Skocz do zawartości
Wloz_mi_tu

[nasza-klasa.pl] Dyskusja

Polecane posty

Wystarczy mieć mało kompetentnych techników... pewnie spieprzyli konfiguracje... beyond na pewno dopiął wszystko ze swojej strony na ostatni guzik... Może też netidekt pokrzyżował im plany ;] tak czy siak, żal.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

takim czyli jakim? :) Jaki serwis taka przeprowadzka. Co, nie robili wcześniej próbnych przenosin dla siebie? Od razu tak na głęboką wodę? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co, nie robili wcześniej próbnych przenosin dla siebie? Od razu tak na głęboką wodę? :)

 

Chociażby to świadczy o niskiej kompetentności... heh, nigdy nie założe sobie tam konta ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :|

 

wg. harmonogramu, to już dawno powinni mieć skonfigurowane serwery i gotowe do użytku.

http://d.nasza-klasa.pl/news/43 - od 30 listopada teoretycznie konfigurują serwery :|

I nie wyrobili się na dzisiaj? o_O co najmniej dziwne

Zmieniali na bieżąco godzinę otwarcia portalu.... z 8, potem na 13, 14 na 17 i koło 16:30 działała strona na starych serwerach...

Niby po 2 w nocy mają znowu wznowić "próby" postawienia tego na nowym sprzęcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Oj zamula strasznie a szkoda bo jedyna pozytywna rzecz jaka tam jest to to że znajdę starych ziomali z LO :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak btw. GoogleFS to tak na prawde nie zaden skomplikowany system plików, tylko aplikacja - taka baza danych, nazywanie tego systemem plików to troche przesada. CO za tym idzie konstrukcja tego jest dosc prosta i sredniowprawny programista moglby napisac cos co spelnia podobne funkcje. Ma to sens oczywiscie, jak piszemy wlasna aplikacje. Niestety dobrego, szybkiego systemu plików rozproszonego po prostu nie ma. Są albo wolne, albo experymentalne, albo niepelnowartosciowe. Gfarm jest bliski idei googleFS, zapowiada sie niezle, ale nikt azjatyckich wynalazkow nie bedzie testowal na swoich uzytkownikach. Serwis typu nasza-klasa jest juz tak banalny i nieskomplikowany, ze az przykro, ze tak kuleją. Odrobina rozumu i moglo by smigac na tym co bylo jak rakieta. No ale zawsze najlepiej kupic 3x wiecej serwerow i tez bedzie szybko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przesadzasz. Owszem do przechowywania tych dużych plików służy lokalny filesystem ale zauważ, że każdy z tych plików spełnia funkcję analogiczną do bloku w zwykłym systemie plików. Lokalny filesystem jest przez GoogleFS używany tak jak zwykły FS używa nośników (dysków twardych itp). Z tego punktu widzenia GoogleFS jest systemem plików jak każdy inny. Idea GoogleFS jest nieskomplikowana tak jak nieskomplikowana jest idea systemu plików w ogóle. Sama implementacja nie jest już trywialna i stąd choć większość systemów plików bazuje na tych samych ideach, jednak są takie lepsze i takie gorsze. Myślę jednak że to co robi GoogleFS jest bardziej skomplikowane niż to co robi lokalny FS (bo trzeba wziąć dużo większe poprawki na możliwość wystąpienia błędów oraz występują problemy z synchronizacją, których nie ma w większości zwykłych FS) a chyba nie powiesz, że każdy średniozaawansowany programista może napisać system plików na tyle dobry żebyś go używał:) Oczywiście byle jaki system plików taki programista może napisze tak jak i coś co przypomina ideą GoogleFS ale żeby to jeszcze nadawało się do użytku w systemach produkcyjnych to już nie takie proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O 2 zapowiadali że wznowią prace. Jest 6:30 i komunikat na stronie, że do 15 im zejdzie :)

Coś czuję, że informatycy ostro zapili i dlatego nie mogą się wyrobić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GoogleFS jest takim samym systemem plików jak mysql. Nasłuchuje na porcie TCP X i czeka na requesty, proces zgłasza zapotrebowanie na plik X, googlefs sprawdza w metadanych na ktorych nodach trzyma czanki tego pliku, przez tcp łączy sie z portem Y, na losowe nody z tymi czankami (wiecej niz 1 zawsze nodów per czank), pobiera je i przekazuje złożony w kupe dane procesowi. Teraz widzisz różnice między aplikacją a systemem plików?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cala szum wokol n-k robi sie zenujacy, a tytul tego artykulu 'ofiara własnego sukcesu' powoduje usmiech :) Ciekawe, ktory portal zacznie sie jeszcze uzalac nad ich nieudacznictwem i brakiem wiedzy.

 

Ja tam w tym nic zenujacego nie widze. Maja po prostu dobry PR. Tylko pozazdroscic. Zaamiast sie zenowac lepiej wziac sie do solidnej pracy. Szczerze powiem, ze tez mialbym "problem" gdyby na moja strone w ciagu trzech miesiecy zaczelo wchodzic 100 mln userow dziennie. Ale ty oczywiscie masz na tyle ogromna wioedze, ze bez problemu bys sobie z tym poradzil.

Oczywiscie wlascicele NK pewnie nie sa bez winy bo chyba uwierzyli, ze uda im sie za pierwszym strzalem przeniesc serwis na nowe serwery i nie robili probnych przenosin.

W pewnym sensie sa oni "ofiarami sukcesu" bo sukces ich zaskoczyl i nie mieli czasu zeby sie nan przygotowac. Nie nabrali doswiadczenia ze stopniowo rosnacym ruchem tylko odrazu przywalilo im milionami odslon na dobe. Gdyby ruch wzrastal stopniowo z miesiaca na miesiac to na pewno nie mieliby teraz takich problemow.

Ja im i tak zazdroszcze (w pozytywnym sensie). Na piatym roku studiow moc sie bawic takimi rzeczami i to w dodatku wlasnymi a nie nalezacymi do pracodawcy. To jest cos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
zaczelo wchodzic 100 mln userow dziennie.

"trochę" przesadziłeś z tym przykładem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wojciech Małota ja podobnie uważam. Nie każdy jest wstanie tak szybko się przygotować do takiego sukcesu. Jednak myślę że wzięli nieodpowiednich ludzi do tych przenosin. Aczkolwiek jakimś sensie zazdroszczę im :) i także w dobrym tego słowa znaczeniu. Czasami czytam niektóre posty to naprawdę aż uważam że duch zawiści w Polsce jest mocny i ugruntowiony w obywatelach. "Ja nie odniosłem TAKIEGO sukcesu, trzeba im dokopać"

 

Mam nadzieje że im się uda :) i że trochę pomyślą o przyszłości serwisu, na razie to jest projekt sezonowy. Jedyna fajna rzecz to zebranie ludzi których się zna i zrobienie jakiegoś zebrania starych znajomych, to jednak za mało.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

oj dajcie już spokój z tą "zawiścią" jako kontrargumentem w rozmowie. rozmawiamy zgodnie z tematyką forum o technikaliach z NK związanych a nie zajmujemy się zazdrością czy zawiścią. bez przesady.

 

wzrost userów był masakryczny. kropka.

przygotowanie infrastruktury na szybciora to spore wyzwanie. kropka.

sposób przenosin _sugeruje_ niekompetencje "30 specjalistów". kropka.

makabryczna liczba serwerów (170!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) _sugeruje_ soft NK by przemo :). kropka.

 

Ja też bym NIE DAŁ rady (tym bardziej bez $) na super szybkie postawienie odpowiedniej infrastruktury. Jedyna różnica to taka, że mój soft wytrzymał by 100x więcej przy 100x mniejszych nakładach* (liczby z kapelusza), a fotki wysłałbym do amazona.

 

Może jakiś specjalista pokusiłby się o wycenę 170 serwerów + transfer w polskiej serwerowni? Strasznie mnie ciekawią koszta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy kupili te serwery czy wynajmują. Jeżeli kupili

to za maszynke musimy policzyć około 6000 zł (tak z rabatem .....)

6000*170 = 1020000 zł już mamy do tego transfer podejrzewam że około 17 TB czyli powiedzmy 100 mb lacze co daje 100 zl za 1 mb/s 100*100= 10000 zł :))

Do tego policz połączenie serwerów w klastry itp.. wyjdzie około 1.5 mln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie te 170 maszyn to jakiś ostro wyśrubowany PR.. chyba, że P III z odzysku :)

Przykładowo.. mam forum które ma oglądalność połowy tego co osiąga nasza-klasa (wg. październikowego megapanelu).

Jest to forum w związku z powyższym można porównywać obciążenie.

W chwili obecnej korzystam z jednej maszyny 2x dual xeon, 4 gb ram - niebawem trzeba będzie zestawić drugą.

Wszystko na lighttpd, skrypt vbulletin.

 

Czyli zakładając, że N-K od października skoczyła oglądalność o jakieś 1 000 % to i tak daje max 20 maszynek..

Nie wiem skąd im się wzięła ta liczba 170 serwerów, ale jest to albo mocno przesadzone - albo w oparciu o jedno rdzeniowce.

 

Ogólnie ciekawa sprawa..

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to marnie to wygląda - szumne zapowiedzi zakończyły sie blamażem - zamiast przerwać, przygotować sie do tego jeszcze raz pożądnie, przesunąć termin o tydzień i zrobić to bezboleśnie w nocy, kolejny dzień nic im nie działa. Słabiutko to wygląda - oni chyba są po prostu początkujący i wszystkiego się uczą :) Za rok-dwa zaczną optymalizować, za 4 bedzie redundancja etc. Jeśli chodzi o koszta, jeśli mają jakieś 200mega trafiku, to z 20k płacą za łącza, z 9k za prąd, 10k za raki, miesięcznie. Plus koszt maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Jak dla mnie te 170 maszyn to jakiś ostro wyśrubowany PR.. chyba, że P III z odzysku wink.gif"

Pentiumy III (1,4GHZ) są podobnie wydajne co Pentiumy 4 2,2 GHZ więc nie mów że to taki kicz ;D

 

Ja trzymam kciuki mimo że nie podoba mi się ten szum ... bo aż mi się za przeproszeniem "zygać" chce jak słyszę nasza-klasa.pl.

Jednak pomysł świetny bo ludzie widzą jak się powiodło w życiu swoim kolegą / koleżanką z byłej klasy ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Specjaliści bez testowania oceniają na 30-40 serwerów (dochodzą load ballancery, front cache itp).

 

Więc liczba 170 to kosmos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy ruszy i jaki downtime mają xD

 

Nie zdziwię się, jak w pojawią się przypadki "13latek zabił się, bo przez cały dzień nie mógł wejść na portal nasza-klasa.pl" :/ To już jakaś fobia w Polsce jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Więc liczba 170 to kosmos.

 

Ja czytałem, że teraz kupili 80 serwerów, a następnych kilkadziesiąt rozważają kupić za jakiś czas

Szczerze mówiąc gdybym miał 3 grube bańki w kieszeni to też kupiłbym od razu dużo więcej niż potrzebuję bo większy upust można na takich zakupach wynegocjować :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×