Skocz do zawartości
c_tom

Obciążenie Serwera

Polecane posty

Witam,

Mam pytanie do administratorów. Czy odwołania do katalogów w którym znajduje się duża ilość plików (zdjęć) mają jakiś wpływ na obciążenie serwera? (szybkość wyszukiwania? itp.) . Czy podzielić to na kilka podkatalogów i tam umieścić proporcjonalnie pliki?

 

Z góry dziękuję za uwagi.

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, najlepiej podziel albo via rewrite daj zdjęcia na litehttpd ( taki zaje... server httpd) który obsłużył by Ci ładnie te zdjęcia, o ile Twój load jest na prawdę wysoki. Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daj zdjęcia na litehttpd ( taki zaje... server httpd) który obsłużył by Ci ładnie te zdjęcia, o ile Twój load jest na prawdę wysoki.

Tutaj zapewne nie mamy doczyniena z problemem zbyt duzej ilosci polaczen (czyli zmiana apache'a na cos mniej zasobozernego) lecz ze zbyt duza iloscia plikow w katalogu od ktorych m.in. dysk nie wyrabia (jak skrypty phpa jezdza po tych danych).

 

@c_tom - jesli dobrze kojarze Twoj serwis (nazwa domeny zaczyna sie na q) to zdecydowanie zlikwiduj kwestie trzymania wielkiej ilosci plikow w jednym katalogu i problem z obciazeniamy serwerow powinien sie rozwiazac.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tutaj zapewne nie mamy doczyniena z problemem zbyt duzej ilosci polaczen (czyli zmiana apache'a na cos mniej zasobozernego) lecz ze zbyt duza iloscia plikow w katalogu od ktorych m.in. dysk nie wyrabia (jak skrypty phpa jezdza po tych danych).

pzdr.

 

Jaka ilosc fotek w jednym katalogu jest w miarę bezpieczną iloscią? Fotki nazywają się np 1.jpg, 2.jpg itd.

Chodzi o orientacyjną ilosc bo wiadomo ze zalezy to od serwera i np systemu plikow.

 

ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@c_tom - jesli dobrze kojarze Twoj serwis (nazwa domeny zaczyna sie na q) to zdecydowanie zlikwiduj kwestie trzymania wielkiej ilosci plikow w jednym katalogu i problem z obciazeniamy serwerow powinien sie rozwiazac.

 

@ertcap - raczej nie możesz go kojarzyć, ponieważ go jeszcze nie ma ;-) w sieci. dopiero go tworzę a nie chcę później mieć kłopotów z hostingodawcą

ale dziękuję za uwagi

 

może nie jestem precyzyjny, ale to właśnie będą bezpośrednie odwołania do tych plików

a jaka ilość plików (zdjęć ) jest optymalna w danym katalogu (nazwy np. 213562153768213.jpg)

 

Pozdrowienia Wszystkich,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@ertcap - raczej nie możesz go kojarzyć, ponieważ go jeszcze nie ma ;-)

A to przepraszam, widocznie pomylilem sie.

może nie jestem precyzyjny, ale to właśnie będą bezpośrednie odwołania do tych plików

a jaka ilość plików (zdjęć ) jest optymalna w danym katalogu (nazwy np. 213562153768213.jpg)

Sam dostep do pliku graficznego nie bedzie jakis wielkim obciazeniem. Problem pojawi sie jak bedziesz chcial wylistowac taki katalog (np. wejdziesz do niego z poziomu ftpa).

Ja bym (juz nawet dla samej mojej wygody) nie pakowal wiecej niz 1000 plikow do jednego katalogu.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sam dostep do pliku graficznego nie bedzie jakis wielkim obciazeniem. Problem pojawi sie jak bedziesz chcial wylistowac taki katalog (np. wejdziesz do niego z poziomu ftpa).
Nie wiem czy wnikales kiedys w budowe systemu plikow, ale sam dostep do pliku w przypadku katalogu z ich duza liczba (a co za tym idzie z duza liczba blokow opisujacych ten katalog) bedzie 'jakims' obciazeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy wnikales kiedys w budowe systemu plikow,

Niestety nie, to tez mam z paczek :)

ale sam dostep do pliku w przypadku katalogu z ich duza liczba (a co za tym idzie z duza liczba blokow opisujacych ten katalog) bedzie 'jakims' obciazeniem.

Nie przecze. Tak tylko patrzac sie w praktyce gdzie mialem idealne warunki do tego typu testow (czyli serwer tylko na poczte z kontami (kilka k) jako Maildiry) to _zdecydowanie_ najwieksze obciazenie generowalo w pop3 list a nie retr.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy wnikales kiedys w budowe systemu plikow, ale sam dostep do pliku w przypadku katalogu z ich duza liczba (a co za tym idzie z duza liczba blokow opisujacych ten katalog) bedzie 'jakims' obciazeniem.

Aktualnie, na jednym z serwerów przy których mam zasczyt "dłubać",

istnieje taki katalog co to ma ponad 200 tyś. plików.

Niby wszystko cacy: SATA, RAID1, ReiserFS,

ale w czasie kiedy Midnight Commander pobiera jego listing... idę robić kawę/zapalić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

W sumie do obsługi "ciężkich" katalogów i dużej ilości plików tworzony był reiser4 niestety nie wiem jak tam z pracami nad tym systemem bo jakoś ostatnio nie był on stabilny :)

No i ja bym odstawił sata na rzecz scsi 15k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W sumie do obsługi "ciężkich" katalogów i dużej ilości plików tworzony był reiser4 niestety nie wiem jak tam z pracami nad tym systemem bo jakoś ostatnio nie był on stabilny :)

No i ja bym odstawił sata na rzecz scsi 15k

Z ReiserFSem 4 jest też taki mały problem...

trzeba patchować kernel, aby ten zechciał go obsłużyć,

zaś dodatkowo partycje muszą być stworzone właśnie w ReiserFS 4,

a czego jak narazie nie wszystkie płytki rescue (w DC) obsługują.

Za dużo zabawy przy ew. padzie... odpuściłem sobie więc. :)

 

P.S. SCSI 15K w Hetzner? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktualnie, na jednym z serwerów przy których mam zasczyt "dłubać",

istnieje taki katalog co to ma ponad 200 tyś. plików.

Niby wszystko cacy: SATA, RAID1, ReiserFS,

ale w czasie kiedy Midnight Commander pobiera jego listing... idę robić kawę/zapalić. :)

Ale to nie jest miarodajny test, bo tutaj wiekszosc czasu zabiera wypisanie danych na konsole. Zreszta spojrz nizej :)

 

W sumie do obsługi "ciężkich" katalogów i dużej ilości plików tworzony był reiser4 niestety nie wiem jak tam z pracami nad tym systemem bo jakoś ostatnio nie był on stabilny :P
Z tego co sie orientuje Reiser siedzi teraz w wiezieniu za zabojstwo (albo probe zabojstwa?) swojej zony i pare systemow/dystrybucji zrezygnowalo juz z obslugi tego systemu plikow ze wzgledu na jego watpliwa przyszlosc.

 

Zarzuć ap bencharkiem, pokarz vmstat :)
time :)

 

$ ls -l | wc -l

14163

 

$ time ls -l

(tutaj listing katalogu)

real 0m7.004s

user 0m0.163s

sys 0m0.105s

 

$ time ls -l > /dev/null

real 0m0.256s

user 0m0.176s

sys 0m0.052s

 

Jak widac benchmarki po listingu sa niezbyt miarodajne jezeli chodzi o sam dostep do pliku, poniewaz wiekszosc czasu i tak zajmuje przedstawienie tych wynikow userowi. Co wiecej w przypadku ls program odwoluje sie lstat'em do kazdego pliku, wiec nawet w przypadku przekierowania wynikow do /dev/null czasy sa przeklamane pewnie o rzad wielkosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tez mnie ten temat obchodzi wiec mam kilka pytan :)

 

w takim razie gdzie jest "granica oplacalnosci" cache'a ?

napisalem serwis ktory ma na razie okolo 500uu/dzien i dochodzi okolo 50-90 podstron dziennie (aktualnie okolo 15k)

zrobilem w nim bardzo duzy cache zeby ograniczyc zapytana (mam klopoty z pamiecia) - bardzo sie udalo bo schodze nawet z 15 zapytan do 2-5 ale niestety w folderze cache'a mam okolo 5k plikow (prawie 4mb)

czyszcze go co jakis tydzien ale portal sie rozrasta i tak samo cache

 

przechodzac do meritum - czy jak bedzie np 40k plikow to system bedzie dalej wydajny? (1x80GB SATA z mirrorem)

 

i ponowie pytanie zalozyciela tematu

Jaka ilosc fotek w jednym katalogu jest w miarę bezpieczną iloscią? Fotki nazywają się np 1.jpg, 2.jpg itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale to nie jest miarodajny test, bo tutaj wiekszosc czasu zabiera wypisanie danych na konsole. Zreszta spojrz nizej :P

Serdecznie dziękuję P za poprawienie mnie na tym forum po raz setny. :)

Tak na poważnie, mój poprzedni post miał charakter raczej luźny,

chciałem tylko ukazać w drobnym stopniu problem jakim jest niewątpliwie

posiadanie tylu nodów w jednym miejscu, bo problemów jest kilka,

a mój ulubiony MC to tylko taki pierwszy z brzegu przykład.

 

Co do konkretnych danych:

# ls -l | wc -l
219908

# time ls -l > /dev/null
real	0m3.767s
user	0m3.019s
sys	 0m0.645s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy jak bedzie np 40k plikow to system bedzie dalej wydajny? (1x80GB SATA z mirrorem)

Hmmm... na to pytanie chyba nikt nie jest w stanie wiążąco odpowiedzieć,

ponieważ to zależy głównie od tego jak bardzo obciążasz dyski innymi rzeczami.

Nie mniej jednak wydaje mi się, że nie powinieneś mieć z cachem tej wielkośći problemów.

Dodatkowo możesz podmontować partycję gdzie te pliki trzymasz

z dyrektywą noatime,nodiratime(dla ext3) lub samo noatime(dla RFS).

 

Jaka ilosc fotek w jednym katalogu jest w miarę bezpieczną iloscią? Fotki nazywają się np 1.jpg, 2.jpg itd.

Zgubiłem szklaną kulę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serdecznie dziękuję P za poprawienie mnie na tym forum po raz setny. :P
Alez prosze Cie bardzo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×