Skocz do zawartości
reQuorter

Obliczenie zużycia mocy (Wat) - Cena

Polecane posty

Witam,

 

Dostałem ofertę kolokacji serwera, jako, że możliwe, iż będę się musiał skorzystać z takiej oferty i to pierwszy raz, więc nie mam doświadczenia, to chciałem się spytać Was doświadczonych administratorów jak mogę oszacować ilość zużycia mocy serwera o podanych parametrach:

 

Procesor Intel Xeon 2 x 2.8GHz

Pamięć RAM 2 GB

1 dysk twardy 80GB

 

Cennik wygląda następująco (cenę zmieniłem, zaokrągliłem):

 

"opłata eksploatacyjna za każde rozpoczęte 100W sumy mocy nominalnych

zasilaczy 230V zainstalowanych w kolokowanym sprzęcie:

- energia wspierana przez UPS -> 80 PLN / miesiąc / 100W"

 

Ile ten serwer może średnio w miesiącu zużyć energii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika, że Twój potencjalny usługodawca pobiera opłatę za teoretyczną moc zasilaczy w serwerze.

Pamiętam, że tego typu dziwną praktykę uskutecznia również eTOP.

Taki oldskul na starych Xeonach będzie miał zapewne dwa zasilacze po ~ 600W, a to daje 1.2KW, a to się równa 960 zł netto miesięcznie z prąd zgodnie z Twoim cennikiem.

Marka Dior zaczęła oferować kolokację? Skąd Ty wziąłeś taką ofertę? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obstawiał bym tak koło 200W zależy jeszcze jaki dysk (ile ma RPM) no i jakie obciążenie na procki będzie. Dla porównania domowy desktop AMD x4 z dyskiem 7200 (karta graficzna zintegrowana) w czasie normalnej pracy (obciążenie koło 15%) pobiera jakieś 95W przy stresie 130W

 

Porównując inaczej. Stary serwer PIII 2x1,4GHz 2xHDD SCSI 10k (obudowa 1U i dwa spore odkurzacze kanałowe w środku) przy małym obciążeniu pobiera jakieś 90W przy stresie 110-120W

 

Xenony zapewne mają większy pobór niż PIII ale za to masz jeden dysk dlatego obstawiam że nie więcej niż 200W

 

PS, pobór mierzony miernikiem, nie wyliczany z tabelek :)

 

EDIT

Fakt nie doczytałem że chodzi o moc nominalną a nie rzeczywiste zużycie. Więc za fajnie nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pamiętam, że tego typu dziwną praktykę uskutecznia również eTOP.

Czemu dziwną?

Myślisz, że będzie się komuś chciało inwestować w legalizowany licznik per gniazdko?

A tak to zostanie wzięta opłata za określoną przez producenta owego serwera moc, która można by rzec jest biurokratycznie poprawniejsza - bo obstawiam, że tyczy się to kolokacji jakiś (bardziej lub mniej) firmowych racków, których specyfikacja jest określona, a nie towerowych malowańców-dziwactw.

Czyt. pobiera, nie pobiera - ale tyle jest w papierach i bez dyskusji.

 

W przypadku licznikowego rozliczania - musi być on legalizowany i plombowany, bo inaczej takie DC naraża się o roszczenia od klientów pt. "ten licznik źle pokazuje, bo jestem pewien, że moja maszyna tyle nie pobiera".

Jeśli ma owe badania i certyfikat legalizacyjny, to się może nim bronić. W przeciwnym wypadku dłuuga przed nią droga.

 

Więc chyba logiczne, że dla jednego unitu nie opłaca się w takie coś bawić.

 

 

 

PS: Jeśli to chodzi o Della 2650 (dziwnie do tej konfiguracji pasuje :) ) to będzie to n*500W, gdzie n to ilość włożonych zasilaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jest to dziwne przy 1-2U :) co licznik pod 1U, średnia z jednego portu ? eee bez sensu :)

takie stare zenony potrafią wsysać400 - 460W (2 cpu i 2 dyski) przy jednym CPU i tak oscylowałbym na poziomie 350 - 400 by było bezpiecznie. fakt 80 pln za 100W to sporo skoro dostawca pisze tylko o UPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu dziwną?

Myślisz, że będzie się komuś chciało inwestować w legalizowany licznik per gniazdko?

A tak to zostanie wzięta opłata za określoną przez producenta owego serwera moc, która można by rzec jest biurokratycznie poprawniejsza - bo obstawiam, że tyczy się to kolokacji jakiś (bardziej lub mniej) firmowych racków, których specyfikacja jest określona, a nie towerowych malowańców-dziwactw.

Czyt. pobiera, nie pobiera - ale tyle jest w papierach i bez dyskusji.

 

W przypadku licznikowego rozliczania - musi być on legalizowany i plombowany, bo inaczej takie DC naraża się o roszczenia od klientów pt. "ten licznik źle pokazuje, bo jestem pewien, że moja maszyna tyle nie pobiera".

Jeśli ma owe badania i certyfikat legalizacyjny, to się może nim bronić. W przeciwnym wypadku dłuuga przed nią droga.

 

Więc chyba logiczne, że dla jednego unitu nie opłaca się w takie coś bawić.

Mistrzu... Od jednej skrajności przeszedłeś do następnej.

 

Po pierwsze możesz użyć listw APC, które Ci podadzą pobór prądu, a oprócz tego jeszcze będziesz mógł sprzedać klientowi zdalny reboot.

Zapiszesz w umowie dokładną metodologię pomiaru i nikt się do tego nie przyczepi.

Po drugie możesz wyliczyć cenę kolokacji tak, aby Ci się opłacało kolokować różne sprzęty - niekoniecznie najnowsze i energooszczędne.

Po trzecie jako podmiot świadczący usługi kolokacji, mający X szaf i Y dziesiątek serwerów powinieneś wiedzieć ile co je prądu,

a tym samym nie zmuszać klienta do przepłacania 200-300% za prąd.

Po czwarte... po piąte... tutaj można zapewne jeszcze kilka pomysłów wpisać.

Meritum jest takie, że liczenie mocy znamionowej zasilaczy, kiedy to przy współczesnych konstrukcjach trudno dojść do 50%,

to moim zdaniem bardzo kontrowersyjna i nieuczciwa ocierająca się wręcz o lichwę, praktyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśni mi ktoś, jaki jest LOGICZNY powód dopłacania za drugi zasilacz ( który jest zapasowy ) ?

Rozumiem. mała dodatkowa opłata za to że ktoś pociągnie gniazdko np z innego miejsca w szafie i jest zapewniona redundancja na poziomie także zasilania jak i zasilaczy.

 

Chyba że chcą się zabezpieczyć przed cwaniakami z dwoma słabymi zasilaczami zmostkowanymi by uzyskać większą moc, chociaż przy serwerach takie coś raczej nie ma prawa mieć miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za drugi obwód zasilający opłata ma sens kiedy całość ma być redundantna w stosunku do pierwszego obwodu (druga rozdzielnia, drugi UPS, drugi generator, drugie trafo koszta koszta koszta)

 

Płacenie tylko od mocy zasilacza bez mierzenia faktycznego użycia na takiem poziomie to zwyczajne wyciaganie kasy za usługę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu dziwną?

Myślisz, że będzie się komuś chciało inwestować w legalizowany licznik per gniazdko?

A tak to zostanie wzięta opłata za określoną przez producenta owego serwera moc, która można by rzec jest biurokratycznie poprawniejsza - bo obstawiam, że tyczy się to kolokacji jakiś (bardziej lub mniej) firmowych racków, których specyfikacja jest określona, a nie towerowych malowańców-dziwactw.

Czyt. pobiera, nie pobiera - ale tyle jest w papierach i bez dyskusji.

 

W przypadku licznikowego rozliczania - musi być on legalizowany i plombowany, bo inaczej takie DC naraża się o roszczenia od klientów pt. "ten licznik źle pokazuje, bo jestem pewien, że moja maszyna tyle nie pobiera".

 

Jeśli ma owe badania i certyfikat legalizacyjny, to się może nim bronić. W przeciwnym wypadku dłuuga przed nią droga.

 

Przecież to tylko kwestia umowy. Jak się strony zgodzą mierzyć pobór mocy nawet za pomocą wiatromierza to co komu do tego? Nie chcesz - nie podpisujesz. A prąd pobierany przez zasilacz zależy od poboru mocy zasilanego szpeju, nie znaczy że zawsze tyle daje, tylko że może tyle dać.

 

 

Więc chyba logiczne, że dla jednego unitu nie opłaca się w takie coś bawić.

PS: Jeśli to chodzi o Della 2650 (dziwnie do tej konfiguracji pasuje :) ) to będzie to n*500W, gdzie n to ilość włożonych zasilaczy.

 

Jasssne. Tylko jak sobie sprawdzam w monitoringu UPS-a obciążenie to wychodzi (tylko jeden serwer jest podłączony) obciązenie 9.3 procenta. UPS ma 1000VA, APC przyjmuje w swoich ups-ach współczynnik mocy 0.67, tak więc wychodzi że pobierana obecnie moc to:

(1000VA*9.3%/.67)/100% = 138.80 W. 

A zasilacz ma 310 W.

A np. do innych UPS-ów mam podłączone kilka serwerów, i moc ich zasilaczy przewyższa moc nominalną UPS-a, a ten pokazuje na wyświetlaczu obciążenie 52%/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież to tylko kwestia umowy. Jak się strony zgodzą mierzyć pobór mocy nawet za pomocą wiatromierza to co komu do tego? Nie chcesz - nie podpisujesz. A prąd pobierany przez zasilacz zależy od poboru mocy zasilanego szpeju, nie znaczy że zawsze tyle daje, tylko że może tyle dać.

Ale ja to wszystko wiem :)

Tylko że klient może (jego święte w sumie prawo) kwestionować, czy pomiary były wykonane zgodnie z tą metodą. Tzn. czy nie została jakoś sfałszowana (M-i-t-M) komunikacja pomiędzy stacją NMC a ową listwą/UPSem.

Tak jak i w warstwie software'owej - masz u co niektórych pomiar cpu%, czasem nawet opisaną jego metodologię, no i co? Raz po raz zdarzają się jednostki, które twierdzą, że ich superhiperwypasiony Wordpressik to nie może tyle cpu pożerać i ten licznik kłamie.

A jak masz dedykowany osobny licznik zapięty plombą na kablu dosyłowym, to po prostu pokazujesz jego stan i tyle.

 

A odnośnie dwóch zasilaczy - część owych redundantnych pracuje właśnie w trybie load-balancingu, i jak tu niby takie coś taryfikować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu... Od jednej skrajności przeszedłeś do następnej.

 

Po pierwsze możesz użyć listw APC, które Ci podadzą pobór prądu, a oprócz tego jeszcze będziesz mógł sprzedać klientowi zdalny reboot.

 

Ale te listwy, nie pokazują poboru prądu per port, tylko per całe urządzenie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Są takie co pokazują tylko że kosztuja...

 

Z tych co przeglądałem(dostępnych w polskiej dystrybucji) i tych którymi się bawiłem (a trochę ich było), wszystkie pokazywały tylko zbiorczy pobór prądu.

 

APC pewnie posiada w swojej ofercie i bardziej zaawansowane urządzenia, ale mówimy o rozwiązaniach szeroko dostępnych :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×