Skocz do zawartości

Polecane posty

Szukam taniej kolokacji dla serwera Tower. Serwer ma zasilacz 520W, ale realnie nie pobiera więcej niż 200W (zmierzone).

 

Zależy mi aby mieć zapewnione przede wszystki 2+ łącza (BGP), 8+ adresów IP, łącze nie musi być szybkie (na początek starczy 1Mbps), ważnie aby nie było limitów transferów.

 

Kolokacja raczej dożywotnia, w sensie jeśli będę zadowolony z warunków, jak serwer umrze, będzie wymieniony na nowy.

 

Dobrze byłoby jakby serwer dało się podpiąć 2 linkami do 2 różnych switchy, bo ma skonfigurowany bonding.

 

Dobrze byłoby, żeby kolokacja zapewniała możliwość łatwego zwiększenia prędkości łącza (bo zapewne po jakimś czasie będzie potrzebne szybsze).

 

W przyszłości dodatkowe serwery, ale trudno powiedzieć kiedy (cluster vmware lub RH).

 

Im bliżej Bydgoszczy tym lepiej, im taniej tym lepiej :).

 

Dobra byłaby też możliwość remote hands raz na rok, bo serwer nie ma IPMI :(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co jest dla kogo tanio :). Wydaje mi się, że ten tower wejdzie na półce na poziomo i nie zajmie więcej niż 2-3U. Widzę, że towery sporo drożej niż racki, ew. rozważam jeszcze możliwość przełożenia tego do obudowy rack (jeśli rzeczywiście różnice w cenie będą takie kosmiczne).

 

A zasilacz, że 520W? Wystarczy mi gwarantowane 300W, albo i 250. A najchętniej liczyłbym się za realne zużycie ~.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ATX 520W, jakiś z certem GOLD+, corsair.

A w środku core2duo, 6hdd, 8gb ram. Widzę, że mogę to ew. upchnąć w 2U, ale to kwestia tego czy różnica w cenie kolokacji towera, a 2U jest na tyle duża, aby się to zwróciło po roku (bo pewnie po roku zostanie zmienione na 2U serwer z prawdziwego zdarzenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w ceny dużych DC patrzyłem, ale widzę że na WHT można znaleźć oferty mniejszych firm, które mają dużo lepsze podejście do małego klienta. Stąd moje pytanie.

 

BTW, bardzo nie szukałem, ale większość DC nie pokazuje w cenniku cen za "kolokacje" storage (jakaś macierz FC + switch FC lub dwa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

150-200 zł to jest za sam prąd co miesiąc co i tak będzie dobrą kasą jak na PL warunki. Do tego trzeba ten cały metal wychodzić dać mu dobre łącze bgp z adresacją + jakąś redundancją zasilania w razie utraty to już są czyste koszta bez zarobku. Skoro napisałeś że DC w Tucholi dało Ci cenę lepszego serwera dedykowanego w lutym. To po pierwsze jest informacja dla firm że skoro ONI mu nie pasowali to nawet nie ma co startować bo szuka za 5zł nie wiadomo czego. Po 2 od LUTEGO nie wiadomo co się dzieje z tym serwerem więc nie wiadomo za bardzo czy aż tak zależy Tobie na tym projekcie bo sprawa jest prosta mam X gotówki na dany cel. Przeglądam pytam wysyłam zapytania jeśli wszyscy mi nie pasują ze względu na wyższą cenę to albo szukam innego rozwiązania w podobnej cenie tudzież sam stwierdziłeś serwera dedykowanego, albo zwiększam budżet.

 

Miłej nocki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wynajmij serwer o takich parametrach od DC, chyba że masz UE na karku i musisz kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe DC w większości nie są przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w myśl PT,

więc będą bronić się rękami i nogami przed kolokowaniem czegoś u nich.

 

Tak, w myśl prawa sporą różnicą jest dzierżawa serwera z wetkniętą wtyczką

od dzierżawy kabelka z ową wtyczką którą klient podpina do swojej zabawki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładnie ile W pobiera ten serwer. Max. przy rozruchu 230W, podczas normalnej pracy ok 100W, pod max obciążeniem (iozone+cpu100%) 139-140W.

 

@chmuri: Nie wiem jakie koszty mają DC za 1kWh, ale wydaje mi się że mniejsze niż ja w domu (0,62PLN razem z oplatami przesyłowymi - brutto). Także realne zużycie prądu dla tego serwera to 102kWh/mc, czyli przy domowej cenie fazy 63PLN brutto. Nawet biorąc jego max pobór do obliczeń, wychodzi 105PLN brutto, a nie jestem w stanie uwierzyć, że DC płaci więcej za prąd niż ja, a i operują na cenach netto. Wiem, że DC ma jeszcze dużo innych kosztów, dochodzi jeszcze troche mocy klimy i moc urządzeń, które będą pchać ruch do/z serwera, ale to przy jego obciążeniu 10W/mc max. Koszty pozostałej infrastruktury też jakieś kosmiczne nie są, bo dzielą się na wszystkich klientów DC.

Projekt mało ważny, dokładnie. Dlatego nie potrzebuje maszyny z 32 core, 128gb ram i storage 10k iops, tylko dziadowskiego serwera, który i tak będzie się nudzić przez większość czasu. A co za tym idzie starcza mu 1Mbps i pobiera 100-140W mocy.

Ale mimo wszystko dobrze byłoby jakby serwer do końca września znalazł się w kolokacji. Budżet na początku jest mały, myślę że 200PLN to max co można na to przeznaczyć, bo za więcej to bez sensu opcja.

 

Dedyki to fajna sprawa, ale są mało elastyczne, przynajmniej te tanie. Mają super CPU i można pachać w nie dużo RAM, ale storage już taki dobry nie jest w tych tanich. A ja potrzebuje (i dlatego taki mam) serwera z byle jakim CPU (prawie byle jakim), trochę RAM oraz w miare szybki i pojemny storage.

 

@kafi: Dzięki za naświetlenie problemu. Wygląda na to, że dedyk jednak będzie tańszą, bo lepszą logistycznie opcją. Z tym, że dedyka nigdy nie miałem, więc będę pytać w innym wątki o szczegóły, bardziej doświadczonych :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe DC w większości nie są przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w myśl PT,

więc będą bronić się rękami i nogami przed kolokowaniem czegoś u nich.

Bez przesady. Poza obowiązkiem wysłania raz w roku nieskomplikowanego sprawozdania, w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rejestrować się jako przedsiębiorca telekomunikacyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

- nie rób założenia że prąd pobierany przez serwer = cały prąd jaki idzie na serwer. Ten prąd trzeba przetworzyć (straty), przepuścić przez system UPS (straty + koszt UPS), podłączyć generator (straty + koszt UPS), policzyć na liczniku (straty), odebrać ciepło z serwera poprzez klimatyzowanie (straty + koszt klimatyzacji), mieć utrzymaną rezerwę na rozbudowę i skoki (koszta), utrzymywać drugie podłączenie do sieci elektrycznej wraz z rezerwą mocy (koszta)

 

Zwykle użycie prądu przez DC to jest gdzieć w okolicach 1,3 - 2,3 raza tyle co serwer

Klimatyzacja, upsy itd kosztują dużo

 

A z towerami jest taki problem że nie dość że zajmują dużo miejsca (którego zbudowanie jest drogie) to jeszcze zaburzają przepływ powietrza w DC bo nie są przystosowane do pracy w rack, a przez to powyższe jest jeszcze większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

klepnij do nas na ionic@ionic.pl

co prawda Kraków, ale zapewniamy remote hands w razie W i policzymy Ci to w rozsądnych pieniążkach - mamy jedna salę po kolo wyłącznie towerów więc nie doliczamy specjalnie dużo więcej niż do tradycyjnego rack-a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe DC w większości nie są przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w myśl PT,

więc będą bronić się rękami i nogami przed kolokowaniem czegoś u nich.

Jednak niektórzy trochę więcej działają niż samo "małe DC" ;)

 

Zależy co jest dla kogo tanio :). Wydaje mi się, że ten tower wejdzie na półce na poziomo i nie zajmie więcej niż 2-3U.

Tak raczej 4-5U pewnie

 

A zasilacz, że 520W? Wystarczy mi gwarantowane 300W, albo i 250. A najchętniej liczyłbym się za realne zużycie ~.

To może jeszcze QoS chcesz mieć na prąd założony? Wsadzasz taki zasilacz, to za niego jesteś rozliczany. Proste. Jak faktycznie używasz 200-250W, to dlaczego nie wrzucisz ram 300W zasilacza? A jeśli zużyje więcej niż Twoje "gwarantowane" 300W, to kto zapłaci za ten prąd? Ty dorzucisz czy usługodawca będzie w plecy?

Nie zapomnij doliczyć opłaty za moc zamówówioną. theONE ładnie Ci rozpisał koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak niektórzy trochę więcej działają niż samo "małe DC" ;)

 

Tak raczej 4-5U pewnie

 

To może jeszcze QoS chcesz mieć na prąd założony? Wsadzasz taki zasilacz, to za niego jesteś rozliczany. Proste. Jak faktycznie używasz 200-250W, to dlaczego nie wrzucisz ram 300W zasilacza? A jeśli zużyje więcej niż Twoje "gwarantowane" 300W, to kto zapłaci za ten prąd? Ty dorzucisz czy usługodawca będzie w plecy?

Nie zapomnij doliczyć opłaty za moc zamówówioną. theONE ładnie Ci rozpisał koszty.

 

Ja przecież nie mam pretensji o te ceny, są takie to ok, po prostu ten "projekt" zostanie zakopany, albo pójdzie na dedyka/aws'a. theONE ładnie wytłumaczył, przyjmuje te tłumaczenia.

A co do QoS na prąd, to na S-ce można założyć podlicznik, kosztuje kilkadziesiąt PLN, i całe PDU lub jedno gniazdo można olicznikować. Sugerowałem się dużą ilością postów z formu, gdzie ludzie pisali o realnym a nie znamionowym zużyciu prądu.

Mogę tam wrzucić nawet 200W zasilacz, ale a) to są niepotrzebne koszty, b) mało jest dostępnych zasilaczy na rynku z sensownym certem (np PLUS80) i zabezpieczeniami w tak małej mocy. Coś co ma 200W to będzie chiński bardziew, który się zapali i zjara całe DC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz na podlicznik to nie ma problemu :-) jeden nieuzywany lezy luzem. Mozemy zamontowac

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Miłosz moim zdaniem można temat zamknąć za 200 zł bruto nikt mu tego nie da a jak da to napisze na PW i ja osobiście nie chce wiedzieć kto mu to da ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×