Skocz do zawartości
GazowanySmalec

Możliwie najmniej prądożerny serwer domowy

Polecane posty

Witam. Od jakiegoś czasu korzystam z serwera VPS. Niestety przestał mi on starczać, może i da radę korzystać z niego jak z dysku w chmurze (ale bezpieczniejszego :P), ale np. wysyłanie na niego wielu plików gdy chcę wykonać jakieś bardziej złożone obliczenia jednak potrafi upsuć krwi i czasu :P Dlatego też chcę kupić małą maszynę do domu. Zdaję sie na was ze względu na to, że sam o tym mało wiem :) Na serwer planuję przeznaczyć max 500 zł, ale im mniej tym lepiej :) Jedynym wręcz śmiertelnym wymogiem jest jego niska prądoźerność. Mogę przeboleć mniejszą wydajność, ale ma żreć jak najmniej prądu.

Jeśli macie jakieś konkretne propozycje, albo wskazówki czego szukać, to z góry dziękuję i pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam też czegoś pod kopie zdjęc i filmów - wpadła mi w oko ta plyta:

http://www.denikomp.pl/asrock-e350m1-a50m-e-350-dualddr3-1066-4xsata3,69,10890,18671

Czytałem ze to jedna z najlepszych płyt jeśli chodzi o pobór mocy i głośność.

 

Do tego 2GB RAM i wychodzi ok 300 zł

Jaki zasilacz do tego kupić? Obecnie podłączyłbym zwykły ze starego komputera, jednak przyda sie też obudowa i normalny zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Marek jak kupisz to zrób testy jak by to się sprawowało jako zwykły desktop. Tzn jakiś system WinShit do internetu i pasjansa lub coś lepszego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam Raspberry PI jeśli chodzi o jak najmniejsze koszta zakupu oraz eksploatacji oraz cos z mini-itx z przypadku czegoś większego. Oczywiście zostało to już wcześniej wspomniane więc nic nowego nie powiedziałem ;).

 

P.S. Moje RB PI świetnie się sprawuje jako serwer backupowy - transfer z karty w pełni wystarcza, żeby przyjmować dane z pełną prędkością, a koszty utrzymania tego cudeńka to grosze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko, że ten sprzęt jest prądożerny. Raspberry Pi w stresie pobiera niecałe 2W, a terminale które pokazałeś potrzebują 40W czyli sporo więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

terminale pobieraja 20W. (40W to moc zasilacza)

 

Mam w domu HP 5720, pamiec flash zamieniona na hdd, z powodzeniem słuzy jako serwer plikow do domu, serwer svn, www, ftp, nawet VirtualBox z linuxem ruszyl.

Sprzet naprawde fajny, wydajny, stabilny i przede wszystkim cichy (pasywne chlodzenie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do RaspPI, zatanawiam się gdzie te dyski podłączycie, ja szukam czegoś z minimum 2x SATA. zastanawia mnie ta płyta asrocka wygląda całkiem przyzwoicie, ciekawi mnie tylko co to za śmieszny procesorek i jak on się sprawuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Notebook samsung N150 spokojnie wystarczy lub pochodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do RaspPI, zatanawiam się gdzie te dyski podłączycie, ja szukam czegoś z minimum 2x SATA. zastanawia mnie ta płyta asrocka wygląda całkiem przyzwoicie, ciekawi mnie tylko co to za śmieszny procesorek i jak on się sprawuje.

 

 

Bierzesz sobie coś z płyt na atomie http://www.komputronik.pl/category/7182/Sprzet_komputerowy_-Podzespoly-platformy_Intel_Atom_-_ITX/ (ja mam D510 intela) uzupełniasz RAM, kupujesz jakaś mała obudowę gdzie wejdą dwa dyski i koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@regdos testowalem mini platformy z atomem w pracy. wiekszosc aplikacji chodzi o niebo lepiej na thin cliencie od HP (konkretnie Intel Atom 1,2GHz vs VIA Eden 1GHz). W obydwu przypadkach zainstalowany system to XPE. Koszt rozwiązania z Atomem to pewnie 800+ zł, thin client HP kosztuje ok 140zł bez hdd.

Edytowano przez FrozenShade (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko do cienkiego klienta nie podłączysz sobie 2 dysków na sata. No i raczej dwurdzeniowy atom też będzie wydajniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakoś te płytki INTELA mnie nie przekonują, nie wiem czemu. Zawsze można kupić nas na 2 dyski, rozwiązanie prawie idealne, ale... Na tanich nasach nie zainstaluje systemu, a bez tego dysków nie odszyfruje ;)

 

edit:

to wygląda nieźle: http://www.jetway.com.tw/jw/ipcboard_view.asp?proname=NF9D-2700&productid=937

kosztem 200PLN (amazon - 500PLN) mamy port COM i 2x ethernet wraz z 4x SATA z dość wydajnym Atomem.

Edytowano przez Technic (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie na tej płytce intela dział komputer już ok. 2 lata przez 24h. Jak Ciebie intel nie przekonuje to masz wybór innych producentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Jak sprawdzają się te terminale ?

Cena niezła, stówka-dwie i mógłbym trzymać pliki u siebie.

Debian+jakiś serwer ftp na tym pójdzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"

Do opartego na procesorze Intel XScale® 80219 400MHz urządzenia SS4000-E można włożyć do 4 dysków twardych SATA o łącznej pojemności do 2 TB."

Chyba nie sądzisz że będę trzymał na tym < 2TB xD

Tylko mimo wszystko sama płyta wychodzi taniej niż nas, a możlisości jest więcej.

Asrock e350M - 230zł

obudowa - 130

zasilacz - 130

ram 80

łącznie niewiele ponad 500 zł i zamiast nas mamy też normalną stacje roboczą ze środowiskiem X

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt musi być nowy? I czy musi być to coś typu "micro pc"?
Ja bym polecał iść w takie rozwiązania:
http://allegro.pl/wyprzedaz-dualcore-celeron-e1400-2ghz-gw-fv-sklep-i3022771999.html
http://allegro.pl/gigabyte-ga-g31m-s2l-g31-775-gma3100-ddr2-gwar-i3041661967.html

I do tego kostka ramu za 50zł.
Będziesz miał dużo wszelkich złącz, na wypadek jakbyś kiedyś chciał to przerobić na np. centrum multimedialne.

procesor nawet możesz ograniczyć do celerona 430. Super ekologiczny sprzęcik - poszukaj na youtube, ma taki malutki pobór prądu, że można z niego ściągnąć chłodzenie na kilka minut i procesor nawet nie robi się zbyt ciepły ;)

oczywiście w takich platformach polecam przeprowadzić "undervolting" - czyli zabieg który pozwala zejść z napięciami procesora do możliwie najniższego poziomu. Spadają ostro temperaturki i pobór prądu. Np. mój e6320 standardowo ma 1.8ghz przy napięciu 1.325v - w tej chwili chodzi 2.8ghz na niecałym 1.1v - ma niższe temperatury niż na standardowym taktowaniu i wentylator się tak nie kręci jak szalony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kszysiu taki sprzet nie nadaje się jako najmniej prądożerny serwer - mam podobną konfigurację ( tyle że celeron D 2,5 Ghz ) i bez żadnego obciążenia pobiera on ~150 W.

Chyba że ktoś od święta sobie wlączy na kilka godzin to jeszcze tak - u mnie rachunek za niego by wyniósł około 70 zł/miesiąc więc stoi sobie pod biurkiem i czeka na mniej prądożerne podzespoły ( jak ktoś chce moge mu to sprzedać).

 

Jak juz jesteśmy w temacie to mam pytanie: czy sam zasilacz ma wpływ na pobór prądu przez komputer?

Precyzując: czy rózne zasilacze podłączone pokolei pod jeden komputer pokażą różny porób prądu?

Edytowano przez Marek607 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak ale różnice są 10-20% zależnie od zasilacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×