Skocz do zawartości
 • 0
Nowaker

VirtKick - oprogramowanie open source do chmury

Pytanie

Hej,

 

Niedawno wystartowałem open source'owy projekt do zarządzania maszynami wirtualnymi - VirtKick, https://www.virtkick.io/ W chwili obecnej mam już stronę internetową projektu oraz szczegółowy zamysł, jak to wszystko ma wyglądać. Stworzyłem również demo/prototyp, w którym można zobaczyć, jak to będzie wyglądać z perspektywy użytkownika: https://demo.virtkick.io/

 

VirtKick w skrócie:

 

- instalacja jednym kliknięciem (z paczki Linuksowej lub z repo Dockera - gotowe do użycia dzięki dobrym domyślnym ustawieniom)

- skupione na użytkowniku (tak jak Digital Ocean albo Linode)

- do użycia również w biznesie (coś jak SolusVM - przydzielanie quoty użytkownikom, ale również API do zamówień, płatności i faktur)

- na własnym serwerach lub w infrastrukturze Amazona

 

Smaczki dla devopsów i developerów:

 

- Docker: tworzenie kontenerów i zarządzanie nimi jak zwykłymi wirtualkami

- Chef: wybór roli, którą nałożyć na wirtualkę (coś jak The Foreman dla Puppeta)

- rozwiązania do storage'u: obsługa wolumenów LVM i ZFS, oraz Ceph i GlusterFS

 

Używalibyście tego rozwiązania do zarządzania Waszymi chmurami? Co Wam się podoba w założeniach tego projektu, a co nie? Czego brakuje, a czego jest za dużo? Będę wdzięczny za feedback.

 

Dzięki,

Nowaker

Edytowano przez Nowaker (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu

26 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

 • 0

Przyda się alternatywa solusa. Jeśli zamierzasz rzeczywiście coś takiego pisać, to odezwe sie jeszcze w temacie odnośnie sugestii.

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

@TaylorOtwell zaprezentował "coś podobnego" na ostatnim (majowym) Laraconie

 

no ale on to zrobił dla $ a Ty robisz dla ludzkości - trzymam kciuki !

 

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Interfejs użytkownika wygląda genialnie prosto porównując go chociażby do openstacka czy cloudstacka, prostotą przypomina ten z digitaocean. Generalnie kilka założeń mnie urzekło.


Zastanawia mnie jednak to "virtualize bare metal with kvm/xen", na jakiej zasadzie ma to działać? Całość będzie oskryptowana przez virtkick na bazie np. libvirt czy bardziej będzie to działało na zasadzie niech tam sobie siedzi jakiś openstack/eucalyptus, a virtkick to będzie tylko user-end interface dla developerów?

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Jeśli będzie to działać z esxi oraz kvm (qemu) to chętnie wesprę projekt via donate.

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

@malu:

 

Docelowo VirtKick będzie miał własny backend, który będzie korzystać z libvirt. Oczywiście nie wszystko daje się zrobić w libvirt, i wtedy bezpośrednio będzie backend gadał do serwerów. (Np. off-line migracja wraz z danymi - w libvirt obecnie niemożliwa, i pewnie długo jeszcze niemożliwa).

 

Wersja alpha będzie chodziła z już istniejącym rozwiązaniem w tle - ale tylko po to, by mieć co zaprezentować. Będzie to jednak wersja tylko dla mnie - do zbierania feedbacku na alphatestach. Szybko to będzie jednak wyrzucone i zastąpione własnym backendem.

 

BTW, oto najnowszy work-in-progress od mojego UI designera: http://upload.nowaker.net/nwkr/1407968279_virtkick-demo-6.png Dzisiaj będę implementował. :)

 

---

 

@tym: Dzięki. Pierwsza wersja skupiać się będzie na komunikacji przez libvirt do KVM.

 

Dodam jeszcze, że na wersję późniejszą zaplanowałem Xen. Daleka przyszłość to Bhyve (FreeBSD). A jeszcze dalsza to ESXi, ale tylko do jednorazowego importu i konwersji istniejących wirtualek w VMware do KVM (oczywiście jeśli konfiguracja jest nieskomplikowana). Wierzę w open source, dlatego trzeba dawać narzędzia do konwersji na wolnościowe rozwiązania. :)

 

---

 

Chciałbym Was zachęcić do zapisania się na newsletter (no spam, 1-click unsubscribe): https://www.virtkick.io/ Dostaniecie powiadomienie o alpha testach, które przewiduję na październik.

 

Będę również wdzięczny za dzielenie się linkiem ze znajomymi. Potrzebna jest masa krytyczna, by projekt ruszył z kopyta. Dzięki za wsparcie!

Edytowano przez Nowaker (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Obecnie najcenniejsze jest szerzenie informacji o projekcie wśród znajomych w branży. :) Każda zainteresowana projektem osoba na newsletterze https://www.virtkick.io/, albo na Twitterze https://twitter.com/virtkick jest bardzo cenna.

 

Na testowanie i darowizny jeszcze przyjdzie czas. W odpowiednim momencie na pewno skorzystam. Dzięki za chęć wsparcia. :)

Edytowano przez Nowaker (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Jeśli będziesz potrzebował jakichś serwerów aby zrobić szersze beta testy - daj znać :) Tak jak napisał @malu sam wygląd przypomina w bardzo dużym stopniu DO - ofc nie ma w tym nic złego, warto wzorować się na dobrych rozwiązaniach :)

 

 

Good job!

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Nie tylko DigitalOcean, ale również miejscami WebVirtMgr - dobre jest dobre, i trzeba powielać! Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Damian się nie chwali, ale dziś "8am California time" odpalił wersję alpha VirtKicka, gdzie przez 30min można pobawić się działającym projektem tzn. tworzyć(dostajemy do wyboru kilka opcji różnej mocy VM oraz kilka dostępnych obrazów systemu)/startować/stopować/pauzować/restartować wirtualne maszyny, pobawić się "live" systemem na działającej VM via konsola VNC etc. Z numeru mojej wirtualnej maszyny wnioskuję, że byłem już blisko 150 testerem. :)

 

Ta wersja nie jest raczej publiczna (zapewne ze względu na jeszcze dość wczesny build VirtKicka, popularność środowiska testowego jak i ograniczenia sprzętowe serwera testowego), więc z przyzwoitości nie udostępniam linka. Zarejestrujcie się do newslettera, to być może otrzymacie dostęp. Link był też wrzucany na IRCu (freenode #virtkick).

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Tak jest, oto jest alpha! Bardzo prosta i uboga w feature'y, ale działa i tworzy prawdziwe wirtualki. :-)

 

I rzeczywiście nie jest ona raczej publiczna, bo wyszło kilka infrastrukturalnych problemów do naprawienia. Na szczęście peak już się skończył, część rzeczy naprawiliśmy, więc oto link: https://alpha.virtkick.io/

 

Z zaplanowanymi feature'ami możecie się zapostać klikając po statystycznym prototypie: https://demo.virtkick.io/

 

 

Dzięki @Pochmurny za poinformowanie innych. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Pomysł fajny. Myślałeś nad opcję zamian waluty np. na punkty oraz wyłączenia faktur? Przydatne byłoby to w firmach, które posiadają jeden system billingowy i nie chcą decentralizować tego systemu, punkty mogłyby być dodawane z pomocą API.

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Pomysł fajny. Myślałeś nad opcję zamian waluty np. na punkty oraz wyłączenia faktur? Przydatne byłoby to w firmach, które posiadają jeden system billingowy i nie chcą decentralizować tego systemu, punkty mogłyby być dodawane z pomocą API.

 

Dzięki, Marek. VirtKick będzie miał bardzo prosty billing - karta kredytowa (płatność przed lub po okresie rozliczeniowym) oraz przedpłata (klient ma wirtualne "konto", z którego pobierana jest co miesiąc opłata). Więcej nie przewiduję.

 

Firmy, które oferują szeroko pojęty hosting i tak muszą (i chcą) używać WHMCS lub Blesta, i z nimi VirtKick będzie się API integrował (mid-term plan).

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Można jakoś pomóc?

Testing/serwer/donate?

 

Właśnie, w chwili obecnej bare metal serwery - zarówno małe, jak i duże - byłyby bardzo przydatne. Tak więc jesli ktokolwiek z was ma jakieś puste serwery i chciałby użyczyć - chętnie skorzystam. :-)

 

Przydałoby się kilka małych serwerków do testów. 16 GB RAM z HDD wystarczy. Potrzebne do developmentu i testowania różnych technologii wirtualizacji. Obecnie mamy dwa serwery: KVM (własny) oraz Bhyve (sponsorowany). Potrzeba nam jeszcze dwóch do OpenVZ i Xen. Jeśli użyczysz serwer, to będziesz mógł go odzyskać w dowolnym momencie.

 

Potrzebny jest też jeden duży serwer do uruchamiania alphy. Lub też pula wielu małych (preferowane 32GB). Obecny serwer do tego nie wystarcza. Działa OK przez większość czasu, ale nie ogarnia tworzenia wirtualek przez 20 osób w tym samym momencie. ;-)

 

Obecnie mamy HP DL 160 G6 z 128 GB RAM, 2x E5506 i 4x HDD RAID-10. Za miesiąc zwolni nam się dodatkowo HP DL 360p G8 z 192 GB RAM, 8x HDD RAID-10, ale tylko 1x E5-2603. To są za słabe sprzęty, żeby ogarnąć dużą falę userów. :-)

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

0.2.alpha na serwerze! https://alpha.virtkick.io/ Ta wersja się już praktycznie nie psuje, a gratis dodaje przyjemny, responsywny interfejs. :)

 

W skrócie: VirtKick to open source'owy panel do zarządzania VPS-ami z ficzerami dla VPS providerów.

 

Zapisy na betę i więcej informacji: https://www.virtkick.io/

 

Pozdro. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0
If the VNC console doesn't appear, please upgrade your browser or trying a different one.

 

 

Winno być "or try a different one"

 

Pozatym fajny projekt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0
Gość Spoofy

A ja chciałbym się zapytać odnośnie kwestii ip/nf-tables. Przyjmując założenie że jest to front-end dla virsh'a (libvirt), czy w planach będzie może jakaś ciekawsza konfiguracja ip/nf-tables dla wirtualek? :)

Ogólnie bardzo fajnie to wygląda, lecz kolory IMHO są kijowe :P.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
 • 0

Winno być "or try a different one"

 

Oh, ale babol. Nie to, że nie znam angielskiego, ale majstrowałem przy tym zdaniu kiedyś i zmieniłem tylko jedną część, a drugą zostawiłem po staremu. Poprawię! Albo pull requesta daj. :)

 

@Nowaker - ktoś podarował już jakiś darmowy serwer pod alpha/dev VK?

 

Dotychczas dostaliśmy jeden serwer od Brytyjczyka do zabawy z FreeBSD bhyve.

 

A ja chciałbym się zapytać odnośnie kwestii ip/nf-tables. Przyjmując założenie że jest to front-end dla virsh'a (libvirt), czy w planach będzie może jakaś ciekawsza konfiguracja ip/nf-tables dla wirtualek? :)

 

To nie jest frontend to libvirt. :) libvirt jest tylko narzędziem, z którego korzystamy w tym momencie. Gdy dojdzie Docker, to już nie będzie libvirta, rzecz jasna. Póki co nie przewiduję konfiguracji firewalla w VK, ale zobaczymy później.

Udostępnij ten post


Link to postu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×