Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
alien

Nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego

Polecane posty

Do jednych z najciekawszych nowości, jakie pojawiły się w projekcie należą przepisy antyspamowe, czyli dotyczące niechcianych maili.

 

Spam ma po raz pierwszy w polskim prawie otrzymać jasną definicję. Każdy użytkownik poczty elektronicznej ma mieć prawo reklamacji, a operatorzy będą zobowiązani znaleźć źródło tego spamu. Przewidziano nawet nakładanie kar na operatorów, którzy nie będą przestrzegać zapisów. Zapewne takie rozwiązanie wzbudzi gorące dyskusje i nie będzie łatwe do przegłosowania.

 

Spam ma po raz pierwszy w polskim prawie otrzymać jasną definicję. Każdy użytkownik poczty elektronicznej ma mieć prawo reklamacji, a operatorzy będą zobowiązani znaleźć źródło tego spamu. Kolejna nowość dotyczy maili. Teraz mają one zostać uznane za usługi telekomunikacyjne. Niesie to za sobą konsekwencje dla operatorów, którzy prowadzą skrzynki pocztowe na swoich serwerach dla internautów. Klienci otrzymają prawo m.in. do reklamacji, jeżeli jakiś mail przez nich wysłany nie dojdzie do adresata na czas. Ten zapis z pewnością zainteresuje takich gigantów pocztowych, jak Interia.pl czy Wirtualna Polska.

 

Źródło: Money.pl

 

Sceptycznie na DI:

http://di.com.pl/news/16794,Prawo_telekomu...ch_pulapki.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No interia/ wp/ onet będą miały problem bo tam z czasem docierania bywa różnie ;).

Niemniej jednak to dopiero projekt, miejmy nadzieje, że nie przejdzie.. chociaż wiadomo jak to u nas bywa czasami, szczególnie na wiejskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja sadze, ze przede wszystkim te lepsze zapisy antyspamowe sie przydadza. Mam nadzieje, ze autorzy projektu wzoruja sie tutaj na dyrektywach KE w sprawie spamu - jesli zostana wprowadzone w calosci, na pewno ochrona bedzie korzystniejsza niz jest obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z punktu widzenia użytkownika, i owszem, ale z punktu widzenia dostawcy usługi, to uwierz mi - nic miłego ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja uwazam, ze wrecz przeciwnie. Im lepsze narzedzia prawne do walki ze spamerami beda do dyspozycji, tym lepiej takze dla swiadczeniodawcow. Oczywiscie wiele zalezy od faktycznych zapisow prawnych jakie z tego wyjda ("A mialo by? tak pieknie" ;-)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Greylisting upadnie - i dobrze bo to beznadziejny system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W kwestii szybkosci... Chce widziec te ekspertyzy, ze mail mial opoznienie na serwerze A, bo z serwera B wyszedl blyskawicznie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Greylisting upadnie - i dobrze bo to beznadziejny system.
Bo? Greylisting to jedna z ciekawszych rzeczy jakie wymyslono w walce ze spamem w ostatnich lata... Chociaz fakt, faktem, ze w wielu miejscach jest to fatalnie zaimplementowane ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakiś mail przez nich wysłany nie dojdzie do adresata na czas.
co to znaczy "na czas"?

pewnie wpakuja tam "niezwlocznie" co tez jest bardzo dokladne...

 

o nowelizacji bylo juz duzo w zeszlym roku

http://spam.jogger.pl/2006/10/02/projekt-n...a-walka-ze-spa/

moze za kilka lat skoncza...

 

pozostaje nam sie modlic zeby nie bylo kolejnego bubla...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo? Greylisting to jedna z ciekawszych rzeczy jakie wymyslono w walce ze spamem w ostatnich lata... Chociaz fakt, faktem, ze w wielu miejscach jest to fatalnie zaimplementowane ;)

 

Spamer jeśli chce to i tak ominie. A czekać na maile kilkanaście minut lub godzin albo je tracić to bezsens. No ale jakiś pomysł mieli - szkoda, że tyle z nim problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spamer je?li chce to i tak ominie.

 

Mam wrazenie, ze gdyby wychodzic z takiego zalozenia, to nalezaloby zaprzestac walki nie tylko ze spamem, ale takze z tworcami wirusow, z poszukujacymi dziur w systemach IT, z pozycjonerami (dotyczy tworcow wyszukiwarek)... ;-).

 

Sam system rodzi kontrowersje (sam go obserwuje, nie wdrazam poki co na swoje maszyny produkcyjne), ale sa to chyba kontrowersje duzo mniejsze anizeli w przypadku chocby SPF. Z reszta nie bylo jeszcze narzedzia antyspamowego bez wad. To znaczy znam jedno... nozyczki do uzycia na kablu od internetu :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam wrazenie, ze gdyby wychodzic z takiego zalozenia, to nalezaloby zaprzestac walki nie tylko ze spamem, ale takze z tworcami wirusow, z poszukujacymi dziur w systemach IT, z pozycjonerami (dotyczy tworcow wyszukiwarek)... ;-).

 

Sam system rodzi kontrowersje (sam go obserwuje, nie wdrazam poki co na swoje maszyny produkcyjne), ale chyba mniejsze kontrowersje anizeli SPF.

 

Nie chodzi o to żeby nie stosować filtrów - ale ten akurat jest prosty do obejścia - spamer musi wysłać maila znowu za kilka minut - czy to nie jest proste do obejścia? Jest - a ile problemów robi normalnym użytkownikom? Zadużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Potraktowanie e-maila jako usługi telekomunikacyjnej może też pogorszyć sytuacje polskich dostawców tej usługi. Będą oni musieli ponosić koszty związane z zapewnieniem dostępu dla organów ścigania, a jednocześnie każda osoba mieszkająca w Polsce i tak będzie mogła korzystać z poczty od dostawcy zagranicznego, który nie będzie obciążony takim obowiązkiem.
To było najlepsze ;)

 

A potem się dziwią, czemu taka migracja z PL jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie chodzi o to żeby nie stosować filtrów - ale ten akurat jest prosty do obejścia - spamer musi wysłać maila znowu za kilka minut - czy to nie jest proste do obejścia? Jest - a ile problemów robi normalnym użytkownikom? Zadużo.

 

Jasne, ze proste. Ale poki co pomimo tego, ze takie proste to wycina calkiem sporo spamu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niesie to za sobą konsekwencje dla operatorów, którzy prowadzą skrzynki pocztowe na swoich serwerach dla internautów. Klienci otrzymają prawo m.in. do reklamacji, jeżeli jakiś mail przez nich wysłany nie dojdzie do adresata na czas.

Zastanawia mnie tylko co będą mieć z tej reklamacji - przeprosiny? Bo chyba nie wprowadza opłat za wysłanie maila jak za smsa. Może jeszcze ktoś pomysli o stworzeniu biurokracji takiej jak np na Poczcie Polskiej z listami poleconymi i wypłacie odszkodowań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spamer jeśli chce to i tak ominie. A czekać na maile kilkanaście minut lub godzin albo je tracić to bezsens. No ale jakiś pomysł mieli - szkoda, że tyle z nim problemów.
Nie chodzi o to żeby nie stosować filtrów - ale ten akurat jest prosty do obejścia - spamer musi wysłać maila znowu za kilka minut - czy to nie jest proste do obejścia? Jest - a ile problemów robi normalnym użytkownikom? Zadużo.
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe jak dzialaja spamerskie botnety i z jak prymitywnych narzedzi one korzystaja. Dla niego kolejkowanie pojedynczego maila zamiast wyslania w tym samym czasie kilkunastu kolejnych jest w ogole nie oplacalne. Dodatkowo pierwsza faza oczekiwania daje nam ogromne pole do popisu jezeli chodzi o roznego rodzaju weryfikacje, ktore sobie tutaj pomine, bo one nie stanowia o sile greylisting'u.

Poza tym ciagla faza oczekiwania o ktorej piszesz wynika tylko z faktu zle zaimplementowanego mechanizmu, gdyz opoznienie to powinno wystepowac tylko przy pierwszej komunikacji pomiedzy danymi serwerami, a nie dla kazdego maila (a takie implementacje juz tez widzialem).

I nie jest to 'jakis pomysl', tylko 'genialny pomysl'... Dotychczas zaden pojedynczy mechanizm nie zatrzymywal takiej ilosci niechcianej poczty... Nie mowiac juz o tym, w jakim stopniu odciaza to serwery od ciaglego skanowania smieci.

 

Greylisting rządzi! ;)
;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe jak dzialaja spamerskie botnety i z jak prymitywnych narzedzi one korzystaja. Dla niego kolejkowanie pojedynczego maila zamiast wyslania w tym samym czasie kilkunastu kolejnych jest w ogole nie oplacalne. Dodatkowo pierwsza faza oczekiwania daje nam ogromne pole do popisu jezeli chodzi o roznego rodzaju weryfikacje, ktore sobie tutaj pomine, bo one nie stanowia o sile greylisting'u.

Poza tym ciagla faza oczekiwania o ktorej piszesz wynika tylko z faktu zle zaimplementowanego mechanizmu, gdyz opoznienie to powinno wystepowac tylko przy pierwszej komunikacji pomiedzy danymi serwerami, a nie dla kazdego maila (a takie implementacje juz tez widzialem).

I nie jest to 'jakis pomysl', tylko 'genialny pomysl'... Dotychczas zaden pojedynczy mechanizm nie zatrzymywal takiej ilosci niechcianej poczty... Nie mowiac juz o tym, w jakim stopniu odciaza to serwery od ciaglego skanowania smieci.

 

;)

 

Akurat w czasie kolejkowania mogą wysyłać następne - przecież glupotą by było zatrzymanie kolejki. Jest to jakieś utrudnienie bo trzeba mieć w kolejce te kilkadziesiąt tysięcy maili ale nic co by się nie dało zrobić. Ja mam na swoim mailu SA i RBL - spam przechodzi może jeden albo zero na dzień (ilość dopuszczalna jak dla mnie). Greylisting to problem bo każdy sobie robi co chce i jak chce. I jeszcze to, że resetują sobie historię często i czekaj aż mail dojdzie albo i nie. Ja tego nie lubię i nie utrudniam, życia innym którzy go też nie lubią - no i lubię mieć pocztę szybko a nie czekać aż retry poleci. A najlepsze jest to, że ludzie nawet nie wiedzą co to jest ten greylisting i się denerwują, że im maile nie dochodzą na czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Akurat w czasie kolejkowania mogą wysyłać następne - przecież glupotą by było zatrzymanie kolejki.
Jasne, ze tak... Nie mialem przeciez na mysli wstrzymywania wysylania ;)

Tyle tylko, ze z kolejknowaniem i zarzadzaniem kolejka jest kupa roboty, ktorej tak naprawde spamerowi sie nie oplaca wykonywac. Narzut jest zbyt duzy... A swiadczy o tym najlepiej fakt, ze X lat po pierwszych wdrozeniach greylistingu nadal jest to bardzo skuteczna linia obrony i 90% spamu nie jest retransmitowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie zastosowanie greylistingu ograniczyło dość znacząco spam, jest najbardziej skuteczna metoda z jaką się obecnie spotkałem. Do tego wielką zaletą znikome obciążenie serwera przez tą metodę walki ze spamem. Minusy greylistingu, takie jak to, że pierwszy mail z danego adresu idzie 10-15 minut dłużej, jest dla mnie pomijalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tylko czekać, aż spamiarki będą umiały odpowiadać na błędy 4xx :P

To raczej mało prawdopodobne, aby nody bot-net'ów zaczęły pracować

jak daemony smtp. Nikczemny jednoliterowiec już to wcześniej wyjaśnił. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze nauczony spamassassin+amavis nie przepuścił u mnie ani jednej sztuki spamu od prawie roku :P

 

Co do ustawy - w tym kraju fizycznie nie jest możliwe powstanie czegoś takiego jak "dobra ustawa".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobrze nauczony spamassassin+amavis nie przepuścił u mnie ani jednej sztuki spamu od prawie roku :P

Zapomniałeś dodać, że wcześniej zablokowałeś 3/4 e-świata via iptables,

a co rzeczywiście... jest dobrym zabezpieczeniem antyspamowym. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×