Skocz do zawartości
hicky

Czyżby koniec IPv4 już jutro ?

Polecane posty

Kolejna bzdura czy prawda ?

 

LINK

 

 

Słyszałem coś kończących się adresach IPv4 ale o co dokładnie z tym chodzi ? Jakie mogą być tego skutki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System przydzielana IPv4 działa tak. IANA trzyma bloki adresowe /8, przy czym przykładowa taka klasa to 212.x.y.z

mająca ~ 16 mln adresów IP. Bloki adresowe są potem przydzielane do konkretnych regionów rejestracyjnych.

Europę obsługuje RIPE. Następnie RIPE przydziela z każdej otrzymanej klasy /8 mniejsze klasy konkretnym podmiotom

ze swojego rejonu.

To o czym dziś przeczytałeś, tyczy się tego, że IANA od jutra nie będzie miała już żadnych wolnych klas /8,

które będzie mogła rozdać regionalnym podmiotom rejestracyjnym.

Bynajmniej nie oznacza to, że jutro się skończą wolne adresy IP.

Jest to informacja, że nie pozostało już żadnych dużych bloków do rozdania.

Lokalni rejestratorzy ( RIPE dla Europy, AFNIC dla Afryki itd. ) mają z otrzymanych uprzednio klas /8

jeszcze możliwość przydzielania adresów IP, aczkolwiek i te się kiedyś skończą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Upraszczając na maxa na górze masz hurtownika, któremu za kilka dni skończą się wolne pule adresów. Wolne zasoby będą jeszcze na niższych poziomach co oczywiście nie zmienia faktu, że problem jest konkretny, a wszyscy czekają do ostatniej chwili z rozwiązaniem :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jest az tak w powijakach, raczej jest problem wykluczenia z IPv6 oraz rozwarstwienia sieci i braków w regułach na routerach, do tego kilku OPów wzięło v6 na innych ASach i jest śmiesznie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że dostawcy contentu oczekują, aż providerzy zaczną wdrażać IPv6 u siebie.

Providerzy zaś twierdzą, że skoro nie ma tam żadnego wartościowego contentu, to po co w IPv6 inwestować. I tak błędne koło się zamyka :(

 

Bo jak tu zmusić przeciętnego Kowalskiego, żeby sobie nowy router do neostrady kupił, który mu v6 obsłuży? Kowalski będzie twierdził, że skoro dawniej działało, to ma działać i teraz i ma to w nosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że dostawcy contentu oczekują, aż providerzy zaczną wdrażać IPv6 u siebie.

Providerzy zaś twierdzą, że skoro nie ma tam żadnego wartościowego contentu, to po co w IPv6 inwestować. I tak błędne koło się zamyka :(

 

Bo jak tu zmusić przeciętnego Kowalskiego, żeby sobie nowy router do neostrady kupił, który mu v6 obsłuży? Kowalski będzie twierdził, że skoro dawniej działało, to ma działać i teraz i ma to w nosie.

 

No, ale po pewnym czasie coś Kowalskiemu nie będzie działać i będzie zmuszony zakupić .. Gdyby Netia obsługiwała IPv6 to ja już jutro mógłbym iść router brać xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Optymista z ciebie...

Kowalski powie, że "rzonda" żeby mu strona XYZ.pl działała i ma w nosie jakieś IPv6 i inne dziwadła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niekoniecznie - zmieniali porty w tepsie, to nie było gadania. Teraz też tak może być.

Inna sprawa, że ciekawe jak to by rozegrały firmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem w .pl jest z malymi operatorami oraz z urządzeniami po stronie klientów, i jedno i drugie nie jest przystosowane do IPv6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - zmieniali porty w tepsie, to nie było gadania.

Jak to nie? Wystarczyło dodać BEZ_OCHRONY- do loginu PPPoA i dostępność portu 25 wracała :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Optymista z ciebie...

Kowalski powie, że "rzonda" żeby mu strona XYZ.pl działała i ma w nosie jakieś IPv6 i inne dziwadła.

 

I Kowalski ma do tego prawo gdyż nie musi wiedzieć co to IPv6 IPv4 i w ogóle IP. Szary użytkownik ma to gdzieś bo on płaci i wymaga. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kilka miesięcy spokoju max, a USA ma jeszcze gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie rzecz biorąc będzie lipa dry.gif

 

Ciekawe jak Netia podejdzie do Tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Witajcie, jakoś to unormuje. Moim zdanie pełne wdrożenie IPv6 będzie trwało kilka ładnych lat.

Wy u siebie coś w domu wdrażacie? Ja otrzymałem klasę /64, więc "kilka" adresów do wykorzystania jest :)

Niedługo zestawiam OpenVPN przez serwer w Nephaxie i ruch IPv6 pójdzie tamtędy, wtedy w sieci domowej przydzielę adresy IPv6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wy u siebie coś w domu wdrażacie?

Mam jedną klasę /48 od sixxs.net i pcham nią ruch przez ICM w Wawie, wszystkie strony, jeśli istnieje dla nich rekord AAAA, lecą przez IPv6.

 

Niedługo zestawiam OpenVPN przez serwer w Nephaxie

Olej OpenVPNa, zwyczajny tunel SIT PTP i nie trzeba się babrać w certyfikaty, deamony i konfigurację ( a w przypadku chęci szyfrowania tunelu można bodajże postawić IPSec ), w dodatku sam SIT ma mniejszy narzut w ramce niż oVPN, no chyba, że to kwestia ustawień.

 

wtedy w sieci domowej przydzielę adresy IPv6.

Defaultowo adresy IPv6 powinny zostać przydzielane na podstawie prefixu sieci i adresu MAC.

We Vyatce w domu ustawiłem parę linijek dodających wsparcie ipv6 router-advert na interfejsie LANowym i całość działa sprawnie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olej OpenVPNa, zwyczajny tunel SIT PTP i nie trzeba się babrać

Jeśli posiadasz endpointowe publiczne stałe IP, to nie będziesz się babrał.

Ale jak masz dynamiczne IP, albo jesteś za jakimś NATem, to już tak różowo nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś na infolinie Netii i Pani z BOK że wymyślam nie stworzone rzeczy, przekierowała mnie mnie do działu tech. I dostałem ładną informację, że będą wprowadzać jak TP Zacznie też bo 3\4 Netiu mnie na Lączu TP i że będzie ta przyjemność IPv6 jako usługa dodatkowa xD

 

//Adasiu co masz na myśli ... Ja dziś już nie myśle . Jutro 3 sprawdziany i 2 zaliczenia semestru...

Edytowano przez hicky (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IANA własnie ogłosiła na konferencji plan żeby IPv4 ubić w ciągu 18 miesięcy i zaprzestać rozgłaszać, jest to jeden z pomysłów który będzie teraz rozważany, jako lek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Ja popieram.

Skoro są możliwości to niech wdrażają. Ludzie zaczną mówić, że trzeba router wymienić - to niech wymienią, każda rzecz niesie ze sobą koszta amortyzacji, w pojazdach też trzeba lać benzynę, wymienić olej, dolewać płynów, zmieniać płyn do wspomagania kierownicy itd.

 

Ja w domu mam problem z głowy, ponieważ każdy z komputerów mam oparty na Linuxie, a router mam na starym komputerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ktoś z was wyobraża sobie zapamiętywanie takich adresów?

O ile przy IPv4 jest to w miarę proste (max 16 cyfr), to przy v6 pojawiają się jeszcze litery i więcej znaków.

Wyliczanie sieci/podsieci też (chyba) będzie utrudnione.

Poprawcie mnie jeśli się mylę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dla chcącego nic trudnego : ) człowiek małpa inteligentna : ) w końcu prawdziwi mastah będą tylko pamiętać IPki, nie jakieś tam nooby ;;;;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A ja już się boję (o ile dożyję) co zrobią jak się IPv6 skończą ;) Technologia się rozwija, coraz więcej serwerowni powstaje, coraz więcej domów ma komputery dojdą jeszcze operatorzy nowi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×