Skocz do zawartości
Adami

Jaki procesor?

Polecane posty

Witam,

 

zastanawiam się od kilku dni nad procesorem , a dokładniej chodzi mi jaki najlepiej wybrać AMD czy Intel?

Procesory są różnego typu 1 rdzeniowe 2 itd... każdy dobrze o tym wie.

Chciał bym się dowiedzieć ogólnie co jest lepsze jeżeli chodzi o serwer który ma działać 24/7.

 

Na necie czytałem różne opinie , słyszałem ze AMD lepiej się nadaje pod serwer ale czy to prawda?

Może i ten temat już tutaj na forum był, ale ja nie mogę go znaleźć a potrzebuje opinii gdyż mam dylemat jaki serwer kupić z AMD czy Intel.

 

Proszę o odpowiedz i wyrozumiałość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
słyszałem ze AMD lepiej się nadaje pod serwer ale czy to prawda?

jakieś konkrety?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zwolennicy Intela chwalą go za stabilność, zwolennicy AMD za wydajność, trudny wybór, obecnie używam AMD i nie mam problemów, kiedyś miałem procesory Intela i też różnie bywało, to może też zależeć od płyty głównej.

 

przykładowo opinia użytkownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Active-Hosting

nie ma co się zastanawiać.... Intel, będziesz zadowolony.

Ktoś Ci napisał że AMD lepszy ? a to dlaczego... ? bo kupił dedyka w L* i jest zadowolony ? może i jest ale pojęcia nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedział chciałem uzyskać opinii specjalistów na tym forum aby wybrać coś z czym nie będę miał problemów, i będzie uzyskiwać dobre wyniki oraz bardzo mi zależy na stabilności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Active-Hosting oj taką wypowiedzą zdajesz się potwierdzać tylko że Ty również nie masz pojęcia.

 

To co przemawia na rzecz AMD, to zintegrowany kontroler pamięci w procesorze. A to właśnie ma dużo większe znaczenie w przypadku zastosowań serwerowych niż domowych oraz w konfiguracjach wieloprocesorowych.

 

Aczkolwiek w przypadku serwerów wiele zależy od płyty, nie zaś konkretnego procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ostatnio moje serwery działają pod 'kontrolą' intela ale kiedyś miałem serwer z prockiem AMD (czasy livenetu) :) i byłem na prawdę zadowolony.

 

W domu zawsze stawiam na AMD więc jeżeli miał bym możliwość wyboru to pewnie wybrał bym AMD (na pewno po części dla tego że jest tańszy) :).

 

Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Linux tutaj się zgodzę gdyż ceny AMD są o wiele mniejsze niż Intela :) i sam aktualnie od 2-3 lat stawiam na AMD i jak narazie jestem zadowolony co prawda do zastosowań domowych jest ponoć lepszy intel ale w moim przypadku cena wygrała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Active-Hosting
@Active-Hosting oj taką wypowiedzą zdajesz się potwierdzać tylko że Ty również nie masz pojęcia.

 

To co przemawia na rzecz AMD, to zintegrowany kontroler pamięci w procesorze. A to właśnie ma dużo większe znaczenie w przypadku zastosowań serwerowych niż domowych oraz w konfiguracjach wieloprocesorowych.

 

Aczkolwiek w przypadku serwerów wiele zależy od płyty, nie zaś konkretnego procesora.

 

Sebak Sebak nie psiocz tu na mnie.

W swojej wypowiedzi nie brałem pod uwagę tego, o czym ty napisałeś, brałem pod uwagę swoje doświadczenia z serwerami...

Większość Polskich DC stawia na, Intela więc coś w tym musi być, może kierują się renomą firmy Intel

Kilku moich klientów, którym udostępniam maszyny z zagranicy ma AMD i jest zadowolonymi klientami ja jednak sam polecam i wybieram serwery oparte o procesory Intel.

 

decyzje pozostawiam tobie ProMaster

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Intel jest super. Mój E8400 (prywatny) chodzi 24/7 już 3 tydzień. Pobór prądu między 6 a 20W. Fizycznie ten sam proc jest sprzedawany jako któryś z modeli xeonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@AceDude żebym ja ci nie powiedział ile czasu chodzi już mój AMD w domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Intel jest super. Mój E8400 (prywatny) chodzi 24/7 już 3 tydzień. Pobór prądu między 6 a 20W. Fizycznie ten sam proc jest sprzedawany jako któryś z modeli xeonów.

 

Może od razu 0W? Procesor E8400 ma TDP na poziomie 65W, przy czym w spoczynku pobiera jakieś 30W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pobór prądu między 6 a 20W.

O ile mnie moje notatki nie mylą, to prąd się w tzw. Amperach mierzy.

W Watach może być określona jedynie wydzielana przez ten procesor moc.

 

Moje pytanie - jakie masz narzędzia do pomiaru wydzielonej przez procesor mocy // przepływającego przez procesor prądu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje pytanie - jakie masz narzędzia do pomiaru wydzielonej przez procesor mocy // przepływającego przez procesor prądu?
Pewnie coś w stylu everest'a :)

 

O ile mnie moje notatki nie mylą, to prąd się w tzw. Amperach mierzy.
Dokładnie, prąd = amper, napięcie = volt, moc = prąd * napięcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

Mea kulpa. Może za dużo tego wina wczoraj. Posiadam płytę Asusa, która ma takie cudowne programidło, które pokazuje "Current CPU power" - założyłem, że jest to aktualne zużycie prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) moc = prąd * napięcie.

To oczywiście dotyczy tylko i wyłącznie prądu stałego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:) dokladnie to chodzi o moc skuteczna wiec

U i I dzielimy przez pierwiastek z 2 :)

Jeżeli chodzi o wartość skuteczną to jest to prawda ale tylko dla przebiegów sinusoidalnych.

 

W tym wypadku nie należy dzielić, bo mierniki oraz wartości podawane na urządzeniach są wartościami skutecznymi.

 

Mi chodziło, że przy prądzie okresowo zmiennym moc czynną (a taką zliczają liczniki energii elektrycznej oraz wskazują zwykłe watomierze) oprócz U*I dochodzi jeszcze *cos(fi) czyli przesuniecie fazowe pomiędzy napięciem a natężeniem prądu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam licznik do mierzenia aktualnego poboru pradu w Watach. np komp z athlon x2 (z tdp 45w, 1 dysk) jak nic nie robi ciagnie ~50W. takze intele z tdp 65w to racej troche wiecej beda pobierac. choc to zalezy jeszcze co sie ma w budzie (ile i jakie dyski, wentylatory, karta graf itd)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

AMD ma dużo lepsze zarządzanie poborem prądu przy nic nierobieniu.

 

Co do 50W to z 1/5 tego idzie na straty na zasilaczu ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam licznik do mierzenia aktualnego poboru pradu w Watach

Kur... ile ludziom można mówić, że w Watach wyraża się MOC a nie prąd.

 

Może w km/h mierzy się ilość przejechanych kilometrów, a w Mbitach/s ilość przetransferowanych od początku miesiąca danych od użytkownika do sieci?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na dzień dzisiejszy nie opłaca się kupować C2D ani Quadów Intela, bo Phenom II dzięki niskim poborze energii podczas spoczynku, wysokiej wydajności i niższej cenie jedzie po bani Intelowi. Nowe procki AMD ustępują tylko Core I7.

 

nieprawda, po 1. różnica poboru prądu wcale nie jest *aż tak duża*

 

http://r1.pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzos.../power_load.png

http://r1.pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzos.../power_idle.png

 

po 2. np. w notebookach AMD sporo ustępuje Intelom i w wydajności i w czasie pracy na baterii ;)

 

ale to jak zwykle off :P

 

a co do pytania założyciela tematu - a nad czym tu sie zastanawiać , rzuć monetą albo wybierz tańsze rozwiązanie

drobne różnice pomiędzy procesorami i tak nie powinny cię zbytnio obchodzić mając jedną czy nawet 5 sztuk serwerów..

różnice są przecież *małe*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tu rozmowa toczy się odnośnie procesorów do laptopów? ;)

Ja mam AMD X2 3600 TPW 35W, pobór mocy całego kompa w spoczynku ~30W - prytwatny "serwerek".

Ze względu na cenę, zintegrowany kontroler pamięci i możliwość kupienia wersji z niskim TPW polecam AMD.

 

Jednocześnie zwróć uwagę na to, że w zastosowaniach i budżetach domowych różnica jest bardzo subtelna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×