Skocz do zawartości
TyGryz

vps czy duzy hosting

Polecane posty

Zasięgam porad gdzie się da, a że tutaj specjalistów z doświadczeniem nie brakuje to miejsce chyba dobre :o

Otwieram firmę, która będzie zajmować się webdesign'em & multimediami. Chciałbym już na początku świadczyć usługi hosting'u dla swoich klientów. Niestety dedyk z adminem 24/7 na razie poza zasięgiem. Takie luksusy w planie. Obecnie zastanawiam się nad "dużym" hosting'iem współdzielonym lub vps'em. Liczę, że to wystarczy. Realne potrzeby dla poszczególnych stron są niewielkie. Nie mam zamiaru umieścić razem kilku e-sklepów, dużych forum itd. Mam na uwadze ograniczone możliwości.

W pierwszej chwili vps wydaję się oczywistym wyborem. Postawienie linux'a, soft'u, konfiguracja, optymalizacja jest do zrobienia. Tylko, że zaisntalować, a zapewnić bezawaryjną pracę to dwie różne rzeczy. Tymbardziej, że na takim vps'ie będzie wszystko razem. Czyli poczta, www i bazy danych. Zapewnienie bieżących aktualizacji soft'u to chyba za mało. Natomiast codziennoscia bedzie goscinne skanowanie, testowanie exploit'ow itd. Chętnie usłyszę od ludzi dla których jest to chleb powszedni jak to wygląda w praktyce.

Tych problemów nie mam z hostingiem. Kupuję usługę z SLA 99.9% i się nie martwię. Tylko czy Ja mogę kupić taki "zwykły" hosting i być tak zwanym "reseller'em"?

Doświadczenie w administracji serwerami i pracy z sieciami mam. Co prawda nie zajmowałem się nigdy serwerami świadczącymi ogólnodostępne usługi w Internecie. Po za tym chciałbym na codzień skupić się nad pracą przy projetkach, a administracją tylko doraźnie.

Usługi hosting'u dla swoich klientów chcę świadczyć przede wszystkim, aby ułatwić sobie życie. Zresztą klientowi również. Dlatego nie potrzebuję na tym zarabiać. Jeśli roczny bilans wyjdzie na zero to dla mnie będzie to sukces.

Na początku będzie to 8 stron www. W tym tylko dwa serwisy bedą duże. Jest to sklep postawiony na Magento. Drugi to portal branżowy, którym na starcie jest zainteresowanych 2500 osób. Nowi klienci do hosting'u to orientacyjnie jeden na sześć tygodni. Tak więc potrzebuję hosting na 15 stron, 15gb powierzchni, w tym min 20 baz danych o lacznej wielkosci do 2gb, 100gb transferu/miesiac, dostep do cpu/ram wystarczajacy :o Chciałbym, aby koszt na rok był w okolicach 1200zł (netto).

Za wszystkie mądre rady z góry dziekuje. Chętnie poznam propozycje konkretnych ofert zarówno vps jak i hosting. Koniecznie muszą to być poważne firmy, gwarantujące SLA 99.9% (przede wszystkim w praktyce!), w dużych datacenter koniecznie w Polsce.

 

Pozdrawiam,

Michał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 100pln na miesiąc to o wiele za mało, żeby którakolwiek z firm Ci zapewniło SLA na poziomie 99,9% (niedostępność usługi około 45 minut w skali miesiąca). Chociaż zobaczymy :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

VPS managed z DA... w takie coś jest sens wejść.. w zależności od ofert to będzie od 100 do 200 PLN + VAT..

resellery sobie podaruj, bo to jest środowisko dzielone, nie samodzielne, wydzielone...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli oczekujesz pisemnej gwarancji Sla na poziomie 99 % daj znac na Pw. Zajmuje sie zestawianie tzw " private hosting " czyli ofert pod wymagania klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesli oczekujesz pisemnej gwarancji Sla na poziomie 99 % daj znac na Pw. Zajmuje sie zestawianie tzw " private hosting " czyli ofert pod wymagania klienta.

 

TyGryz poszukuje 99,9, nie 99,0%...

 

@TyGryz: Wg mnie omijaj w tej sytuacji serwery VPS bo bez nikogo, kto faktycznie potrafiłby się rozsądnie zająć systemem i powstającymi problemami (nie ma bezproblemowych systemów) po prostu będzie to samobójstwem. Pamiętaj, że nadszarpniętą opinię już na starcie, możesz naprawiać całymi latami.

 

Zainteresuj się jakimś Resellerem, dużym, w dobrej i doświadczonej firmie, ale z gwarancją SLA 99,90% w Polsce raczej przesadzasz. To jest zdecydowanie za dużo na warunki, jakie chcesz mieć za wspomniane pieniądze i przypominam, że niższe SLA nie oznacza gorszego działania, a jedynie mniejszą gwarancję. W praktyce firma oferująca SLA 99,5% może oferować usługi o wyższym uptimie niż inna - reklamująca się np. 99,8%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybor firmy istniejacej w Polsce daje wieksze mozliwosci jesli chodzi o podpisanie umowy cywilno-prawnej jak i rowniez ewentualne dochodzenie swoich praw przed sądem.

 

 

Co z tego jak nam jakas amerykanska zagwarantuje sla na poziomie X jak w zaden sposob tego nie wyegzekwujesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko najwyzsza jakosc uslug. Minimum kompromisow. Dlatego tak jak pisalem wczesniej interesuje mnie realne SLA 99.9%. Kazda firma, ktora potrafi zapewnic uslugi na tym poziomie zagwarantuje to rowniez na pismie. Strony www musza byc zawsze online. Szczegolnie jesli to czesto odwiedzane serwisy, czy np. sklep internetowy. To jest biznes i maja zarabiac. Kazda sekunda offline to strata.

Tylko datacenter w Polsce. Nawet nie rozwazam innej mozliwosci. Serwisy www tworzone przez Polakow dla Polakow. Tak wiec serwery w kraju.

VPS samopas, czyli tylko z dorazna administracja to faktycznie samobojstwo. Tylko ciagly nadzor wykwalifikowanego admin'a zapewni nieprzerwane uslugi. Ciekawym rozwiazaniem jest managedVPS. Widze, ze firmy roznie podchodzac do tej uslugi. Jedne daja tylko dostep do panelu administracyjnego. Inne godzine pracy admina nad dostosowaniem konfiguracji. Mi najbardziej odpowiada wersja admin zajmuje sie utrzymaniem serwera, a ja we wlasnym zakresie optymalizuje, dostosowuje konfiguracje itd. Generalnie managadVPS to jest wlasnie wybor dla mnie. Licze, ze znajde odpowiednia firme.

Pisalem wczesniej 1200zl (netto) na rok. Wiem, ze to malo. Jednak jako klient zawsze bede mowic "tanio" ;p Tak realnie chcialbym przeznaczyc ok. 150zl (netto) na miesiac. Ceny za VPS widze, ze sa bardzo zroznicowane. Niektore firmy maja wrecz podejrzanie niskie ceny. Pozostaje mi tylko szukac tej najlepszej. Wszystkie uwagi i propozycje mile widziane. Z gory dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć jedno/dwa zera na koniec ceny, to może znajdziesz firmę, która da ci realną pisemną gwarancję uptime 99,9%.

 

Bo 150zł/miesiąc to niestety, ale są grosze, które ledwie co pokryją (albo i nie) wydatki na porządne łącze, porządną dostawę prądu i zakup porządnego sprzętu...

Bo raczej wtedy już trzeba mieć samemu gwarancje 99,999/100% uptime.

 

A gdzie jeszcze ludzie tym się zajmujący, no i zysk firmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luna w Kei.pl na początek chyba wystarczy. Jednoosobowy webmaster nie powinien na początku pchać się w administrowanie serwerem. Szkoda czasu i nerwów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poproszę pół sklepu w cenie paczki zapałek. Troszkę za mało, już o tym pisałem. Moim zdaniem trochę przesadzasz. Skoro każda minuta niedostępności serwera to bardzo duża strata, to dlaczego nie zaoferujesz większej kwoty na tą usługę? Chcesz zarabiać, musisz wyłożyć - logiczne :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba, z tym dopisaniem jednego zera to przesada. Od 500zl/miesiac mozna miec b.dobra kolokacje. Inna sprawa, ze trzeba wylozyc konkretna kwote za serwer. Zdaje sobie sprawe, ze za jakosc sie placi. W przypadku tych uslug dopiero poznaje cenniki. Widze, ze to co mi sie marzy to w polskich realiach slono kosztuje. Tak wtrace off-topic, ze jest gignatyczna roznica miedzy tym co mozna kupic za jednego funta, a jedna zlotowke.

Jeszcze chcialem sie zapytac o usluge ManagedVPS. Konkretnie jaki jest zakres odpowiedzialnosci takiego admin'a od managed'owania. Dostaje serwer z os'em i potrzebnymi aplikacjami. W ramach tej konfiguracji admin zajmuje sie zapewnieniem funkcjonowania. Co z prowadzanymi przeze mnie poprawkami, czy wrecz zmiana soft'u? Pewnie problemy ze skryptami www i zwiazanymi z tym sprawami to rowniez moj problem, tak?

Ponawiam prosbe o ciekawe oferty. Mam juz spory katalog roznych firm. Jednak doslownie kilka powaznych ofert. Najczesciech sa to jednoobobowe firmy. Imprezowy weekend albo swieta i zapomnij o szybkiej reakcji. Powaznym problemem jest tez regulamin(jesli jest dostepny!) Glownie zakazuje albo nakazuje, ale nic nie gwarantuje jak np. czas reakcji na zgloszenie.

Na koncu pytanie, ktore powinno w zasadzie pasc na wstepie. Na co moge liczyc za te 150zl (netto) miesiecznie. Oczywiscie trzymajac sie tego, ze maja to byc bezawaryjne, wysokiej jakosci uslugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Za 150 PLN miesięcznie to tak 99,6-99,7%... i po prostu b. dobry hosting... ale nie jakiś demon niezawodności, że w piątek, świątek ktoś Ci w 5 minut podniesie serwer.. no i pozostaje jeszcze sprawa tego, że może po prostu paść jakiś węzełek gdzieś po drodze i dwa województwa nie będą widziały usług..

Nie przesadzajmy z tą dostępnością i niezawodnością.. niech to po prostu będzie takie, jak oferują najlepsze firmy, ta godzinka miesięcznie o 3 nad ranem to chyba nie jest koniec świata?

 

W innym wypadku trzeba zainwestować we własną serwerownię i własne światłowody do głównych wpięć... ale to już kwota o wiele wyższa niż 150 PLN na "miech" : )

 

Poza tym przy 15GB na dysku i 100GB transferu miesięcznie to już sporo kasy idzie na samo opłacenie pasma... i kończy się ta rezerwa kasy na jakość... choć rzeczywiście, jakaś tam Luna w KEI albo mocne dhosting.pl/iq.pl to pociągną...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od 500zl/miesiac mozna miec b.dobra kolokacje.

Taak. Bardzo dobrą. Ale nie doskonałą, której to ty oczekujesz.

Nie dostaniesz w niej SLA 99,9% gwarantowanego na piśmie.

A poza tym - dochodzą ci koszty sprzętu (o których sam wspomniałeś), dochodzą ci części rezerwowe w magazynie (no bo na ściąganie serwisu przy takim SLA nie ma czasu), dochodzi ci administrator dbający o dostępność usług.

 

Tak jak Sponsi napisał - sumaryczne dziesięć/piętnaście minut padu w ciągu miesiąca można spokojnie z takim budżetem dostać - dhosting/dvps managed, iq.pl, kei'owska luna.

Ale za paranoidalne gwarancje dostępności trzeba niestety zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tylko wszystkie awarie zawsze byly w godzinach 3-5 rano. To godzinna przerwa nawet co drugi dzien nie bylaby problemem :P

Po zapoznaniu sie z cennikami zweryfikowalem swoje plany. Nie upieram sie juz przy SLA 99.9% na pismie. Nie zmienia to faktu, ze nadal szukam firmy, ktorej uslugi sa maksymalnie bezawaryjne.

Bardzo podoba mi sie w KEI, ze uczciwie informuja na temat limitow oferowanych uslug - http://www.kei.pl/?stronka=help/safety_limits Takie zestawienie powinna miec kazda firma. Niestety w wiekszosci przypadkow trzeba sie osobiscie o wszystko dopytywac.

IQ i ich provps.pl to tez dobra propozycja. Bardzo dobry kontakt i bez problemow uzyskalem wszystkie szczegolowe informacje.

Dhosting/Dvps nie ma zlej oferty, ale cos nie moge sie przekonac do tej firmy. Co nie znaczy, ze ich nie wybiore.

Chcialbym jeszcze zapytac sie Was jaka jest orientacyjna roznica w wydajnosci miedzy hosting'iem a vps'em. Przy hosting'u to na jednym serwerze jest pewnie kilkaset albo wiecej kont uzytkownikow, tak? Natomiast przy vps'ie bedzie to maksymalnie kilkadziesiat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chcialbym jeszcze zapytac sie Was jaka jest orientacyjna roznica w wydajnosci miedzy hosting'iem a vps'em. Przy hosting'u to na jednym serwerze jest pewnie kilkaset albo wiecej kont uzytkownikow, tak? Natomiast przy vps'ie bedzie to maksymalnie kilkadziesiat?

Hosting hostingowi nie równy... VPS innemu VPSowi też nie jest równy.

Więc ciężko to porównywać tak naprawdę.

Bo słaby, budżetowy VPS będzie znacznie gorszy, niż porządny shared hosting.

Ale ten porządny shared może być czasem droższy od VPSa...

 

A co do użytkowników, to zależy od polityki firmy.

Można stworzyć wiele kont hostingowych obciążających w 101% maszynę, można na maszynie odpalić wiele VPSów bijących się nieustannie o zasoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hosting hostingowi nie równy... VPS innemu VPSowi też nie jest równy.

Więc ciężko to porównywać tak naprawdę.

Bo słaby, budżetowy VPS będzie znacznie gorszy, niż porządny shared hosting.

Ale ten porządny shared może być czasem droższy od VPSa...

 

A co do użytkowników, to zależy od polityki firmy.

Można stworzyć wiele kont hostingowych obciążających w 101% maszynę, można na maszynie odpalić wiele VPSów bijących się nieustannie o zasoby.

 

Mozesz jakos to uzasadnic ? Nigdy nie zdazylo mi sie aby strona wrzucona na Vps (nawet najtanszego bugetvps ) chodzila gorzej niz shared hostingu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyszedlem z zalozenia, tak w uproszczeniu, ze firma oferuje w hosting'u malo, vps srednio, a jako dedyk duzo. Oczywiscie pamietajac, ze placimy za wysokiej jakosci uslugi. Budzetowa alternatywa istnieje dla wszystkieto. W tej branzy np. dedyk PIII w cenie hosting'u.

 

Ja tylko tak z doswiadczenia dorzuce. Nawet jesli mamy farme serwerow, ale na niej tysiace procesow to musza one wspoldzielic zasoby. Do tego 100% wydajny algorytm load balancing nie istnieje. Wedle zasady "keep it simple" im mniej trzeba dzielic zasobow tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem z VPSem jest taki ze dochodzi koszt panelu dla klientów. Bo przecież wychodzim z załozenia ze przynajmniej niektórzy sami potrafią sobie założyć maila przez DirectAdmin. Niektóre panele są bardzo drogie. Np Cpanel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×