Skocz do zawartości
CinkowskiW

Hosting Post-paid.

Polecane posty

Witam. Co myślicie o hostingu za który płaciłby się co miesiąc - za wykorzystany transfer / miejsce / moc obliczeniową. Hosting "dopasowany" do użytkownika - prawie tak jak w Erze :).

 

Co macie za i przeciw :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę już jeden problem na wstępie -> ściąganie należności.

Trafi się ktoś nieuczciwy, co to wykorzysta pasma/powierzchni dyskowej/mocy obliczeniowej

za powiedzmy 200 zł, a potem słuch o nim zaginie.

Takich ludzi może być wielu, a wydaje mi się,

że koszt egzekwowania należności byłby mało opłacalny i długotrwały.

Co wtedy zrobisz? Jak utrzymasz firmę(ZUS, pracownicy, infrastruktura) jeśli nie daj Boże

50% klientów to będą lekkie duchem dzieciaki żyjące bajką o anonimowości w internecie?

Inna sprawa, że to na czym naprawdę zarabiają firmy hostingowe,

to na tym że ludzie płacą za wiele, a wykorzystują mało.

Wszyscy mamy różne doświadczenia, ale generalnie mało jest osób w moim odczuciu

wykorzystujących swoje konta poza granicą błędu statystycznego,

a to właśnie zapewniają Ci byt na rynku. Płacą, a nie używają - czysty zysk, nie? :)

Najlepsze pod tym względem są małe firmy, które jak dobiją do 0.5 GB

wygenerowanego w danym miesiącu transferu to jest sukces na miarę wynalezienia koła. :)

Weźmy pod lupę 1 osobową firmę: ZUS + księgowa + 1 dobry serwer -

tu można się kłócić ile to wyniesie, bo pojęcie dobry serwer jest względne,

studenci i osoby które nigdy(lub x > 5 lat) firmy nie miały mogą skorzystać ze zniżki na ZUS,

księgowość on-line można mieć już za 150 zł circa about itd...

nie mniej jednak przyjmijmy, że będzie to suma w wysokości 1500 zł miesięcznie,

a administratorem jesteś Ty.

Ile musiałbyś tych kont sprzedać aby to utrzymać? Ogromne ilości...

Ja bym się w coś takiego nie pakował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może w takim razie w ten sposób, klient określa sobie okres rozliczeniowy oraz użycie dysku/ transferu/ mocy obliczeniowej na miesiąc, na tej podstawie płaci, a jak przekroczy - dopłaca.

Czyli generalnie taki kalkulator - jak w kei, niemniej jednak ma to dla usługodawcy jedną podstawową wadę - minimalny overselling ; ). Bo wtedy klient określa faktycznie potrzebne mu zasoby. A nie jak w pakietach gdzie kupuje konto 2 GB a używa 200 mb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie ma sensu bo wszystko kosztowałoby klienta kilka razy więcej niz jakby wykupił normalny plan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie takie rozwiązanie nie utrzyma się na rynku no chyba, że ceny będą makabrycznie wysokie.

 

Przykładowo:

Klient instaluje stronę z dwóch podstron w html/php (wizytówka) i płaci 50-100zł/rok a wg Twoich ile rozliczeń by płacił gdy takowa strona praktycznie nie ma żadnego ruchu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad podobnym rozwiązaniem u siebie, niemniej jednak szczegółów nie będę zdradzać, pokaże jak wdrożę :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Równiż myśłem nad tym taka oferta elastyczna. Zawsze może się zdarzyć klient co wie ile czego zurzyje i można mu w przybliżeniu podać cenę. Oferta ciekawa i inna ale jak piesze pan @Adrian Małao opłacalna dla klienta :)

@Sonin Jak już wdrożysz podziej się opnią ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może jednak pre-paid, ale płacony od zużycia miejsca/transferu/dodatkowych typu bazy itp. Tzn. wpłacam dowolną kwotę, uruchamiane jest konto, i kontroluję zużycie środków. W razie potrzeby doładowuję konto. Kwestia wymyślenia sensownego cennika.

 

Edyta mówi, że chyba już coś takiego było w PL :) Ale nie damy sobie nic uciąć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie jest fajne ale nie możliwe do wprowadzenia, większe firmy oferujące usługi na dobrym poziomie zarabiają więcej dzieki oversellingowi a tutaj taka sytuacja zdarzyć by się nie mogła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego jest to dobry pomysł, większość osób płaci obecnie za niewykorzystane zasoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Tobi a firma to z czego się utrzyma?

 

Powtórzę pytanie które zadałem wyżej

Klient instaluje stronę z dwóch podstron w html/php (wizytówka) i płaci 50-100zł/rok a wg Twoich rozliczeń ile by płacił gdy takowa strona praktycznie nie ma żadnego ruchu?

A z drugiej strony ile wg tych założeń zapłaci Klient który posiada duże forum które zjada dużo zasobów serwera?

 

W tym wypadku jeden przelicznik jest po prostu niemożliwy.

Pomijając już fakt edukacji zwykłego Klienta który nie ma to tym zielonego pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to z czego się utrzyma? :) Przecież pisałem, że użytkownik płaci za wykorzystane usługi. To jest kwestia odpowiedniego cennika i całego biznes planu - nie każ mi tego wymyślać, bo nie za to mi płacą. Ja jako użytkownik chętnie wrzuciłbym parę małych serwisików na taki hosting. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma byłaby w stanie utrzymać dużą ilość stron, nie ryzykując zbytniego obciążenia, a jeśli nawet obciążenie wzrośnie - wzrosną też dochody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwość zarobienia na tym oczywiście istnieje, niemniej jednak tylko w jeden sposób, po prostu usługi które użytkownik będzie sobie sam kalkulował, będą znacznie droższe niż pakiety, bo będzie to realna cena za wykorzystanie realnych zasobów + marża.

Z drugiej jednak strony dla użytkownika będzie to pewność, wie za co płaci - za konkretne zasoby, wie, że nie zobaczy np. 503. @Tobi za około miesiąc zaproszę Cię do siebie na testy, zobaczymy jak to wypadnie w praniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Cinkowski - tu się możesz mylić, nadal utrzymuję że jest to kwestia skalkulowania cen na odpowiednim poziomie + wartości dodane - inne usługi itp.

@sonin - zaproszenie przyjęte :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może jednak pre-paid, ale płacony od zużycia miejsca/transferu/dodatkowych typu bazy itp. Tzn. wpłacam dowolną kwotę, uruchamiane jest konto, i kontroluję zużycie środków. W razie potrzeby doładowuję konto.

Mignęło mi gdzieś kiedyś takie rozwiązanie. Tutaj można poczytać o szczegółach. To działa chyba właśnie na zasadzie pre-paidu (chociaż dokładnie się w ofertę nie wczytywałem więc nie wiem czy nie ma tam jakiś haków).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma, również ceny piękne:

 

Serwis WWW 1

Utrzymanie poddomeny 10

Bezpieczny katalog 1

Obsługa PHP 1

MySQL 1

Skrzynka pocztowa 10

Alias do skrzynki pocztowej 10

Obsługa CGI 1

Statystyki odsłon stron WWW 1

Pakiet 1000MB przestrzeni dyskowej 1

Pakiet transferu 1000 MB 10

 

Cena: 1554zł/1 rok netto :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ma byc jak w 'erze' to widziałbym to na podstawie 'mixa' :lol: , czyli:

- Klient płaci abonament 25zł miesiecznie

w ktorym otrzymuje powiedzmy:

1GB dysku

5GB transferu

1 konto ftp,sql,poczte etc.

 

W przypadku gdy mu sie skonczyło dopłaca wtedy pieniadze [ od razu lub w nastepnym abonamencie ]

 

Pomysl ciekawy jednak koszt wdrozenia oraz ryzyko niepowodzenia za wysokie

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zauwazcie ze pre paid (taki jak w podanym juz linku) ma tez jeszcze jeden +

ISP zarabia na trzymaniu czyjejs kasy

nie sa to jakies duze sumy ale przy wiekszej ilosci klientow cos tam jest

 

@tobi

zrozum ze placac za realnie zuzywane zasoby odpada owerselling i placi sie znacznie wiecej

a co klientow przyciaga bardziej niz ceny?

gdyby cos takiego bylo nie bylo by krzakow na allegro...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ISP zarabia na trzymaniu czyjejs kasy

nie sa to jakies duze sumy ale przy wiekszej ilosci klientow cos tam jest

W jaki sposób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@tobi

zrozum ze placac za realnie zuzywane zasoby odpada owerselling i placi sie znacznie wiecej

a co klientow przyciaga bardziej niz ceny?

gdyby cos takiego bylo nie bylo by krzakow na allegro...

Co przyciągnie ? Gwarantowana jakość, gwarantowanych zasobów

 

@ Adrian, w taki sam sposób jak banki, mając jakąś pulę kasy od klientów, możesz nią w rozsądny sposób dysponować - inwestując, z zachowaniem zasady, że inwestycje te nie przyniosą straty, i w razie czego kasę będziesz mógł w każdej chwili wypłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×