Skocz do zawartości
KeeX

Co z darmowymi hostingami?

Polecane posty

Ale o co taka spina, ja już tego użytkownika dawno dodałem do ignorowanych, reszcie też polecam, dzięki temu każdy dzień na WHT zaczynam z uśmiechem na ustach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu - darmowe hostingi w dalszym ciągu istnieją. Wiadomo, że darmowy hosting nie jest rozwiązaniem "charytatywnym", więc główne źródło przychodów dla takiego hostingu to reklamy. Dla pewnego typu użytkowników reklamy w obrębie strony nie są problemem, jeżeli otrzymują możliwość opublikowania strony bez dodatkowych kosztów.

 

Oczywiście wiadomo, że inny typ klienta jest zainteresowany publikacją strony przy najniższych możliwych kosztach (w tym bez żadnych kosztów), a inny typ klienta, to np. firma, dla której np. 10k PLN rocznie na kreowanie własnego wizerunku w internecie to znikomy nakład.

 

Na pewno oferta darmowego hostingu nie jest tak elastyczna jak płatnego hostingu, szczególnie w wypadku droższych pakietów - prosta sprawa, przy odpowiedniej wysokości abonamentu płatnemu hostingowi opłaci się udostępnić nawet dedykowany serwer lub grupę serwerów, czego raczej nie dokona darmowy hosting (który funkcjonuje na zasadach prawa rynku).

 

Inna sprawa, że i darmowe hostingi często oferują płatne opcje, jednak najczęściej są to dodatkowe opcje, które nie są niezbędne do działania hostingu, a jedynie poszerzają zakres usług (np. opłaty za wyłączenie reklam).

 

Podsumowując: skoro istnieją darmowe hostingi i nadal mają klientów, to znaczy, że zapotrzebowanie na te usługi nadal istnieje.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wow, prv.pl, klasyka polskiego Internetu. Pewnie z czystej nostalgii udałoby Wam się sprzedać kilka subdomen .prv.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

 

 

Podsumowując: skoro istnieją darmowe hostingi i nadal mają klientów, to znaczy, że zapotrzebowanie na te usługi nadal istnieje.

 

Klientów? Mówimy chyba o gimbazach a to żadni klienci. Postawią stronę lub forum na miesiac lub dwa i to wszystko.

 

Nikt mający poważne plany co do strony nie postawi na darmowym hostingu...

Darmowy hosting OK, ale nie stron tylko plików / zdjęć - to jest przydatne.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

 

 

Klientów? Mówimy chyba o gimbazach a to żadni klienci. Postawią stronę lub forum na miesiac lub dwa i to wszystko.

 

Nikt mający poważne plany co do strony nie postawi na darmowym hostingu...

Darmowy hosting OK, ale nie stron tylko plików / zdjęć - to jest przydatne.

 

 

 

Oczywiście masz prawo mieć taki pogląd - a z racji, że reprezentujesz podmiot działający "w branży", raczej nie oczekuję, że będziesz podkreślał atuty innego podmiotu ;) Zapewniam Cię jednak, że "widok od środka" prezentuje to zdecydowanie inaczej, ale z oczywistych względów nie będę publicznie udostępniał szczegółów ;)

 

A co do tzw. "gimbazy" - dla tego typu użytkowników liczy się raczej "fejsik", a nie usługi hostingowe.

Edytowano przez prv.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Darmowe były i będą nawet tylko po to by opublikować zawartość i nie martwić się że samoistnie zniknie a w przypadku prv.pl martwić się nie trzeba. Patrząc całkiem historycznie prv ma sporo fajnych tematów u siebie pomimo że jest darmowy. Jak już ktoś poruszył tu temat gimbazy to prv.pl nie jest półką usług dla nich ponieważ za mało wodotrysków i chusteczek do podcierania nosa a i pokrzyczeć nie ma na kogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe... moja siostra miała tam stronkę darmową. Przez rok nigdy nikt jej nie odpowiedział na pytania ze wsparcia ;-) Może kiedyś było ok, ale teraz? Chyba jednak ludzie mają bardzo różne doświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Coraz częściej ludzie myślą, że to co darmowe jest złe.

Można jednak dojść do wniosku, że na takie usługi popyt jest. Widzę to po przykładzie swojego projektu (w sygnaturce) lub też darmowych serwerach gier (multigamers.pl). Wiele osób także sądzi, że takie hostingi długo nie pożyją bo właściciele w końcu rzucą to w cholerę (ct8.pl). Jak jest na prawdę? Nie wiem jak to można zinterpretować ale wszystko zależy od tego w jaki sposób właściciele podchodzą do klienta - podejście w przypadku prv.pl czy tez zafriko.pl (za.pl) jest różne. Czasem za darmowe hostingi odpowiada jedna osoba (1free.eu, keex.pl) a czasem - całe grono osób.

 

Dlatego też sądzę, że ostateczną ocenę powinno zostawić się użytkownikom tych hostingów i na ich wypowiedzi czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli darmowe usługi są stworzone z głową ma to po prostu sens. Warto pamiętać ,że często te same środowisko serwerowe/zasoby wielokrotnie utrzymują inne ich własne projekty. Podobnie i my zapowiadaliśmy że uruchomimy taką usługę. Na początku była to niewielka usługa za przysłowiowa kawę a obecnie jest to od 2GB do 10GB. Wprawdzie opłata jednorazowa jest ale wydaje mi się że większość darmowych usług pójdzie w tym właśnie kierunku żeby ustabilizować rynek i pozbyć się tym samym zbędnych nadmiarowych zasobów. W wielu przypadkach darmowe usługi przekładają się na reklamy co do których w odniesieniu do treści użytkownik nie ma wpływu. Ale jeżeli dajesz możliwość samodzielnego umieszczenia kodu i dodatkowo taki kod przynosi dochody zmienia to oblicze usługi. Nie ma co się oszukiwać ale rynek usług hostingowych jest zalany tz "syfem" a i same ceny są bardzo niskie. Więc użytkownik tak naprawdę ma duże pole wyboru na zasadzie płatny , darmowy lub być częścią społeczności dotyczącej konkretnego usługodawcy w oparciu o indywidualny schemat promowania usług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Oczywiście, lecz nie zgadzam się z Tobą w pełni. Są usługi, które reklamy mają doczepione chamsko reklamy a niektóre nie.

Dlatego też mówię, trzeba dać użytkownikom wybór i możliwość wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hehe... moja siostra miała tam stronkę darmową. Przez rok nigdy nikt jej nie odpowiedział na pytania ze wsparcia ;-) Może kiedyś było ok, ale teraz? Chyba jednak ludzie mają bardzo różne doświadczenia.

 

Do września 2013 prv.pl rzeczywiście mogło tak być, gdyż poprzedni właściciel prv.pl "zbankrutował", a nad serwisem nikt nie sprawował kontroli, połowa usług nie działała itp.

 

Od września 2013 prv.pl ma nowego właściciela, serwis został przeniesiony na wydajniejszą architekturę, został w 95% przepisany od nowa i ciągle jest rozwijany idąc z duchem czasu (m.in. wsparcie dla rozwiązań mobilnych/responsywności, PHP7 itp). I zapewniam Cię, że na każde zgłoszenie udzielana jest odpowiedź praktycznie na bieżąco (w skrajnych przypadkach z opóźnieniem do kilkunastu/kilkudziesięciu godzin).

Edytowano przez prv.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie szczerze, darmowy hosting (prv również) miał swoich zwolenników około 10 lat temu kiedy usługi WWW raczkowały ze względu na wysoką cenę oraz małą konkurencje. Teraz mało kto bierze darmowy hosting a jak już używa to bez reklam... Czasy klanów/serwerów CS 1.6 dawno mineły bezpowrotnie...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie szczerze, darmowy hosting (prv również) miał swoich zwolenników około 10 lat temu kiedy usługi WWW raczkowały ze względu na wysoką cenę oraz małą konkurencje. Teraz mało kto bierze darmowy hosting a jak już używa to bez reklam... Czasy klanów/serwerów CS 1.6 dawno mineły bezpowrotnie...

 

To jest Polska, tu się ciągle wierzy, że można coś płatnego dostać za darmo. Inaczej na parkingach nie byłoby tylu "okazji" perfum, złota czy innych iphonów od cyganów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wiele usług, często dobrej jakości (jak Gmail), można dostać za darmo w Internecie. To nie jest ani typowo polskie przekonanie, ani całkowicie bezpodstawne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do typowych polskich zachowań, coraz częściej polegają na doszukiwaniu się igły w stogu siana na zasadzie darmowe, dobre więc skoro ktoś jeszcze na tym zarabia to trzeba "zaorać". Sam znam kilku usługodawców , którzy rękoma i nogami trzymają się z dala od podawania informacji że są polakami pomimo że z ich usług również korzystają Polacy. Przykre ale prawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Inaczej - ja niczego poza zapleczem na darmowym hostingu nie postawię, ale nikomu nie bronię. Trochę człowiek w tym siedzi, podobnie zresztą jak i wy. Doświadczenia w zasadzie za każdym razem są takie same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawno się tu nie wypowiadałem, aż wstyd - w końcu to ja dałem początek tego tematu. Pisząc właśnie ten temat chciałem rozeznać się w Waszych opiniach o sensie tworzenia darmowych hostingów i aktualnym zapotrzebowaniu.

 

Mimo wielu negatywnych głosów w tej sprawie, ja postanowiłem jednak spróbować. I tak właśnie pod koniec sierpnia powstał projekt - darmowy hosting KeeX.pl. Były bodajże dwa tematy o tym hostingu, każdy lądował w koszu. Początki były trudne - kilku użytkowników (przypuszczam, że założonych w dodatku dla przetestowania autorejestracji), strona(?) bardzo słaba, wręcz jej brak pod względem graficznym. Kolejne dwa miesiące (wrzesień i październik) to wprowadzenie następnych dwóch wyglądów strony i naprawienie skryptu autorejestracji, który nie zawsze działał tak, jak powinien. Listopad to wprowadzenie jeszcze innej (aktualnej) szaty graficznej strony oraz pakietów - tutaj często pytano mnie, jaki jest sens. Otóż nie każdy potrzebuje te 5GB, niektórym wystarczą 2GB czy jakakolwiek inna pojemność dysku. I choć myślałem, że ludzie będą pazerni na najwyższy pakiet, tak mocno zdziwiłem się i w pewnym sensie byłem pozytywnie zaskoczony. Chociaż mają do wyboru wybór 5GB za darmo i trzy mniejsze pakiety, to faktycznie wybierają takie, jakich potrzebują. Co prawda nie wszyscy, ale większość. Dzisiaj - czyli koniec grudnia. Jak to wygląda? Jest w chwili obecnej 305 użytkowników, prawie codziennie jest kilka rejestracji. To nie jest ilość kont założonych od sierpnia, bo systematycznie konta długo nieużywane kasuję - po co mają być, skoro są tylko teoretycznie.

 

Reasumując. Myślę, że mój projekt darmowego hostingu całkiem nieźle wypalił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@KeeX, kiedyś myślałem że to jakiś podprojekt hostingu Keed.pl, który tu też się kiedyś reklamował. ;)

 

Ja swój darmowy hosting przez ponad dwa lata trzymałem na resellerze od Hostingera, i tak jak tu narzekali wszyscy na brak profesjonalizmu, tak nikt z moich klientów niczym się nie niepokoił i pewnie HPBF istniałoby do dziś gdyby nie problemy z usługodawcą (wyimaginowane przeciążenia) i fakt, że w żaden normalny sposób nie byłem w stanie przenieść bazy klientów na inny serwer.

 

A tak z darmowych to patrzę że cba nieźle się trzyma, choć bardzo mocno reklamują swoje płatne rozszerzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że niewiele darmowych hostingów jest w stanie przetrwać długi okres działając jakościowo. Ludziom po prostu się odechciewa przy tym siedzieć w momencie kiedy nie przynosi to korzyści. Chociaż te pomysły biznesowe w tym kierunku były bardzo różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

1Free.eu ma już rok i jakoś daje radę ;)
Nie powiem, jest czasem krucho wybrać między butami a 1Free.eu ale ten projekt to moja perełka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×