Skocz do zawartości
Jesse Vuitton

Komputer na studia?

Polecane posty

 

No nie mamy bo jedyne argumenty które czytam na tym forum o laptopach to teksty typu fizyki nie oszukasz, kolega miał... Nie pracowałeś na takim sprzęcie kilka miesięcy ale pierwszy do dyskusji. Tak pecety w wersji desktop to relikt minionej epoki, i nie zmienisz tego. Od zawsze uważałem że pudło to sprzęt którego nic nie będzie w stanie zastąpić, byłem zatwardziałym pecetowcem. Jednak po użytkowaniu przez 10 miesięcy laptopa który jest o 2,5 razy mocniejszy od mojego desktopa zdanie zmieniłem.

 

Dlatego proponuje każdemu kto tak dzielnie stoi na straży pecetów zakupić jednego takiego laptopa by sam się przekonał że konstrukcje laptopów poszły tak do przodu że to tylko kwestia czasu jak się zrównają z pecetami.

 

Konkretne modele podaj a nie cale. Bo na razie opieramy dyskusję na tym że każdy pisze miałem ale nie podaje co miał.

 

Nie rozumie w czym masz problem z "fizyki nie oszukasz". Każdy układ elektroniczny wytwarza ciepło i trzeba to ciepło jakoś z niego odebrać, przekazać dalej i wychłodzić a w laptopie nie wstawisz sobie radiatora 100x200 mm i wentylatora 12 cm żeby nie chodziło jak czołg.

Odpowiadając na Twoje pytanie - tak jestem inżynierem ale problem przewodności cieplnej już w szkole średniej był poruszany. W mojej pracy (nie związanej z laptopami "gamingowymi" ale z automatyką przemysłową) nie jeden raz spotykałem się z problemem ciepła - co z nim zrobić i jak wpływa to na żywotność podzespołów.

 

Odbiję tez piłeczkę - podaj konkretnie jakiego masz tego wypaśnego laptopa i ile kosztował w dniu premiery.

 

A i jeszcze podaj modele laptopów, w których sam (podkreślam SAM) wymienisz sobie CPU i kartę graficzną i wstawisz większą niż 2 liczbę dysków.

 

PS. Jeszcze mi przyszło do głowy, nawet jak wymienimy CPU to jest duża szansa, że trzeba zasilacz wymienić i sprzęt będzie wyraźnie w większej temperaturze pracował bo lepsze CPU = większa wydajność = więcej energii potrzebnej = więcej ciepła wydzielonego a zasilacze i elementy do odprowadzania ciepła robi się na styk tego co jest w laptopie żeby było jak najtaniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To na studia ten komputer, czy do gier? Do gier to piec lepszy, ale to już nie sensowniej wtedy kupić jakąś konsolę?

 

IMHO na studia tylko laptop. I do tego odpowiednio przenośny. Korzystanie z różnych komputerów jest uciążliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumie w czym masz problem z "fizyki nie oszukasz". Każdy układ elektroniczny wytwarza ciepło i trzeba to ciepło jakoś z niego odebrać, przekazać dalej i wychłodzić a w laptopie nie wstawisz sobie radiatora 100x200 mm i wentylatora 12 cm żeby nie chodziło jak czołg.

Odpowiadając na Twoje pytanie - tak jestem inżynierem ale problem przewodności cieplnej już w szkole średniej był poruszany. W mojej pracy (nie związanej z laptopami "gamingowymi" ale z automatyką przemysłową) nie jeden raz spotykałem się z problemem ciepła - co z nim zrobić i jak wpływa to na żywotność podzespołów.

Jeśli chodzi o desktopy to kiedyś wystarczył aluminiowy radiator i odpowiedniej wielkości wiatraczek żeby odprowadzić ciepło od CPU czy GPU. Tą samą zasadę stosowano w laptopach przez co stare maszyny przegrzewały się a ich żywotność i efektywność była bardzo niska. Nikt parę lat temu nie pakował mocnych kart do laptopów bo był problem z ciepłem. Obecnie stosuje się zupełnie inne materiały do budowy układu chłodzenia oraz buduje się kanały powietrzne, tak by można było użyć bardzo mocne podzespoły które kiedyś stopiły by obudowę laptopa po dłuższym użytkowaniu. Desktopy doczekały się odpowiednio wentylowanych bud. Co jako inżynier powinieneś wiedzieć że ogromne radiatory i wiatraczki to stara baśń, która nie jest efektywna względem obecnych podzespołów.

 

Odbiję tez piłeczkę - podaj konkretnie jakiego masz tego wypaśnego laptopa i ile kosztował w dniu premiery.

Nie kupiłem laptopa w dniu premiery bo nie miałem wtedy takiej potrzeby. Sprzęt zakupiłem w lutym tego roku, zapłaciłem za niego 3.6 tys polskich złotych i poniżej masz link do specyfikacji:

 

http://www.elektronicznyswiat.pl/p/335966-laptop-lenovo-y510p-59-417219-i7-4700mq-156fhd-16gb-1tb-2xgt755-noodd-win81.html

 

Z tą różnicą że zakupiłem bez systemu i tylko z 8 giga ramu.

 

A i jeszcze podaj modele laptopów, w których sam (podkreślam SAM) wymienisz sobie CPU i kartę graficzną i wstawisz większą niż 2 liczbę dysków.

https://www.youtube.com/watch?v=QZZ5hGDZpI8

 

PS. Jeszcze mi przyszło do głowy, nawet jak wymienimy CPU to jest duża szansa, że trzeba zasilacz wymienić i sprzęt będzie wyraźnie w większej temperaturze pracował bo lepsze CPU = większa wydajność = więcej energii potrzebnej = więcej ciepła wydzielonego a zasilacze i elementy do odprowadzania ciepła robi się na styk tego co jest w laptopie żeby było jak najtaniej.

A przyszło Ci do głowy że nowe CPU to mniejsze TDP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A przyszło Ci do głowy że nowe CPU to mniejsze TDP?

 

A czy przyszło Ci do głowy porównać wydajność laptopa z tej samej półki cenowej co komputera stacjonarnego? Mniejsze TDP jak sądzisz w jaki sposób jest osiągane? Oczywiście, że kosztem wydajności. Małe porównanie.

 

Laptop w promocyjnej cenie 2199zł z procesorem Intel i5 4210m o niskim TDP tak jak sobie wymarzyłeś.

http://allegro.pl/laptop-lenovo-g510-i5-8gb-1tb-r5-m230-win7-380zl-i4905597183.html

Wydajność procesora według cpubenchmark to 4271pkt.

 

Wydajność często spotykanego w komputerach stacjonarnych Intela i5-4590 to 7253pkt i jest w tańszych stacjonarnych niż powyższy laptop. Tak więc bije wydajnością prawie dwukrotnie wspomniany laptop. Różnica jest taka, że jeden Intel i5 jest energooszczędny, drugi nie. Przykładowy komputer z tym procesorem w takiej samej cenie 2199zł:

http://allegro.pl/komputer-core-i5-4590-4x3-7-8gb-1tb-gtx750ti-gry-i4917830262.html

 

Jak się do tego ustosunkujesz?

Edytowano przez Suspect121 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy przyszło Ci do głowy porównać wydajność laptopa z tej samej półki cenowej co komputera stacjonarnego? Mniejsze TDP jak sądzisz w jaki sposób jest osiągane? Oczywiście, że kosztem wydajności. Małe porównanie.

 

Laptop w promocyjnej cenie 2199zł z procesorem Intel i5 4210m o niskim TDP tak jak sobie wymarzyłeś.

http://allegro.pl/laptop-lenovo-g510-i5-8gb-1tb-r5-m230-win7-380zl-i4905597183.html

Wydajność procesora według cpubenchmark to 4271pkt.

 

Wydajność często spotykanego w komputerach stacjonarnych Intela i5-4590 to 7253pkt i jest w tańszych stacjonarnych niż powyższy laptop. Tak więc bije wydajnością prawie dwukrotnie wspomniany laptop. Różnica jest taka, że jeden Intel i5 jest energooszczędny, drugi nie. Przykładowy komputer z tym procesorem w takiej samej cenie 2199zł:

http://allegro.pl/komputer-core-i5-4590-4x3-7-8gb-1tb-gtx750ti-gry-i4917830262.html

 

Jak się do tego ustosunkujesz?

Ale do czego mam się ustosunkować? Do tego że porównujesz 2 rdzeniowy procesor z HT do 4 rdzeniowego? Przecież to normalne że procesor z 4 fizycznymi wątkami będzie wydajniejszy od 2 rdzeniowego z technologią HT. Nawet nie sprawdziłeś specyfikacji obu maszyn i wrzuciłeś komputery, które mają różne procesory i nawet nie mają kart graficznych od tego samego producenta.

 

Wiesz chociaż czym jest technologia HT w procesorach i na co pozwala?

 

Specyfikacja procesora z desktopa:

http://ark.intel.com/pl/products/80815/Intel-Core-i5-4590-Processor-6M-Cache-up-to-3_70-GHz

 

Specyfikacja procesora laptopa:

http://ark.intel.com/pl/products/81012/Intel-Core-i5-4210M-Processor-3M-Cache-up-to-3_20-GHz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co te sprzeczki o TDP, demontaż podzespołów..

Komputer na studia?
Intel i3-3110m, 6 GB RAM, 128 GB SSD..
Windows 8.1 startuje w 9 sekund, Firefox pracuje płynnie przy kilkunastu otwartych kartach, Sublime Text uruchamia się nadzwyczaj szybko, pakiet biurowy LibreOffice chodzi bez zająknięcia, Illustrator i Photoshop również nie mają problemów. World Of Tanks chodzi bezproblemowo.

6 godzin bezgłośnej, chłodnej pracy na akumulatorze i noszenie 2 kg na plecach jest doskonałą sprawą.

 

Myślę, że studentowi nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne. Gry? Xbox albo PlayStation byłoby dobrym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A i jeszcze podaj modele laptopów, w których sam (podkreślam SAM) wymienisz sobie CPU i kartę graficzną i wstawisz większą niż 2 liczbę dysków.

 

Serio, mam kupić laptopa http://www.ceneo.pl/32276461za taką cenę żeby mieć możliwość wymiany proca i karty graficznej?

 

Weź się człowieku ogarnij, bo piszesz aby Ci podać model gdzie sobie wszystko sam wymienisz po czym wyskakujesz z typowym tekstem o cenie. Nie rozumiesz obecnej technologii i na siłę wyszukujesz argumentów przeciw, bo w końcu dotarło do Ciebie że nie masz racji i nigdy z takiego laptopa nie korzystałeś. Bo gdybyś miał okazję pracować chociażby na takiej maszynie jaką sam posiadam to nie było by tej całej dyskusji.

 

Poza tym są tańsze modele laptopów gdzie można wymienić bebechy ale to trzeba sobie samemu poszukać a nie udawać ciągle greka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

laptopy były i zawsze będą z naciskiem na oszczędność energii

z reguły by osiągnąć wydajność stacjonarnego trzeba wydać 2-3x więcej

druga sprawa naprawy laptopa są bardzo drogie

zalana/uszkodzona klawiatura w pip kasy, w stacjonarnym kupujesz za 20zł i starą wyrzucasz
uszkodzony ekran w pip kasy, w stacjonarnym kupujesz za 50zł używkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy ekran tyle kasy. Ja matrycę do mojego asusa k52je zapłaciłem 150 zł za używkę i działa perfekcyjnie już ponad rok. Raczej nie sądzę, że jest tutaj potrzebna koledze maszynka z 8 gb ramu czy prockiem 4x3,00

 

Laptop jest głównie wygodny i mobilny. Chociaż doradzam coś z przedziału 12-14cali i koniecznie z możliwością podpięcia pod stacje dokującą. Właśnie się, za czymś takim rozglądam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bartosz jeśli myślałeś o czymś takim to nigdy http://allegro.pl/laptop-lenovo-thinkpad-x200-tablet-2-baterie-wwan-i4921116716.html

 

Potrzebuje 3 gb ramu by było ale najlepiej 4 procek coś w stylu i3 minimum z 2.2 Ghz

 

Grafika starczy mi nawet 128 nie gram wcale.

 

Bez systemu, nie chcę płacić za licencję windowsa, której nie używam. Preferuje linuxa

 

Chyba, że mówiłeś o tym http://allegro.pl/lenovo-thinkpad-x200s-sl9400-2gb-160gb-gsm-i4909979448.html

to ma mój klient i stacje dokującą do tego ale dla mnie to za słabe.

 

Teraz jestem w stanie wymienić się za swoje za dopłatą za coś sensownego mam asus k52je

 

i koniecznie mój nowy nabytek musi mieć podświetlaną klawiaturę

Edytowano przez Igorek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli obudowy typu "tablet".
Jak chcesz coś nowszego i niedrogiego to sprawdź sobie ThinkPad X201 - mają już i5 na pokładzie, koszt ~800 PLN :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zboczę nieco z tematu...

 

potrzebuję mobilny sprzęt powiedzmy do pomiarów. Od 2 miesięcy myślę: notebook / stacjonarny?. Wymagania to minimum 2 porty USB3.0 + kilka USB 2.0.

 

Po wielu godzinach rozważań zdecydowałem się na zwykłe bebechy zamontowane do metalowej walizki (+ LCD 17"). Trochę to nieporęczne i bez akumulatora ale było więcej + na korzyść w/w rozwiązania.

 

Pod względem rozbudowy/wymiany (nawet uszkodzonych podzespołów) zwykły PC'et bije na głowę notebooka.

I nic tego nie zmieni.

Wolę taszczyć walizke i móc podłączyć dodatkowe dyski SATA, kontrolery na USB, bluetooth, kartę WiFi (4-6x USB 3.0; 4-6x USB 2.0) itp. urządzenia niż się zastanawiać co mam podłączyć do dwóch portów USB w notebooku. Sprzedawałem kiedyś huby USB ale więcej było z nimi kłopotu niż pożytku.

 

Jeśli kupowałbym notebooka to muszę dodatkowo zakupić dysk...w razie reklamacji nie oddam dysku z danymi przecież... więc... to dodatkowy koszt...

 

Dla mnie notebook jest fajny na chwilę ;)

 

A jak mam podłączać do notebooka LCD 22" i dodatkową klawiaturę aby na tym komfortowo pracować to ja pierniczę takie rozwiązanie ;)

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bartosz tego szukałem chyba. Stacja dokująca do tego to 100. Tak więc po nowym roku będę myślał by to kupić i baterię jeszcze nową, bo czasem się przydaje. Bateria i powiększonej pojemności 150 zł tak więc damy rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mozecie to stworzcie nowy temat bo ten niestety jest o czym innym :)

 

A wiec ciagle czekam na propozycje.

Rozumiem ze laptop moze miec swoje zalety lecz wolalbym pozostac przy zwyczajnym PC.

Moglby mi ktos doradzic poszczegolne podzespoly podajac poszczegolne modele?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak mozecie to stworzcie nowy temat bo ten niestety jest o czym innym :)

 

A wiec ciagle czekam na propozycje.

Rozumiem ze laptop moze miec swoje zalety lecz wolalbym pozostac przy zwyczajnym PC.

Moglby mi ktos doradzic poszczegolne podzespoly podajac poszczegolne modele?

 

Idz na forum gamingowe tam masa ludzi na bieżąco jest bebechami do gier i doradza najlepsze pudło za sumę jaka masz, Jak twoja zabawka uciągnie najnowsze gry to bez problemu poradzi sobie z cała reszta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Pod biurkiem stoi spore pudło z prockiem Intel i5, 8 GB RAM, SSD + HDD, GTX750Ti 2 GB. Na biurku jest Dell Inspirion chyba 5720, niby też Intel i5, Ramu ma 4 GB, karta graficzna GT630M. Komp wielkie bydle, lapek mały. nawet gdybym w kurdupla wpakował najlepszy intel i7 w wersji laptopowej to mój i5 z pudła będzie wydajniejszy. Laptop jest mniejszy, nie da się w nim tyle upakować co w pudle i nigdy nie dorówna temu co siedzi w pudle. Oczywiście mowa o podobnych podzespołach. i7 w lapie będzie miał szanse być lepszy od i3 w pudle.

Czytam czasem problemu ludzi że mają super wypas laptopika i nie działają im najnowsze giery. No i nie będą działać bo to jest częsć pudła zamknięta w małej obudowie. Albo że laptop jest taki fajny bo można na nim sobie wszystko robić a potem stękanie że po jakimś czasie nie wyrabia z mocą. No jak się miało lapa z XP gdzie chodziło wszystko pięknie i nagle wrzuciło się W8 to chyba musi chodzić słabiej. I te jęki że laptopy są takie cool ale nie można od ręki powymieniać w nich podzespołów tak jak w pudle. W ogóle lapki są takie cool bo sa małe można wziąć je na plażę czy do knajpy. W ogóle to ch**j z laptopami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nawet gdybym w kurdupla wpakował najlepszy intel i7 w wersji laptopowej to mój i5 z pudła będzie wydajniejszy.

 

co to jest i5 ?

http://ark.intel.com/pl/products/family/75024/4th-Generation-Intel-Core-i5-Processors?_ga=1.30046717.373748771.1420030520#@All

 

55 sztuk tu widzę wiec jak TAKI sam i5 może być lepszy/gorszy od takiego samego i5 ?

chyba ze porównujesz zupełnie coś innego to jaki sens ?

 

Już dawno nie wierze w wymianę bebechów w kompie stacjonarnym,bo nowe złącze grafika bo nowe złącze CPU bo nowe kości RAM nowa płyta i wychodzi na to że trupa nie ma co rozbudowywać bo taniej wyjdzie kupić w całości nowocześniejsza budę

 

Ja stacjonarny wywaliłem jakieś X lat temu teraz tylko lap dość stary juz ale w8 działa i pograć się też da i można zabrać to gdzieś i nie zajmuje połowy domu itp i stacjonarnego już NIGDY więcej ale nie jestem graczem :) bo im zawsze mało i trzeba pchać w pudło $ :)

 

Teraz już coraz więcej jest laptopów gamingowych gdzie nie tak dawno mieć coś więcej niż kartę intela to już było coś teraz laptop do gier to jest jak najbardziej realna propozycja

 

Taki durny Xbox 360 pawie 9 letni z parametrami prawie żadnymi ciągle działa a PC 9 letnie hmm?

no ale ktoś musi płacić za rozwój podzespołów PC itp:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiec ciagle czekam na propozycje.

Musisz najpierw uczciwie sam ze sobą ustalić do czego ten komputer. Jeśli do gier, to

 

Idz na forum gamingowe tam masa ludzi na bieżąco jest bebechami do gier i doradza najlepsze pudło za sumę jaka masz

Programowanie/studia/praca to jest zupełnie inny profil. I laptop byłby lepszy, bo cichy (bardzo niedoceniana cecha komputerów), energooszczędny, przenośny, możesz usiąść wygodnie i się skupić.

 

Ale nawet jeśli zdecydujesz się na stacjonarny komputer, masz inne wymagania. Mniej istotne jest odświeżanie, a bardziej rozdzielczość, niektórzy programiści lubią "mechaniczne" klawiatury z dużym skokiem, karta graficzna zintegrowana w zupełności wystarczy, etc, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Programowanie/studia/praca to jest zupełnie inny profil. I laptop byłby lepszy, bo cichy (bardzo niedoceniana cecha komputerów), energooszczędny, przenośny, możesz usiąść wygodnie i się skupić.

 

Ale nawet jeśli zdecydujesz się na stacjonarny komputer, masz inne wymagania. Mniej istotne jest odświeżanie, a bardziej rozdzielczość, niektórzy programiści lubią "mechaniczne" klawiatury z dużym skokiem, karta graficzna zintegrowana w zupełności wystarczy, etc, etc.

 

Jaki profil działania?? gość szuka maszyny gamingowej wiec nie da rady na nim programować ?? studia?

on NIE chce laptopa i MUSZA działać nowe gry wiec forum gamingowe i odwieczne pytanie co kupić mając 3K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki profil działania?? gość szuka maszyny gamingowej

Jak szuka maszyny gamingowej, to wybrał złe forum, a przynajmniej dziwnie zatytułował wątek.

 

Na komputerze do gier wszystko będzie działało, ale poświęcasz komfort, który mogłeś w jego cenie kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu "myslnik" o grach znalazl sie na samym koncu. Do tego dodalem ze nie bede gral non stop a jedynie w wolnych chwilach.

Napisalem tutaj bo uwazalem ze wiekszosc uzytkownikow tego forum zajmuje sie tym czym i ja bym chcial a wiec wiedza na czym warto pracowac zeby "to jakos szlo".

Gry to mial byc jedynie dodatek (ktory moglem odpuscic) a priorytetem bylo owe zajecie informatyka zreszta opisalem to w pierwszym poscie.

Szkoda ze z gory narzuciliscie mi "wielka maszyne gamingowa".

Budzet byl maxymalny i wcale nie musialem wydac wszystkiego, jeszcze lepiej jakbym mogl zaoszczedzic.

 

W kazdym razie dziekuje za opinie i kilka wskazowek. Moze Ci zapaleni gracze mi tez cos pomoga!

 

Prosze o zamkniecie tematu.

Edytowano przez Jesse Vuitton (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu "myslnik" o grach znalazl sie na samym koncu. Do tego dodalem ze nie bede gral non stop a jedynie w wolnych chwilach.

 

 

No sorki gościu chcesz kupić Jelcza ale tak żeby dało się nip przy... czasem 300 km/h no nie da się !!

Laptopa nie chcesz tylko budę jak się okazuje NIE do gier czyli zwykły PC czyli ile to 1500zl + jakiś monitor ? a reszta na studia czyli D.. wino i pianino ;)

 

Szczęśliwego Nowego Roku !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu "myslnik" o grach znalazl sie na samym koncu. Do tego dodalem ze nie bede gral non stop a jedynie w wolnych chwilach.

Napisalem tutaj bo uwazalem ze wiekszosc uzytkownikow tego forum zajmuje sie tym czym i ja bym chcial a wiec wiedza na czym warto pracowac zeby "to jakos szlo".

Gry to mial byc jedynie dodatek (ktory moglem odpuscic) a priorytetem bylo owe zajecie informatyka zreszta opisalem to w pierwszym poscie.

Każdy komputer z marketu za 1500 złotych sprawi że będzie "to jakoś szło". Nie potrzeba żadnych porad.

 

Szkoda ze z gory narzuciliscie mi "wielka maszyne gamingowa".

Nikt nic nie narzucił, bo prawda jest taka że każdy komputer który radzi sobie z grami poradzi sobie z całą reszta.

 

Budzet byl maxymalny i wcale nie musialem wydac wszystkiego, jeszcze lepiej jakbym mogl zaoszczedzic.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zakup kompa z marketu za 1500 złotych z całym osprzętem, resztę będziesz miał na chlanie ;) Zdrówko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×