Skocz do zawartości
t9omek

Debian czy Ubuntu co wybrać

Polecane posty

Witam, zastanawiam się nad zmianą systemu serwera z debiana na ubuntu. serwer głównie wykorzystywany do hostingu kilku stron www i poczty. Najbardziej zależy mi na wsparciu/manualach w sieci, stabilności i długim wsparciu produktu przez organizacje/firmę. Na korzyść ubuntu przemawia właśnie długie wsparcie. Co o tym sądzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez większej różnicy. Wszystkie repozytoria istotne przy webhostingu (nginx, nodesource, etc.) mają paczki dla obu systemów.

 

Ja wolę Ubuntu, ale właśnie ze względu na częste nowe wydania (i co za tym idzie, krótkie wsparcie). Nie używam LTS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu jest systemem działającym na bazie Debiana, także wyjdzie na to samo. W Ubunciaku masz więcej pakietów, dla niektórych niepotrzebnych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i jak wygląda kwestia stabilności, czy ubuntu jest równie stabilny co debian ?

 

Oba systemy są stabilne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Zależy jaki Debian i jakie Ubuntu.
Pod uwagę brałbym Ubuntu 14.04 LTS (long term support) bądź Debian Wheezy (stable).

Długie wsparcie w przypadku Ubuntu jest naprawdę ciekawe, tym bardziej że Cannonical stara się w tym zakresie i dość szybko wypuszcza paczki krytycznych aktualizacji. Ubuntu 14.04 również nadal korzysta z upstarta - więc jeżeli nie jesteś zaznajomiony z systemd < to jest zawsze jakiś atut. Z drugiej zaś strony - łubuntu to łubuntu. Sam nie korzystałem z 14.04 ale wiem mniej więcej co tam siedzi. Wybór kernela w przypadku tej wersji jest naprawdę niezrozumiały (ale tutaj nie ma co się dziwić - zażalenia do torvaldsa i tych którzy utrzymują poszczególne wersje - za ten cały syf z wersjami przez ostatnie 2 lata, chodź zawsze łubuntu to też Debian i można sobie samemu sklecić jajko), paczki są prekonfigurowane dziwnie ( za dużo ostatnio nad RedHat'ami/CentOS'ami spędziłem....) tzn. jest jakaś default'owa konfiguracja i ładne komentarze w paczkach ale żeby to zmienić na swoją politykę to trzeba troszkę się nabawić.

Debian stable też jeszcze nie korzysta z systemd, co innego już testing. Jeżeli chcesz iść w tą stronę to jednak polecałbym CentOS'a, jeżeli jeszcze nie - zostań przy stable. Co do wsparcia - zawsze jest wielkie community za którym stoją również wielkie korporacje i krytyczne aktualizacje też są w miarę szybkie. Wsparciem się nie przejmuj - jak obecny testing będzie stable wystarczy zrobić apt-get dist-upgrade i masz już nowszą wersję - w przypadku łubuntu przejście na nowego lts'a zawsze coś więcej wywali niż w przypadku Debiana.

Wybór zawsze będzie subiektywny. Sam musisz dokładnie określić z jakiego oprogramowania będziesz korzystać, zrobić sobie dobry plan, na jakim sprzęcie będzie to postawione, jak dokładnie owe oprogramowanie ma być skonfigurowane etc. etc. - i wybrać najlepsze rozwiązanie. W innych przypadkach łubuntu będzie dobre a w innych Debian - mimo że łubuntu jest fork'iem Debiana i też korzysta z .deb to w nowszych wersjach coraz mniej widać w nim Debiana, manuale i tutki do Debiana będą raczej pasować do Ubuntu i na odwrót - tutaj konfiguracje są bardzo podobne.

Daj więcej informacji to będziemy w stanie Ci doradzić - z jakiego serwera www chcesz korzystać, z jakiego serwera poczty etc.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ja od zawsze używam Debiana w wersjach stabilnych. Dla mnie jest ok bo dużo nie grzebię przy systemach bo nie ma na to czasu ;)

 

Ubuntu może być dla Ciebie równie dobrym rozwiązaniem. Jedna z firm tutaj z forum przesiadła się na Ubuntu na produkcji i są zadowoleni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale zostałem zmuszony zostać przy debianie, mój dostawca hostingu stwierdził że niema licencji directadmin dla ubuntu 14.04 LTS czy to prawda ? Wydaje się mi to podejrzane, Na vps jest debian 7 czy mogę go zaktualizować do 8 czy z tym też będzie jakiś problem ?

Edytowano przez t9omek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

niema licencji directadmin dla ubuntu 14.04 LTS czy to prawda ?

Tak.

 

 

czy mogę go zaktualizować do 8 czy z tym też będzie jakiś problem

Na chwilę obecną też będzie problem.

 

Więcej info (na oba punkty) tutaj: http://www.directadmin.com/ubuntu.shtml

 

Komentarz: Debian 8 wyszedł w wersji stable w tę sobotę. Dajmy trochę czasu developerom na dopasowanie się do niego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki. Czy możecie mi polecić jakąś firmę hostingową dostarczającą serwery dedykowane w rozsądnych cenach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że większość firm to firmy francuzkie, dlaczego oni mogą oferować najniższe ceny ? Czy Francja to raj dla firm hostingowych ? (zwolnienia z podatków ?)

Edytowano przez t9omek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×