwera - trzeba się dogadać. Jak admin napiszę Ci że obciążenia wzrasta i zaczyna przytykać ich serwer to wtedy ładnie wyjdziesz na dedyka i już. Chociaż zaoszczędzisz przez ten czas na adminie serwera.

 

Btw, raczej nie polecam vpsów, jeszcze zależy gdzie, w wielu firmach jest rozdzielany procesor a gwarantują tylko ram. Chodź bez problemu da się znaleźć firmy z gwarantowanym ramem i procesorem, ale zawsze pozostaje kwestia łącza na takim vpsie...

Teraz już są tanie dedyki nawet niektóre w cenie vpsów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×