Skocz do zawartości

Polecane posty

Może by tak zainstalować jakiś dodatek (o ile istnieje, bo widziałęm tylko do phpBB, ale szczególnie się nie naszukałem), który perfidnie podkreślał by popełnione błędy przez niektóre osoby piszące na tym forum - może taka forma wywołała by rumieńce spowodowane wstydem, i zmotywowała by do pracy nad swoim językiem ojczystym ? ;) To taka mała sugestia :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram!

W końcu jest to pewna forma "uczenia się"

 

Pozdrawiam;

Szczepanik Adrian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

a ja proponuje, aby klilku userow mialo dostep do moderacji postow. Jezeli widzimy blad ortograficzny to po prostu zaznaczamy go na czerwono ... Dlaczego? Proste, jezeli system sam zmieni bledy to czy autor postu nauczy sie czegos? Nie ... Jednak kiedy zobaczy kawalek tekstu zaznaczony na czerwono to pomysli i jak bedzie mial troche oleju w glowie to edycja jest pod reka ;)

 

Pozdrawiam

 

Pawel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodziło o system automatycznie poprawiający błędy - chodzi o system zaznaczający je właśnie w dość widoczny sposób, wiadomo że auto-korekta nie miała by większego sensu. Jednak pomysł z moderacją jest ciekawy, ale nie wiem czy rozkładanie "władzy" na wiele osób to dobre rozwiązanie, po wiadomo że niektórym władza potrafi namieszać w głowie, i mogą ucierpieć inni userzy ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale nie wiem czy rozkładanie "władzy" na wiele osób to dobre rozwiązanie, po wiadomo że niektórym władza potrafi namieszać w głowie, i mogą ucierpieć inni userzy...

Zgadzam się. Bywa też tak, że ktoś pisze zgodnie z zasadami ortografii,

łamiąc natomiast totalnie zasady interpunkcji.

Pisze, bo tak mu się podoba, ma taki "styl", albo najzwyczajniej w świecie

nie ma czasu/nie chce mu się składać ładnych zdanek.

I co wtedy ma zrobić naczelny forumowy polonista?

Skoro błędy ort. ma poprawiać to i o interpunkcję wypadałoby zadbać, nie?

Przy okazji zamieni powtarzające się wyrazy w wypowiedziach według własnego uznania.

Zrobi remake sygnaturki na "ładniejszą". Stylistykę też poprawić można.

Koniec z konców... wszystkie wypowiedzi będą wyglądały tak samo.

To taka utopia, ale blisko do niej od ręcznego porawiania błędów przez

swoistą grupę trzymającą władzę.

Niech to robi automat, niech oznacza(nie porawia!),

pozwalając przy okazji każdemu zachować indywidualność. ;)

Swoją drogą, to chyba dla maszyny zdrowiej by było,

gdyby ten moduł sprawdzał wypowiedzi przed ich dodaniem,

nie pozwalając np. dodać riposty z błędem, a nie skanował

wszystkie posty przy każdorazowym otwieraniu konkretnego wątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem forum nie jest przedszkolem, które ma "bawić, uczyć i wychowywać". Poprawna ortografia i składnia jest pochodną ilość przeczytanych książek, a nie ilość napisanych postów na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może by tak zainstalować jakiś dodatek (o ile istnieje, bo widziałęm tylko do phpBB, ale szczególnie się nie naszukałem), który perfidnie podkreślał by popełnione błędy przez niektóre osoby piszące na tym forum - może taka forma wywołała by rumieńce spowodowane wstydem, i zmotywowała by do pracy nad swoim językiem ojczystym ? ;) To taka mała sugestia :(
Przeczytajcie ten temat na forum, na którym moderuję i również (jak Wy teraz) ponad 2 lata temu wypowiedzieliśmy walkę z błędami ortograficznymi. Powiem Wam szczerze, że poza edytowaniem postów i zaznaczaniem błędnych wyrazów na czerwono, nic to nie dało. Byliśmy przekonani, że posty, które będą "aż razić" czerwonym kolorem przyczynią się do tego, iż user wyedytuje post i usunie znaczniki kolorujące wyraz. Niestety tak się nie dzieje. Myślę, że specjalny system ostrzeżeń jak również rang na forum przyczyniłby się do poprawy sytuacji. Osobiście nie spotkałem się z dodatkiem do IPB. Póki co, proponuję włączyć najbardziej wiarygodnym i chcącym pomóc userom możliwości edycji postów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem forum nie jest przedszkolem, które ma "bawić, uczyć i wychowywać". Poprawna ortografia i składnia jest pochodną ilość przeczytanych książek, a nie ilość napisanych postów na forum.
Nie miało by pełnić roli przedszkola, lecz zwyczajnie motywować do kontrolowania pisanych postów - sam też czasem robie błędy, ale jak widze niektóre posty, to myśle że nie tylko mnie krew zalewa....

 

Byliśmy przekonani, że posty, które będą "aż razić" czerwonym kolorem przyczynią się do tego, iż user wyedytuje post i usunie znaczniki kolorujące wyraz. Niestety tak się nie dzieje.

 

...ale skoro sposób kolorowania nie działa to może jakiś inny - sam już nie wiem co może być skuteczne i odpowiednio wpłynąć na piszących. Może np. wpis w regulaminie, który informował by o konieczności pisania zgodnie z zasadami polskiej ortografii, i w przypadku reprezentowania koszmarnego (nie mowa o wpadkach od czasu do czasu) poziomu zwyczajnie nagradzać warnem... ale to by była kolejna praca dla modów....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślem rze nie kturzy pszesadzajom ;)

 

To czy ktoś pisze ortograficznie czy nie przecież nie zależy tylko od niego.

Można wprowadzić dodatek sprawdzający pisownię, zachęcić do używania np. google check do sprawdzania przed wysłaniem, ale nie wolno piętnować takich osób.

Z doświadczenia wiem, że w każdym fachu mogą być osoby niepełnosprawne lub mające problemy z pewnymi sprawami (np. niedowidzące zjadające literki) i co będziemy tym osobom to wytykać podkreślając ich błędy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z doświadczenia wiem, że w każdym fachu mogą być osoby niepełnosprawne lub mające problemy z pewnymi sprawami (np. niedowidzące zjadające literki) i co będziemy tym osobom to wytykać podkreślając ich błędy?

 

Nawet pośród polonistów i wybitnych znawców języka?! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to jest forum polonistyczne ?

Pozatym nie napisałem że w każdym fachu są robiące błędy a osoby niepełnosprawne.

Miałem niedowidzącą polonistke i wszystkie wypracowania pisalismy jej na komputerze i oddawalismy na dyskietkach i nie bylo problemem dla nikogo a była świetnym nauczycielem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce się tu naśmiewać - rzecz jasna że istnieją choroby itp, ale z doświadczenia wiem że sporo zwykłych "leniwców" ignoruje od tak zasady ortografii, albo zwyczajne lenistwo doprowadziło do tego strasznego stanu ich języka.

 

I istnieje coś takiego jak dyslekcja... Pozdr.

Obiło mi się o uszy że w większości wypadków wystarczy trochę pracy nad sobą i można pisać o wiele lepiej - niestety sporo ludzi uzyskując zaświadczenie z poradni o dysleksji, twierdzi ze skoro ma taki papierek to nie musi nic robić ze swoim językiem i że wszyscy muszą to tolerować, ale jak wiemy tak nie jest...

 

Żeby nie było niejasności, osobiście też robię literówki, czy też zwyczajne błędy ortograficzne - niekiedy wywołane zmęczeniem, niekiedy zwykłą pomyłką - zdarza się też polonistom i innym o wiele mądrzejszym ode mnie, ale wszystko ma pewne granice, prawda?

 

W zasadzie jak narazie na WHT spotkałem się tylko z 3-4 osobami które by reprezentowały taką postawę (o ile nie mylę się w obliczeniach), ale myśle że za pewien czas, przy większym ruchu taki dodatek/dodatkowe zadanie dla modów by się przydało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 90% przypadków to się nazywa dysmózgia i wywodzi się w prostej linii z lenistwa. Najprostszą metodą było by kasowanie tematów bez ostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W 90% przypadków to się nazywa dysmózgia i wywodzi się w prostej linii z lenistwa. Najprostszą metodą było by kasowanie tematów bez ostrzeżenia.

Popieram Grupa PFF

Sam mam papierek na dysleksje jak ktos zauważył pewnie i dla tego że nie czytam książek. Na pewno to też lenistwo ale co z tego? Bo ktoś sobie zażyczy to każdy dyslektyk ma ćwiczonka robić :> ?

 

Zaskoczony jestem wypowiedziami:

Dysmuzgowie - ma chyba ten który uzywa takich słów w stosunku do takich osób :)

Kasowanie postów (także gdy ktoś zamiast się napisze sęi bo ja nie lubie jak ktoś robi literówki! i od razu kasowałbym konto), czy zapis w regulaminie. Może od razu dać tam zapis o wykluczeniu czarnoskurych osób i osób które mają mniej niż 160cm wzrostu? Najlepiej gdyby admin przy rejestracji weryfikował kolor skóry przez zdjęcie :)

 

A tak serio to trzeba się z tym pogodzić, jak pani w sklepie sie sepleni to ja nie odchodze od kasy i ide do innego sklepu ani nie każe jej się zwolnić czy nie piszę tego w księdze zażaleń żeby obcięto jej pensje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może od razu dać tam zapis o wykluczeniu czarnoskurych osób i osób które mają mniej niż 160cm wzrostu? Najlepiej gdyby admin przy rejestracji weryfikował kolor skóry przez zdjęcie :)

 

Lenistwo można zwalczyć, koloru skóry ani wzrostu nie zmienisz więc nie mylmy pojęć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zin

Ale nie możemy powiedzieć ze w 100% jest to lenistwo , a nawet dla 0,1% nie wolno nam tego robić.

A pomysł o podkreślaniu mógłby prowadzic nawet do upadku forum jeżeli nieodpowiednie osoby podkreślały by każdemu najdrobniejsze literówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyźlał bym rze wokuł tego tematu rospenta siem taka bóża !

 

Nie przesadzajmy tutaj - nie chodzi o podkreślanie literówek czy takich mniej oczywistych błędów - chodzi tylko o podkreślanie takich totalnych wygibasów typu zaprezentowane w zdaniu powyżej. Ale skoro tyle ludzi jest przeciwnych to chyba pozostanie nadal próbować zwracać uwagę w odpowiedziach :P

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zin

Ale nie możemy powiedzieć ze w 100% jest to lenistwo , a nawet dla 0,1% nie wolno nam tego robić.

A pomysł o podkreślaniu mógłby prowadzic nawet do upadku forum jeżeli nieodpowiednie osoby podkreślały by każdemu najdrobniejsze literówki.

 

Ja tylko komentuje twierdzenie apze iż dyskryminuje się tutaj ludzi popełniających błędy ortograficzne na tej samej zasadzie jakby były czarnoskóre lub miały < niż 160 cm wzrostu.

 

Powiedziałem, iż w przypadku koloru skóry czy wzrostu nie ma sie na to wpływu natomiast w przypadku leniwego podejścia do ortografii trudno oczekiwać, że np. moje podejście do takich osób będzie takie samo.

 

Jak już nie raz wspominano jest słownik, są programy do sprawdzania ortografii ... ja nawet nieraz korzystam z takiej prostej rzeczy jak google.pl bo mi się chce ... jest tyle narzędzi, że dla mnie pisanie w internecie z rażącymi błędami jest po prostu lenistwem/brakiem wiedzy ortograficznej i koniec.

 

Kasowanie błędów to przesada ale podkreślanie błędów lub poprawianie ich przez innych userów w odpowiedziach jest jak najbardziej na miejscu, gdyż zwiększa czujność innych użytkowników, którzy nie chcąc być cytowani jako przykład "niedortografowanego" dwa razy sprawdzą post zanim coś napiszą ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

A czy nie wystarczy automatyczne poprawianie błędów ortograficznych? Bez żadnych podkreśleń czy pogrubień ?

 

Powinno chociaż ułatwić czytanie forum.

 

Myślę, że ciekawie byłoby gdyby osoba dostawała email czy pw, że popełniła/popełnia takie, a takie błędy.

 

Niestety nie jest realne wprowadzenie na chwilę obecną funkcji powiadamiania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×