Skocz do zawartości
Marek Miklewicz

Serwer VPS pod osobisty serwer mail

Polecane posty

Witam

 

Jak w temacie szukam VPSa do postawienia serwera mail dla kilku (3 - 5 skrzynek mailowych) na swój prywatny użytek w swojej domenie, cena jaka mnie interesuje to w granicach 50 zł na miesiąc. Być może ale tu nie jestem pewien będzie tam stała maleńka stronka z ruchem ok 100 (tak sto) UU dziennie. Wstępnie zainteresowąłem się VPSami webtropia.de i hetzner.de odpowiednio

https://www.webtropia.com/de/vserver/vergleich.html - vServer S 4.0 i https://www.hetzner.de/hosting/produkte_vserver/cx20

 

Uprzedzając pytania po co, odpowiem tak... Do tej pory serwery mailowe konfigurowałem z użyciem gotowych narzędzi jak DirectAdmin, cpanel czy plesk ale chcę zmierzyć się z konfiguracją np. postfix + dovecot samodzielnie po to właśnie potrzebuję VPSa a nie np. shareda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie napisał, że jest coś złego, po prostu chce z cmdline.

Mnie bardziej zastanawia czemu wyrzucać 50pln/mc, jak może pod takie zostosowanie zabawkę za 10-20.

 

pzdr,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A bo to wiadomo co się w życiu może przydać? w DA czy CP nie ma nic złego ale chcę umieć ogarnąć serwer na czysto, na dzień dzisiejszy umiem postawić LAMP, nginx czy php-fpm, zabezpieczyć na tyle na ile potrafię to wszystko, ftp czy inne cachowanie też nie jest mi obce za to nie mam w zasadzie wiedzy jak postawić serwer mailowy gdy nie mam pod ręką akurat custombuild czy easyapache ;), po prostu chęć podniesienia umiejętności ;) a czemu te firmy? Po prostu stosunek ceny do jakości wydał mi się całkiem niezły ale ciekaw też jestem innych opinii, dlatego napisałem na tym forum. Ponieważ serwerek ma być typowo do nauki nie chcę przepłacać. Początkowo chciałem kimsyfa z OVH ale coś nie mogę upolować. Stąd mój post, czekam na oferty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem. Więc tak, webtropia.de to syf i omijaj szerokim łukiem. hetzner.de ma się zdecydowanie lepiej ale nie pozwala na swobodę pod kontem dostępnych dystrybucji i tu moja propozycja byś skorzystał z digitalocean.com.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może coś z Polski? Tylko proszę nie slaskdatacenter.pl ;), kiedyś znajomy miał tam dedyka pod DA, którym administrowałem to po 2 miesiącach się wyniósł ;) Po za tym ten digitalocean wydaje się stosunkowo drogi... Za $10 / m-c jest mniej więcej 2x mniej niż hetzner.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacząć od tego za 5 dolarów. Po całej konfiguracji/testach lub w przypadku potrzeby zwiększyć zasoby przeskakując na ten za 10 dolarów. To tylko propozycja skoro sam zahaczyłeś o oferty zachodnie. W tym przypadku mogę po prostu polecić ponieważ sami używamy ich zasobów od początku ich istnienia co przekłada się że ich oferta w 50% wykorzystujemy właśnie do poczty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale czy 512 MB wystarczy? testy testami ale żeby mieć jakieś rozeznanie z realnymi problemami chcę przenieść tam swoją prywatną skrzynkę i 2 domeny + może tą stronę, o której mówiłem więc reasumując będzie nginx, php-fpm, mysql, bind, postfix + dovecot, do tego dojdzie clamav, spamasassin + pewnie jakiś frontend typu postfixadmin, żeby żyło się łatwiej no i jakiś roundcube czy inna wiewióra, czy te 512 MB nie będzie za mało jak na takie combo?

P.S czemu uważasz, że webtropia to syf, co prawda nie wiem jak to by wypadło na co dzień no ale ten znajomy od serwera DA co mu pomagam trzyma backup na webtropii i jak dotąd uptime jest taki:

 

# uptime
18:43:51 up 49 days, 11:50, 1 user, load average: 0,00, 0,00, 0,00

łącze też jest niczego sobiedlatego leci tam backup

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To żaden uptime (911 days, 6 hours, 13 minutes) co do firmy o której wspominasz powiem tak. Jak zniknie Tobie zawartość danych to będziesz wiedział co miałem na myśli. jest to tylko twoja decyzja. Natomiast czy 512 wystarczy? To zależy ale zaczynałeś tylko od poczty i małej stronki a w tej chwili wymieniasz całe środowisko gotowe do utrzymania znacznie więcej. Cóż , zdecyduj czy chcesz mieś tylko pocztę i tanio czy usługę hostingową co przekłada się na cenę.

Odnośnie DO łatwość tworzenia dodatkowych obrazów przed wprowadzeniem zmian pozwoli tobie uzyskać perfekcyjne środowisko a to że kosztuje? , wybacz ale w miarę apetytu wszystko kosztuje. Jak chcesz dokładkę w domu do obiadu to nikt tobie nic nie powie ale tu za dokładki się płaci. Nie dlatego że wypada tylko dlatego że robią dobre usługi.

Jak znam życie pewnie na PW zasypany zostałeś lub zostaniesz kolejnym syfem ale tak jak pisałem wcześniej wybór należy do ciebie. Ja z polecenia DO nie mam nic zresztą nie jest mi to potrzebne. Miłego wieczoru.

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę chyba się za mocno unosisz, ja tylko pytam i wydaje mi się, że od tego jest forum. Co do tego, że wymagam całego środowiska, no cóż odpowiem tak, ok no nie sprecyzowałem być może do końca ale czegóż ja znów tak wymagam? stronka o której piszę to www.pomoc-monice.org, każdy może wejść i zobaczyć, żadna to tajemnica i choć mała i niestety zwłaszcza ze względu na cel strony te 100 UU dziennie boli to jednak jest napisana przez życzliwą osobę w oparciu o dedykowane rozwiązanie korzystające z PHP i MySQL (Nie sam nie umiem PHP), więc analogicznie jeśli chcę ją przenieść to muszę mieć zapewnioną obsługę wymaganego środowiska. Reszta tj. spamassassin i clamav nie dość, że przydatne w samej poczcie to jeszcze również wymagają konfiguracji, którą wypadałoby poznać. Zauwasz, że nie pisałem tu o dodatkach w rodzaju memcache, warnish czy choćby FTP bo jak wspomniałeś to miała być poczta a nie serwer hostingowy. Również miłego wieczoru

P.S zdziwisz się ale jak dotąd nie mam ani jednej PW z ofertą

Edytowano przez Marek Miklewicz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strony o takim profilu (www.pomoc-monice.org) utrzymujemy za darmo. jak to ktoś powiedział do końca świata i jeden dzień dłużej. Wystarczy że napiszesz na maila na adres który znajdziesz w profilu w celu ustalenia szczegółów. Nie unoszę się bo mam to w nosie tylko staram się przestrzec przed czymś co jest po prostu do bani. A to że nie dostałeś żadnej wiadomości potraktuj jako szczęście.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek Miklewicz

Ile tak naprawdę chcesz maili wysyłać z serwera w świat?

Większość firm, w tym i Hetzner prowadzi bardzo mocno politykę antyspamową, jeśli ten serwer jest pod pocztę do normalnej obsługi poczty, ok tok, ale jak wyślesz mailing zbyt często, wtedy już może być problem. Server zostanie zablokowany i będziesz musiał przejśc dość skomplikowana procedurę wyjaśniającą.

 

Niektóre firmy blokują port 25 na VPS-ach, więc to dodatkowy problem. Nie jestem pewny czy akurat Hetzner ma to zablokowane.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wysyłać spamu, z oczywistych względów nie podam na forum swojego prywatnego maila, chociaż... jak ktoś pokopie to się domyśli ;) Obecnie ta domena jest na sharedzie i jakoś nigdy nie było problemów z mailami, nie wysyłam mailingów, no chyba, że za mailing uznać kilkanaście maks kilkadziesiąt wiadomości raz na kilka miesięcy z prośbą o wsparcie akcji, do której link podałem wyżej i to wysyłanych do mocno wyselekcjonowanej grupy ludzi.Mail używam osobiście jak inni gmaila czy o2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu się tak podniecacie uptime xxx. Przecież to w większości przypadków oznacza maszynę z przedwojennym kernelem, dziurawą jak ser szwajcarski ;).

 

A IMHO autor tematu ofert nie dostał, bo to już jego conajmniej 3 taki temat w ostatnim czasie i pewnie wcześniej dostawał oferty od firm z forum, a teraz im się znudziło :).

 

To o czym piszesz do lekkiej optymalizacji zmieści się na t2.micro w AWSie (lub innej maszynie z takimi zasobami), ale jak ktoś zainstaluje wszystko z def ustawieniami to i 4 core i 4gb ramu będzie za mało ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To żaden uptime (911 days, 6 hours, 13 minutes)

 

Z niecierpliwoscia czekam na podanie uptime twojego serwera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A IMHO autor tematu ofert nie dostał, bo to już jego conajmniej 3 taki temat w ostatnim czasie i pewnie wcześniej dostawał oferty od firm z forum, a teraz im się znudziło :).

 

Dzięki wszystkim za oferty i sugestie. Nie bardzo rozumiem, że to mój trzeci taki temat ;) ja prócz tego co napisałem widzę 1 tego typu pisany w lipcu 2015, mamy grudzień przy czym wtedy pytałem o serwer z DA gdzie jedynym kryterium była cena, teraz pytam o serwer bez panelu z ceną na poziomie 5 dych z możliwością dołożenia więcej jeśli będzie trzeba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujesz tych 5TB transferu to chyba taniej nie znajdziejsz niż w tym co tu podlinkowałeś, chyba że OVH.

 

pzdr,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze zastanawiają takie wymagania. XX TB transferu na serwer mail z 3 kontami. Wysyłasz mailem filmy HD?

 

U mnie na serwerze 1 konto w miesiąc wygenerowało ~500MB ruchu. Załóżmy, że używasz 5 razy cześciej załączników i są 5 razy większe. To da Ci 12,5GB/miesiąc na konto. 5 kont to 62,5GB. Strona z 100uu wygeneruje pozostałe 4,9TB? ;)

 

Z drugiej strony, większość firm sprzeda Ci overbookowane łącze (i inne zasoby) i będą liczyć, że nie wykorzystasz tego za co płacisz, i pewnie w 95% będą mieli rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skąd Ty wziąłeś te dane? To, że webtropia czy hetzner daje taki transfer nie znaczy, że tyle wykorzystuje.Po prostu wydawało mi się, że cena +/- 50 zł nie jest dużą kwotą. Ja sam MOŻE wygeneruje 3 - 5 GB na miesiąc, stronka również MOŻE i przy dobrych wiatrach kolejne 2 - 3 GB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

E to jak nie chcesz 5TB transferu to z 2vCore i 2 GB RAM zmieścisz się w 20-30PLN netto/mc.

 

Najlepiej jak dokładnie określisz swoje wymagania:

CPU

RAM

Dysk

Transer miesięczny

 

Bo linki które wkleiłeś sugereują, że celujesz w 2core z 2GB RAM, 50+ SSD i 5TB transferu :).

Chociaż może oferty, które dostałeś przewidują, że wykorzystasz te 3GB. Ale IMHO lepiej pisać czego się oczekuje, żeby potem nie oczekiwać cudów ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×