Skocz do zawartości
foo

Windows Vista - Dziś Premiera, Czy Ktoś Planuje Nabyć?

Polecane posty

Piotr Mikołajski.. ten tekst wręcz Tobie nie przystoi.. bo nie wierzę, że tak mało wiesz o licencjonowaniu OEMek, aktywacji XPków i zależności między zmianami w konfigu, a w/w sprawami...

Dowcip polega na tym, że w przypadku OEM sam Microsoft nie bardzo wie, na jakich zasadach to wszystko działa. Ze dwa lata temu CHIP wysłał do MS Polska oficjalne zapytanie w sprawie OEM i szeregu związanych z tym wątpliwości. Odpowiedź była... cóż, powiedzmy że była średnio sensowna i średnio logiczna, a i zbyt wiele nie wyjaśniała. Żeby było śmieszniej, to czekano na nią parę miesięcy, bo musiała być zatwierdzona przez Redmond i tłumaczona w obie strony. IIRC wysłano prośbę o wyjaśnienie kolejnych wątpliwości, bo nadal było ich sporo, ale odpowiedź już nie przyszła (a jak przyszła, to nadal niczego nie wyjaśniła).

 

Wracając do konkretów. Wiedzieć to ja sobie mogę sporo, problem jak zwykle leży po stronie tych, którzy zapisy interpretują. W przypadku Boxa zawsze mogę pokazać pudełko i zasugerować sprawdzającym długą wycieczkę w bliżej nieokreślonym kierunku. W przypadku OEM niekoniecznie, bo naprawdę nie mam pojęcia, jaka będzie wykładnia MS za rok.

 

Zresztą sami sprawdzający legalność też niekoniecznie muszą cokolwiek wiedzieć. Ostatnio ktoś ze znajomych opowiadał, że w jego firmie zapytano go o naklejkę z firmy Debian, bo "skoro ma system z tej firmy, to naklejkę też musi mieć". Wyjaśnianie trochę trwało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotr.. też swego czasu się ciut bałem.. kupiłem ten pack Oemowski dla "samodzielnego składacza" i wszystko w porządku.. po bodajże 3 aktywacji przez net musiałem niestety dzwonić na infolinię, ale dwa razy już pani pytała tylko o powód aktywacji (mogłem ściemniać, ale w sumie było tak naprawdę - wymiana płyty głównej).. i bez problemu mi dawała nowy kod aktywacyjny, a aktywacja przez net się resetowała na nowo... i chyba prawdą jest, że MS nieoficjalnie nie obchodzi dlaczego i ile komponentów się zmienia (czytałem o 7 albo o kluczowych - że płyta albo procek albo cośtam..).. ważne (i słusznie) dla nich jest, by mieć oryga.. pokazujesz fakturę, nośnik, naklejkę z kodem.. i jest OKi.. choć nigdy kontroli nie miałem.. ale nie boję się - wydałem swoją kasę i mam to gdzieś.. mam legala, heh... nie ma sensu szaleć, że "zgubiłem naklejkę - muszę kupić nowy windows".. bez przesady...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest takie stare powiedzonko:

 

W teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką. W praktyce jest.

 

Co oznacza, że ja sobie doskonale zdaję sprawę ze swoich praw oraz z tego, że tak naprawdę mogę wymienić pół kompa i nic Microsoftowi do tego. Powiem więcej - wymaganie naklejki, oryginalnej płyty i faktury jest właściwie bezprawne, bo jedynym papierem dowodzącym zakupu i mającym w Polsce moc prawną jest FAV. Resztę mogłem wyrzucić do wucetu, bo to moja własność, z którą mogę robić, co mi się żywnie podoba :>

Sęk w tym, że latka lecą i coraz bardziej cenię sobie święty spokój. Użeranie się z Microsoftem mogłoby być bardzo interesujące, ale nie mam na takie zabawy ani chęci, ani czasu. Pudełkowy XP to jasny sygnał dla każdego sprawdzającego, że ma spadać i nie zawracać mi czterech liter ;)

 

Tak na marginesie - im więcej czytam o bebechach Visty, tym mniejszą mam ochotę na jej instalowanie. Polecam tekst Analiza kosztów systemu ochrony treści Windows Vista - długi, ale bardzo interesujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawy artykuł, co prawda dotyczy tylko jednego z aspektów Visty, ale za to dość mocno zniechęca do przesiadki na nowe okienka Mikrosoftu... Przyjdzie mi chyba zmienić oryginalny system Windows XP z wersji Home na Profesional...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

A może by tak jakaś iniciatywa edukacyjna i przejście na linux + beryl ?

Niekoniecznie mówię by instalować slackware, gentoo czy jakies *BSD ale słyszałem, że coraz ciekawiej rozwija się projekt Ubuntu. Do takiego Ubuntu do instalować beryla i mamy wyglądem Viste tylko bardziej optymalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@patrick, no wiem czy tak bardzo optymalną;)

na p4 3GHz, 1GB ram, geforce 7600GS 256MB środowisko graficzne chodzi widocznie wolniej:) A i nie wszystkie "zanikania" okienek są płynne.

Jednak po wyłączeniu niektorych efektów wyglada to naprawdę fajnie i płynnie. Ogolnie na gnome-look jest masa skórek do beryla, do tego zestaw ikonek

vista i... MS może nas pocałowac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Linuks jest dobrym systemem, ale dla osób które poświęcą mu więcej czasu... Ja się niestety przyzwyczaiłem do Windowsa i nie wyobrażam sobie zmiany ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po jednym dniu używania Visty muszę powiedzieć, że gdybym miał wydać na nią jakieś pieniądze, to wstrzymałbym się do wydania pierwszego Service Packa. Na obecną chwilę nie widzę powodów, do zmiany systemu na XP, za kilka dni powrócę do XP - na Viście nie działa kilka moich ulubionych programów (np. Vplayer, albo Budzik ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, dziś odbędzie (odbyła?) się oficjalna premiera polskiej wersji językowej Windows Vista.

Czy ktoś planuje zmianę platformy?

Tak, ja jestem właśnie w trakcie przesiadki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Ubuntu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...za kilka dni powrócę do XP - na Viście nie działa kilka moich ulubionych programów (np. Vplayer, albo Budzik ;) )

Jest jeden mały kruczek gdyby to samo chciał zrobić użytkownik po upgradzie. MS odwalił numer i po aktywacji visty ważność traci klucz XP. Jednostronna wymiana bez możliwości powrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ceny kuszące Ultimate...

Może kupię ale jak wyjdzie masa łatek zabezpieczających i może 1 SP.

Bo narazie na 2GB Ram, Geforce 7600GS i Atku 3500+ niemam co myśleć...

I najgorsze jest to że wpakowałem kasę w ram a będe musiał wymieniać proca na C2D i wtedy ramy do kosza pójdą.

Błędne koło.

I jeszcze będzie trzeba myśleć czy brać system 64 bitowy czy 32....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, sprzet jest dobry...

ludzie zaczynaja popadac w paranoje z tymi wymaganiami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Xavi: napisałeś to dość poważnie, choć ja to odebrałem jako ironię...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak się instaluje VISTE w 2 minuty http://www.schiz.pl/f/1980/Instalacja-Windows-Vista-w-2-m :angry:

BTW: Używa ktoś z Was BERYLA do linuxa ? Jesli tak to podeślijcie tutaj lub na PW na jakich sprzętach wam to działa, bo niebawem wracam na kUbuntu i chętnie bym to wrzucił, ale kwestia czy mój laptopik to uciągnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc Viste zainstalowałem i nie obsługiwała mi drukarki, skannera, karty graficznej dlatego wywaliłem i wróciłem do XP. innym mówiąc nie ciekawie mi to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zobaczcie jak się instaluje VISTE w 2 minuty http://www.schiz.pl/f/1980/Instalacja-Windows-Vista-w-2-m :angry:

BTW: Używa ktoś z Was BERYLA do linuxa ? Jesli tak to podeślijcie tutaj lub na PW na jakich sprzętach wam to działa, bo niebawem wracam na kUbuntu i chętnie bym to wrzucił, ale kwestia czy mój laptopik to uciągnie :)

ja uzywam beryla, z wlaczonymi prawie wszystkimi efektami na p4 3GHz, 1GB ram i geforce 7600 256mb potrafi (zadko, ale..) zwolnic;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja dostalem viste za free od asusa bo niedawno lapciaka kupowalem :angry:

ale instalowac nie mam zamiaru w tym polroczu

moze kiedys

niech polataja ta viste - na razie xp jest lepszy :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Xavi... to jakiś Amerykanin.. dla nich 100 dolarów na Vistę, czy 150 to jak u nas 50zł na cokolwiek... także wiesz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×