Skocz do zawartości
giddy

Serwer dedykowany do nauki w domu

Polecane posty

Witam.

Od dłuższego czasu, interesuję się serwerami dedykowanymi.

Zacząłem się ostatnio zastanawiać, czy nie kupić sobie do domu, jakiegoś słabego, używanego, taniutkiego serwera.

Na allegro znalazłem:
"DELL 1850;XEON 3,0GHZ;4GB;2x73GB SCSI"

 

 

CPU: 1x Intel Xeon 3,0 GHZ - miejsce na drugi procesor
RAM: 4 GB
HDD: 2 x 73 GB SCSI

Zasilacz: 1x 550 W
Kontroler: RAId 0,1
Inne:brak panela czołowego w komplecie

 

Złącza:
2x LAN: 10/100/1000
PCI
VGA/USB

Polecane opcje:

- DRAC (moduł dostępu zdalnego)

- Szyny RACK

 

Koszt to około 100zł~

 

Czy posiadając sam serwer, i kabel z końcówką RJ. Jestem w stanie zarządzać nim, jak zwykłym serwerem dedykowanym kupionym na jakimś hostingu?

Czy jestem w stanie sam zainstalować na nim jakiś system (powiedzmy debiana), zainstalować jakieś VNC, i zrobić zdalny pulpit. (nie mówię, że do tego będzie mi służył, ale chciałbym na nim przetestować wszystko co się da)

 

 

Mam bardzo wolne łącze internetowe w domu, i myślę, że takie rozwiązanie (kupienie serwera i podłaczenie go przez LAN w domu) byłoby o niebo lepsze.

Proszę o wyrażenie swojego zdania na ten temat :)
Pozdrawiam!

Edytowano przez giddy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Kup sobie cokolwiek co sprzętowo wspiera wirtualizację. Na takim sprzęcie możesz sobie zainstalować VMWare ESXi albo Citrix XenServer i dzięki wirtualizacji możesz sprawdzać wiele "scenariuszy", tworzyć sieci, łączyć usługi w klastry, testować.. Zawsze możesz zrobić snapshota wirtualnej maszyny i gdy coś pójdzie nie tak - przywrócić go ;)

 

Dodatkowo zwracam uwagę na głośność typowych serwerów rackowych..

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zacząć zabawę od jakiegoś VPS koszt to ok 8zł na miesiąc a zrobisz to samo co na dedyku prawie, poza tym pod co/pod jakie usługi chcesz ten dedyk ?

jak pod www, to stawianie czegoś w domu nie ma sensu żadnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kup sobie cokolwiek co sprzętowo wspiera wirtualizację. Na takim sprzęcie możesz sobie zainstalować VMWare ESXi albo Citrix XenServer i dzięki wirtualizacji możesz sprawdzać wiele "scenariuszy", tworzyć sieci, łączyć usługi w klastry, testować.. Zawsze możesz zrobić snapshota wirtualnej maszyny i gdy coś pójdzie nie tak - przywrócić go ;)

 

Dodatkowo zwracam uwagę na głośność typowych serwerów rackowych..

 

Głośność to chyba najmniejszy problem, ponieważ mam kilka pustych pomieszczeń w domu.

Zaraz poszukam czegoś z wirtualizacją, i poczytam czym dokładniej jest.

 

 

 

Proponuje zacząć zabawę od jakiegoś VPS koszt to ok 8zł na miesiąc a zrobisz to samo co na dedyku prawie, poza tym pod co/pod jakie usługi chcesz ten dedyk ?

jak pod www, to stawianie czegoś w domu nie ma sensu żadnego

 

Posiadam kilka VPSów, 2 dedyki i kilka serwerów www.

 

Serwer ma być wyłacznie pod naukę, nie będzie używany "na zewnątrz"

A głównie chodzi mi o to, że podłączając go pod komputer przez kabel, będę miał o niebo mniejsze pingi, oraz bardzo szybki transfer plików pomiędzy komputerem stacjonarnym a serwerem. Co jest dla mnie bardzo ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że te procki to największa porażka Intela - zjada tone prądu (procek ma chyba nawet ponad 100w), hałasuje, a przy tym ledwo chodzi. Dołóż ze 200zł zbuduj sobie coś mega taniego chociaż na core2duo a będzie to miało też inne zastosowania niż ogrzewanie domu. a zwróci ci się po pół roku patrząc na ilość zużywanego prądu przez tego potwora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że te procki to największa porażka Intela - zjada tone prądu (procek ma chyba nawet ponad 100w), hałasuje, a przy tym ledwo chodzi. Dołóż ze 200zł zbuduj sobie coś mega taniego chociaż na core2duo a będzie to miało też inne zastosowania niż ogrzewanie domu. a zwróci ci się po pół roku patrząc na ilość zużywanego prądu przez tego potwora.

 

Przeszukuje allegro i wszędzie tylko xeon. Inne zaczynają się od 300zł+

Mi jednak zależy, aby serwer był tani - niestety nie zbyt duży posiadam budżet.

 

Można znaleźć gdzieś poza allegro, używane, sprawne, tanie serwery?

 

Edytowano przez giddy (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś kupiłem jakieś dwa wielkie ProLianty, żeby na nich trenować. Dyski SCSI, huczały głośniej niż mój odkurzacz. To nie ma sensu.

 

Nie ma nic magicznego w serwerach. Albo weź sprzęt pod konkretne zastosowanie (media pc, router, etc), albo VPS-a czy ewentualnie Kimsufi. Póki masz do nich mniej niż 60-100ms, to prędkość ma niewielkie znaczenie.

 

Czy posiadając sam serwer, i kabel z końcówką RJ. Jestem w stanie zarządzać nim, jak zwykłym serwerem dedykowanym kupionym na jakimś hostingu?

Tak. Chociaż nie tak samo jak na hostingu, bo oni zazwyczaj mają jakiś panel/API.

 

Czy jestem w stanie sam zainstalować na nim jakiś system (powiedzmy debiana), zainstalować jakieś VNC, i zrobić zdalny pulpit. (nie mówię, że do tego będzie mi służył, ale chciałbym na nim przetestować wszystko co się da)

Tak.

 

Przeszukuje allegro i wszędzie tylko xeon. Inne zaczynają się od 300zł+

Nikt chyba nie robił serwerów z c2d. Możesz jakiegoś starego PC-ta wziąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/ibm-hs21-8853-2x-dualcore-5130-8gb-2x73gb-i4926928654.html

Jednak dopisek do aukcji mnie troche przeraża:

!!!!!!IBM HS21 jest kasetą blade która potrzebuje chassis bladecenter IBM do zasilenia oraz poprawnego działania!!!!!!!!!!!!!

 

 

Można jakoś inaczej zasilać taki serwer? Jakimś innym zasilaczem czy w jakikolwiek inny sposób, nie wydając ogromnej ilości pieniędzy na "szafkę" ?

 

 

 

A co z serwerami typu "tower"
Ich głośność też jest tak przerażająca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co ci serwer w domu? kup jakiegoś PC'ta z intel C2D czy Atomem będzie ciszej chodził i mniej prądu pobierał... Zrobisz na takim PC wszystko co napisałeś wyżej. Ewentualnie tak jak chłopaki piszą VPS czy wirtualne maszyny na własnym PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie musisz sprzętu kupować - VirtualBox n aTwoim PC i masz wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie musisz sprzętu kupować - VirtualBox n aTwoim PC i masz wszystko.

 

Virtual Box odpada. Chcę mieć oddzielną maszynę.

Co do zwykłego starego PC'ta to chyba nie jest on identyczny jak serwer?

 

Chodzi mi o to, że jego obsługa, i możliwości chyba będzie troche inna...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do zwykłego starego PC'ta to chyba nie jest on identyczny jak serwer?

 

Chodzi mi o to, że jego obsługa, i możliwości chyba będzie troche inna...?

Nie. Komputer to komputer. Linux to Linux.

 

Trochę się od siebie konkretne modele różnią (kontroler RAID, karty), ale współczesne serwery też się różnią od takich, które możesz za stówę na Allegro kupić. Serwer odróżnia montowanie w racku (ale szafy i tak nie masz) oraz hotswap (dyski i zasilacze czasem można wymieniać w trakcie pracy serwera).

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie. Komputer to komputer. Linux to Linux.

 

Trochę się od siebie konkretne modele różnią (kontroler RAID, karty), ale współczesne serwery też się różnią od takich, które możesz za stówę na Allegro kupić. Serwer odróżnia montowanie w racku (ale szafy i tak nie masz) oraz hotswap (dyski i zasilacze czasem można wymieniać w trakcie pracy serwera).

 

A jaki serwer byś polecił, pod naukę? (i ewentualny koszt)

Chodzi mi o to, że na pewno chcę mieć tą maszynę w domu. (dlatego proszę żeby już nikt nie pisał, żeby do tego to kupić VPS'a)

 

Chcę się na pewno dobrze nauczyć linuxa.

Chciałbym na pewno nauczyć stawiać się różnego rodzaju zdalnych pulpitów (VNC / NX / X2Go)

Nauczyć się stawiać system na "gołą maszynę"

Podłączać ją pod sieć i ją konfigurować.

Z pewnością chcę poznać stronę typowo techniczną tego serwera, czyli coś czego nie nauczę się na kupionym VPSie.

Stawiać jakieś skrypty / gry (wszystko do testu własnego, nic nie cchę udostępniać na zewnątrz, żeby nie było...)

 

Przykładowo, aby nauczyć się tak, że gdyby mnie zamknęli w serwerowni, to bym sobie poradził ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dowolny np na alledrogo ci wystarczy - nie musisz mieć jakiegoś demona - jakiś atom /e-350 /c2d ci wystarczy.

Do tego kilka dysków jak chcesz się np w raidy pobawić (dodawanie/usuwanie/wymiana/naprawa).

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poleciłbym właśnie VPS-a :) W Digital Ocean, bo mają blisko serwerownię (w Amsterdamie), IPv6 i odblokowane porty. Nie ma żadnej filozofii w instalowaniu systemu i konfigurowaniu sieci.

 

Jeśli nie, to dowolny stary komputer, który masz. Byle pozwalał z USB zabootować i był na tyle nieegzotyczny, żeby Linuksa na nim uruchomić. Jeśli zamierzasz na nim uruchamiać wirtualne maszyny, to jeszcze wsparcie dla wirtualizacji. Najwygodniej laptop, bo nie będzie ciągnął prądu za dużo i hałasował.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dowolny np na alledrogo ci wystarczy - nie musisz mieć jakiegoś demona - jakiś atom /e-350 /c2d ci wystarczy.

Do tego kilka dysków jak chcesz się np w raidy pobawić (dodawanie/usuwanie/wymiana/naprawa).

 

 

 

Właśnie o to chodzi, tylko boje się że kupię coś, i problem będzie z odpaleniem, bo niektóre serwery z tego co wyczytałem, wymagają jakichś "szafek" aby działały prawidłowo.

 

 

Poleciłbym właśnie VPS-a :) W Digital Ocean, bo mają blisko serwerownię (w Amsterdamie), IPv6 i odblokowane porty. Nie ma żadnej filozofii w instalowaniu systemu i konfigurowaniu sieci.

 

Jeśli nie, to dowolny stary komputer, który masz. Byle pozwalał z USB zabootować i był na tyle nieegzotyczny, żeby Linuksa na nim uruchomić. Jeśli zamierzasz na nim uruchamiać wirtualne maszyny, to jeszcze wsparcie dla wirtualizacji. Najwygodniej laptop, bo nie będzie ciągnął prądu za dużo i hałasował.

 

Vpsów kilka mam, troche się już z nich nauczyłem, ale jakoś tak brakuje mi tej "fraidy" z używania.

 

Mam w sumie jedną, nieużywaną jednostkę. Jakąś taką typu: 6lat...

Zainstalowany miałem na nim linux mint i jako tako chodził. Może sobie poradzi... Co prawda dysk to tam na dotarciu, ale może wytrzyma.

Z tym, że nie rozumiem o co chodzi z tym wsparciem dla wirtualizacji. W jaki sposób je się 'zdobywa"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Głośność to chyba najmniejszy problem, ponieważ mam kilka pustych pomieszczeń w domu.

Zaraz poszukam czegoś z wirtualizacją, i poczytam czym dokładniej jest.

W przypadku tego serwera to właśnie jest problem!!!

 

 

Virtual Box odpada. Chcę mieć oddzielną maszynę.

Co do zwykłego starego PC'ta to chyba nie jest on identyczny jak serwer?

 

Chodzi mi o to, że jego obsługa, i możliwości chyba będzie troche inna...?

Obsługa jest identyczna bo nie wydaje mi się być tworzył sobie typową strukturę jak w data center.

 

Nie wspiera wirtualizacji, kup sobie zwykłego PC-ta. Zanim to zrobisz sprawdź czy dany procesor obsługuje wirtualizację i jaką. Olej wszystkie staruszki na allegro bo to po prostu nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie który? Bo oni dodali amd-v gdzieś właśnie w Athlonach. Pamiętam, że kiedyś miałem najlepszy (najdroższy) z tych Athlonów jeszcze bez, ku mojemu rozczarowaniu, wsparcia dla wirtualizacji.

 

Googlnij, czy masz właściwy model i socket.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×