Skocz do zawartości
Starfire

Wybor Scryptu I Ogolne Porady

Polecane posty

Gość RuFiK
Jak można polecać coś, co jest w fazie RC ;) ?

 

no RC, ale jak na RC bardzo dobrze sobie radzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak można polecać coś, co jest w fazie RC ;) ?

Samo to, że jest w fazie RC jeszcze nic nie znaczy. Podobnie z wersjami alpha/beta/testing czy jakkolwiek to nazwać. Są produkty, które w wersji finalnej stabilnością i ilością błędów do pięt nie dorastają innym "testowym" do pięt. To wszystko kwestia polityki oznaczania wersji. Co istotne w przypadku phpBB3 nie jest to pierwszy RC tylko ósmy co może sugerować iż jest jednym z ostatnich. Jednak kiedy wyjdzie już finalna wersja to wcale nie będzie oznaczać, że pozbawiona jest ona wad, wręcz przeciwnie - nadejdzie fala zgłoszeń nowych błędów bo nadejdzie fala użytkowników przesiadających się na nową wersję skryptu. Tak wygląda typowy "proces wydawniczy" oprogramowania opensource.

 

Co najważniejsze, phpBB3 jest w fazie RC od maja tego roku więc niedługo minie 7 miesięcy tej fazy. Który komercyjny produkt może sobie na coś takiego pozwolić? Ze względów ekonomicznych komercyjny produkt miałby na pewno wielokrotnie krótszą tą fazę (i jednocześnie ze względu na specyfikę klientów znacznie mniejszą ilość osób testujących) i nazwałbym produkt stabilnym po czym wydał kilka zestawów łatek po jakimś czasie. Podsumowując, uważam iż phpBB3 RC8 jest o wiele bardziej sprawdzonym produktem niż niejedna nowa wersja komercyjnego oprogramowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RC jak sama nazwa wskazuje nie jest zalecana do komercyjnego zastosowania. I nie pisz ogólnie, że "jest lepsza od czegoś tam" tylko podawaj konkretne przykłady bo tak to brzmi jak PR twórców phpbb ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu ta nazwa ma na to wskazywać. To tylko nazwa. Jedni nazwą (ten sam produkt, w tym samym stadium itp) finalnym czy stabilnym, inni testowym/alpha/RC. To kwestia twórców jak bardzo chcą przetestować produkt zanim sami go nazwą stabilnym. Więc tak, twórcy phpBB3 zdają się mówić - musimy jeszcze poprawić parę rzeczy w tej wersji żeby być pewnym, że wszystko jest ok w wersji finalnej.

 

Chcę tylko powiedzieć, że RC to tylko nazwa. Liczy się to jak bardzo przetestowany jest kod. Wiadomo, że jeśli mamy na przykład pięćdziesiątą wersję jakiegoś produktu (i po drodze nie zmieniał się codebase a jedynie robiono poprawi błędów) to taki kod jest stabilniejszy niż wersje świeże. Czy jednak wersja nazwana stabilną a testowana tylko przez miesiąc wewnątrz firmy jest stabilniejsza niż RC testowany publicznie przez 8 miesięcy? Nie sądzę.

 

Jeśli więc można polecić komuś wersję 3.0.8 jakiegoś produktu, który nie miał publicznych wersji testowych to uważam iż równie dobrze można polecić komuś wersję RC8 skryptu phpBB.

 

I żeby nie było, nie mówię tu tylko o phpBB. Wymieniam ten produkt tylko ze względu na to iż najbardziej pasuje do dyskusji. Piszę bardziej ogólnie (i nie mam zamiaru robić tu case study @BOSS) porównując dwie typowe polityki wydawania nowych wersji produktu - wersję typową dla OpenSource i tą typową dla produktów komercyjnych. Przez "typowy" mam na myśli "najczęstszy" a nie "jedyny spotykany".

 

P.S. Sorry za OT, znowu :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciągle ktoś ma zamiar coś założyć, rozpocząć swoją wspaniałą "firmę" i setki innych pomysłów.. tylko nie wie kompletnie jak się za to zabrać..

Dlatego wlasnie pyta na forum! Gosc nie chce zakladac zadnej firmy, chce sobie zalozyc forum, pyta o skrypt i tyle (dodam: i dobrze, bo jakby zapytal o cos co dziala na Przemo to bys o zje**** ze uzywa takiego badziewia killujacego serwer)

 

wyrabia się już trochę taki odruch "gnojenia" wielu nowych użytkowników,

No niestety to prawda...

 

Edit:

Sie kurde zeźlilem, a tu tak stary topic ;)

Ad topic: SMF rulez ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przez wiele "wynalazków" które przewinęło się przez WHT, wyrabia się już trochę taki odruch "gnojenia" wielu nowych użytkowników, często dopiero zaczynających przygodę w internecie - jednak nie można ciągle tak reagować, bo można odstraszyć wielu potencjalnych, zupełnie nie "groźnych" użytkowników ;)

 

 

Dlatego wlasnie pyta na forum! Gosc nie chce zakladac zadnej firmy, chce sobie zalozyc forum, pyta o skrypt i tyle (dodam: i dobrze, bo jakby zapytal o cos co dziala na Przemo to bys o zje**** ze uzywa takiego badziewia killujacego serwer)

 

Niektorzy uzytkoniwcy WHT.pl urodzili sie z wiedza na temat hostingu, php, itd... nie moga pojac, ze ktos czegos nie rozumie lub nie moze czegos znalesc w sieci... sponsi szczegolnie tutaj sie wyroznia i powinien dostac nagrode admina za najwieksza ilosc postow bez zadnej wartosciowej tresci lecz duza iloscia gnoju...

 

Moze przydalby sie jakis dzial dla poczatkujacych, do ktorego Ci "urodzeni z wiedza", ktorzy nigdy nie musieli sie uczyc... po prostu by nie zagladali ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

phpBB 3 testuję sobie sam na backupie bazy od wersji RC4 - w sumie nic do niego nie mam, ale chcę wszystko dokładnie przeanalizować, bo mając teraz phpBB 2 mogę właściwie przeskoczyć na co chcę, bo do phpBB 2 niemal każdy inny produkt ma konwertery bazy danych. Tymczasem gdy przejdę na coś innego szybko może okazać się, że jeśli skrypt się nie sprawdzi - utknę na nim, bo po konwersji bazy nie znajdę niczego odwracającego ten proces - pozostanie przywracanie starej kopii jeszcze sprzed konwersji przy okazji puszczając w kosmos wszystkie posty po konwersji...

 

Trochę namieszałem, ale chyba każdy rozumie w czym rzecz - dzięki za podpowiedzi :) Przy tak dużym forum nie mogę sobie pozwolić na wpadkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak można polecać coś, co jest w fazie RC :) ?

 

Tak dla zainteresowanych to dzisiaj o godzinie 18:00 wydano pełną wersję phpbb3 "Olympus" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem ze by przemo jest najlepszy (co prawda do 150k postow i 60-80online :))

kto pierwszy rzuci kamieniem? :)

aktualnie zamierzam wieksze fora dac na phpbb3 - jedno przeszlo jakis czas temu jak strasznie serwer zamulalo i load spadl z kilkunastu do 3-4 i przez kilka tygodni przeciazen nie bylo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja powiem ze by przemo jest najlepszy (co prawda do 150k postow i 60-80online :))

kto pierwszy rzuci kamieniem? :)

aktualnie zamierzam wieksze fora dac na phpbb3 - jedno przeszlo jakis czas temu jak strasznie serwer zamulalo i load spadl z kilkunastu do 3-4 i przez kilka tygodni przeciazen nie bylo :)

 

No to poleciał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prohost, tylko taki maly kamyczek? :)

co by nie mowic przemo to choinka z najwieksza iloscia swiatelek a wiadomo ze im wieksza taka choinka tym wiecej pradu je

a na mojej maszynie jest troche for, razem bedzie grubo ponad 300k postow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prohost, tylko taki maly kamyczek? :)

co by nie mowic przemo to choinka z najwieksza iloscia swiatelek a wiadomo ze im wieksza taka choinka tym wiecej pradu je

a na mojej maszynie jest troche for, razem bedzie grubo ponad 300k postow

 

Mały kamyk bo mały przemo to mały problem. Jednak ja jestem przeciwny stawianiu czegoś na przemie co ma zamiar rosnąć bo to tylko robienie sobie problemów. Co innego jakieś malutkie forum to praktycznie może stać na czym chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×