Skocz do zawartości
Microo

Wirtualizacja dla siebie

Polecane posty

Udało mi się nabyć dość dobry serwer dedykowany na użytek prywatny + opcjonalnie dla znajomych. Zastanawiam się nad wirtualizacją i panelem dla niej, żeby później nie było krzyku kto ile zasobów zużywa. Wydaje mi się, że VirtualBox byłby najlepszą opcją w tym wypadku, ale chciałbym mieć również wgląd na opinię innych osób.

 

Na pewno zabawa będzie w oparciu o Debiana i do tego mam zamiar dorzucić hypervm. Zastosowanie - wydzielone zasoby dla 3-4 osób + 2 serwery gier.

 

Założenie jest takie, że nie wiadomo czego mogę się po nich spodziewać i w jakich misternych celach będą wykorzystywać swoje zasoby, a słyszałem że w hetznerze wszelkie nadużycia są szybko eliminowane. Czyli po prostu wirtualizacja jako możliwość późniejszego wyjaśnienia abuse.

 

Warto w ogóle bawić się w VB w tym wypadku, czy to nie ma najmniejszego sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zainteresuj się tym: http://pl.wikipedia.org/wiki/VMware i o ile dobrze pamiętam to VB działa najlepiej tylko pod windowsem... I chyba musisz każdemu VPSowi który stworzysz nadać osobne IP... Najlepiej jak się wypowie ktoś z działu branży :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może proxmox? (i na nim XEN lub cos innego) w miare prosty, sporo automatyki, tylko problem z uprawnieniami nadal jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie planujesz mieć tego dedyka?

Bo w firmach dających adresy IP w postaci \32 (z maską 255.255.255.255) to ciężko będzie odpalić jakąś sensowną wirtualizację (jedynie chyba openvz z venet da radę w miarę bezboleśnie)

 

Może proxmox? (i na nim XEN lub cos innego)

Proxmox nie obsługuje Xena, tylko OpenVZ + kvm-qemu.

 

Z drugiej strony, autor pisał o HyperVM.

Jeśli tak, to w sumie jest się ograniczonym jedynie do OpenVZ lub Xena.

 

Odnośnie nadużyć - chodzi tu jedynie o incydenty sieciowe, a przed zabawą w udp-flood albo ping-of-death to cię nawet najlepsza wirtualizacja nie uchroni :D

 

A odnośnie krzyku kto ile zużywa - to rozsądną kontrolę nad zasobami zapewnił by VMware.

OpenVZ to tak łagodnie mówiąc nie gwarantuje właściwie nikomu nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
o ile dobrze pamiętam to VB działa najlepiej tylko pod windowsem

Źle pamiętasz :D Na debianie 5 działa bardzo dobrze

I chyba musisz każdemu VPSowi który stworzysz nadać osobne IP

Można to route-ować przez NAT, ale z tym jest więcej zabawy jeśli stawiamy strony. Łatwiej jest jeśli każdy VPS ma własne, publiczne IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie Debian x64 + OpenVZ + HyperVM, dobrze rozumiem? Jeszcze tylko chciałbym zapytać, czy w przypadku VZ trzeba obowiązkowo nadawać każdemu VPS'owi osobne IP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HyperVM to raczej chyba woli Centosa niż Debiana.

A co do IPków - to jak sobie wyobrażasz coś innego?

Kwestia tylko, jakie te adresy będziesz przypisywał. Bo możesz dawać prywatne i później na systemie hypervisora robić jakieś NATy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko że jeśli to hetzner to tylko wersja 3.5 bo żeby zainstalować 4 trzeba mieć sieciówkę intela (która wymaga dopłaty miesięcznej oraz instalacyjnej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

EEEE to w serwerach się stosuje inne sieciowki niż Intel 0.0

wlasnie mnie olsnilo na czym jeszcze mozna oszczędzać skladajac "serwer"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i odpowiedni kontroler dyskowy. Bo dla co niektórych, to albo nie będzie widać wcale dysków, albo też będzie widać stricte dyski a nie wykreowanego RAIDa.

A VMware softwareowego utworzyć raczej tak łatwo nie pozwoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

EEEE to w serwerach się stosuje inne sieciowki niż Intel 0.0

wlasnie mnie olsnilo na czym jeszcze mozna oszczędzać skladajac "serwer"

 

Fakt, sieciówki serwerowe broadcom'a nie nadają do stosowania w serwerach.

Ciekawe tylko czemu tylu większych graczy na rynku, dostarczających gotowe rozwiązania serwerowe z nich korzysta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Rozumiem, że wspomniany Broadcom jest montowany na tych płytach desktop ?

I to go dyskwalifikuje ?

Ja jedyny kłopot jaki miałem z tymi kartami to brak firmware w standardowej instalacji systemu Debian...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo sa montowane seryjnie na plytach desktop

 

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.

 

Pomijam już, że nie spotkałem się za bardzo z seryjnym montowaniem brodecomów na płytach deskopt. Chyba coś Ci się pomyliło z sieciówkami Realtek'a...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe

 

W każdym razie i jedne i drugie nie dają rady do zastosowań serwerowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zagalopowałem, Broadcom serie z Chipami dla serwerów jak najbardziej działają (oprócz problemów z niektórymi OSami itd), problem zaczyna się przy kartach które nie są przeznaczone do serwerów...

 

W sumie z Intela też można kupić sobie badziewie za 5 zł...

 

Chociaż moje osobiste doświadczenia z wydajnością Broadcoma są mocno mieszane, próba przepchnięcia nim 300 Mbit ruchu UDP z gier (czyli male pakiety) zakończyła się niepowodzeniem mimo że karta była serwerowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle jedna sensowna odpowiedź na pytanie, kilka udziałowców opierających się na opinii kogoś innego i peeeeeeeeeełłłłłłnnnnnnooooooo offtopu. Serwer już stoi tak jak powinien, z OpenVZ.

 

Tak już bardziej z ciekawości niż z samej potrzeby - istnieje może jakiś poradnik administratora do HyperVM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Microo nie przesadzaj, offtop był bardzo lekki i dotykający tematu, jak modzi uznają że przesadzamy to wydzielą albo skasują. Już nawet porozmawiać na forum się nie da :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×