Skocz do zawartości
stars

Problemy z ruchem TPSA -> OVH

Polecane posty

Witam,

O rana notujemy brak dostępu do serwerów OVH z lokalizacji gdzie internet dostarcza TPSA. Ktoś to potwierdzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, jest problem z dostępem do OVH z Tpsa DSL w Pruszczu Gdańskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OVH ma to potwierdzone, problem znają ale nadal nic nie jest ruszone... Najgorsze, że na infolinii TPSA betony odbijają piłeczkę, że wsio gra!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo dla TPSA wszystko moze grac, to nie koniecznie ich lacze nawalilo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś ograniczenia? Od kilku dni youtube (czasem google) działa masakrycznie, na wszystkich urządzeniach. To samo dzieje się na dslu. Powtórka z zeszłego roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś ograniczenia? Od kilku dni youtube (czasem google) działa masakrycznie, na wszystkich urządzeniach. To samo dzieje się na dslu. Powtórka z zeszłego roku?

Mam ten sam problem. Po prostu nie idzie nic zrobić. Aktualnie po 3 Ctrl+F5 filmy na YT się ładują. Na Google'a jeszcze nie mam sposobu, ale o szukaniu mogę zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo gdzieś tam sobie na global wychodzisz, który sie przytyka :) U mnie w sieci mamy wpięcie do GGC w EPIX, całe google chodzi świetnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

x => fra02s25 (178.42.0.0/15)

 

Da się coś z tym zrobić po stronie usera (bez używania proxy), czy tylko ISP może coś zdziałać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zrobisz, bo to jest po stronie operatora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym nawet, że to po stronie Google. Operator nie może wymusić danego GGC, może tylko "zasugerować", którego chce używać. :) Nowe prefixy zazwyczaj używają GGC z dupy, bo jeszcze nie są odpowiednia geo-zlokalizowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak podniesiesz nieużywany prefiks i zaczniesz korzystać z googla, to może się okazać, że bierzesz ggc z azji ;) Jeśli na prefiksie nie ma żadnego ruchu do zasobów google, to nie ma go na żadnym GGC. Przepięcie między może zająć nawet 24h, ale u mnie z reguły było to max kilka h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym nawet, że to po stronie Google. Operator nie może wymusić danego GGC, może tylko "zasugerować", którego chce używać. :) Nowe prefixy zazwyczaj używają GGC z dupy, bo jeszcze nie są odpowiednia geo-zlokalizowane.

Czy przypadkiem nie jest tak, że decyduje długość AS path do danego GGC?

 

Ponadto operatorzy udostępniają zwykle community w rodzaju "nie rozgłaszaj do jakiegoś GGC" ewentualnie "prependuj do jakiegoś tam GGC". Da się tym sterować. W każdym bądź razie miałem dwa przypadki, w których firmy ISP prosiły o zmianę i udało się to za pomocą BGP osiągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O używaniu GGC decyduje więcej czynników. Np czas dostępu do węzła. Jeśli masz GGC-A w odległości 15 ms i GGC-B na 14,5 ms, to preferowane ggc ustawi się na GGC-B. W jakimś stopniu znaczenie mają też zapytania dns wysyłane z sieci. Serwery dns powinny być w sieci, z której wychodzi ruch (z włączonym edns).

 

Oczywiście można tym "sterować", ale to jest takie pozorne sterowanie. Jeśli wymusisz konkretny GGC, np przez community (w Atmanie można się nie rozgłaszać do ich węzła), a potem preferowany ggc padnie, to masz przerwe w dostawie kontentu googla. Zastanawiałeś sie nad tym kiedyś? Zanim inny ggc przejmie prefiksy, to może minąć kilka godzin. A przez ten czas kontent raz będzie działać, raz nie. Trasy będą szły po całym globie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... W obu przypadkach z tego co pamiętam wystarczyło wydłużyć trasę do GGC poprzez prepend wywołany ustawieniem stosownego community. W tym przypadku nie widzę, a klienci nie doświadczają problemów, o których wspominasz.

 

Na 100% to pewnie tylko google wie, od czego zależy to, z którego GGC idie ruch. Opisuję tylko swoje obserwacje i doświadczenia poparte konkretnymi przypadkami, w których zminę GGC, z którego idzie ruch, udało się wymusić tylko poprzez manipulację BGP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponownie widzę problemy z ruchem z Orange. Już dzwoniłem do OVH, problem zgłosiłem. Czekamy. Traceroute na lg.tpenet.pl kończy się na Warszawie. Cały OVH padł.

traceroute to ovh.com (213.186.33.34), 30 hops max, 40 byte packets
1 80.50.231.201 (80.50.231.201) 0.832 ms 0.744 ms 0.739 ms
2 war-r1.tpnet.pl (194.204.175.197) 3.541 ms 3.410 ms 3.413 ms

Edytowano przez dom (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

ovh.com nie odpowiada na ICMP standardowo, osobiście nie zauważyłem żadnych problemów dziś tpnet <-> ovh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×