Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam, dnia 06.06.2012 doszło do poważnej awarii serwera wirtualnego n17.netmark.pl.

W efekcie awarii (uszkodzenia fizycznego dysków) utracono dużą ilość danych na nich gromadzonych.

Kopie bezpieczeństwa najprawdopodobniej nie były wykonywane! Serwer padał już wcześniej, co można prześledzić w komunikatach o stanie sieci/serwerów. Odczuwalne były pady oraz zamulanie. Niestety nie wyciągnięto odpowiednio wcześnie wniosków i doszło do poważnej awarii. Obecnie od ponad tygodnia dyski znajdują się w firmie odzyskującej dane ale szczerze wątpię w wyniki tych zabiegów. Ostatnie informacje zostały podane 12 czerwca (4 dni temu).

 

Do tej pory wykonano: Postawiono serwer; wgrano aktualne bazy danych; uruchomiono pocztę e-mail (backup ze stycznia!!); wgrano backup www (ze stycznia) i jakieś śmieci :/

Laboratorium z Gdyni dalej bawi się z odzyskiwaniem danych..., brak aktualnych komunikatów.

 

Awaria serwera n17 (Raportowany)

OPIS: Serwer - n17.netmark.pl | Priorytet - Krytyczny

Data - 06/06/2012 08:05

 

 

Szanowni Państwo.

 

Trwa awaria serwera n17.

Technicy w serwerowni starają się jak najszybciej rozwiązać problem.

O postępach prac będziemy na bieżąco informować Państwa na tej stronie.

Przepraszamy za zaistniałą sytuację.

 

Aktualizacja 11:27 -

 

Niestety z aktulnie technicy badal pracują nad rozwiązaniem problemu.

Uszkodzeniu uległy dyski twarde serwera , dlatego część danych aktualnie odtwarzamy z kopii bezpieczeństwa.

 

Aktualiacja 16:09 -

 

Dyski aktualnie już znajdują się w firmie specjalizującej się w odzykiwaniu danych.

Uszkodzeniu uległy dane znajdujące się w katalogach poszczególnych kont. Bazy danych NIE zostały uszkodzone i wszystkie są aktualnie wgrane.

 

Aktualizacja 07.06 13:52

 

Dyski twarde nadal znajdują się w laboratorium firmy odzyskującej dane.

Z niecierpliwością oczekujemy na jakiekolwiek pierwsze informacje.

 

Aktualizacja 11.06 15:01

 

Otrzymaliśmy informcję od firmy odzyskującej dane, iż w dniu jutrzejszym powinien zakończyć się proces odtwarzania.

Natychmiast poinformujemy Państwa o efektach.

 

Aktualizacja 12.06 20:46

 

Niestety nadal proces odtwarzania trwa.

Kopiowanie niskopoziomowe nie pozwala na określenie dokładnego czasu zakończenia.

Rozumiemy oczywiście Państwa zniecierpliwienie, gdyż nam także zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu.

Nie pozostaje nam jednak nic innego jak oczekiwać 24 godziny na dobę na informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z ich strony:

Kopie zapasowe wykonywane są raz na 24 godziny i składowane na niezależnych serwerach.

Każda następna kopia nadpisuje kopię poprzednią, tak aby była możliwość odtworzenia jak najnowszych danych na wypadek poważnej awarii maszyny serwerowej.

 

Czyli co? Na wszystkich serwerach zdechły im dyski, czy zwyczajnie nie robili kopii ?

 

Z regulaminu:

  1. NETMARKzobowiązuje się wykonywać kopie zapasowe i składować je na niezależnych serwerach.

 

5. Po stronie Abonenta leży wykonywanie kopii zapasowych danych znajdujących się na koncie hostingowym.

 

Dobre sobie...

 

Męcz ich i tyle ;)

Edytowano przez Kolopik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Dobra firma, kilka lat temu dałem im dysk 500 GB do odzysku. 800 PLN poszło i trochę powyłem im pod drzwiami żeby mi odzyskali dane ale udało im się bez problemów odzyskać a i moje wycie było przesadzone :) Utrata danych poprzez format dysku i nadpisanie ich plikami systemowymi. Jeżeli oni nie odzyskają to nie odzyska tego nawet Mohamed Ali z Tunezji ani inny cudak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ale o co chodzi ? Szukasz jakiejś pomocy od strony forumowiczów z tymże hostingiem, co masz robić w tej sytuacji itd ? Ja chyba nie rozumiem tego wątku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z ich strony:

 

Czyli co? Na wszystkich serwerach zdechły im dyski, czy zwyczajnie nie robili kopii ?

 

Z regulaminu:

 

 

 

 

Dobre sobie...

 

Męcz ich i tyle wink.png

No właśnie, czytając to kiedyś jak zakładałem konto i teraz ...krew mnie jeszcze bardziej zalewa :/

Po przygodach z padami i tak przeniosłem większość stronek na inne serwery ale zostały mi tam 2 stronki i ostatnio postawiłem 3 blogi (trochę za świeże na odzyskiwanie niskopoziomowe :D ). Mam kopie lokalnie zrobione, no ale to i tak trochę pracy i czasu znowu trzeba włożyć :/ szukam nowego hostingu. Do nich już nie wrócę. Od wyniku odzyskiwania danych zależy czy podejmę dalsze kroki wobec tej firmy. Na razie raportuję społeczności co się tam wyprawia ku przestrodze. Polityka bezpieczeństwa niezgodna z obietnicami na www oraz regulaminem usług.

 

Hmm, ale o co chodzi ? Szukasz jakiejś pomocy od strony forumowiczów z tymże hostingiem, co masz robić w tej sytuacji itd ? Ja chyba nie rozumiem tego wątku...

Kolopik, głównym celem wątku było ostrzeżenie ludzi, że to nie jest bezpieczny hosting, co sam łatwo wywnioskowałeś przeglądając ich zapewniania oraz regulamin. Dziękuje użytkownikowi Pawel_15, trochę mnie uspokoił w sprawie vsdata, wiem że odzyskiwanie wymaga czasu no ale to już półtorej tygodnia :/

Ich hosting to overselling i poszkodowanych, korzystających z tego serwera jest dużo więcej. Aż dziw, że jeszcze nikt nigdzie o tej awarii nie poinformował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu
NETMARKzobowiązuje się wykonywać kopie zapasowe i składować je na niezależnych serwerach.

No przecież zrobili. Nie powiedzieli co jaki czas je robią i na ile aktualne są... smile.png (ironia)

Edytowano przez mSurf.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

@Chcuk, mi robili tydzień odzysk po zwykłym formacie dysku. Nie wiem co tam z tym ich dyskiem jest ale będą robili miesiąc i odzyskają, to musi trochę potrwac... u mnie był pikuś, tu jest juz coś poważniejszego... cierpliwości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No przecież zrobili. Nie powiedzieli co jaki czas je robią i na ile aktualne są... smile.png

Zrobili: pliki w styczniu, baza aktualna - tylko, że trochę to do siebie nie pasuje :)

Gdybym nie pobierał poczty przez klienta na kompie to można sobie wyobrazić utratę korespondencji kilkumiesięcznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czytając to kiedyś jak zakładałem konto i teraz ...krew mnie jeszcze bardziej zalewa :/

Po przygodach z padami i tak przeniosłem większość stronek na inne serwery ale zostały mi tam 2 stronki i ostatnio postawiłem 3 blogi (trochę za świeże na odzyskiwanie niskopoziomowe biggrin.png ). Mam kopie lokalnie zrobione, no ale to i tak trochę pracy i czasu znowu trzeba włożyć :/ szukam nowego hostingu. Do nich już nie wrócę. Od wyniku odzyskiwania danych zależy czy podejmę dalsze kroki wobec tej firmy. Na razie raportuję społeczności co się tam wyprawia ku przestrodze. Polityka bezpieczeństwa niezgodna z obietnicami na www oraz regulaminem usług.

 

 

Kolopik, głównym celem wątku było ostrzeżenie ludzi, że to nie jest bezpieczny hosting, co sam łatwo wywnioskowałeś przeglądając ich zapewniania oraz regulamin. Dziękuje użytkownikowi Pawel_15, trochę mnie uspokoił w sprawie vsdata, wiem że odzyskiwanie wymaga czasu no ale to już półtorej tygodnia :/

Ich hosting to overselling i poszkodowanych, korzystających z tego serwera jest dużo więcej. Aż dziw, że jeszcze nikt nigdzie o tej awarii nie poinformował.

i ty wierzysz tej firmie hostingowej, że oddali tego dni dyski do odzyskiwania danych, że te dyski w ogóle już tam są, gdzie powinny i że jest to właśnie firma vsdata ? Z całym szacunkiem, ale nie wierzyłbym tej firmie w żadne ich słowo. Sądziłem, że w dzisiejszych czasach firmy hostingowe posiadają już takie maszyny, gdzie takie rzeczy się nie dzieją. Netmark twierdzi, że backupy są trzymane na serwerach zewnętrznych, niezależnych od siebie itd. To wierzysz, że mieli takiego pecha, że co najmniej w dwóch serwerach padły dyski jednocześnie? Dzisiaj są RAIDY, dyski dobrej klasy, technologia idzie do przodu... Jak dla mnie to jedna wielka ściema. Może i kopie były robione, ale pewnie na tym jednym serwerze, gdzie miałeś swoje konto www.

 

Dla bardziej doświadczonych: Jakie istnieje ryzyko, że wszystkie dyski umierają, połączone w RAID (nie wiem dokładnie jaki, ale jakiś tak...) Wydaje mi się, że jest to małe prawdopodobieństwo. Nie jestem znawcą to tylko moje zdanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Nie wyobrażam sobie sytuacji w której nie ściagam zawartości poczty na dysk. Do tego koniecznie opcja żeby nie trzymało kopii na serwerze. Jak ktoś się włamie to będzie miał tylko dostep do bierzących maili, wszystkie starsze są bezpieczne na dysku. Znam kilka przypadków gdzie jeden z drugim nie wiedział co to Outlook Express i trzymał WSZYSTKO na serwerze. Miał włam i był płacz bo poszły maile z kilku lat. Cóż, za głupotę się płaci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie sytuacji w której nie ściagam zawartości poczty na dysk. Do tego koniecznie opcja żeby nie trzymało kopii na serwerze. Jak ktoś się włamie to będzie miał tylko dostep do bierzących maili, wszystkie starsze są bezpieczne na dysku. Znam kilka przypadków gdzie jeden z drugim nie wiedział co to Outlook Express i trzymał WSZYSTKO na serwerze. Miał włam i był płacz bo poszły maile z kilku lat. Cóż, za głupotę się płaci...

Nawiązując już do tematu poczty, W moim przypadku jest odwrotnie, wszystkie emaile trzymam na serwerze, bo częściej przeinstalowuję Windows'a niż serwer. Nie widzi mi się trzymanie kopii na swoim pececie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolopik

 

Wszystko zależy od zastosowanego RAIDa, ustawień. Ryzyko zawsze istnieje ale istnieją odpowiednia narzędzia, sposoby aby te ryzyko zmniejszyć, monitorować stan i odpowiednio szybko reagować. NP. nie stosuje się jednakowych dysków, serii, tanich rozwiązań raid z płyt głównych oraz sprzętowych.

 

Jak same badania google pokazują, monitorując dyski i odpowiednie opcje dokładnie 5czynników w 65% jesteś w stanie samemu przewidzieć czy dany dysk padnie w przeciągu 60dni. Dodatkowo w wielu dyskach istnieje możliwość ich uprawnienia, zwiększania żywotności nie koniecznie zmniejszając ich wydajność smile.png

Edytowano przez marekxbx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystkie emaile trzymam na serwerze, bo częściej przeinstalowuję Windows'a niż serwer Nie widzi mi się trzymanie kopii na swoim pececie.

Jest tyle łatwo dostępnych metod do backupu - nawet głupi pendrive, inna partycja.Twój argument jest bezsensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolopik

 

Wszystko zależy od zastosowanego RAIDa, ustawień. Ryzyko zawsze istnieje ale istnieją odpowiednia narzędzia, sposoby aby te ryzyko zmniejszyć, monitorować stan i odpowiednio szybko reagować. NP. nie stosuje się jednakowych dysków, serii, tanich rozwiązań raid z płyt głównych oraz sprzętowych.

Jak same badania google pokazują, monitorując dyski i odpowiednie opcje dokładnie 5czynników w 65% jesteś w stanie samemu przewidzieć czy dany dysk padnie w przeciągu 60dni. Dodatkowo w wielu dyskach istnieje możliwość ich uprawnienia, zwiększania żywotności nie koniecznie zmniejszając ich wydajność smile.png

Dzięki za nakierowanie, jednak interesuje mnie takie ryzyko w procentach, da się to w jakiś sposób określić ? (granice, nie co do jednego procenta - na oko). Załóżmy, że mamy RAID 1 (chyba najczęściej stosowany? nie wiem, nie znam się na tych raidach), dwa dyski obok siebie (najuboższy). Jest ktoś w stanie określić jakie jest ryzyko padnięcia dwóch dysków jednocześnie ? Raczej to raz na milion się zdarza, czy po prostu RAID ma także swoje złe strony, że mógł w jakiś sposób uszkodzić wszystkie dyski w nim połączone ?

 

Może to trochę głupie pytania, ale jak już pisałem, nie znam się na tych "raidowych" sprawach smile.png

Dzięki za odpowiedzi. Przynajmniej dowiem się czegoś wink.png

 

Jest tyle łatwo dostępnych metod do backupu - nawet głupi pendrive, inna partycja.Twój argument jest bezsensu.

Zwyczajnie nie odczuwam takiej potrzeby... Z resztą nie posiadam nic na komputerze, co mogłoby być aż takie ważne. Widzę, że odebrałeś mój post jako atak (?) :| Niczego przecież nie argumentowałem, ani nie uzasadniałem swojej racji...

Edytowano przez Kolopik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Załóżmy, że mamy RAID 1 (chyba najczęściej stosowany? nie wiem, nie znam się na tych raidach)

RAID 1 to wybitne marnowanie dysków i raczej jak już ktoś to stosuje, to tylko dlatego, że ma kontroler tylko taki raid obsługujący, ewentualnie software-raid po to, aby bezprzerwowo jeden z dysków w razie czego wymienić ;)

Znacznie bardziej optymalny jest RAID 5 ;)

 

PS: Może owe backupy mieli w beyondowym cloudzie, z którego też wyparowały :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Znacznie bardziej optymalny jest RAID 5 wink.png

Jeżeli bierzemy pod uwagę średnią-hostingową to śmiem twierdzić, że to jest kwestia RAID1, a RAID10. Inne wybory to zdecydowana rzadkość. Jedynka to wersja budżetowa, dziesiątka jak nie musimy się martwic o finanse.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolopik

 

wszystko zależy od zastosowanego raida, sprzętu, jego zabezpieczeń, ilości dysków i konfiguracji, wówczas można wyliczyć przybliżone ryzyko takiego zdarzenia, jednak przy zastosowaniu bardzo dobrego sprzętu, konfiguracji i odpowiedniego monitoringu te ryzyko schodzi do minimum degradacji raida.

Największe ryzyko moim zdaniem jest w raid5 gdy dojdzie do odbudowy, obciążenie jest znacznie większe niż przy RAID10, dodatkowo przy pewnej ilości danych w raid5 jak dojdzie do odbudowy ryzyko uszkodzenia podczas odbudowy innych dysków wzrasta znacząco, dlatego powstał raid6.

Edytowano przez marekxbx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolopik, czasem nie pomoże Ci nawet radi 666. Przy rozjechaniu się systemu plików raid możesz sobie zwyczajnie wsadzić. Dyski trzeba monitorować cały czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wałkowane tysiąc razy - backupy należy robić samemu!!!

Nawet jeżeli ktoś ma wpisane w regulaminie, że robi backupy to nic to nie znaczy bo w przypadku awarii może się okazać, że albo backupu nie ma, albo jest uszkodzony, albo znajdzie się tysiąc innych powodów, że nie będzie z niego można skorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Netmark ma nawet taki wpis w regulaminie, wiele razy powtarza się na forum, że nikt nie będzie pilnował kogoś kopii zapasowych za kilkadziesiąt złotych rocznie. Ceny hostingu są w tej chwili tak niskie, że ustawienie RAID10 i do tego kopii na zewnętrznym serwerze jest bardzo kosztowne (czego niestety nie rozumieją potencjalni klienci).

 

Dla zapominalskich osób/webmasterów zawsze są dyspozycji ludzie/firmy zajmujące się administracją i wystarczy im zlecić takie zadanie pilnowania kopii zapasowych serwisu, niestety taka usługa kosztuje jak wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Netmark ma nawet taki wpis w regulaminie, wiele razy powtarza się na forum, że nikt nie będzie pilnował kogoś kopii zapasowych za kilkadziesiąt złotych rocznie. Ceny hostingu są w tej chwili tak niskie, że ustawienie RAID10 i do tego kopii na zewnętrznym serwerze jest bardzo kosztowne (czego niestety nie rozumieją potencjalni klienci).

 

Dla zapominalskich osób/webmasterów zawsze są dyspozycji ludzie/firmy zajmujące się administracją i wystarczy im zlecić takie zadanie pilnowania kopii zapasowych serwisu, niestety taka usługa kosztuje jak wszystko.

Czy firma mzone robi kopie zapasowe? czy też oszczędza :)

Co jak co ale na bezpieczeństwie danych firmy hostingowe nie powinny oszczędzać bo to świadczy o ich wiarygodności na rynku. Cena 140 netto za serwer MIDI netmarku gdzie jest powierzchnia 5GB (brak kopii) w zestawieniu z 50GB za 300 netto np. nazwy raczej nie wygląda korzystnie i nie może być wytłumaczeniem, że im się nie opłaca robić kopii takiego serwera, to jest zwyczajnie śmieszne. Zapewne teraz odzyskując dane ponoszą dużo większe koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Jakby by to nie był RAID, nie tłumaczy sytuacji:

 

Kopie zapasowe wykonywane są raz na 24 godziny i składowane na niezależnych serwerach.

 

A to by oznaczało, że musiałyby polecieć jednocześnie 2 serwery (i raczej obie macierze, bo nawet na backupowych powinien być RAID).

Hm... jeżeli to inne lokalizacje, to na jednoczesną awarię w grę wchodzi chyba tylko wojna atomowa... (a jakoś nic nie zauważyłem takiego za oknem :D)

Edytowano przez lukasamd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×