Skocz do zawartości
dethim

Skrypt Hostingu

Polecane posty

ELo wszystkom :) Znam dobrze PHP i chcialbym napisać skrypt hostingu. Możecie mi udzielić jakiś wskazówek jak to zrobić ? Nie wiem od czego zacząć. Nie wiem jak zrobić automatyczne zakładanie konti i jak tworzyć kont np po 50 mb. Mam webserv, czy na nim mógłbym przetestowac taki skrypt ?

 

Oczywiście nie amierzam stawiac serwera na windowsie tylko na debianiem.

 

Pozdro DETHIM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ELo wszystkom :) Znam dobrze PHP i chcialbym napisać skrypt hostingu. Możecie mi udzielić jakiś wskazówek jak to zrobić ? Nie wiem od czego zacząć. Nie wiem jak zrobić automatyczne zakładanie konti i jak tworzyć kont np po 50 mb. Mam webserv, czy na nim mógłbym przetestowac taki skrypt ?

 

Oczywiście nie amierzam stawiac serwera na windowsie tylko na debianiem.

 

Pozdro DETHIM

 

Zainteresuj się konfiguracją postfixa i proftpd tak aby czytały dane z bazy. Polecam też zapoznać się z MyDNS. Konieczne będzie też napisanie skryptu bashowego, który będzie podnosił i zamykał interfejsy sieciowe i tworzył hosty wirtualne w apachu.

Trochę roboty z tym jest, jak robiłem to pierwszy raz ucząc się jednoczęsnie linuxa to zeszło mi na to pół roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze aby cos takiego zrobic przede wszystkim warto miec wiedze z zakresu administracji systemem, ktory chce sie automatyzowac...

 

Jak bedziesz wiedziec jak cos zrobic recznie to wtedy jest dopiero moment na tworzenie automatyzacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zabawanie :) Jeśli jest tak jak piszesz, że nie wiesz jak to zrobić to możesz co najwyżej sobie jakiś panel kontrolny napisać. Jest to jednak moim zdaniem ta zdecydowanie mniejsza część całego systemu hostingowego. Rzeczy o które pytasz nie da się wytłumaczyć w kilku zdaniach, można by na ten temat książkę napisać a i tak wszystkiego by się nie wzięło pod uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No juz nie chcialem nawet rozwijac mysli. Jestesmy wlasnie na finiszu tworzenia nowej platformy hostingowej na wlasne potrzeby, przepisanej i skonfigurowanej na nowo od zera. Nawet nie szacuje ile roboczogodzin na to zeszlo, ale sa to ilosci bardzo duze (a dodam, ze nie musielismy opanowywac obslugi systemu).

 

Ale nie zniechecajmy czlowieka, probujac cos zrobic moze sie sporo nauczyc, jesli tylko powaznie do tego podejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaki radzicie zainstalowac system na ktorym moglbym testowac swoj nowy hosting ?? oprocz debiana....

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na Twoje pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle jednak, ze przede wszystkim autor powinien sobie uswiadomic, ze z kazda kolejna dystrybucja, nie mowiac o innych systemach niz Linux doklada sobie roboty. Stworzenie czegos takiego w sposob uniwersalny przy szerszych rozwiazaniach jest niewykonalne, zbyt duzo niuansow w kazdej dystrybucji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaki radzicie zainstalowac system na ktorym moglbym testowac swoj nowy hosting ?? oprocz debiana....

Bez większego znaczenia. Najlepiej ten, na którym docelowo ma to działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz to poruszyles temat, ktorego sie nie porusza ;-)

Ja polecam Debiana, nie ma "oprocz" :-).

 

W zasadzie to "oprócz" kiedyś wzięło się z lenistwa i kompletnego braku cierpliwości początkujących użytkowników Linuksa. Ktoś próbował kiedyś instalować Debiana, prawdopodobnie poległ na początku i stwierdził, że jest trudny. Opowiedział o tym kolegom, którzy pisali posty na forach i grupach, no i plotka ogólnie rozsiała się po całej sieci i czasopismach komputerowych. Udało mi się zachęcić (wprowadzić) naprawdę dużo osób do tej dystrybucji. IMHO Debian jest bardzo uniwersalny zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze Debian sila rzeczy popularyzuje sie takze dzieki Ubuntu dla uzytkownikow indywidualnych. Bo przyzwyczajenia z Ubuntu latwo przeniesc na Debiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ELo wszystkom ;) Znam dobrze PHP i chcialbym napisać skrypt hostingu. Możecie mi udzielić jakiś wskazówek jak to zrobić ? Nie wiem od czego zacząć. Nie wiem jak zrobić automatyczne zakładanie konti i jak tworzyć kont np po 50 mb. Mam webserv, czy na nim mógłbym przetestowac taki skrypt ?

Myślę, że jeśli nie wiesz nawet od czego zacząć, to zajmij się czym innym, bo i tak nic sensownego Ci z tego nie wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że jeśli nie wiesz nawet od czego zacząć, to zajmij się czym innym, bo i tak nic sensownego Ci z tego nie wyjdzie...

 

Jednak chce sie tym zająć. Zacznę od zainstalowania Debiana i troche zaznajomienie sie z tym systemem. Potem poczytam troche a apache, postfix itp...

 

Myśle ze po jakimś czasie postawie swój własny hosting. Pozdro...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - dopoki masz ochote cos takiego zrobic to fajnie, robiac cos czlowiek najlepiej sie uczy.

Ale do mysli o hostingu wroc gdy juz zdobedziesz naprawde powazniejsza wiedze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myśle ze po jakimś czasie postawie swój własny hosting. Pozdro...

 

 

Taki hosting nazywa się "hostinK". Ziom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że sporo pożytecznych rzeczy może się przy tym nauczyć bez względu, czy napisany przez niego skrypt będzie do końca taki jakby chciał ;)

 

T: ja kiedyś nie wiedziałem od czego zacząć z HTMLem i jakoś się udało. Wszystko się da, trzeba tylko chcieć. Ale napisanie skryptu hostingowego może Cię przerosnąć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zacznę od zainstalowania Debiana i troche zaznajomienie sie z tym systemem.
Pamiętaj, aby nie instalować X'ów ;) a wszystko z palca z konsoli wpisywać. Nie będzie już tak kolorowo wtedy dla osoby, która dopiero zaczyna.

 

Napisanie takiego oprogramowania jest bardzo trudne. Na prawdę trzeba znać bdb system operacyjny. Ale dobrze, że chcesz się za to zabrać.

 

Panowie - może jesteśmy świadkami nowej gwiazdy aplikacji hostingowych :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, to naprawdę musi być gwiazda. Może nawet powinna wystartować w konkursie na "przedsięwzięcie roku w naszym gimnazjum".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
T: ja kiedyś nie wiedziałem od czego zacząć z HTMLem i jakoś się udało. Wszystko się da, trzeba tylko chcieć. Ale napisanie skryptu hostingowego może Cię przerosnąć ;)

Napisanie takiego oprogramowania wymaga:

 

- Biegłej znajomości powiedzmy dwóch języków programowania

- Biegłej znajomości systemu operacyjnego

- Doświadczenia w administrowaniu serwerami hostingowymi

- Znajomości zagadnień projektowania baz danych

- Umiejętności projektowania interfejsów użytkownika

 

Itd.

 

Jeśli ktoś pisze, ze "zna PHP" i twierdzi, ze mu to wystarczy to można się tylko uśmiechnąć. Nawet jeśli wygeneruje jakiś kawałek kodu który będzie sprawiał wrażenie działającego to i tak w praktyce do niczego nie będzie się to nie nadawało. Doświadczenie lepiej zdobywać stopniowo, biorąc się za projekty które można realnie w miarę dobrze wykonać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

T: Zgadzam się, nie może mu to się udać bez niezbędnego do napisania takiej aplikacji doświadczenia. Jednak sądzę, że nawet jeśli nie uda mu się napisać takowego skryptu to czegoś się nauczy, zrozumie, że to za wysokie progi i porwał się z motyką na księżyc.

 

W każdym razie życzę powodzenia w nauce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam, ze nie warto autora zniechecac. To co stworzy na tym etapie raczej nie bedzie wielce uzyteczne, ale co sie przy tym nauczy to jego. Ja tez 1X lat temu zaczynalem od rozmaitych projektow, ktore dzis wywoluja usmiech na moich ustach jak je wspominam, bo tez byly z zakresu "za wysokie progi", a wychodzila z tego czesto komedia, ale czy dla kogos ma to tak naprawde jakiekolwiek znaczenie poza mna? A sam jednak z kazdym kolejnym zdobywalem wiecej doswiadczenia.

 

Nie uwierze, ze sami nie porywaliscie sie na poczatku swojej drogi na duze rzeczy :-). Skutek jest niewazny, wazna przemierzona droga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tez uwazam, ze nie warto autora zniechecac. To co stworzy na tym etapie raczej nie bedzie wielce uzyteczne, ale co sie przy tym nauczy to jego. Ja tez 1X lat temu zaczynalem od rozmaitych projektow, ktore dzis wywoluja usmiech na moich ustach jak je wspominam, bo tez byly z zakresu "za wysokie progi", a wychodzila z tego czesto komedia, ale czy dla kogos ma to tak naprawde jakiekolwiek znaczenie poza mna? A sam jednak z kazdym kolejnym zdobywalem wiecej doswiadczenia.

 

Nie uwierze, ze sami nie porywaliscie sie na poczatku swojej drogi na duze rzeczy :-). Skutek jest niewazny, wazna przemierzona droga.

Najlepiej brać się za coś, czego będzie używał ktoś oprócz nas. Daje to chyba największą satysfakcję. A jest tu przecież duże pole do popisu na wszelkich poziomach zaawansowania programisty. Proponowałbym zacząć raczej od coraz bardziej skomplikowanych aplikacji "webowych" (co za paskudne określenie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×