Skocz do zawartości
Abaddon

Jaki system do laptopa?

Polecane posty

Jaki system do laptopa?

 

Win XP

Ubuntu

Debian

Win Vista

 

czy może jeszcze jakiś inny a może 2 np Win XP + Debian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że WinXP - jeśli nie możesz się rozstać z Windowsem + Ubuntu - idealny system na desktop, według mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka, nie każda dystrybucja i wersja będzie w pełni kompatybilna z podzespołami danego laptopa, a zwłaszcza nowymi na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Windows XP - WindowsMX ;)

 

Rozpowszechniasz piractwo? ;)

 

Ja w next weekend przechodzę na deskopie na windows server 2008 ;) (zastanawiam się tylko czy 32 czy może 64 bit.. nie widzę sterowników do 64 ;/)

 

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja za to nie mam sterow do swojego pod XP sa pod Viste i pingiwnka ale nie ma pod XP ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Winda XP z odpowiednim liftingiem w postaci wycięcia zbędnych usług i dodanie paru rzeczy.

Co do ubuntu - gdzieś widziałem dystrybucję dedykowaną dla laptopów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim zainstalowałem Ubuntu. Niestety brak części sterowników owocuje dużym zużyciem prądu. Nie działa większość klawiszy funkcyjnych.

 

Gdyby nie to, że Vista działa gorzej (można powiedzieć, że nie działa jak powinna), a windows XP jest zbyt drogi to pewnie wybrałbym coś z tych dwóch bo czas pracy na baterii jest dla mnie najważniejszy, a wszystkie programy są też na windows'a dostępne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat. Podpinam się - Jaki OS do bezproblemowej i bezawaryjnej pracy? Mam na oku Windows Server 2003 ale nie wiem jak będzie ze sterownikami i większością aplikacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na laptopa polecam wgrać zwyklego XP, wersje OEM nie są drogie. Na allegro mozna kupic XP z odzysku po jakich desktopach, a licencja ostatnio się zmienila i podobno pozwala na ich uzywanie.

 

WG MNIE uzywanie linuxa na desktopie jest kiepskim pomyslem. Ilość czasu straconego na szukanie rozwiązań "aby coś działało tak jak w XP" jest na tyle duża że opłaca się wydać kilka stów na XP.

 

Dodatkowo w linuxie nie ma wielu aplikacji jakie osobiscie uzywam (the bat, Fireworks, Photoshop, corel itp) a sa tylko ich kiepskie imitacje (np. gimp)

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobry temat. Podpinam się - Jaki OS do bezproblemowej i bezawaryjnej pracy? Mam na oku Windows Server 2003 ale nie wiem jak będzie ze sterownikami i większością aplikacji.

 

 

A po co Ci taki OS na lapku skoro będziesz uzywać standardowych funkcji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A po co Ci taki OS na lapku skoro będziesz uzywać standardowych funkcji ?

 

Z ciekawości ;) Skoro to wersja server to może stabilniejsza..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windowsy Server są faktycznie stabilniejsze... i nie mają tylu śmieci, których trzeba się pozbywać ;)

Co do windows mx - na desktopy to jeszcze może ujdzie... ale na laptopa bał bym się to instalować... za dużo różnych rzeczy powycinane.

 

Co do sterowników - do win2k3 spokojnie instalują się te od XP, to 2k8 spokojnie te od Visty (testowane).

Jedyny problem możesz mieć z częścią aplikacji, które będą ci krzyczeć, że są one pod workstacje, a na serwer musisz kupić wersję serwerową... Część idzie oszkapić poprzez wsteczną kompatybilność, części niestety nie.

 

 

Aha: Windowsa 2003 trzeba lekko zmodyfikować, co by chodził jako rasowa workstacja (włączyć akcelerację grafiki, usługę dźwięku i kilka innych pierdółek...) Ale chodzi miodzio ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zależy od firmy która zrobiła laptopa.

 

Poczytaj najpierw o wsparciu. Bo pomimo tego, że debian/ubuntu są bardzo wygodnymi systemami (na desktop polecam raczej ubuntu, będzie mniej do zrobienia po instalacji) to przy braku wsparcia jest jedna wielka klapa.

 

Mam samsunga. Zeby wylaczyc podswietlenie musze kliknac ctr+alt+f1 i odpalic napisany w bashu skrypcik. Standardowo nie przycinał procka i grafiki, a po zmianach nie jestem jeszcze zadowolony z przycinania grafiki.

 

Samsungi i Vaio mają identycznie rozwiazane klawisze funkcyjne - jesli nie masz starszego i popularnego modelu to klawisze nie beda dzialac. W necie jest masa zgloszen z tymi problemami, ale nikt sie tym nie zajmuje. U mnie nie moge wylaczyc podswietlenia ani wifi. Nie dziala np. hibernacja (w ktorejs tam wersji ubuntu dzialala, ale przestala).

 

Ja zrobiłem ten błąd i wybrałem laptopa nie patrząc na to jak linuxy sobie radzą z wspieraniem produktów danej firmy i jak na razie nie zapowiada się, aby cokolwiek się zmieniło. Społeczność wie, ale nie rusza, a samsung ma to gdzieś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Debian / Ubuntu

 

Aktualnie używam ubuntu i śmiga dobrze..

 

Choć wolałbym debiana, ale mam jakieś dziwne problemy z nim. Problemów tych nie zaobserwowałem m.in na Fedorze oraz wspomnianym wcześniej ubuntu.

A mianowicie chodzi o to, że jak chociaż parę minut nie robię nic na komputerze to ekran zamarza, a po ruszeniu myszką kursor chodzi bardzo wolno przez jakieś 3 sekundy, później wraca do normy. W tym czasie zrywa połączenie bezprzewodowe. A jak np. coś ściągam to prędkość stopniowo maleje, aż do kilku bajtów na sekundę i dopiero zrywa połączenie.

Debiana instalowałem z obrazu lenny-bussinescard.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×