Skocz do zawartości
RafoX

ograniczenie łącza dla poszczególnych komputerów

Polecane posty

Hej,

Jak mogłbym ograniczyć łącze dla kilku komputerów w mojej sieci wi-fi. Mam neo do 80 obecnie leci 70 więc fajnie tyle że po wi fi loguje się około 5-6 komputerów co prawda wszystkie je znam jednak całe łącze z automatu jest dzielone na tyle sprzętu ile jest podłaczony. Wszystko było by ok gdyby nie to że goście zaczynają sobie za wiele pobierać no i wydajność wtedy znacznie spada. Chciałbym im przydzielic przykladowo po 5 max i aby więcej nie mogli wyciągnąc. Mam funboxa i chyba nie ma tam takiej typowej opcji od tego jedynie co to można tam ustawiać godziny kiedy internet ma byc dla danego komputera a kiedy nie. Liczę na waszą pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy Ci QoS. Najbardziej obciążające łącze rzeczy do niskiej klasy, a rzeczy krytyczne (ssh, http, https) do klasy ważnej. Nie ma sensu ograniczać komuś łącza do 5mbit, jak nikt inny nie korzysta. Możesz też zrobić zaawansowane reguły za pomocą "tc", ale to już raczej na jakimś boxie z linuxem. Wtedy można zrobić klasy dla userów, które będą mogły pobierać więcej niż limit, jeśli nikt inny nie korzysta z łącza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz no ja bym wolal wlasnie chociaz ze 2 komputery przyciac do 5 wtedy nie mieli by popisu. Ogolnie to zawalaja to jakimś gównem typu tankami online +pobieranie facebook z jakaś odpalona gra tez potrafi ladnie zabrać. fizyczne i techniczne dojscie do komputera mam co najbardziej obciąża mam więc jeśli chodzi o jaką instalację nie było by problemu zmianę tego fun shitu raczej wykluczam bo modemy tego typu sa dość drogie.

Mam jeszcze wolny Sagemcom Fast 2704 może by je razem spiąć i coś wtedy osiągnąć?

Edytowano przez RafoX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

QoS - serio - ja mam czterdziestkę, potrafie napierdzielać torrenty 30 Mb/s down i 3Mb/s up i nie czuje spowolnien w korzystaniu z innych usług - da się grać nawet... wystarczy QoS...

Jak nie masz możliwości postawienia żadnego sprzętowego to ja np. korzystałem kiedyś z cfosspeeda na windowsie - zainstaluj na wszystkich pc (o ile są na windowsie) i powinno być lepiej... a jak się nie poprawi wystarczająco to tam masz opcję limitowania łącza:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja polecam cfosspeed - tam ustawiasz opcje "wszystkie komputery w sieci maja zainstalowanego cfosspeeda" (odnajdziesz)

 

One sie jakos komunikuja czy cholera wie co, ale dziala to calkiem sprawnie. Mam od czasow neo 1Mb i moglem grac online sciagajac, a jak ktos na drugim pc ogladal youtuba to i tak nawet lagow nie mialem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo dzieci za bardzo szaleja ze sciaganiem i trzeba im uciąc troszkę prędkości bo moja jednostka wtedy ma bardzo mała wydajność. A prędkość obecnie z automatu jest dzielona na wszystkie sprzęty ile jest podłaczone. Więc jesli dzieciak ciagnie coś z neta to z 2mb/s pobierania robi się 1. A tu nie tylko dzieciak właśnie siedzi i całość wychodzi bardzo licho jak się wszyscy wepną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wstaw sobie pomiędzy komputery a funboxa jakiś router z możliwością zarządzania pasmem.

Np. Mikrotika RB2011 (słabsze modele w stylu 750/hAP lite nie wyrobią z przewalaniem takich prędkości przez wifi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×