Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
McSlaves

Jak postawić VPS'a na dedyku.

Polecane posty

Witam,

Chciałbym postawić dla moich kumpli VPS'a na moim serwerze dedykowanym. I tu już się zaczyna problem. Jak zrobić tego VPSa na dedyku? Jaki system operacyjny na tym dedyku ma być?

 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam, progress.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Chciałbym postawić dla moich kumpli VPS'a na moim serwerze dedykowanym. I tu już się zaczyna problem. Jak zrobić tego VPSa na dedyku? Jaki system operacyjny na tym dedyku ma być?

 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam, progress.gif

 

 

Musisz zrobic wirtualizacje serwera np. vmvare lub xen, najlepszy do tego jest CentOs pozniej możesz zainstalowac hypervm do montowania vps-ów i zarządzania nimi,oczywiście musisz mieć kilka wolnych adresów IP., jezeli nie masz o tym pojecia, a widze że nie masz to lepiej zatrudnij kogos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy na pewno trzeba mieć zewnętrzne adresy IP? W OpenVZ da się zrobić NAT i korzystać z adresów lokalnych.

 

Jak ty sobie wyobrażasz kilka VPSów za NATem ;)

Problemem będzie na sam początek sama usługa SSH, którą każdy by chciał mieć :22.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy na pewno trzeba mieć zewnętrzne adresy IP? W OpenVZ da się zrobić NAT i korzystać z adresów lokalnych.

 

Jak ty sobie wyobrażasz kilka VPSów za NATem ;)

Problemem będzie na sam początek sama usługa SSH, którą każdy by chciał mieć :22.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy na pewno trzeba mieć zewnętrzne adresy IP? W OpenVZ da się zrobić NAT i korzystać z adresów lokalnych.

 

Myślę, że nie o to chodzi autorowi tematu...

 

 

 

//EDIT: Fiercio kilka sekund szybszy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak ty sobie wyobrażasz kilka VPSów za NATem :P
Ktoś napisał, że trzeba mieć publiczne adresy IP. Otóż nie trzeba.

 

Problemem będzie na sam początek sama usługa SSH, którą każdy by chciał mieć :22.
Czy to znaczy, że się nie da? Pomyśl, zanim napiszesz.

 

Myślę, że nie o to chodzi autorowi tematu...
Myślę, że nie odpisywałem autorowi tematu, a jedynie prostowałem nieścisłość.

 

//EDIT: Fiercio kilka sekund szybszy ;)
No i?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak ty sobie wyobrażasz kilka VPSów za NATem :P

Problemem będzie na sam początek sama usługa SSH, którą każdy by chciał mieć :22.

Ja na przykład nie chciałbym mieć 22 i co ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy to znaczy, że się nie da? Pomyśl, zanim napiszesz.

 

Ja mam pytanie: masz do dyspozycji 10 VPSów, każdy z nich ma IP z klasy prywatnej,

 

każdy ma też sshd, robisz NATownicę programową...

 

 

Powiedz mi czarodzieju jak mając tylko jeden publiczny IP i jeden port 22,

 

zrobisz tak, że każdy z nich będzie mógł korzystać z SSH na porcie 22 publicznego IP?!

 

bo albo ja się dziś nie wyspałem i czegoś w tej chwili "nie widzę",

 

albo bzdury piszesz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bo albo ja się dziś nie wyspałem i czegoś w tej chwili "nie widzę",

 

On chyba myślał, że to :22 to jakaś emotka, która mu się nie wyświetliła, a nie określenie portu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można postawić usługi na innych ortach na każdym VPSie, ale pytanie czy to ma sens... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teoretycznie można postawić usługi na innych ortach na każdym VPSie, ale pytanie czy to ma sens... :P

 

Teoretycznie można :) ale jak już wcześniej napisałem, to każdy chciał będzie mieć sshd na porcie 22, no bo tak łatwiej.

A to tylko początek - bo potem zacznie się httpd, ftpd, smtpd(tu bedzie chyba najzabawniej - jak zmusić inne MTA, żeby przesyłały wiadomości na 8025 a nie 25 ;]) itp...

 

Tak więc - technicznie się niby da, ale tak naprawdę doprowadzi to do dosyć specyficznych problemów, które na dłuższą metę będą tak uciążliwe, że lepiej wyjdzie albo dokupić IPki, albo kupić porządnego VPSa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
On chyba myślał, że to :22 to jakaś emotka, która mu się nie wyświetliła, a nie określenie portu :D

 

Ale zabawne :P Autor wątku nie napisał co będzie chciał na tym VPSie uruchomić, nie pisał też nic o ssh na standardowym porcie. Może tam będą standardowe usługi a może nie. Jedyne co napisał gość8 to to, że posiadanie publicznego IP nie jest konieczne do założenia VPSa. Jasne, że prościej jest je mieć, ale dlaczego - nie wiedząc co tam w ogóle będzie uruchomione - zakładasz, że bez niego się nie da? I arogancko nabijasz się z człowieka, który spojrzał na to z trochę szerszej perspektywy?

 

Powiedz mi czarodzieju jak mając tylko jeden publiczny IP i jeden port 22,

zrobisz tak, że każdy z nich będzie mógł korzystać z SSH na porcie 22 publicznego IP?!

 

Dlaczego to musi być logowanie na publiczny adres? :) Równie dobrze można tam postawić OpenVPN i logować się na adresy prywatne. Nie zakładam, że autor wątku sam sobie przygotuje taką konfigurację, ale da się :) A jeżeli to musi być koniecznie logowanie na adres publiczny na port 22 to pewnie założenie na hoście kont i ustawienie im jako shella klienta ssh z ustawionym na sztywno adresem prywatnym wirtualki i logowanie na tę wirtualkę po kluczu rozwiąże problem.

 

A to tylko początek - bo potem zacznie się httpd,

 

Nginx na głównym i proxy na IP prywatne.

 

smtpd(tu bedzie chyba najzabawniej - jak zmusić inne MTA, żeby przesyłały wiadomości na 8025 a nie 25 ;])

 

A po co je zmuszać, żeby przesyłały na 8025? Ustawić relay na hoście a w DNSach lokalnie serwować MXy z adresami prywatnymi.

 

ftpd

 

Z tym może być największy problem ale zawsze można ustawić $HOME na głównym na katalogi na wirtualce. Na pewno można też coś z pamem zaczarować. Można też korzystać z SCP - w połączeniu z klientem ssh jako shellem powinno zarobić.

 

Zapomniałeś o POP3 i IMAPie - Nginx to przeproxuje :P

 

Wszystko się da zrobić - kwestia motywacji, braku klapek na oczach a czasami grubego portfela jak się samemu nie umie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w zasadzie jest prawdą.

Pozostaje do wyjaśnienia kwestia, opłacalności takiego rozwiązania. Nie mówię tu o kosztach, ale chociażby ilości pracy w stosunku do "zysku". Rozumiem, że pisałaś to tylko po to by udowodnić, że nie ma co zakładać, że się nie da bo się da. Ale też należy się kierować zdrowym rozsądkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszystko w zasadzie jest prawdą.

Pozostaje do wyjaśnienia kwestia, opłacalności takiego rozwiązania. Nie mówię tu o kosztach, ale chociażby ilości pracy w stosunku do "zysku".

 

Jasne, że tak :D Pisałam przecież, że prościej jest mieć adresy publiczne. Zwłaszcza, że autor wątku chce postawić jednego VPSa dla kolegów więc podejrzewam, że tak czy siak koszty będą wyższe niż zyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli administrator hosta miał by co jakieś widzi-mi-się modyfikować konfigurację poszczególnych usług to... po co niby miał by być VPS? Lepiej zrobić shareda chyba ;p

To się przecież właściwie to kłóci wszystko z ideą VPSów, gdzie każdy sobie sam rzepkę skrobie...

 

Jedyna faktyczna metoda to jakiś koncentrator VPN :)

 

 

Na koniec powtórzę siebie

Tak więc - technicznie się niby da, ale tak naprawdę doprowadzi to do dosyć specyficznych problemów, które na dłuższą metę będą tak uciążliwe, że lepiej wyjdzie albo dokupić IPki, albo kupić porządnego VPSa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli administrator hosta miał by co jakieś widzi-mi-się modyfikować konfigurację poszczególnych usług to... po co niby miał by być VPS? Lepiej zrobić shareda chyba ;p

To się przecież właściwie to kłóci wszystko z ideą VPSów, gdzie każdy sobie sam rzepkę skrobie...

 

To o czym mówisz jest tylko jednym z możliwych zastosowań VPSów, a całą dyskusja wynikła z tego, że Ty sobie nie wyobrażałeś wirtualnego serwera na prywatnym IP. Robiliśmy kiedyś dla klienta konfigurację VPSów (z http, ssh i svnem) na OpenVZ na prywatnych adresach, klient tak chciał i dla niego miało to sens. Ponieważ autor wątku nie napisał dokładnie co chce osiągnąć, można z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem przypuszczać, że chodziło mu o typowy serwer z rootem dla kolegów. Równie dobrze mógł chcieć tam wrzucić jakiś większy serwis i przydzielić mu konkretne zasoby, bez dawania dostępu do ssh i poczty. Jednak uwagi typu "On chyba myślał, że to :22 to jakaś emotka, która mu się nie wyświetliła" o kimś, kto zaproponował nietypowe rozwiązanie są IMHO nie na miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jednak uwagi typu "On chyba myślał, że to :22 to jakaś emotka, która mu się nie wyświetliła" o kimś, kto zaproponował nietypowe rozwiązanie są IMHO nie na miejscu.
Chociaż ktoś zrozumiał. Dziękuję. Sytuacja ta jak na dłoni pokazuje jak wielu robi tu tylko syf. Dziwne, że żaden moderator jeszcze nie usunął śmieci, typu: "On chyba myślał, że to :22 to jakaś emotka, która mu się nie wyświetliła".

 

Ja mam pytanie: masz do dyspozycji 10 VPSów, każdy z nich ma IP z klasy prywatnej,

 

każdy ma też sshd, robisz NATownicę programową...

 

 

Powiedz mi czarodzieju jak mając tylko jeden publiczny IP i jeden port 22,

 

zrobisz tak, że każdy z nich będzie mógł korzystać z SSH na porcie 22 publicznego IP?!

 

bo albo ja się dziś nie wyspałem i czegoś w tej chwili "nie widzę",

 

albo bzdury piszesz :)

Ja pytałem, czy fakt pożądania przez każdego SSH na porcie 22 oznacza automatycznie, że zrobienie VPS-a na prywatnym IP jest w ogóle nie możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja pytałem, czy fakt pożądania przez każdego SSH na porcie 22 oznacza automatycznie, że zrobienie VPS-a na prywatnym IP jest w ogóle nie możliwe.

 

Nie jest nie możliwe... Jest po prostu nieopłacalne :)

Da się przecież, kombinując co niemiara, włożyć silnik od malucha do mercedesa. Pytanie tylko jakim nakładem i po co :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×