Skocz do zawartości
ednet

Http://serwerydedykowane.pl - Co Myslicie?

Polecane posty

Dns 2

 

xxx@xxx:~$ ping 212.162.20.101

PING 212.162.20.101 (212.162.20.101) 56(84) bytes of data.

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=1 ttl=53 time=95.5 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=2 ttl=53 time=99.0 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=3 ttl=53 time=97.2 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=4 ttl=53 time=98.4 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=5 ttl=53 time=99.4 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=6 ttl=53 time=97.4 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=7 ttl=53 time=98.5 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=8 ttl=53 time=96.5 ms

64 bytes from 212.162.20.101: icmp_seq=9 ttl=53 time=97.6 ms

 

 

:D ale i tak mi sie wydaje ze jest lepiej niz bylo bo kiedys mialem powyzej 100 na laczy "normalnym";)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nerwo+ warszawa/grochów

Moje dane;)
Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 83.31.131.38
Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.255
Brama domyślna. . . . . . . . . . : 83.31.131.38

---

Trasa śledzenia do serwerydedykowane.pl [195.114.0.31]
przewyższa maksymalną liczbę przeskoków 30

 1	11 ms	11 ms	13 ms  war-ru1.neo.tpnet.pl [213.25.2.29]
 2	10 ms	11 ms	 9 ms  ge-1-2-1.war-r3.tpnet.pl [213.25.5.9]
 3	10 ms	11 ms	11 ms  do-war-ar1-ge-tpnet.pl [195.117.0.42]
 4	11 ms	10 ms	 9 ms  80.50.230.66
 5	10 ms	11 ms	10 ms  siwa2.prosperita.pl [195.114.0.31]

Śledzenie zakończone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Neostrada 1024 Opole 21:11 12.10.2006

C:\Documents and Settings\Michał>ping serwerydedykowane.pl

Badanie serwerydedykowane.pl [195.114.0.31] z użyciem 32 bajtów danych:

Odpowiedź z 195.114.0.31: bajtów=32 czas=26ms TTL=60
Odpowiedź z 195.114.0.31: bajtów=32 czas=13ms TTL=60
Odpowiedź z 195.114.0.31: bajtów=32 czas=14ms TTL=60
Odpowiedź z 195.114.0.31: bajtów=32 czas=15ms TTL=60

Statystyka badania ping dla 195.114.0.31:
Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 13 ms, Maksimum = 26 ms, Czas średni = 17 ms

 

A dla zwyklego ip:

C:\Documents and Settings\Michał>ping 212.162.20.12

Badanie 212.162.20.12 z użyciem 32 bajtów danych:

Odpowiedź z 212.162.20.12: bajtów=32 czas=92ms TTL=51
Odpowiedź z 212.162.20.12: bajtów=32 czas=94ms TTL=51
Odpowiedź z 212.162.20.12: bajtów=32 czas=95ms TTL=51
Odpowiedź z 212.162.20.12: bajtów=32 czas=98ms TTL=51

Statystyka badania ping dla 212.162.20.12:
Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 92 ms, Maksimum = 98 ms, Czas średni = 94 ms

C:\Documents and Settings\Michał>

 

Czyli zysk jest oczywisty w tym przypadku ;) Premium dziala bardzo ladnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z neostrady (warszawa) do premium:

 

Pinging 195.114.0.1 with 32 bytes of data:

Reply from 195.114.0.1: bytes=32 time=9ms TTL=251
Reply from 195.114.0.1: bytes=32 time=9ms TTL=251
Reply from 195.114.0.1: bytes=32 time=8ms TTL=251
Reply from 195.114.0.1: bytes=32 time=19ms TTL=251
Reply from 195.114.0.1: bytes=32 time=18ms TTL=251

 

do zwykłego:

 

Pinging 212.162.20.12 with 32 bytes of data:

Reply from 212.162.20.12: bytes=32 time=85ms TTL=51
Reply from 212.162.20.12: bytes=32 time=87ms TTL=51
Reply from 212.162.20.12: bytes=32 time=78ms TTL=51
Reply from 212.162.20.12: bytes=32 time=78ms TTL=51

do premium tracert:

3	11 ms	11 ms	13 ms  war-ru2.idsl.tpnet.pl [213.25.2.28]
 4	 *		*		9 ms  z.war-ru2.do.war-r4.tpnet.pl [213.25.5.5]
 5	48 ms   146 ms	 9 ms  195.205.0.42
 6	11 ms	10 ms	10 ms  195.114.0.1

 

do zwykłego tracert leci przez frankfurt i jest dość długi

 

moim zdaniem, na polskim rynku, w tej lidze (czyli tanich serwerów) nie mają zbytniej konkurencji. Jeśli zaczniecie ich porównywac do dobrych i drogich w Polsce to jasne że są słabe, ale porównajcie do np. server4you.de albo czegoś równie taniego. (server4you.de np. przez około 16h calutki leżał, działo się to wczoraj, a serwer backup kiedyś mi leżał przez 3 tygodnie)

 

po prostu trzeba sobie zdawać sprawę na co się decyduje. w kapitaliźmie jest tak, że za jakość się płaci. Niektórzy chcieliby żeby wszyscy mieli po równo, otóż nie ;) Komunizm się skończył i dobrze by było, gdyby niektórzy zdali sobie z tego sprawę...

 

serwerydedykowane, moim zdaniem, oferują kiepską jakość za bardzo niskie pieniądze, zatem stosunek ceny do jakości jest u nich pozytywny. Jeśli mając tego świadomość wykupisz u nich serwer, to pewnie się nie zawiedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(server4you.de np. przez około 16h calutki leżał, działo się to wczoraj

 

Chyba tylko jedna z ich 2 (bodajrze) serwerowni, albo kilka szaf. Mam w s4u.de trochę rzeczy (z perypetiami) ale akurat w ciągu ostatnich 3 dni przerw nie notowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba tylko jedna z ich 2 (bodajrze) serwerowni, albo kilka szaf. Mam w s4u.de trochę rzeczy (z perypetiami) ale akurat w ciągu ostatnich 3 dni przerw nie notowałem

 

to popatrz sobie w newsy w panelu, wyraźnie o tym piszą bardzo dużo. z resztą mam znajomych którzy też mają nawet kilka serwerów i wszystkim padły wszystkie. Za to niektóre wstawały wcześniej niż o 14tej.

 

jesteś pierwszym o którym wiem, któremu cokolwiek działało z 12 na 13go października, od 22 do jakiejś 14tej. Pewnie miałeś farta, niestety większość tego farta nie miała ;) tak poza tym to dobra firma.

 

Trzeba w takich chwilach powpatrywać się w cenę tej uslugi oraz upewnić się, że wiedzą o usterce i cierpliwie czekać :P Oczywiście za którymś razem można stracić cierpliwość, ale niedziałanie usługi backup przez jakiś czas (tak jak tu ktoś się na to wkurzał), to dosłownie nic. Jak chcecie mieć pewny backup to sobie wykupcie drugi serwer u innego providera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba w końcu nadszedł czas, abym w końcu ja się wypowiedział na temat tej firmy. Jestem ich klientem od dłuższego czasu, posiadam aktualnie 5 maszyn. Wszystkie serwery są na łączu premium traffic. Czasem były małe problemy, przed wprowadzeniem BGP - problemy z łączem, po ze sprzętem, ale przymykałem na to oko, zawsze chciałem iść na ugodę i wyrażałem zrozumienie.

 

W poniedziałek dokupilem nowy serwer. Miałem coraz mniej do zarzucenia tej firmie. A tu co? Dziś dostaję e-mail:

W związku z rekonstrukcją naszej oferty niestety łącze premium juz
 nie będzie mogło funkcjonować w obecnej postaci. Obecna forma usługi
 to brak limitu transferu oraz opłata miesięczna za dedykowaną
 prędkość portu. Cena wynosi 99pln per mbit. Proszę o informacje czy
 chcecie Państwo dalej używać łącza premium - w takim wypadku proszę
 o podanie informacji jakiej prędkości łącze mamy zestawić do każdego
 z serwerów.

 

Czyli podsumuwując. Dotychczas używałem średnio 500gb/mc trafficu na maszynę, łącze w szczycie max. 4mbps (rzadko kiedy). Po rozmowie telefonicznej, niestety nic ciekawego się nie dowiedziałem. Za serwer będę teraz musiał płacić cenę z cennika za dzierżawę danego serwera (nieważne, że ma wliczone w sobie 500gb trafficu, czy 1500gb) to jeszcze + 396 zł/mc (za łącze 4mbps ). W sumie nie dziwi mnie to, bo większość data center w Polsce tak ma, lub rozliczenia za transfer.

Zdziwiło mnie w tym wszystkim tylko wprost 'szczeniackie' zachowanie tejże firmy.

 

Rozmawiałem praktycznie dzień w dzień przez telefon z głównym Administratorem, Panem Dariuszem Machem i nawet nie wspomniał o takim poczynaniu. Z dwa miesiące temu mówiono, że premium traffic będzie jeszcze darmowe, z czasem. A tu co? Dziś w rozmowie zapytałem, dlaczego nie zostałem poinformowany wcześniej? Dostałem odpowiedź, że po prostu wczoraj sprawdzali jakości usług i doszli do wniosku, że im się to nie opłaca , bo muszą jeszcze dopłacać (praktycznie tak Pan Darek powiedział mi wprost), więc trzeba zmienić politykę premium i jeszcze chcą teraz wiedzieć, czy chcę mieć premium czy nie. Co to w ogóle jest za polityka firmy? Gdzie tu jest poszanowanie Klienta ? Nie miałem żadnych problemów z płatnościami, mam 5 maszyn, z czasem będzie więcej(liczba jest sukcesywnie zwiększana), a tu nawet nie można liczyć na polubowne załatwienie sprawy? Przecież aktualna cena za serwery oparte o premium jest porównywalna do takich firm jak ATM (tam przynajmniej uwzględnią, ile mam wykupionych maszyn i przygotują odpowiednią ofertę, a co najważniejsze, przynajmniej sprzęt będzie porządny i w 1U). I jeszcze gdyby bramki pl-ixa dla Prosperity się nie zapychały w godzinach szczytu i pingi nie skakały do niektórych sieci (mowa oczywiście o premium)...Może dlatego te zmiany? :(

 

Nie chcę być w żaden sposób 'wredny' pisząc powyższą opinię, ale po prostu wyrażam swoje zdanie. Jednym słowem zawiodłem się. Co będzie dalej, okaże się.

 

--

Z poważaniem,

Tomasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chcialbym dodac jeszcze, iz bez wzgledu na to po czyjej stronie lezy wina, zawsze w pierwszej

kolejnosci nalezy kontaktowac sie z nami.

Wszelkie spory staramy sie rozwiazywac zawsze na korzysc klienta.

 

 

Co to w ogóle jest za polityka firmy? Gdzie tu jest poszanowanie Klienta ? Nie miałem żadnych problemów z płatnościami, mam 5 maszyn, z czasem będzie więcej(liczba jest sukcesywnie zwiększana), a tu nawet nie można liczyć na polubowne załatwienie sprawy?

a co z tymi co wykupili premium za 999PLN? chyba nie moga ich zabrac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, skonczy sie dokladnie do interesu :( Ale moze ktos z superhosta (widze, ze udziela sie na tym forum) odpowiedzialby mi na pytanie czemu Level3 a nie Telia? Czasy z Tepsy do Telii bylyby ladne i wszystko byloby ok.

A tak to ...

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
[/b]

a co z tymi co wykupili premium za 999PLN? chyba nie moga ich zabrac...

 

Domniewam, że pewnie tych osób było mało, ale prawdopodobnie je czeka podobna sytuacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Usluga Premium Traffic zostala dostosowana do wymogow rynku, przy Premium Traffic z bezposrednim stykiem do TPsa naliczamy 99 zl netto per mbit (bez limitu transferu). Jest to cena najnizsza na rynku.

Czy orientujecie sie Panstwo ile kosztuje mbit do TPsa?

 

> a bylo tak pieknie

 

Pieknie jeszcze bedzie, ale nalezy uzbroic sie w cierpliwosc, w ciagu najblizszego polrocza

mozna spodziewac sie rewolucji cenowej, jak tylko TPsa zostanie przymuszona przez UKE

do wprowadzenia hurtowego cennika na dostep do swojej sieci. My bedziemy z pewnoscia pierwszymi ktorzy obniza ceny.

 

> dlaczego nie Telia?

 

Wynika to z polityki TPsa.

 

Prosze sprawdzic pinga do tego IP (lacze standard) : 195.114.1.1

Do tpsa jest 45 ms. Wiec nei jest tak zle:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

Usluga Premium Traffic zostala dostosowana do wymogow rynku, przy Premium Traffic z bezposrednim stykiem do TPsa naliczamy 99 zl netto per mbit (bez limitu transferu). Jest to cena najnizsza na rynku.

Czy orientujecie sie Panstwo ile kosztuje mbit do TPsa?

 

> a bylo tak pieknie

 

Pieknie jeszcze bedzie, ale nalezy uzbroic sie w cierpliwosc, w ciagu najblizszego polrocza

mozna spodziewac sie rewolucji cenowej, jak tylko TPsa zostanie przymuszona przez UKE

do wprowadzenia hurtowego cennika na dostep do swojej sieci. My bedziemy z pewnoscia pierwszymi ktorzy obniza ceny.

 

> dlaczego nie Telia?

 

Wynika to z polityki TPsa.

 

Prosze sprawdzic pinga do tego IP (lacze standard) : 195.114.1.1

Do tpsa jest 45 ms. Wiec nei jest tak zle:)

 

1mbps TPSA (100% tpsa bez mixow) kosztuje 600 pln netto, jak ktos ma taniej to albo bierze wielkie ilosci STM1 itp. albo ma lojalke na 2-3lata ( ponoc 280-250 i nie wiem czy wtedy nie placi sie jeszcze za port 4000 na miesiac...)

wiec 99 pln to tez "niezly" mix :(

 

szczerze nie jestem wredny ale czekalem na ta reakcje SD. Powoli zaczynba sie jakas wzgledna normalnosc, choc do optimum jeszcze daleko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem, cena nie jest zbyt wygórowana, natomiast samo zachowanie firmy jest irytujące i żałosne.

Wcześniej ktoś z SD, wypowiedział się pisząc, że ważne jest porozumienie obu stron, aby nikt nie ucierpniał.

I gdzie to porozumienie/poszanowanie jest dla Klienta w tym wypadku? Całe korzyści przechodzą dla nich, a Klientem w tym wypadku się nie interesują i w żaden sposób nie chcą pójść na kompromis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fakt faktem, cena nie jest zbyt wygórowana, natomiast samo zachowanie firmy jest irytujące i żałosne.

Wcześniej ktoś z SD, wypowiedział się pisząc, że ważne jest porozumienie obu stron, aby nikt nie ucierpniał.

I gdzie to porozumienie/poszanowanie jest dla Klienta w tym wypadku? Całe korzyści przechodzą dla nich, a Klientem w tym wypadku się nie interesują i w żaden sposób nie chcą pójść na kompromis.

 

Korzysci? jakie wymien mi...?

 

co do zawierania umow to rzeczywiscie ich zachowanie jest jak dziecka, ktory nie bierze odpowiedzialnosci za to co robi (jakie umowy zawiera), ale tak robi wiekszosc firm ( jak nie wszyystkie) w w/w branzy. Bierze sie to z cen dumpingowych, wynikajacych z zalozonego a priori niepelnego wykorzystania zasobow w ramach uslugi przez klienta ( w wiekszej populacji statystycznej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korzysci? jakie wymien mi...?

 

Nie ma tu czego wymieniać.

 

CYTAT(SerweryDedykowane.pl @ 10.10.2006, 00:10) *

Chcialbym dodac jeszcze, iz bez wzgledu na to po czyjej stronie lezy wina, zawsze w pierwszej
kolejnosci nalezy kontaktowac sie z nami.
Wszelkie spory staramy sie rozwiazywac zawsze na korzysc klienta.

 

Po prostu ja nie mam żadnych korzyści wynikających z tej sytuacji, a jakaś strona musi mieć. W tym wypadku oni.

 

 

Zgadzam się z Tobą i polityką bezumowną, ale nagłe powiększenie cen w moim wypadku +100% na maszynie to przesadyzm. Nie sądzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma tu czego wymieniać.

 

CYTAT(SerweryDedykowane.pl @ 10.10.2006, 00:10) *

Chcialbym dodac jeszcze, iz bez wzgledu na to po czyjej stronie lezy wina, zawsze w pierwszej
kolejnosci nalezy kontaktowac sie z nami.
Wszelkie spory staramy sie rozwiazywac zawsze na korzysc klienta.

 

Po prostu ja nie mam żadnych korzyści wynikających z tej sytuacji, a jakaś strona musi mieć. W tym wypadku oni.

Zgadzam się z Tobą i polityką bezumowną, ale nagłe powiększenie cen w moim wypadku +100% na maszynie to przesadyzm. Nie sądzisz?

 

nie dosc ze masz 2-3 razy taniej niz wynosilaby przyzwoita cena to Ty jeszcze chcesz jakies korzysci dla siebie?

 

Co do zwiekszenia o 100% ceny masz racje jako klient bym sie zdenerwowal mocno, jako uslugodawca znajacy realia rynku i ceny patrze na to z 2 strony i jeszcze widze pole po 200 % podwyzki i nadal zachowanie konkurencyjnosci ( pomijajac aspekt jakosci o ktrej nic nie wiem bo nie korzystam z Ich uslug)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie dosc ze masz 2-3 razy taniej niz wynosilaby przyzwoita cena to Ty jeszcze chcesz jakies korzysci dla siebie?

Na cenę łącz nie narzekam, ale... no właśnie... aktualnie za samą dzierżawę serwera bez łącza wychodzi przypuśćmy 500zł/mc . Koszt takiej maszyny to max. 1200-1500 zł - prawdopodobnie wszystkie ich 'serwery' są oparte o zwykły sprzęt PC, moje na pewno .

Jeśli ktoś bierze serwer non premium, owszem, wówczas ceny są jak najbardziej OK, gdyż mamy wliczony transfer oraz opłatę za łącze non-premium.

Moim skromnym zdaniem powinni oferować inne ceny za dzierżawę serwerów przy łączu Premium.

 

Co do zwiekszenia o 100% ceny masz racje jako klient bym sie zdenerwowal mocno, jako uslugodawca znajacy realia rynku i ceny patrze na to z 2 strony i jeszcze widze pole po 200 % podwyzki i nadal zachowanie konkurencyjnosci ( pomijajac aspekt jakosci o ktrej nic nie wiem bo nie korzystam z Ich uslug

Od tego się przygotowuje biznesplan,a nie , że mówią Klientowi, że wczoraj sprawdzali jakość usług i doszli do wniosku, że tracą na tym i muszą zmienić całą politykę łącz premium.

Również powinni się zachować odpowiednio dla aktualnych Klientów i stworzyć im odpowiednie warunki w takiej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na cenę łącz nie narzekam, ale... no właśnie... aktualnie za samą dzierżawę serwera bez łącza wychodzi przypuśćmy 500zł/mc . Koszt takiej maszyny to max. 1200-1500 zł - prawdopodobnie wszystkie ich 'serwery' są oparte o zwykły sprzęt PC, moje na pewno .

Jeśli ktoś bierze serwer non premium, owszem, wówczas ceny są jak najbardziej OK, gdyż mamy wliczony transfer oraz opłatę za łącze non-premium.

Moim skromnym zdaniem powinni oferować inne ceny za dzierżawę serwerów przy łączu Premium.

Od tego się przygotowuje biznesplan,a nie , że mówią Klientowi, że wczoraj sprawdzali jakość usług i doszli do wniosku, że tracą na tym i muszą zmienić całą politykę łącz premium.

Również powinni się zachować odpowiednio dla aktualnych Klientów i stworzyć im odpowiednie warunki w takiej sytuacji.

 

masz racje, rozumiem Twoje stanowisko w tej (konkretnej) sprawie i przyznaje racje ( od strony klienta), lecz mam nadzieje, ze zrozumiales takze moje szersze przeslanie jak ma sie rynek wobec tego typu uslug i czemu do takich sytuacji dochodzi i bedzie dochodzic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jesli chodzi o kwestie umow, nie ma mowy zebysmy sie nie wywiazywali.

Co do zmian cennika, jest naszym prawem dostosowywac cene do

realiow rynkowych, dotychczas wiekszosc zmian byla na korzysc klientow,

(darmowe backupy, upgrade procesorow, dyskow), ale czasem moze

sie zdarzyc odwrotnie (takich sytuacji staramy sie unikac jak tylko sie da).

 

Rowniez uzytkownik ma prawo (na 7 dni przed koncem biezacego miesiaca

rozliczeniowego) zrezygnowac z naszych uslug.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masz racje, rozumiem Twoje stanowisko w tej (konkretnej) sprawie i przyznaje racje ( od strony klienta), lecz mam nadzieje, ze zrozumiales takze moje szersze przeslanie jak ma sie rynek wobec tego typu uslug i czemu do takich sytuacji dochodzi i bedzie dochodzic...

 

Oczywiście, zrozumiałem, ale akurat zachowanie tej firmy na rynku jest bolesne. Ja osobiście rzadko spotkałem się z takimi 'numerami' a mam/miałem hosting/serwer w nie jednej polskiej, czy zagranicznej firmie.

Firma również nie jest młoda, bo znamy ją również jako Prosperita, SuperHost.

Dziś mogą pisać tak, a za miesiąc, dwa znów mogą zwiększyć ceny o 100% , bo coś im nie będzie pasować. Nigdy już z tą firmą nie będę czuł się pewnie, chyba, że wszystko będzie na umowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowniez uzytkownik ma prawo (na 7 dni przed koncem biezacego miesiaca

rozliczeniowego) zrezygnowac z naszych uslug.

 

jesli tak to nie widze problemu i pretensje klientow za nieuzasadnione...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg mnie osobom ktore juz maja premium powinniscie dac jeszcze miesiac wg starych cen

nagla zmiana umowy nie jest do konca fair play...

 

ps. ja tam siedze na zwyklym laczu i jest mi super :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uczciwa zasada jest taka, że jak sprzedajesz komuś usługę na z góry określony czas to w momencie trwania umowy nie zmieniasz warunków gry. A nie tak, podnosimy ceny o 100% a jak się nie podoba to masz 7 dni i wypieprzaj. Prymitywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×