Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

 

tak przeglądam oferty VPS i pojawiają się pytania, na które google nie odpowiada jednoznacznie. Także kieruję pytania do fachowców

 

1. Np. podane jest ze pamięć gwarantowana 256MB do 512MB - gwarantowana rozumiem :-) do 512 to zakładam jak cały serwer ma coś wolnego do ewentualnie udostepnia? Czy to ewentualność to taki "chłyt" marketingowy czy rzeczywiście jest to użyteczna wartość i warto na nią patrzeć przy podejmowaniu decyzji?

 

2. Czasami pojawia się pamięć SWAP. Jak to traktować? Jak zabraknie ramu, to będzie zrzucał na plik wymiany - czyli będzie to wolne w stosunku do klasycznego ramu. Na ile istotna jest ta wartość przy podejmowaniu decyzji o wyborze tego czy innego vps?

 

3. Moc procesora np. do 40% albo do 1000MHz - jak to jest faktycznie? ten 1000MHz nie jest dostępny w całości dla mnie bo jest to słówko "do". Skoro nie to ile faktycznie mocy obliczeniowej mam dostępnej? Przy takiej definicji to jest chybił trafił od 0 do 1000MHz w zależności od obciążenia całego serwera? Jeżeli nie, to od czego to zależy?

 

4. Zakładamy mam dostępne 256MB ramu, uruchamiam usługi i w pewnym momencie wzrasta ruch na stronie apache, mysql potrzebują więcej ramu niż jest dostepne - co się dzieje? Jeżeli jest swap to jest wykorzystywany, jeśli nie ma albo jest już wykorzystany to co?

 

5. Kolejna zagwózdka - chcę uruchomić apache,mysql z InnoDB, php, poczta, firewall, spamassin pod DirectAdminem - ile faktycznie do sprawnej pracy potrzebuje gwarantowanego ramu (ram dostępny, maksymalny w ew. kombinacji ze swapem)? (wiem, im więcej tym więcej mogę przeznaczyć np. na bufory dla mysql) ale interesuje mnie praktyczne sensowne minimum. (obciążenie ok 3500 uniq na dobę). Jaki moc obliczeniowa zalecana? (wiem, jak najwyższa - ale ponownie - jakieś sugerowane sensowne minimum?)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli jest wolna pamięć na serwerze, to ją dostajesz (czyli np. jeżeli jest na maszynę 4 klientów, każdy ma po 512 RAM gwarantowane. Gdy korzysta z serwera tylko dwóch, a tamci dwaj mają ram max na 768, to w tej chwili mogą go tyle wykorzystać).

2. Istotna może nie, ale jak napisałeś - wolna. A wiadomo, dyski nie są demonami prędkości, w szczególności gdy są dzielone.

3. Właśnie to jest zagadka, bo w niektórych firmach jest napisane "do" - nigdy jeszcze przedstawiciel danej firmy nie wyjaśnił tego.

4. To samo jak w normalnym PC gdy zacznie brakować pamięci - pewnie aplikacja się wysypie, bądź strasznie spowolni.

5. Myślę że 512 gwarantowane to minimum - sam mysql z innodb może brać ponad 100mb pamięci. Co do procesora, to nie napisałeś w sumie nic - nie wiadomo jaki skrypt itd, przecież różnica między 20 linijkowym html'em a wielkim skryptem php jest wielka (w sumie dotyczy to również pamięci).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje xorg za odpowiedzi - zapraszam innych do przekazania swoich doswiadczen/uwag

 

Jeżeli jest wolna pamięć na serwerze, to ją dostajesz (czyli np. jeżeli jest na maszynę 4 klientów, każdy ma po 512 RAM gwarantowane. Gdy korzysta z serwera tylko dwóch, a tamci dwaj mają ram max na 768, to w tej chwili mogą go tyle wykorzystać).

 

Czyli "chłyt" marketingowy na dłuższą metę - bo jak zapełnią userami cały serwer optymalnie to kiszka z max ramem?

 

3. Właśnie to jest zagadka, bo w niektórych firmach jest napisane "do" - nigdy jeszcze przedstawiciel danej firmy nie wyjaśnił tego.

 

Tu na forum mamy dość sporo przedstawicieli firm - ktoś odważnie napisze jak to jest u niego? ;-)

 

5. Myślę że 512 gwarantowane to minimum - sam mysql z innodb może brać ponad 100mb pamięci. Co do procesora, to nie napisałeś w sumie nic - nie wiadomo jaki skrypt itd, przecież różnica między 20 linijkowym html'em a wielkim skryptem php jest wielka (w sumie dotyczy to również pamięci).

 

mea culpa, przykładowo skrypt joomla - w porywach 250 zapytań sql/strone (w zasadzie proste selecty)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli "chłyt" marketingowy na dłuższą metę - bo jak zapełnią userami cały serwer optymalnie to kiszka z max ramem?
Na to wychodzi :)

 

Tu na forum mamy dość sporo przedstawicieli firm - ktoś odważnie napisze jak to jest u niego? ;-)
Może Marek z Hitme ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o to, że konta VPS są sprzedawane na maszynie z oversellingiem.

Dlatego teoretycznie jakby nagle wszyscy zaczęli wykorzystywać swoje 100% to by brakło CPU :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ad1 Na rynku VPS linux, jeżeli chodzi o technologie wirtualizacji mamy 2 głównych graczy:

 

- openVZ - pamięć gwarantowana + tzw pamięć burst

 

tak jak napisali poprzednicy, na burst nie do końca możesz polegać, możne być dostępna, jednak w przypadku przeładowanych nodów, może być z tym problem

 

- Xen - pamięć gwarantowana + swap

 

pamięć RAM i przestrzeń swap są gwarantowane, mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia out of memory, jednak w przypadku gdy VPS zacznie korzystać intensywnie ze swap, może działać dużo wolniej

 

ad2 Zasada jest następująca: ilość swap = 2x ilość RAM

 

ad3 Tutaj ciężko generalizować, co firma to trochę inne zasady.

 

ad4 wystąpi błąd out of memory, procesy zostają ubijane przez kernel

 

ad5 512 gwarantowanego ramu i nie powinieneś mieć problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ad3 Tutaj ciężko generalizować, co firma to trochę inne zasady.

A jakie są w statnet?

 

 

Oczywiście zapraszam inne firmy do podzielenia sie tą wiedzą. (tak, przymierzam się do zakupienia VPS ;-), zbieram informacje co jest mi potrzebne i za co konkretnie będę płacił )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chcę uruchomić apache,mysql z InnoDB, php, poczta, firewall, spamassin pod DirectAdminem

Hmmm, jak być binda nie instalował tylko skorzystał z DNSów operatora i VirtualHost, pocztę przeniósł do Google, o DA zapomniał jeśli sam używasz serwera to myślę że 256 gwarantowanej by starczyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jakie są w statnet?

 

Po szczegóły zapraszam na stronę lub priv. Na stronie proszę szukać linku: fair scheduler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
myślę że 256 gwarantowanej by starczyło.

Wyraźnie była mowa o InnoDB, które przy pełnym wykorzystaniu jego możliwości zjada tego ramu dosyć sporo...

 

Odnośnie pamięci - to maszyny wirtualne wykorzystujące Xena, ze specyfiki tej wirtualizacji wymuszają brak oversellingu pamięci RAM - czyli - tyle ile masz, masz tylko dla siebie. Aby marketingowo zwiększyć ilość dostępnej sumarycznie pamięci dodaje się swapa, ale wykorzystywać nie polecam - bo będzie generował dużo operacji dyskowych, w konsekwencji wszystko będzie niemiłosiernie mulić.

OpenVZ natomiast... tam, to pojęcie "ram gwarantowany" to samo w sobie jest marketingowe. Bo mimo, że ileś tam bloków pamięci jesteś w stanie bezwzględnie zająć bez SEGFault/OOM, to nie wiesz, czy maszyna-matka nie jeździ sama ostro po swojej partycji SWAP.

A RAM dostępny - to taki, który możesz zaalokować, ale (w przypadku braku dostępnej pamięci na serwerze-matce) spowoduje np. zabicie procesu, czy też wogóle zgłaszanie błędu przy mallocu.

 

A co gdy nie ma pamięci?

1) Nie jest możliwa alokacja nowej - czyli w przypadku próby uruchomienia jakiejkolwiek aplikacji wyskoczy nam SEGFAULT/SIGSEGV OOM.

2) Może zostać uruchomiony przez kernel OOM-Killer zabijający najbardziej obciążające procesy...

 

A o co chodzi w DO przy procesorze.

Nie da się wydzielić dokładnie "kawałka" procesora, choćby nawet nie wiem, jak by się starało. Można co najwyżej w sposób gwarantowany wydzielać całe rdzenie.

Aby to obejść wykorzystuje się scheduler - czyli coś, co z odpowiednimi priorytetami będzie kolejkować zadania od poszczególnych VPSów i podawać je procesorowi.

Ale niestety, on działa "na oko", czasami "swoje widzi-mi-się" i tak nie do końca potrafi sobie poradzić, zwłaszcza, gdy będzie duży overselling.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×