Skocz do zawartości
Naglfar

max_user_connections - co to takiego?

Polecane posty

Przeglądałem oferty hostingowe, zastanawia mnie, czym jest "limit maksymalnych jednoczesnych połączeń do bazy danych". Stąd, pytania:

 

1. Co to właściwie jest? Ilość zapytań do bazy w jakimś bardzo krótkim czasie?

 

2. Jak przełożyć ten limit, na coś praktycznego? Mój hosting ma limit 15 jednoczesnych połączeń, czy można to przełożyć na przykład na ilość userów przeglądających forum?

 

3. Pewne forum, z którego korzystam, w godzinach szczytu blokuje się z powodu przekroczenia limitu max_user_connections. Skryptem jest phpBB by Przemo. Czy konwersja na PunBB (mniej obliczeń php i mniej zapytań do bazy danych, ale taka sama ilość użytkowników przeglądających) sprawi różnicę, pod tym względem?

 

Dzięki z góry za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

eeech, na ten temat można napisać wypracowanie ;)

 

1. Co to właściwie jest? Ilość zapytań do bazy w jakimś bardzo krótkim czasie?

masymalna ilość połączeń z serwerem bazodanowym wykonywanych

przez jednego użytkownika w jednej jednostce czasu

2. Jak przełożyć ten limit, na coś praktycznego? Mój hosting ma limit 15 jednoczesnych połączeń, czy można to przełożyć na przykład na ilość userów przeglądających forum?

nie da się tego wprost przeliczyć, aczkolwiek...

na zdrowy chłopski rozum, im bliżej do tego, że z jakichś powodów jedno

wyświetlenie strony wymaga wykonania zapytania trwającego w okolicy sekundy,

tym bliżej do tego, że jednoczeście Twoje forum może odwiedzać 15 osóbna raz...

jeśli Twoje forum ma ~ odwiedzalność == 100 osób on-line,

wtedy istneje bardzo duże prawdopodobieństwo wykonania przez nich

na stronie jakiejś czynności, zapewne kliknięcia, a tym samym uruchomienia

mechanizmu robiącego select, co implikuje dość prosto że pewnie conajmniej połowa

z nich zobaczy error :D

3. Pewne forum, z którego korzystam, w godzinach szczytu blokuje się z powodu przekroczenia limitu max_user_connections. Skryptem jest phpBB by Przemo. Czy konwersja na PunBB (mniej obliczeń php i mniej zapytań do bazy danych, ale taka sama ilość użytkowników przeglądających) sprawi różnicę, pod tym względem?

bardzo możliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3. Pewne forum, z którego korzystam, w godzinach szczytu blokuje się z powodu przekroczenia limitu max_user_connections. Skryptem jest phpBB by Przemo. Czy konwersja na PunBB (mniej obliczeń php i mniej zapytań do bazy danych, ale taka sama ilość użytkowników przeglądających) sprawi różnicę, pod tym względem?

 

Rozwiązaniem może tu być także wyłączenie wszelkich możliwych wodotrysków (dodatków), tak aby do minimum ograniczyć ilość zapytań do bazy. Jeśli to nie pomoże, to faktycznie lepiej będzie zmienić skrypt na coś lżejszego i PubBB może być tu dobrym wyborem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To nie musi być ascetyczne PunBB. Mniej problemów będziesz miał na SMF czy nawet phpbb3. Wszystko jest lepsze od Przema ;)

 

 

a dodam, że jest już SMF 2.0 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To nie musi być ascetyczne PunBB. Mniej problemów będziesz miał na SMF czy nawet phpbb3. Wszystko jest lepsze od Przema ;)

Mam takiego jednego klienta u siebie właśnie z Przemo... w chwili pisania tego posta na forum siedzi 10 osób i można pryjąć iż jest tam zwykle od 5 do 15 osób (forum o dość specyficznym hobby), ale czasami zdarza się więcej (Najwięcej użytkowników 35 było obecnych Wczoraj 14:02). Nie wiem, czy można to forum uznać za duże, czy nie (14155 postów, 409 tematów, oraz 181 zarejestrowanych użytkowników). Klient trzyma u mnie na koncie właśnie to forum + stronkę (opartą na autorskim CMS, który ktoś z forum napisał na konkretne potrzeby serwisu). Najbardziej podoba mi się jednak:

 

Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 4

 

To ze strony głównej... czyli jednak się da, mimo iż to Przemo. Przeważnie ilość zapytań wacha się właśnie pomiedzy 4 a 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a dodam, że jest już SMF 2.0 :D

Beta ;)

 

To ze strony głównej... czyli jednak się da, mimo iż to Przemo.

No nie, oczywiście że się da. Nawet przebudowę zapytań można wykonać, pomijając tak oczywisty sposób jak wyłączenie kilku zasobożernych modułów.

 

Ale nie oszukujmy się, jak ktoś wybiera Przema to przeważnie nie zna się na kodzie i na optymalizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale nie oszukujmy się, jak ktoś wybiera Przema to przeważnie nie zna się na kodzie i na optymalizacji.
I wybiera je właśnie dla tych jego wodotrysków... .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

btw. jest nowa raczej dobra alternatywa dla przema - niestety płatna, ale to 70$ przy obecnym kursie dolara nie jest aż taką złą ceną

 

Chodzi mianowicie o burning board - konwersja bazy to kilka kliknięć, lecz niestety nie przyglądałem się temu dokładnie.

 

Używał ktoś tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
btw. jest nowa raczej dobra alternatywa dla przema - niestety płatna, ale to 70$ przy obecnym kursie dolara nie jest aż taką złą ceną

 

Chodzi mianowicie o burning board - konwersja bazy to kilka kliknięć, lecz niestety nie przyglądałem się temu dokładnie.

 

Używał ktoś tego?

 

'Niestety' nie kosztuje 70$ ;)

 

Z paypla:

Cena przedmiotu:		$73,49 USD
Opis zamówienia:		WoltLab Burning Board order

 

Nie chciało mi się z nimi kłócić ale tyle wyszło : P

 

 

Potencjał duży, support i wsparcie w PL kiepskie. Już lepiej czekać na SMF 2.0 lub stawiać na phpbb3.

 

1. prawda

2. bo nie ma : P

3. nieeee zgadzam się : P

 

 

A tak poza tym bardzo fajny skrypt forum : )

Brakuje tylko styli jakiś dodatkowych, języka PL w standardzie tylko trzeba samemu tłumaczyć chyba, że gdzieś kupisz : P (może będzie w standardzie nie długo, zależy jak się dogadamy...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
btw. jest nowa raczej dobra alternatywa dla przema - niestety płatna, ale to 70$ przy obecnym kursie dolara nie jest aż taką złą ceną

 

Chodzi mianowicie o burning board - konwersja bazy to kilka kliknięć, lecz niestety nie przyglądałem się temu dokładnie.

 

Używał ktoś tego?

Ja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam.

wBB3 - to aktualnie według mnie najlepszy skrypt for internetowych.

Niestety posiada jeszcze małe nie dociągnięcia.

A co do języka PL, możliwe że nie długo będzie on w standarcie byle by tylko wBB3 potrafiło docenić wkład pracy ;-)

A koszt ;-) hmm po kieszeni jakoś wcale nie odczułem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynaliście od 0 czy konwertowaliście bazę? Bo widziałem tam konwertery z kilku innych CMSów, ale nie używałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od 0 :-)

Chcesz to udostępnimy Ci spolszczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Było by miło... kiedyś zaczynałem spolszczać lecz z braku czasu wszystko 'umarło' ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Firma w której mam hosting (znana polska, jednakże nie chciałbym ujawniać jej nazwy) ustawiła mi (domyślnie jest tak ustawione?) max_user_connections = 4.

 

Co o tym myśleć w sytuacji, kiedy na forum: http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=1094013 wyczytałem, że domyślna wartość to 250!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Domyślna to przeważnie najgorsza. Widocznie taka wartość jest wystarczająca dla twojego serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to VPS/dedyk to po prostu zmień wartość na większą i zrestartuj mysql. Jeśli to shared hosting to cóż, za wiele nie wskórasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma w regulaminie/umowie/specyfikacji/itp. zapisanego ograniczenia liczby połączeń to powinieneś pisać do dostawcy z prośbą o zwiększenie i przy okazji napisz co to za firma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Napisany 20 marzec 2008 - 23:00

Bawisz się w archeologa ?

 

Firma w której mam hosting (znana polska, jednakże nie chciałbym ujawniać jej nazwy) ustawiła mi (domyślnie jest tak ustawione?) max_user_connections = 4.

Ustawiła za pewne zgodnie z regulaminem, gdzie jest problem ? Masz do dyspozycji 4 procesy w danej chwili.

Jeżeli przekraczasz to ograniczenie to pora zmienić usługę, pisanie na forum na pewno tego nie rozwiąże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to VPS/dedyk to po prostu zmień wartość na większą i zrestartuj mysql. Jeśli to shared hosting to cóż, za wiele nie wskórasz.

Jeśli ma VPSa / dedyka to po co w ogóle limit... Ja mam ustawione wszędzie na 0 (bez limitów) i śmiga, w configu też większych ograniczeń nie ma, więc nic mi nie ścina i wszystko ładnie chodzi nawet na paruset online pod MyBB i Wordpressie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×