Skocz do zawartości
dzimi_

zastanawiam się nad.. panelami zarządzającymi

Polecane posty

Hej,

 

zacząłem od pewnego czasu zastanawiać się nad wprowadzeniem we własnej firmie shared hostingu. Przeglądnąłem jak jest zbudowana przyszła konkurencja (krzaki, nie krzaki, duże, małe i średnie firmy) i zacząłem się zastanawiać nad panelami, wręcz wdałem się w polemikę z jednym z pracowników na temat drogi, jaką wybrać :D

 

Mianowicie, znaczna większość hostinków jak i hostingów używa rozwiązań: WHMCS + DirectAdmin tudzież cPanel. Niektóre firmy stawiają na WHMCS + IspCP OMEGA. Żadna z tych firm nie wysiliła się na tyle, by napisać własne rozwiązania. Nawet AZ (bodajże trzecia siła w Polsce (?)) swoim klientom dostarcza DirectAdmina (proszę mnie poprawić jeśli się mylę).

Zastanawiam się - dlaczego ? Szybciej, prościej, łatwiej ?

Przecież napisanie własnych rozwiązań daje poczucie względnego bezpieczeństwa (pisząc kod zwracało się uwagę na bezpieczeństwo), skalowalności, itp. Zastosowanie "gotowców" stosowanych przez 95% rynku stanowi potencjalne źródło problemów (patrz -> Lxlabs i HyperVM), brak skalowalności (przypadki, gdzie duża firma pcha klientów na jeden serwer, bo.. panel nie ma obsługi multi-server), itp

Firmy takie jak home czy netart napisały własne panele (zarządzania klientem, zamówieniami, zarządzanie usługami). Czy dobrze zrobimy wprowadzając własne rozwiązania w zamian za zastosowanie gotowych rozwiązań ? A może jednak klient popatrz na to tak: Nie ma directadmina, nie kupuję hostingu ?

 

Jestem ciekaw jakie przesłanki kierowały wami by akurat wybrać np WHMCS + któryś z paneli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

az ma cpanel

 

Wg mnie jest to tanie zastosowanie, ludzie poznali już te panele i umieją się ogarnąć, lub też panele mają opcję przywracania backupów, gdy zmieniają hosting jest to bardzo przydatne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm ja powiem szczerze że jestem przyzwyczajony do DA i pod tym kątem szukam.

 

Chociaż jeżeli uda Ci się zrobić prosty i funkcjonalny panel zarządzania i dla serwera oraz domen to możesz tym sobie przyzwoić klientów.

 

Ogólnie to się patrzy na jakośc usług - panel itp to drugorzędna sprawa ( chociaż każdy lubi podejrzeć to i owo) . Pamiętaj też żeby nie robić kilku paneli tylko jeden ( nikt nie lubi mieć 5 haseł i loinów tylko do prowadenia strony).

 

P.s. Jak zrobisz dobry panel to masz 1 klienta w mojej osobie - chętnie przetestuje go :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Az miało (a może jeszcze ma) swoje autorskie rozwiązanie.

 

Ja na swoje potrzeby, w wolnych chwilach, dłubie mały panelik do zarządzania kilkoma kontami. Nie chce wchodzić w żadne gotowce :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autorski panel mają na vipserv.org i muszę przyznać że mi osobiście odpowiada, a co najważniejsze to jest bardzo funkcjonalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Czesc :D

 

Jak Cie stac (w co niewatpie) zainwestuj w prosty autorski panel :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Autorski panel mają na vipserv.org i muszę przyznać że mi osobiście odpowiada, a co najważniejsze to jest bardzo funkcjonalny

 

z tego co pamiętam to tam jest Cpanel :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Wypowiem się jako klient:

 

Panele takie jak da, plesk czy cpanel są naprawdę wygodne i intuicyjne co zdobyły sobie chyba przez długi rozwój no i popularność.

Sam nie lubię autorskich rozwiązań no bo ich możliwości nie są zbyt wielkie - przykład mojego ulubionego cpanelu: co prawda nie za często korzystam z managera plików, ale gdy to robię, opcja kompresji i dekompresji jest nieodzowna.

 

Jest to niejako standard a przyzwyczajenia robią po prostu swoje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czesc :D

 

Jak Cie stac (w co niewatpie) zainwestuj w prosty autorski panel :)

 

Hmm... zastanawiam się jeszcze nad funkcjonalnością:

 

- integracja paneli (rozwiązanie a la home.pl)

- edytor stref DNS

- cron (czasem ktoś lubi wrzucić jakiś skrypt php do crona)

- izolacja (własne php.ini, chroot)

- dodawanie domen i subdomen do jednego konta

- poczta (antyspam, skaner wirusowy)

- bazy danych (firebird, mysql, postgresql)

- ruby on rails ?

- dane klienta, rozliczenia

- system ticketów (wsparcie techniczne)

 

backup standardowo wszystkich danych klienta.

Czy o czymś zapomniałem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panel autorski taki dobry to nie jest 5 minut roboty. Wiadomo, że można coś sklecić na szybko tak jak to robili hypervm a potem lipa bo podstaw bezpieczeństwa to nie miało. U nas będziemy stopniowo przenosić opcje z cpanela do naszego panela - będzie można używać obu paneli naraz. Na początek będą to dodatkowe opcje których nie ma w cpanelu. Nie radzę się rzucać od razu na cały panel autorski bo to się długo tworzy i trzeba mieć dużo doświadczenia. Wyniki sensowne prac można zobaczyć później niż by się chciało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... zastanawiam się jeszcze nad funkcjonalnością:

 

- integracja paneli (rozwiązanie a la home.pl)

- edytor stref DNS

- cron (czasem ktoś lubi wrzucić jakiś skrypt php do crona)

- izolacja (własne php.ini, chroot)

- dodawanie domen i subdomen do jednego konta

- poczta (antyspam, skaner wirusowy)

- bazy danych (firebird, mysql, postgresql)

- ruby on rails ?

- dane klienta, rozliczenia

- system ticketów (wsparcie techniczne)

 

backup standardowo wszystkich danych klienta.

Czy o czymś zapomniałem ?

 

Wydaje mi się, że najpierw powinieneś poszerzyć swoją wiedzę na temat paneli ogólnie dostępnych jak DA, cPanel, Plesk i inne które Cie interesują poużywać ich trochę od strony usera i admina, a wtedy możesz myśleć o własnym panelu do zarządzania. Bez doświadczenia nie podejmowałbym się tego od razu na Twoim miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... zastanawiam się jeszcze nad funkcjonalnością:

(...)

To, co opisujesz jako funkcjonalność, to nie jest stricte panel, a całe środowisko serwera usług.

 

Odpowiadając na twoje pytanie - to np. czemu co niektórzy wolą kupić w sklepie gotowy dżem, a nie prowadzić przydomowego ogródka z truskawkami, które potem zerwie, ugotuje i ma własny, znacznie lepszy dżemik?

Albo bardziej w wersji IT: czemu firma woli kupić gotowy pudełkowy system operacyjny, a nie siedzi i tworzy od podstaw własną dystrybucję np. Linuksa?

Czemu ludzie używają na siłę osCommerce / Magento / jakieś inne skrypty sklepów? To samo dot. CMSów.

 

Odpowiedź - bo napisanie własnego panelu o możliwościach podobnych do rozwiązań "pudełkowych", późniejsze tego testy itp. pochłaniają bardzo dużo finansów (które można przeznaczyć na kupienie kolejnej maszyny, która obsłuży pudełkowca) i czasu (który można poświęcić także na dużo innych pożyteczniejszych rzeczy).

A jeśli zlecamy to firmie - to koło się zamyka, bo bez usług tej firmy nie będziemy go w stanie jakkolwiek unowocześnić we własnym zakresie.

 

 

No i dochodzi na koniec jeszcze przyzwyczajenie użytkowników, którzy gotowce mają opanowane, a autorskie muszą dopiero opanowywać (a co za tym idzie męczyć support "Jak zrobić [...]" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam to tam jest Cpanel :D

 

Nie jest to typowy cPanel. Być może jest to cPanel ale po sporych przeróbkach, zresztą można wejść na demo i się przekonać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najpierw powinieneś poszerzyć swoją wiedzę na temat paneli ogólnie dostępnych jak DA, cPanel, Plesk i inne które Cie interesują poużywać ich trochę od strony usera i admina, a wtedy możesz myśleć o własnym panelu do zarządzania. Bez doświadczenia nie podejmowałbym się tego od razu na Twoim miejscu.

 

Dziękuję Łukaszu za radę, ale wiedzy poszerzać raczej nie muszę, bo mam ją już sporą. Dziękuję za uwagi. Po prostu zastanawiałem się, które opcje są najbardziej popularne.

Mój zespół (sam go pisać nie będę) jest gotowy do pisania a w zasadzie, jak już podkreśliłem wcześniej, pierwsza wersja panelu klienta już jest. Być może zrobimy tak samo jak Prohost powiedział - wdrożymy któryś z paneli (zależy nam na skalowalności rozwiązania bez ponoszenia dużych kosztów licencji) jednakże z drugiej strony - skoro w firmie pracuje kilka osób (programiści, administratorzy i grafik) to dlaczego mamy wydawać $ na X licencji (X == lista hostów w kolokacji, które będą web farmą) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jednakże z drugiej strony - skoro w firmie pracuje kilka osób (programiści, administratorzy i grafik) to dlaczego mamy wydawać $ na X licencji (X == lista hostów w kolokacji, które będą web farmą) :)

 

To czy będą web farmą zweryfikuje rynek :D

 

Pisanie panelu to koszt, piszesz ze w firmie pracują już osoby, ale przecież biorą pensje. Koszt miesięcznej pracy zespołu 4 osób to lekko licząc 15 tys PLN, a miesiąc to chyba za mało by napisać coś sensownego. Później trzeba to obsługiwać, nanosić poprawki, korygować błedy, to też kosztuje.

 

To, że w firmie mam programistów nie znaczy, że mają pisać Office dla działu handlowego, często taniej i prosciej jest kupić licencję i mieć z głowy.

 

Pozdrawiam,

TG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to typowy cPanel. Być może jest to cPanel ale po sporych przeróbkach, zresztą można wejść na demo i się przekonać

 

Fakt przerobiony.. dodane funkcje itd. Ale to nie jest ich AUTORSKI panel! :D

Tylko dalej Cpanel.

 

 

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisanie panelu wymaga takiej jednej specyficznej umiejętności - dosyć dobrej wszelakiej znajomości i doświadczenia w sprawach daemonów, którymi ten panel będzie zarządzać. Bo jeśli są to typowi coderzy, którzy poza swoim ulubionym językiem programowania mają wszystko w nosie to stworzą oni co prawda aplikację... ale mającą od groma opcji, ale gryzących się, bądź też nikomu nie potrzebnych.

I jeszcze jedna kwestia - zastosowania serwerowe, gdzie część operacji musi być wykonywana z konta root'a, wskazywała by na to, żeby myśleć dosyć mocno o bezpieczeństwie - i to zarówno bezpieczeństwie samej aplikacji, jak i bezpieczeństwie poszczególnych usług. Wskazana była by osobna grupa osób, która przeprowadzała by audyt bezpieczeństwa poszczególnych rewizji kodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ja też wypowiem się jako klient :D

osobiście najbardziej lubię gotowe rozwiązania, typu DA czy Cpanel. Jeżeli panel autorski ma wszystkie funkcjonalności jakie są mi potrzebne to nie mam nic przeciwko, ale osobiście mam doznania wręcz odwrotne co do autrskich paneli. Niezbyt miło wspominam panel w nazwa.pl, kiedyś na nim pracowałem, kiedy pomagałem koledze przy stronie. Z drugiej strony jednak wiadomo, że działania klientów w panelu, często ograniczają się do dodania domeny i stworzenia skrzynki pocztowej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Spójrzcie na to z innej strony. 50 firm po 300 klientów każda jedzie na panelu Pawełek-Marynarz autorstwa Pawel_15*. Nagle okazuje się że panel jest dziurawy jak ser szwajcarski i grupa CCCPHacker czyści konta wszystkich klientów czyli 50x300=15000 nieźle wkur... klientów. 50 firm dostało nieźle po dupie i tracą notowania. Teraz mamy jedną firmę gdzie jest autorski panel i mamy 600 klientów. Panel okazuje się być kandydatem do najgorszego panelu dekady - 600 klientów chce powieszenia autora z tym że nie jest to 15000 wściekłych ludzi ,,tylko" 600. Nie mamy 50 dyrektorów którzy obgryzają paznokcie tylko mamy jednego. Upadnie co najwyżej jedna firma a nie 50, ewentualnie zatrudnienie stracą osoby z tej jednej firmy a nie z 50. Z drugiej strony w drugim przypadku monopolowe i apteki nie zarobią bo będą mieli jednego rozhisteryzowanego prezesa a nie 50. W pierwszym przypadku będzie głośno przez spory czas o takiej wpadce. W drugim może jakaś notka na jakimś forum, nie licząc znerwicowanych klientów... Trzeba na każdą rzecz spojrzeć z dwóch stron, trzeba się wczuć w skórę dwóch osób - inaczej pewnych rzeczy nie zrozumiesz (kieruję to do każdego z osobna).

 

* - Ze swojej strony chciałem tylko zapewnić iż jeżeli kiedykolwiek stworzę panel administracyjny to będzie miał on inną nazwę i będzie odpowiednio zabezpieczony a wszelkie wykryte luki będą łatane na bieżąco :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Może i bardziej popularny panel = większe szkody w razie luk, ALE jest też więcej osób które informują o problemach no i więcej tych które je usuwają.

Nie wiem jak wy, ale ja wolę profilaktykę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy korzystałem z SuperHosta ( styczeń 2009 ) to wtedy tam były 2 panele do wyboru - chyba Cpanel i ich autorski. Korzystałem tylko z autorskiego, gdzie łatwo było założyć hasło na katalog, ale przy ustawianiu subdomen musiałem się namęczyć. W przeciwieństwie do większości, nie lubię DA, z kolei z CPanalem nigdy się nie zetknałem, ( czyt. nie korzystałem ). Z tego co wiem, Luahosting ma jeszcze swój autorski panel, który przez kilka mies/tyg. nie działał i ludzie nie mogli się zalogować, bo wyskakiwał błąd ich bazy, ale takto strony działały :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciekawa wizja :D. Ale tak jak mówię, jeżeli firma zrobi dobry panel to nie mam nic przeciwko. Tu już wcześniej padła nazwa dhosting. Korzystałem tylko z demo tego panelu, ale naprawdę, jak dla mnie całkiem przyjemny.

 

*co do tego ataku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

zacząłem od pewnego czasu zastanawiać się nad wprowadzeniem we własnej firmie shared hostingu. Przeglądnąłem jak jest zbudowana przyszła konkurencja (krzaki, nie krzaki, duże, małe i średnie firmy) i zacząłem się zastanawiać nad panelami, wręcz wdałem się w polemikę z jednym z pracowników na temat drogi, jaką wybrać :)

 

Mianowicie, znaczna większość hostinków jak i hostingów używa rozwiązań: WHMCS + DirectAdmin tudzież cPanel. Niektóre firmy stawiają na WHMCS + IspCP OMEGA. Żadna z tych firm nie wysiliła się na tyle, by napisać własne rozwiązania. Nawet AZ (bodajże trzecia siła w Polsce (?)) swoim klientom dostarcza DirectAdmina (proszę mnie poprawić jeśli się mylę).

Zastanawiam się - dlaczego ? Szybciej, prościej, łatwiej ?

 

Moja żona gotuje zupy z torebek i też się zastanawiam dlaczego. No może nie z torebek, ale używa jakichś kostek bulionowych. NIe wiem czy z podobnych powodów jak w hostingu. Zapytam i napiszę.

 

Przecież napisanie własnych rozwiązań daje poczucie względnego bezpieczeństwa (pisząc kod zwracało się uwagę na bezpieczeństwo), skalowalności, itp.

 

Tak? Uważasz, że firmy produkujące i sprzedające takiego np. DirectAdmina nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo? Poza tym, każde rozwiązanie dla kogoś jest własne.

 

Zastosowanie "gotowców" stosowanych przez 95% rynku stanowi potencjalne źródło problemów (patrz -> Lxlabs i HyperVM), brak skalowalności (przypadki, gdzie duża firma pcha klientów na jeden serwer, bo.. panel nie ma obsługi multi-server), itp

 

Wybacz, ale argumenty jak dla dziecka. NIe znam dokładnych danych, ale nie wydaje mi się, aby LxLabs miało kiedykolwiek 95% jakiegokolwiek rynku. A wpadki zdarzają się w każdym projekcie. Nawet, może nie uwierzysz, mogą się zdarzyć w Twoim. MS miał wiele wpadek w różnych produktach i jakoś żyje.

 

Przykład o skalowalności też jakiś egzotyczny trochę.

 

Firmy takie jak home czy netart napisały własne panele (zarządzania klientem, zamówieniami, zarządzanie usługami). Czy dobrze zrobimy wprowadzając własne rozwiązania w zamian za zastosowanie gotowych rozwiązań ? A może jednak klient popatrz na to tak: Nie ma directadmina, nie kupuję hostingu ?

 

Jestem ciekaw jakie przesłanki kierowały wami by akurat wybrać np WHMCS + któryś z paneli.

 

Piszesz o dwóch rzeczach.

1. Panel dla klientów do zarządzania ich kontami, serwerami ...

2. Panel dla Twojej firmy do zarządzania klientami.

 

Ad 1. IMHO nie ma sensu pisać swojego rozwiązania, jeśli nie przekroczysz w dającym się przewidzieć czasie masy kilkudziesięciu tysięcy kont.

Licencja DA kosztuje 40 zł miesięcznie na serwer. Trzeba na prawdę wielu klientów, żeby opłacało się rozwijać własne rozwiązanie. Przecież 40 zł to średnio w zespole jakieś 10-40 minut pracy.

Cpanel jest nieco droższy. 100 zł miesięcznie. 1 godzina pracy (może dwie).

Ile trzeba mieć serwerów przez ile miesięcy, żeby przebić takie ceny?

 

 

I masz sprawdzone (na prawdę sprawdzone, na pewno bardziej sprawdzone niż Ty jesteś w stanie sprawdzić swoje) rozwiązanie, znane przez klientów. A klienci nie lubią się uczyć. Jak będą mieli jakiekolwiek problemy to zaczną pisać lub dzwonić a to może wkur...ć człowieka do białości.

 

Jedyny sens tworzenia Własnego panelu jest wtedy, gdy będziesz w stanie sprzedawać go innym firmom.

 

Ad 2. Tutaj polecałbym autorskie rozwiązanie. Szczególnie jeśli macie doświadczenie. Dostosowanie gotowca może być ciężkie i zawsze są jakieś kompromisy, które bardzo denerwują.

 

Ja nie prowadzę firmy hostingowej. Świadczę czasem takie usługi, ale raczej dla klientów, którym piszę aplikacje. Na ostatnio kupionym serwerze mam DA. Nie lubię go specjalnie, ale jest, działa, tani jak barszcz, instalacja w 5 minut ( może w 10).

 

Proste rzeczy robi się w prosty sposób, choć jeśli chodzi o interfejs to sporo można by w nim poprawić, ale widzę to ja, który zajmuję się prawie na codzień projektowaniem interfejsów aplikacji. Dla laika jest super, jak iPhone.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×