Skocz do zawartości
verde

[Dyskusja] Opłacalność oferowania małych kont

Polecane posty

Ale przy okazji wychodzi luka na polskim rynku a jeżeli są to od firm które lepiej omijać. Brak jest kont w stylu 200MB/2GB za małą cenę. Lepiej dawać 1GB/5GB i ciąć parametry kasując przy okazji na ok. 100zł.

 

Bo tutaj jest takie cos ze klient ktory kupuje serwer ten 1GB/5GB wiadomo ze odrazu nie wykorzysta 1 giga i 5 giga transferu. A co za tym idzie mozna komus sprzedac to cos co zostaje .

 

Tutaj jest bardzo prosta polityka widoczna a mianowicie :

1GB/5GB

1GB/5GB

wychodzi 2 giga / 10 giga .

 

Jeden pakiet 1GB/5GB okolo 20 zł przyjmijmy

1GB/5GB okolo 20 zł

 

Daje nas sume 40 zł . Z tego 2 klienci pakietow wykorzystaja przyjmijmy 200 mb /1 giga

Co razy dwa daje nam 400 mb i 2 giga i dla nas 40 zł a zostaje nam 8 giga i 1,6 giga dysku które mozemy sprzedac za 1GB/5GB z ktorego skasujemy kolejne 20 zł .

Klient poprostu placi za cos czego faktycznie nie uzywa a uslugodawca zadowolony :) bo ma kase .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze chodzi tez o to, ze ponizej pewnej sumy po prostu nie oplaca sie providerom czegos wprowadzac.

To rodzaj "minimalki", ktora fukncjonuje w wielu innych branzach,

chociaz nie wiem czy w przypadku hostingu ma uzasadnienie

(zakladanie kont/baz/oplaty ... wszystko odbywa sie automatycznie )

dlaczego np. takie duze firmy jak home.pl nazwa.pl progreso.pl nie maja w swojej ofercie kont 500MB/2GB? za np 50-60zł/rok

Ja bym sie na cos takiego pisal - super najwyzsza jakosc/pingi 15ms do serwerowni w Warszawie/serwery xeon, ale o malych parametrach - 

za rozsadne cene (proporcjonalna do 5GB/300GB/300zł   do 500MB/30GB/ ???zł  )

te ??? wychodzi 30zł, ale jakby mialo to byc nawet 60zł to moze bym sie skusil :)

 

Wydaje mi sie, ze pierwsza odpowiedzia na takie zapotrzebowanie jest wlasnie oferta proste.pl,

z ktorego korzystam i jestem wielce usatysfakcjonowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dlaczego np. takie duze firmy jak home.pl nazwa.pl progreso.pl nie maja w swojej ofercie kont 500MB/2GB? za np 50-60zł/rok

Z powodów, o których sam napisałeś na początku - nie opłaca się. Wbrew pozorom obsługa klienta kosztuje, a i sam klient też może zacząć zawracać głowę. Zresztą sam popatrz - teoretycznie 10 klientów po 500 zł daje tyle samo kasy, co 100 klientów po 50 złotych. Jak sądzisz, obsługa (wystawianie faktur, tickety etc.) której grupy będzie bardziej pracochłonna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dla mnie nie jest tak do konca oczywista.

To czy sie oplaca, czy nie, zalezy od stosunku "ile klient da" do "co za to dostanie".

Ile powinno kosztowac male konto np. w progreso.pl zeby sie oplacalo?

Zdaje sobie sprawe, ze dzielenie parametrow i ceny przez ten sam dzielnik

da wynik, ktory sie nie oplaci firmie. Ale chyba istnieje jakas wartosc powyzej ktorej

providerowi by sie oplacilo?? Tylko czy wtedy znajdzie sie na takie konto klient??

 

A jezeli firma po wprowadzeniu malych kont zyska nowa grupe uzytkownikow?

Nie tak jak piszesz,  zamiast 10 klientow za 100zł  - 100 klientow po 10zł tylko 500 klientow po 10zł?

 

Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze ktos ode mnie madrzejszy w tym temacie

juz wczesniej zrobil badania/analizy i doszedl do wniosku, ze jednak lepiej

pozostac przy duzych kontach (5GB) za duze pieniadze (250zł) ...

 

W kazdym razie ja bym sie pisal na konto o malych parametrach i super jakosci

za ta same cene, za ktora moge kupic hosting za granica o duzo wyzszych parametrach.

(Ide na jakosc, a nie na ilosc)

 

Chyba, ze to konto - o 10 razy mniejszej pojemnoci i 20 razy mniejszym transferze mialo kosztowac

niewiele mniej od duzego... Ale to by znaczylo, ze olbrzymi procent idzie na obsluge,

a nie sprzet/lacze. To ja wtedy rezugnuje z dostepu do BOKu/ faktury moge odbierac mailem

i nie potrzebuje zadnych gratisow... Zaplace ile bedzie trzeba, ale za jakosc!!!

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z powodów, o których sam napisałeś na początku - nie opłaca się. Wbrew pozorom obsługa klienta kosztuje, a i sam klient też może zacząć zawracać głowę. Zresztą sam popatrz - teoretycznie 10 klientów po 500 zł daje tyle samo kasy, co 100 klientów po 50 złotych. Jak sądzisz, obsługa (wystawianie faktur, tickety etc.) której grupy będzie bardziej pracochłonna?

Do faktur można zrobić automat i posyłać pocztą elektroniczną. A problematyczności nie da się przewidzieć.

Na mojej osobie. Moja strona domowa zajmuje ok 1MB + jakieś dane podglądowe dla klientów. 100Mb to aż nadto. Transferu potrzebuję minimalnie. Ale mam gotowe rozwiązania (CMS) w php5/mysql5 i panel administracyjny zarówno dla wygody zrobiony w C# na okienkach a dla bezpieczeństwa nie trzymam nigdy żadnego panelu na www. W związku z czym wymagam zdalnego połączenia z bazą. Często dostaję spore rozmiarowo grafiki i inne dokumenty na email więc przydałby się brak limitów dla poczty. Moim najważniejszym wymogiem jest bezawaryjność zwłaszcza poczty. No i co? Nie ma takiego konta. Proste odpada bo nie spełnia 2 warunków. W związku z czym kupuję jakieś stabilne jedno konto pod inne strony i ładuję na maksimum. Wykorzystanie transferu i pewnie innych zasobów na styk. Opłaca sie to firmie? Klientem jestem mało problematycznym tzn kontaktuję się z bokiem jedynie jak coś nie działa albo zmieniona została oferta i brak jest szczegółów. Można chyba też przyjąć że osoba kupująca tak małe konto albo wie co robi i nie będzie zawracać głowy, albo raz na miesiąc coś tam wrzuci i też nie będzie zawracać głowy. Problemem są te wyższe konta moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcecie konto www po pojemności 10MB i transferze 1GB/mc?

Ok, tylko ile takie konto może kosztować gdy konta typu 10GB/300GB kosztują ~300zł rocznie - może 20zł rocznie?

Gdzie tu jakikolwiek zysk dla firmy która sprzedaje tak tanio konta (pracownicy, biuro, ...)?

Takowej firmie tysiąc krotnie lepiej opłaca się sprzedawać konta 1 gigowe z transferem 200GB za ~200zł rocznie.

 

Chyba to jest oczywiste?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomijając jakość czegoś takiego zobacz w zakończonych aukcjach na allegro jak dobrze sprzedają się małe konta 100-300MB, 1-3GB. przykład

Osobiście chętnie dałbym np. za konto 200MB/2GB ~45zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

ale onet to jest lipa.. tam jest magia marki.. marketing...

 

a co do tematu to ja w ogóle nie wiem o czym tu debatować.. overselling to się nazywa.. i kto jak przycina, tyle zarabia.. co tu dyskutować? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprzedają się.. bo tani chłam zawsze się sprzedaje..

 

 

Sponsi, tylko nie chłam ... :) Jesteśmy działającą firmą istniejącą już ponad 18 mc, jesteśmy w top100, mamy zadowolonych klientów... Przedstawiać jeszcze argumenty za tym, że to nie jest chłam ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

oj tak.. : ) własnie o to mi chodziło, heh..

 

ale ja osobiście i tak wierzę tylko w konta minimum 1/10.. 3/30... 5/50... itd.. 200 Mb konto? to wolę dać dwie, trzy stówy za 5/50 i wykorzystać 200 Mb... wiem, ze płacę za jakość... a ta przestrzeń, to tylko marketing.. overselling.. itd..

choć kto wie... może to, co napisałem wyżej się wzajemnie wyklucza? hehe..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja moze powiem z punktu klienta co do kont :

 

Po pierwsze male konta rowna sie mala kasa. Male konta sa oplacalne ale jesli masz rozpoznany rynek. W polsce ludzie niewiadomo ile nie zarabiaja i nie kazdego stac wydac 300 zł za serwer. Klient szuka dobrego i taniego serwera. Z zwiazku ze strony internetow sa zakladan przez coraz mlodszych ludzi a ich rodzice daja im kieszonkowe taki malolat nie bedzie szukal konta za 2 , czy 3 stowki tylko w zł do 10 zł . Duzo ludzi wlasnie szuka hostingow ktore oferuja platnosc miesieczna nie przekraczjaca 20 zł miesiecznie a nawet 5 zł :) . Z racji takiego myslenia male konta caly czas beda przynosic zyski - chodzi mi tutaj o sprzedaz. Tylko teraz gdzie zarabia prowider ? z 5 zł odjac 22 % to cos kolo 4 zł zostaje i gdzie tutaj zysk ?. A jeszcze co niektorzy by chciali dostawac fakture poczta do domu . panowie dajmy sobie spokoj przeciez to nie powazne. Juz nie mowie ze znaczek kosztuje 1,20 zł gdyz zakladam ze firm ma podpisana z poczta umowe o stępelki :) ale do tego do chodzi jakas tam koperta kawalek kartki tusz i cos przeciez musi ta fakture wydrukowac i za te 3,90 zł wszytko ma byc ? Przeciez to logiczne ze dany prowider posle nam fakture na maila w PDF i jak chcemy sami mozemy ja wydrukowac za wlasna kase. Pomojemu dlatego wiele juz tych duzych firm nie bawi sie w male konta bo to nie oplacalne.

 

Kto by np pomysal ze w home by ci fakture w PDF na maila wysylali ? Za bardzo ceniona firma by sobie pozwolila na takie cuda i poprostu oni nie beda dokladac do klienta na koszt tego by uslugi byly na wysokim poziomie. Tylko maja swoje ceny za ktore mozna wyzywic rodzine .

Oczywiscie home bylo tutaj podane jako przykladowa jedna z tych wiekszych firm .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja bym nie mierzył jakości firmy ilością wysyłanych śmieci. Wolę mieć dobrą i elastyczną obsługę (w home możesz pomarzyć) niż dostawać kilka faktur pocztą razem z całym marketingowym syfem jakim z niewiadomych przyczyn systematycznie zapychają moją skrzynkę pocztową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawa dla mnie nie jest tak do konca oczywista.

To czy sie oplaca, czy nie, zalezy od stosunku "ile klient da" do "co za to dostanie".

Nope. Ty patrzysz od strony klienta, a nie od strony firmy. A firma patrzy na to tak - "ile będzie nas to realnie kosztowało" oraz "ile na tym zarobimy".

 

Ile powinno kosztowac male konto np. w progreso.pl zeby sie oplacalo?

Nie wiem, niech chłopaki odpowiedzą. Ale w takim Kei.pl masz Biuro Plus za 150 zł rocznie i przypuszczam, że duże firmy w tańsze rzeczy bawić się nie będą.

 

Zdaje sobie sprawe, ze dzielenie parametrow i ceny przez ten sam dzielnik da wynik, ktory sie nie oplaci firmie. Ale chyba istnieje jakas wartosc powyzej ktorej providerowi by sie oplacilo?? Tylko czy wtedy znajdzie sie na takie konto klient??

Owszem, znajdzie się, tylko nie ten, o którym wszyscy mówią. Nie da się mieć hostingu dobrego, szybkiego i taniego jednocześnie, trzeba wybrać dwa czynniki z trzech.

 

A jezeli firma po wprowadzeniu malych kont zyska nowa grupe uzytkownikow?

Nie tak jak piszesz, zamiast 10 klientow za 100zł - 100 klientow po 10zł tylko 500 klientow po 10zł?

Ale na co firmie grupa użytkowników, która nie przyniesie zysku? Owszem, jeśli ktoś ma potrzebę pokazania setek czy tysięcy użytkowników, to taka polityka jest OK, ale to wyjątki, a nie reguła.

 

Załóżmy, że każdy z klientów jest identyczny - kupuje konto, płaci i nie zawraca d...

Każdy klient kosztuje x, gdzie x jest ceną przygotowania, wydrukowania, zapakowania i wysłania papierowej faktury. Nie mówimy o fakturze elektronicznej, gdyż IIRC nadal jest obowiązek wysyłania papierowej. Załóżmy, że ów czynnik X to 3 złote.

 

10 klientów - 30 złotych - 970 złotych reszty.

500 klientów - 1500 złotych - 3500 reszty.

 

W tym miejscu wciąż masz rację - na mniejszych zarabiasz więcej. Sęk w tym, że są dwa problemy:

 

37 klientów - 111 złotych - 3589 reszty

500 klientów - 1500 złotych - 3500 reszty

 

Ta wyliczanka pokazuje, że do zrobienia tego samego wyniku finansowego potrzebujesz 37 klientów za 100 złotych i 500 klientów za 10 złotych. Łatwiej znaleźć, przekonać i obsłużyć 37 osób, niż 500.

 

Drugi problem jest elementarny - realny koszt obsługi klientów. Wśród 37 klientów szansa na "zawracacza d..." jest statystycznie mniejsza, niż wśród 500 klientów, a to właśnie owi "zawracacze" generują obciążenie pracą dla helpdesku.

 

W kazdym razie ja bym sie pisal na konto o malych parametrach i super jakosci za ta same cene, za ktora moge kupic hosting za granica o duzo wyzszych parametrach. (Ide na jakosc, a nie na ilosc)

Ale popatrz realnie na ceny hostingu za granicą. Przysłowiowe "5 dolarów miesięcznie" to 15 złotych, czyli 180 złotych rocznie. Za tyle masz już porządne konta w Polsce.

 

 

A co do firm sprzedających małe konta... przepraszam, ale ja takim firmom nie dowierzam. Biznes musi się opłacać i to opłacać na poziomie "idzie z tego zapłacić za sprzęt + idzie opłacić podatki i koszta prowadzenia firmy + idzie z tego przeżyć + idzie się rozwijać".

 

Nie jestem technikiem, ale jak patrzę na ceny niektórych kont, to nie widzę tam zysku - niech ktoś zweryfikuje te wyliczenia:

 

1. Na dysk 73GB da się wsadzić 292 konta po 250MB.

2. Z 292 kont jest 5837,08 złotych rocznie.

3. 5837,08 złotych rocznie to 486,42 zł miesięcznie.

 

Do układanki proszę teraz dodać miesięczny koszt funkcjonowania firmy:

- amortyzacja sprzętu (załóżmy, że 1/24 ceny serwera);

- prąd (nie mam pojęcia, ile jeden serwer żre);

- łącze (~ 300GB na serwer);

- serwerownia;

- pensje dla pracowników;

- podatki + ZUS;

- kasa na rozwój firmy;

 

Jak ktoś policzy koszt dla jednego serwera, to niech mi powie, ile trzeba takich serwerów, żeby mieć z tego jakieś pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak to napisał @Piotr, tylko jest jedno główne "ale":

 

Otóż firmy które mają ceny żędu >200zł netto rocznie muszą mieć takowe ceny ponieważ posiadają własny lokal/biuro, zatrudniają pracowników, mają własne firmy s.j, z o.o., reklamują się w popularnych serwisach internetowych, czasopismach, itd... itd. a to przecież kosztuje i na to idzie praktycznie połowa kosztów serwera za ~200zł netto.

 

Natomiast firmy/hostingi które sprzedaja konta za 'przysłowiowe ~20-30zł netto rocznie" nie posiadają własnego lokalu/biura, właściciel jest na utrzymaniu rodziców, chodzi do szkoły, siedzi w domku przed własnym komputerem, może jeszcze dostaje kieszonkowe, nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, nie reklamują się w czasopismach, dużych portalach, w większości przypadków nie posiadają własnej działalności tylko hosting jest podpięty pod firmę "wójka", nie mówiąc już w ogóle o posiadaniu rozwiązań typu "klaster serwerowy/local balancing", itd... itd...

 

Tak więc takowej firmie wystarczają takie ceny jakie ma - tylko jak długo tak można ciągnąć?

 

A zwykły szary klient w ogóle nie ma o tym zielonego pojęcia...

 

Piszecie, że fakturkę można wysłać na emaila, a klient sam sobie ją wydrukuje... ok, tylko że takich przypadków jest zaledwie pare procent ze wszystkich klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzędu!

 

Otóż firmy które mają ceny żędu >200zł netto rocznie muszą mieć takowe ceny ponieważ posiadają własny lokal/biuro, zatrudniają pracowników, mają własne firmy s.j, z o.o., reklamują się w popularnych serwisach internetowych, czasopismach, itd... itd. a to przecież kosztuje i na to idzie praktycznie połowa kosztów serwera za ~200zł netto.

Nie do końca się z tym zgodzę - wiele firm się kompletnie nie reklamuje. A biuro czy lokal to w niektórych wypadkach zwykła konieczność. IMHO nie da się na pewnym etapie rozwoju prowadzić każdego biznesu bez posiadania biura - niezależnie od tego, czy będzie to wynajmowany pokój w biurowcu, czy przygotowany do odwiedzin jeden z pokojów w mieszkaniu.

 

Natomiast firmy/hostingi które sprzedaja konta za 'przysłowiowe ~20-30zł netto rocznie" nie posiadają [...]

Ty mówisz o krzakach, a to jest przestępstwo. Ja natomiast nie ufam nawet zarejestrowanym firmom, które mają takie ceny i taką ofertę.

 

Piszecie, że fakturkę można wysłać na emaila, a klient sam sobie ją wydrukuje... ok, tylko że takich przypadków jest zaledwie pare procent ze wszystkich klientów.

Jak już wspominałem wcześniej - nie jestem przekonany, że można wysłać tylko fakturę elektroniczną. Wydaje mi się że podstawą jest faktura papierowa, a elektroniczna może być uzupełnieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Na dysk 73GB da się wsadzić 292 konta po 250MB.

2. Z 292 kont jest 5837,08 złotych rocznie.

3. 5837,08 złotych rocznie to 486,42 zł miesięcznie.

 

Jak ktoś policzy koszt dla jednego serwera, to niech mi powie, ile trzeba takich serwerów, żeby mieć z tego jakieś pieniądze.

 

 

jesli masz klijentow stac Cie na serwery ..

pytanie powinno brzmiec ilu trzeba miec klijentow aby sie utrzymac .

myslisz ze łatwo jest ""zgromadzic "" 292 chetnych ? nie zajmuje sie tym ale osobiscie mysle ze nie jest to takie łatwe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak już wspominałem wcześniej - nie jestem przekonany, że można wysłać tylko fakturę elektroniczną. Wydaje mi się że podstawą jest faktura papierowa, a elektroniczna może być uzupełnieniem.
o ile mi wiadomo od pewnego czasu faktura jest wazna bez podpisu

problemy sie zaczynaja jak jest to faktura z odroczonym terminem platnosci bo ciezko komus udowodnic ze "wzia" towar

ale jesli chodzi o faktur gotowkowe lub juz oplacone (np proforma) to juz nie ma raczej zadnego problemu...

 

 

 

jesli chodzi o male konta to probelm sie zaczyna jak ktos ma malutkie konto a zajmuje kilka % CPU....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaziuk tu potrzeba raczej klientów...

 

A sprawdzalem w słowniku .... widocznie za słabo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli masz klientow stac Cie na serwery..

Ekhem... wydaje mi się jednak, że najpierw serwery musisz kupić, inaczej nie będziesz miał co zrobić z tymi klientami :)

 

pytanie powinno brzmiec ilu trzeba miec klijentow aby sie utrzymac. myslisz ze łatwo jest ""zgromadzic "" 292 chetnych ? nie zajmuje sie tym ale osobiscie mysle ze nie jest to takie łatwe.

A weź Ty jeszcze raz przeczytaj moje posty, co? :)

 

 

o ile mi wiadomo od pewnego czasu faktura jest wazna bez podpisu

Owszem, ale to inna bajka. Faktura bez podpisu to udogodnienie dla firm, bo wysyłasz oryginał klientowi, a niepodpisaną kopię wsadzasz sobie do archiwum. Wcześniej musiałeś się modlić, żeby klient odesłał Ci podpisaną fakturę i żeby szlag jej nie trafił po drodze.

Nie zmienia to faktu, że jest obowiązek wysyłania faktury klientowi i to chyba również detalicznemu.

 

 

jesli chodzi o male konta to probelm sie zaczyna jak ktos ma malutkie konto a zajmuje kilka % CPU...

O tym w ogóle nie wspominam z założenia. Ale jeśli zacząć dokładać wszystkie standardowe "przygody", jakie pojawiają się przy klientach, to naprawdę zaczynam się zastanawiać, z czego żyją firmy sprzedające konta za 20-30 złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli chodzi o male konta to probelm sie zaczyna jak ktos ma malutkie konto a zajmuje kilka % CPU...

 

O tym w ogóle nie wspominam z założenia. Ale jeśli zacząć dokładać wszystkie standardowe "przygody", jakie pojawiają się przy klientach, to naprawdę zaczynam się zastanawiać, z czego żyją firmy sprzedające konta za 20-30 złotych.

 

... nagle dostajesz maila od administracji z bok ... ze prosimy kupic wiekszy serwer :) i delikatnie mowia ci PAPA ale "wychocha" z kont bo jestes nierentownym klientem ;]

 

 

jesli masz klientow stac Cie na serwery..

 

Ale najpierw musials ten serwer kupic za swoje z mysla z ci sie serwer zwroci i zaczniesz zarabiac .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla nowej firmy ktora nie ma zabezpieczenia finansowego to napewno się nie opłaci sprzedawanie kont po 30zl.

 

Dla kogoś kto traktuje takie konta jako dodatkowy zarobek do wiekszych kont jest to opłacalne.

 

Zawsze jest ktoś kogo nie stać na większe konta a nie potrzebuje dużo.

 

Od początku praktycznie oferowaliśmy taki pakiet minimum za grosze i wielu klientów zamawiało taki pakiet - wielu przechodziło na wyższe plany - wielu poprostu przenosiło swoje bardziej wymagające sajty od innych na nasze wyższe plany po takim dłuzszym "teście".

 

Jest wiele plusów takiego mini konta. Przez ostatni rok nie mieliśmy go w ofercie ale widać, że ciągle jest zapotrzebowanie na takie coś. Dlatego dzisiaj dodałem znowu taki mini plan do oferty.

 

Oczywiście oferowanie tylko takich mini planów jest nieopłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×