Skocz do zawartości
Taroumaru

Sprzedaż domeny i jej transfer

Polecane posty

Witam,

 

Na wstępie pragnę przeprosić za zakładanie kolejnego wątku na ten temat. Postanowiłem go stworzyć, gdyż te które widziałem nie odpowiedziały do końca na moje wątpliwości związane z transferem domeny, po jej sprzedaży.

 

Pisząc jednak od początku..

Mam domenę, z której nie będę już korzystał, więc postanowiłem o opłaceniu jej na kolejny rok, a zaraz potem wystawieniu na aukcji w serwisie allegro.pl. Wątpliwości jednak powstają - co kiedy ktoś ją już kupi - nie mam żadnych doświadczeń w tego typu transakcji. Więc zbieram informacje i powoli przygotowuję się do przeprowadzenia całej operacji.

Jak dotąd słyszałem o cesji oraz kodzie authinfo. O cesji słyszałem, że to żmudna procedura, a o authinfo, że szybka i prosta - zatem pierwsze pytanie brzmi: jak można dokonać przekazania domeny najszybciej i przy okazji solidnie?

 

Domenę utrzymuję w firmie Future Communications Polska (fc.pl), natomiast rejestratorem wg. whois jest Consulting Service Robert Siekielski. Pytanie zatem drugie: jak można dokonać przekazania domeny najszybciej, możliwie solidnie wiedząc, że rejestratorem jest ww. Consulting Service, a domenę utrzymuję w FC.pl?

 

Pozdrawiam

 

PS. Dodam, że jestem w posiadaniu kodu authinfo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

 

AuthInfo jest kodem służącym do rozpoczęcia procedury transferowej, następnie trzeba owy transfer jeszcze potwierdzić klikając w link, który dotrze do Ciebie w mailu. Wydanie kodu authinfo nie ma nic wspólnego z przeniesieniem praw do danej domeny dla osoby która od Ciebie ją zakupi. Do tego celu służy cesja. Zazwyczaj rejestrator udostępnia druk cesji praw do domeny, którą obie strony muszą wypełnic i odesłać do rejestratora wraz z kserokopią dowodów osobistych obecnego oraz przyszłego właściciela.

 

Ja to robię tak iż natychmiast po otrzymaniu wpłaty wydaję kod authinfo żeby kupujący mógł sobie już wytransferować ją do siebie, natomiast niezależnie wysyłam do Niego druk cesji, który on wypełnia i odsyła do rejestratora. Chyba że klient nie chce się "bawić" wtedy to proszę klienta o wydrukowanie i wypełnienie druku, xero dowodu oraz odesłanie do mnie. Dalej ja już załatwiam cesję do końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką domenę chcesz przetransferować? Jest to .pl czy globalna?

Według polskiego prawa przekazanie praw do domeny możliwe jest w sposób elektroniczny, prawnie nie są wymagane dokumenty papierowe, ksero dowodu i inne tego typu duperele. Wystarczy wydanie kodu AuthInfo i potwierdzenie przeniesienia praw w otrzymanym e-mailu. Dla własnych celów możesz ewentualnie wydrukować korespondencję z nabywcą.

Niektórzy rejestratorzy (np. NetArt) wymagają cesji papierowej, ale to są tylko utrudnienia mające na celu zatrzymać uciekającego klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to domena krajowa.

 

Zatem podsumowując - wystawiając domeną na sprzedaż, zwycięzca po przelaniu kwoty otrzymuje ode mnie drogą elektroniczną kod authinfo, dzięki któremu może on przetransferować domenę.

Ale czy to wystarczy?

Po pierwsze mam domenę ustawioną na dns firmy Fc.pl i czy to automatycznie po prostu zniknie, czy też trzeba tam coś przestawiać?

Po drugie padło stwierdzenie, że trzeba dodatkowo potwierdzić transfer - czy to znaczy, że kiedy druga strona wykorzysta authinfo, to na mój adres email podany w CSA przyjdzie link potwierdzający zmiany?

I po trzecie jak to jest z przeniesieniem praw i wpisie we whois odnośnie właściciela domeny? No bo raz napisano, że potrzeba cesji, a raz iż wszystko drogą elektroniczną x)?

 

Dziękuję za zainteresowanie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zatem podsumowując - wystawiając domeną na sprzedaż, zwycięzca po przelaniu kwoty otrzymuje ode mnie drogą elektroniczną kod authinfo, dzięki któremu może on przetransferować domenę.

Ale czy to wystarczy?

Nie wystarczy...

 

Po pierwsze mam domenę ustawioną na dns firmy Fc.pl i czy to automatycznie po prostu zniknie, czy też trzeba tam coś przestawiać?

Dnsy nie zmieniają się podczas transferu.

 

Po drugie padło stwierdzenie, że trzeba dodatkowo potwierdzić transfer - czy to znaczy, że kiedy druga strona wykorzysta authinfo, to na mój adres email podany w CSA przyjdzie link potwierdzający zmiany?

Na adres administracyjny domeny.

 

I po trzecie jak to jest z przeniesieniem praw i wpisie we whois odnośnie właściciela domeny? No bo raz napisano, że potrzeba cesji, a raz iż wszystko drogą elektroniczną x)?

Potrzeba cesji ale w wielu firmach można ją dokonać drogą elektroniczną (jak np. w Hekko.pl) podsyłając dokumenty skanem/faxem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zatem sumując cały temat:

 

1) - Domena zostaje sprzedana, druga strona wpłaca należność,

2) - Wysyłam drogą elektroniczną (mail) kod authinfo do nabywcy, a ten już sobie przenosi domenę,

3) - Uzgadniam z drugą stroną, aby wypełniła swoją część wniosku o cesję i aby przesłała dokument pocztą do mnie, gdzie ja wypełnię swoją część i nadam do siedziby rejestratora domeny - w tym wypadku "Consulting Service Robert Siekielski".

 

Zatem! pozostały mi jeszcze dwie niepewności do rozwiania:

1) - czy do wniosku o cesję i druga strona i ja mamy dołączyć kserokopie dowodów osobistych?

2) - czy po wydaniu authinfo mam w panelu CSA usunąć delegację DNS domeny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zatem sumując cały temat:

 

1) - Domena zostaje sprzedana, druga strona wpłaca należność,

2) - Wysyłam drogą elektroniczną (mail) kod authinfo do nabywcy, a ten już sobie przenosi domenę,

3) - Uzgadniam z drugą stroną, aby wypełniła swoją część wniosku o cesję i aby przesłała dokument pocztą do mnie, gdzie ja wypełnię swoją część i nadam do siedziby rejestratora domeny - w tym wypadku "Consulting Service Robert Siekielski".

 

Zatem! pozostały mi jeszcze dwie niepewności do rozwiania:

1) - czy do wniosku o cesję i druga strona i ja mamy dołączyć kserokopie dowodów osobistych?

2) - czy po wydaniu authinfo mam w panelu CSA usunąć delegację DNS domeny?

 

Tak naprawdę nie jest to do końca prawdą. To zależy czy kupujący chce przetransferować domenę do innego registranta niż Consulting Service.

 

2 przypadki:

 

1. kupujący ma konto w Consulting Service

- dokument cesji wraz kserokopiami dowodów osobistych Ty lub kupujący przesyłacie do CS podając CSA Twoje i kupującego, po cesji domena zostanie przeniesiona pomiędzy CSA Twoim i kupującego.

 

2. kupujący nie chce mieć tej domeny w Consulting Service

- kupujący korzystając z kodu Authinfo przenosi domenę do innego registranta, przy takim transferze abonenci domeny u obu registrantów powinny się zgadzać (czyli Ty lub kupujący muszą założyć konto u danego registranta na Twoje dane)

- dokumenty cesji wysyłasz do nowego registranta a nie do CS !!!

 

W praktyce prościej zrealizować punkt 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale się uparliście z tymi papierami ;)

U mnie to za każdym razem wygląda tak:

1)Domena zostaje sprzedana, kupujący wpłaca pieniądze.

2) Przekazuję e-mailem nabywcy kod AuthInfo

3) Nabywca inicjuje u swojego rejestratora przeniesienie domeny za pomocą kodu, sprzedawca otrzymuje e-mail z prośbą o potwierdzenie transferu.

4) Automatycznie z Twojego panelu znika domena (nic nie musisz kasować) i pojawia się w panelu u nowego właściciela. Dane we who.is zostają automatycznie zmienione na dane nowego nabywcy, przychodzi e-mail z NASK (automat@dns.pl ) z potwierdzeniem przeniesienia domeny.

 

Jeśli kupujący chce z jakiś powodów otrzymać papiery, to nie robię z tym problemów i wysyłam, ale jest to strata czasu i kilku złotych na znaczek pocztowy.

 

ps. Zwróć uwagę, czy domeną którą chcesz sprzedać nie będzie blokowana przez twojego rejestratora, bo na przykład kupiłeś ją w promocji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4) Automatycznie z Twojego panelu znika domena (nic nie musisz kasować) i pojawia się w panelu u nowego właściciela. Dane we who.is zostają automatycznie zmienione na dane nowego nabywcy, przychodzi e-mail z NASK (automat@dns.pl z potwierdzeniem przeniesienia domeny.

 

Od kiedy transfer zmienia właściciela domeny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy transfer zmienia właściciela domeny ?

 

U rejestratorów przyjaznych klientowi od zawsze. Mowa oczywiście o domenach .pl , bo przy globalnych jest inaczej.

 

Możecie wierzyć lub nie, ale są osoby, które kupują lub sprzedają setki domen miesięcznie. Chyba by się "pochlastali" musząc do każdej sprzedanej/kupionej domeny wysyłać dokumenty cesji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U rejestratorów przyjaznych klientowi od zawsze. Mowa oczywiście o domenach .pl , bo przy globalnych jest inaczej.

 

Możecie wierzyć lub nie, ale są osoby, które kupują lub sprzedają setki domen miesięcznie. Chyba by się "pochlastali" musząc do każdej sprzedanej/kupionej domeny wysyłać dokumenty cesji.

 

Regulamin NASK nie dopuszcza aby za pomocą kodów AuthInfo była przeprowadzona cesji domen .

NASK wymaga aby było oświadczenie woli z obu stron Abonenta zrzekającego się oraz przejmującego domenę.

Więc powyższe jest nieprawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Regulamin NASK nie dopuszcza aby za pomocą kodów AuthInfo była przeprowadzona cesji domen .

NASK wymaga aby było oświadczenie woli z obu stron Abonenta zrzekającego się oraz przejmującego domenę.

Więc powyższe jest nieprawdziwe.

 

Polecam lekturę, tam są wyjaśnione kwestie prawne cesji papierowej:

http://strefadomeny.pl/index.php/2009/10/polskie-prawo-nie-wymaga-papierowych-cesji-domen/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej:

- authinfo (transfer)

- cesja u nowego rejestratora za pomocą stosownych komed EPP

co w praktyce wykonywane jest w jednym czasie i dlatego ludzie nazywają to transferem z automatyczną cesją.

 

Zaś natomiat rejestrator lepiej by miał stosowne oprogramowanie oraz logi przy tych operacjach by w razie czego móc przedstawić stosowne logi.

 

Ale wiadomo, papierek z własnoręcznym podpisem to papierek, przyzwyczajenie z minionych lat z którego ludzi bardzo ciężko odzwyczaić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem się już

 

Wysyłam po wpłacie authinfo czy cesja, czy jedno i drugie x) ?

 

Dodatkowo gmatwa się, bo patrząc na choćby aukcje w allegro, to opisy mówią albo o cesji, albo o authinfo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Taroumaru:

cesja - zmiana danych Abonenta domeny

auhinfo - kod służący wyłącznie do zmiany rejestratora domeny.

W praktyce:

- cesja na nowego właściciela

- dajesz mu authinfo po to aby sobie przetransferował domenę do swojego ulubionego rejestratora (jeżeli chce).

 

Na allegro często nie podają authinfo bo jest tam masa ofert sprzedaży domen które zostały kupione w promocji "za 1zł", a co za tym idzie wydanie kodu authinfo/transfer domeny dodatkowo kosztuje.

 

Jasne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawie

 

Zatem po transakcji wydaję authinfo i druga strona może sobie przenieść domenę gdzie chce.

A aby zmienić dane abonenta&właściciela wymagana jest cesja danych, czyli uzupełniony przez dwie strony świstek + skany dowodów osobistych obu stron, które wysyłam do obecnego rejestratora domeny - czyli Consulting Service

 

Czy tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy napisałem Ci to w kolejności którą podałeś:

- authinfo

- cesja

czy odwrotnie?

A najlepiej to już zapytaj swojego rejestratora u źródła, czy tak nie prościej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawie

 

Zatem po transakcji wydaję authinfo i druga strona może sobie przenieść domenę gdzie chce.

A aby zmienić dane abonenta&właściciela wymagana jest cesja danych, czyli uzupełniony przez dwie strony świstek + skany dowodów osobistych obu stron, które wysyłam do obecnego rejestratora domeny - czyli Consulting Service

 

Czy tak?

 

1 lub 2 lub 3 opcja do wyboru:

 

1. Jeżeli chce pozostawić w Consulting Service to wypełniasz cesję / załączasz dokumenty (wszystko możesz przesłać na info@hrd.pl lub do fc.pl) pamietaj o tym że nowy właściciel musi posiadać konto w serwisie Consulting Service (fc.pl, rejestracjadomen.pl, itd...)

 

2. Wydajesz auth-info, kupujący przenosi domene do innego rejestratora np. do OVH, potem wypełniacie cesję, przesyłacie wraz z wydrukiem dokumentów (zazwyczaj pocztą lub faxem).

 

3. Jeżeli to rejestratora takiego jak dropped.pl i kilku innych auth-info + mail lub zmiana w panelu wystarczy aby zmienić właściciela domeny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×