Skocz do zawartości
Jesse Vuitton

Komputer na studia?

Polecane posty

Cześć!
Z góry chciałbym zaznaczyć iż rozumiem że jest wiele innych for gdzie powinienem założyć ten temat lecz wydaje mi się że znajdują się ludzie którzy korzystają w podobny sposób jak i ja zamierzam.

Zakładałem kiedyś temat o studiach, a dokładniej o PJATK. W 99% będę uczęszczał do tej szkoły i potrzebuję nowego komputera na studia (ale to mało ważne). Czasu trochę jest lecz chciałbym zakupić cały sprzęt do maja. Nie mam pojęcia czy w te kilka miesięcy sytuacja na rynku może się diametralnie zmienić i wejdą nowe podzespoły więc jeśli by tak było to prosiłbym o opinie lecz gdyby można było już przygotować się na pewny zakup to by było super :)

Otóż potrzebuję komputera oraz monitora.

Od razu wykluczam zakup laptopa.

Komputer służył będzie w szczególności do:

-nauki programowania oraz w późniejszym czasie prowadzenia projektów (i tutaj jest pytanie, czy do takich czynności musi być specjalnie dobierany komputer? czy po prostu wszystkie komputery uciągnął poszczególne kompilatory i programy z danego środowiska?) Zamierzam podejść do tego jak najbardziej

profesjonalnie i chwile spędzone w domu poświęcać na kształceniu się.

- chciałbym TROCHĘ pobawić się grafiką, nic wielkiego ale gdy znajdę chwilę chciałbym czegoś się sam nauczyć.

- trochę gier, chciałbym aby jednostka nie miała problemów z włączeniem kilku nowszych tytułów typu ten nieszczęsny Battlefield czy Far Cry 4. Lecz oczywiście priorytetem jest pierwszy "myślnik" :)

 

Co do monitora, zastanawiałem się nad czymś większym - około 27 cali. Fajnie by było czasem obejrzeć jakiś film lecz jeśli to jest głupota wybierać tak duży ekran to oczywiście wybrałbym mniejszy.

 

Jak widać mało znam się na wszelkich podzespołach i liczę na jakąś pomoc.

 

Budżet jakim dysponuję:
PC - 3000 zł +- 100zł

Monitor - 1500 zł +- 100 zł

 

Dodatkowo proszę o ocenę budżetu, czy w ogóle da się coś złożyć z tego :)

Jakby były jakieś pytania to oczywiście odpowiem.

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ups, no to pomyślałem :)

Lecz jednak chciałbym pozostać czy klasycznym PC.

Jeśli bym pozostał przy swoim (up) to musiałbym kupować dwa sprzęty żeby przetrwać? :)))))

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie. Do laptopa w domu podłączasz większy monitor, ewentualnie myszkę i klawiaturę, jeśli wolisz zewnętrzne. Stację dokującą możesz w ogóle kupić, ale imho nie warto.

 

Jeśli chcesz piec w domu koniecznie, to chyba tak. Chociaż możesz wtedy spróbować na laptopie oszczędzić. Może jakiegoś Chromebooka kupić.

 

Popytaj też o system, bo to od lokalnych warunków zależy. Na UW na przykład, szczególnie na ścisłych wydziałach jak fizyka, wygodniej jest używać Linuksa, bo oni wszędzie jakąś Fedorę mają i raczej oczekują, że będziesz pisał w Latexu, a nie Wordzie.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak przed chwilą dowiedziałem się od studenta owej szkoły (PJATK), uczelnia oferuje swój sprzęt podczas zajęć (przynajmniej na większości).

Proszę więc o propozycje na temat komputera stacjonarnego... tak jak w pierwszym poście :)

Edytowano przez Jesse Vuitton (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od razu wykluczam zakup laptopa.

 

Za pieniądze które chcesz wydać na blaszaka kupisz porządnego laptopa, który zawstydzi nie jedną puszkę. Obecne laptopy zwłaszcza do gamingu spełnią twoje wszelkie oczekiwania i na pewno zmieścisz się w budżecie. Obecne laptopy zwłaszcza te z górnej półki to już nie są badziewia takie jak kiedyś. Teraz to jest konkretny sprzęt, jednak z zakupem radziłbym się wstrzymać do ostatniej chwili bo w ciągu kilku miesięcy ceny potrafią spaść o kilkaset złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze wlasnie jest tak jak mowi robson i moja niechec spowodowana jest jakims starodawnym przesadem na temat gorowania PC nad laptopem.

 

Rozumiem, laptop wygodniejszy etc etc i wnetrze moze miec duzo lepsze.

 

Nie wydaje sie Wam jednak ze cos tak "skupionego blisko siebie" moze zniechecac? Zawsze bylem przyzwyczajony do tego ze klawiatura oddzielnie monitor, myszka, blaszak rowniez i bylo to dla mnie odpowiednie. Laptop z kolei kojarzy mi sie z wolno chodzacym, szybko psujacym sie malym sprzetem ktory nie uciagnie nawet kilku najnowszych tytulow. Oczywiscie moze byc to nieprawda, tylko takie mam wyobrazenie.

 

A podpinanie w domu laptopa do monitora i innych podzespolow to dobry pomysl czy lepiej cos takiego omijac szerokim łukiem?

 

Przepraszam za mozliwy chaos w poście ale pisalem to z telefonu na szybko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to jako student już trzeciego roku na PJATK dodam coś od siebie.

 

1. Na wszystkich zajęciach w każdej sali masz do dyspozycji komputery stacjonarne, super wyposażone (nawet w "najgorszych" salach), które są od razu gotowe do pracy (mają co trzeba poinstalowane etc.). Wszystko na Windowsie 7+ (w niektórych pracowniach 8.1). Na każdym z PCtów jest też wirtualka z linuxem używana na kilku specyficznych zajęciach (z systemów operacyjnych chociażby), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jej używać.

2. Jedyne gdzie może się przydać laptop/netbook to na wykładach, logicznym jest że na salach wykładowych komputerów nie ma, bo nie ma ich nawet gdzie pomieścić.

 

Więc w zasadzie wygląda to tak, że laptopa jest sens brać wyłącznie na wykłady, chyba że jesteś jakimś maniakiem, który musi mieć wszystko poustawiane według własnego widzimisię i chce zabierać laptopa do 1 danego programu używanego na zajęciach.

 

Są 2 główne problemy z laptopami, na które ja się natknąłem - ciężar, oraz rozmiar. Podnosząc dane urządzenie możesz stwierdzić, że nie jest zbyt ciężkie i mieści się do jakiejś torby, po tym jak zdasz sobie sprawę z tego, że 5 dni w tygodniu będziesz musiał tą torbę targać tylko po to, żeby na wykładzie przejrzeć sobie internet, a na zajęciach odpalić Eclipse'a, to już jednak się odechciewa. Na studia kupiłem sobie jednego z najtańszych netbooków jakie wtedy były w ofercie - asusa eee 1225b, który obecnie jest już zabytkiem. Wystarcza mi w pełni do przeglądania internetu i niewymagających gier, a z powodu swojej lekkości i rozmiaru (mieści się do plecaka), zupełnie nie odczuwam tego że go mam przy sobie, w przeciwieństwie do kolegów, którzy chodzą z ogromnymi torbami i nie mają co z nimi zrobić ;).

 

Dzisiaj jeśli bym miał coś polecić to bym prawdopodobnie kupił jakiegoś tableta. Laptop jest ci na PJATK zupełnie niepotrzebny, do tego momentu nie miałem sytuacji, w której musiałbym użyć netbooka w jakiejś uczelnianej sytuacji. Jeśli obowiązkowo musisz pracować na swoim własnym sprzęcie to nikt ci z tego powodu problemów nie będzie robił, ale przemyśl dobrze czy warto wydawać ~3k na coś, z czego zrezygnujesz już po kilku wykładach, tak jak i ja ;). Mój netbook nadal jedzie na Lubuntu 13.04, bo nawet nie miałem okazji go odpalić przez ostatni ~rok (tak, jestem jednym z tych studentów wyklinanych przez wykładowców, który nie chodzi na wykłady).

 

Do tego warto dodać, że laptopy z powodu swojej energooszczędnej budowy NIGDY nie dościgną PCtów jeśli chodzi o wydajność. I tu nie chodzi o to kto co włoży do tego lapka, bo ten sam odpowiednik na PC uzyska do 2-3x lepszą wydajność. Albo energooszczędność, albo wydajność. Nawet laptopy pięknie otagowane jako "gamingowe", o ile rzeczywiście oferują jakąś wystarczającą moc X, to PC z tymi samymi podzespołami zaoferuje minimum 2X, a często i połowę ceny lapka. Nie jeden mój znajomy już się przejechał na takim "lapku dla graczy" i każdy albo wymieniał na stacjonarkę z powodu zbyt słabej mocy, albo używał lapka jako stacjonarki, w tym wypadku warto spytać po co wydawać 2x więcej i dostawać 2x mniej.

 

Ale oczywiście zrobisz jak uważasz ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Komputer służył będzie w szczególności do:

 

 

grania , grania i grania wiec jak się da na nim grac to programowanie i wszystko inne jest najmniejszym problemem... komputer na studia... :)))) ehh rozmarzyłem się...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że nie jestem taki jak wiekszosc i nie zamierzam marnowac czasu na gry, to jedynie wtedy gdy bede mial juz wszystko inne gotowe, to dla mnie tylko forma rozrywki na niedlugo czas :)

Chyba ze masz na mysli to iz jak gry dzialaja to i programowanie uciagniete bedzie bez problemu :)

 

Dzieki za kilka słów Archi :)

Wiec tak jak pisalem, jesli jest ktos na silach to prosilbym o wskazanie czym sie kierowac, co jest wskazane przy zakupie komputera do danych czynnosci etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że nie jestem taki jak wiekszosc i nie zamierzam marnowac czasu na gry, to jedynie wtedy gdy bede mial juz wszystko inne gotowe, to dla mnie tylko forma rozrywki na niedlugo czas :)

Chyba ze masz na mysli to iz jak gry dzialaja to i programowanie uciagniete bedzie bez problemu :)

 

Dzieki za kilka słów Archi :)

Wiec tak jak pisalem, jesli jest ktos na silach to prosilbym o wskazanie czym sie kierowac, co jest wskazane przy zakupie komputera do danych czynnosci etc.

 

Spokojnie idź na te studia najpierw, pobądź trochę pochodź zobacz, pożyj tym trochę o komputer do grania jeszcze kupisz masz czas bo do jak to piszesz "programowania" :) to wystarczy juz ten z którego piszesz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry monitor kupisz za 500 złotych, ale jeżeli chcesz mieć potężny monitor, to polecę Tobie monitor panoramiczny od LG.

 

Na tym monitorze jeżeli odpaliło by się w film w rozdzielczości 1920 x 1 080 (16:9) to będzie się on wyświetlał prawidłowo czy będzie rozciągnięty obraz? Nadaje się on do oglądania filmów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cdcd pisze to ja z telefonu* bo moj aktualny komputer jest na skraju wyczerpania :)))))

 

Zgodze sie, nie znam zycia studenta ale mam postawione cele do ktorych daze i nie chce zaprzepascic sobie przyszlosci przez marnowanie czasu.

Edytowano przez Jesse Vuitton (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cdcd pisze to ja z telefonu* bo moj aktualny komputer jest na skraju wyczerpania :)))))

 

 

 

hehe telefon wiedziałem ze to napiszesz :) do programowania ten stary wystarczy :)

 

cele do ktorych daze i nie chce zaprzepascic sobie przyszlosci przez marnowanie czasu.

 

Dlatego zacznij studia od studiowania reszta sama przyjdzie

Edytowano przez cdcd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, na kartce bede pisal! :)

 

Pozwol jednak ze nie bedziemy robic offtopu.

Jesli mam mozliwosc zakupu nowego komputera gdy stary pociagnie w domu u rodzicow a jak padnie to i tak beda musieli sami kupowac ale nie o tym temat...

 

EDIT:

Czyli moge kupic komputer za <1000 zl i tak bedzie dobry, jeszcze lepiej.....

Edytowano przez Jesse Vuitton (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tego warto dodać, że laptopy z powodu swojej energooszczędnej budowy NIGDY nie dościgną PCtów jeśli chodzi o wydajność.

 

Nigdy nie pisz nigdy ;) Różnica między topowymi kartami: http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-980M-vs-GeForce-GTX-980.

 

Nie jeden mój znajomy już się przejechał na takim "lapku dla graczy" i każdy albo wymieniał na stacjonarkę z powodu zbyt słabej mocy, albo używał lapka jako stacjonarki, w tym wypadku warto spytać po co wydawać 2x więcej i dostawać 2x mniej.

Rzuć kilkoma modelami tak żeby było można zobaczyć co to za laptopy dla graczy mieli ci twoi znajomi :) Bo wspominasz już o tym któryś raz a ja się z tą opinią nie zgadzam.

 

 

A tak swoją drogą ostatnio znajomy śmiał się z mojego laptopa że jak odłączę zasilanie to spada drastycznie wydajność, odpowiedziałem mu że wole jak mi spada wydajność niż komputer cały gaśnie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fizyki nie oszukasz. Chcesz mieć mocne i wydajne CPU i GPU to skutkiem są ogromne ilości ciepła, z którymi nie poradzisz sobie w laptopie żeby je odprowadzić. No i w laptopie nie wymienisz sobie podzespołu sam jak będziesz chciał coś lepszego lub się zepsuje.

 

Co do samego komputera do programowania to z praktycznego doświadczenia Ci poradzę:

- dysk SSD

- dużo RAM-u

- dwa monitory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jednym np. masz less-a z logami a na drugim aplikację lub na jednym masz IDE z podpiętym debug-iem a na drugim aplikację.

 

Przykładów mnóstwo można podać skutek jest taki, że nie musisz ciągle przełączać okienek, które są pod spodem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fizyki nie oszukasz. Chcesz mieć mocne i wydajne CPU i GPU to skutkiem są ogromne ilości ciepła, z którymi nie poradzisz sobie w laptopie żeby je odprowadzić.

Rozumiem że jesteś inżynierem i codziennie zmagasz się z tym problemem. Lub chociaż masz jakiegoś laptopa do gamingu i z doświadczenia to piszesz.

 

Bo moje doświadczenie z laptopami z tej półki mówi że nie ma problemu z odprowadzaniem ciepła nawet przy sprzęcie z dwoma kartami graficznymi.

 

No i w laptopie nie wymienisz sobie podzespołu sam jak będziesz chciał coś lepszego lub się zepsuje.

 

Poważnie... Pamięć wymienisz, dysk wymienisz, procesor wymienisz, kartę graficzną w zależności od modelu też da się wymienić. A technologia idzie jeszcze bardziej w kierunku możliwości wymiany. Desktopy to relikt minionej epoki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jesteś inżynierem i codziennie zmagasz się z tym problemem. Lub chociaż masz jakiegoś laptopa do gamingu i z doświadczenia to piszesz.

 

Bo moje doświadczenie z laptopami z tej półki mówi że nie ma problemu z odprowadzaniem ciepła nawet przy sprzęcie z dwoma kartami graficznymi.

 

 

Poważnie... Pamięć wymienisz, dysk wymienisz, procesor wymienisz, kartę graficzną w zależności od modelu też da się wymienić. A technologia idzie jeszcze bardziej w kierunku możliwości wymiany. Desktopy to relikt minionej epoki.

 

Miałem odpisać, ale stwierdziłem że odpowiedź mija się z celem. Jeśli uważasz desktopy za relikt minionej epoki i chcesz mi wmówić, że laptopy dościgają wydajnościowo PCty to nie mamy o czym dyskutować ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Desktopy to relikt minionej epoki.

 

Oj, nie zgodzę się. Już nawet nie ma co poruszać kwestii uprage'owania PC i laptopa, bo tutaj różnica jest kolosalna, ale chodzi o ogólną wydajność. Laptopy są fajne do pracy typowo biurowej, przeglądania neta, może grafiki. Nie jestem teraz na czasie, ale ile max. RAMu możesz wcisnąć do lapa z wyżzego pułapu średniej półki /nie kosztującego przy tym 6k+/?

 

Nie mam teraz czasu na rozpisywanie się, ale... laptopy "gamingowe" - co to w ogóle jest? Jaki jest sens kupowania czegoś takiego? Miałem 17'' i 19'' - oba były tragicznymi błędami. Dlaczego? O wiele mniejsza wydajność niż mój ówczesny desktop sprzed roku. O jakiejkolwiek mobilności można tak naprawdę zapomnieć, bo oba były po prostu za***iście ciężkie /nie wyobrażam sobie tachania takiego gówna codziennie do pracy/. A sorry, sprzed mniejszy to już w ogóle traci ten śmieszny przymiotnik gamingowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem odpisać, ale stwierdziłem że odpowiedź mija się z celem. Jeśli uważasz desktopy za relikt minionej epoki i chcesz mi wmówić, że laptopy dościgają wydajnościowo PCty to nie mamy o czym dyskutować ;).

 

No nie mamy bo jedyne argumenty które czytam na tym forum o laptopach to teksty typu fizyki nie oszukasz, kolega miał... Nie pracowałeś na takim sprzęcie kilka miesięcy ale pierwszy do dyskusji. Tak pecety w wersji desktop to relikt minionej epoki, i nie zmienisz tego. Od zawsze uważałem że pudło to sprzęt którego nic nie będzie w stanie zastąpić, byłem zatwardziałym pecetowcem. Jednak po użytkowaniu przez 10 miesięcy laptopa który jest o 2,5 razy mocniejszy od mojego desktopa zdanie zmieniłem.

 

Dlatego proponuje każdemu kto tak dzielnie stoi na straży pecetów zakupić jednego takiego laptopa by sam się przekonał że konstrukcje laptopów poszły tak do przodu że to tylko kwestia czasu jak się zrównają z pecetami.

 

Miałem 17'' i 19'' - oba były tragicznymi błędami. Dlaczego?

Konkretne modele podaj a nie cale. Bo na razie opieramy dyskusję na tym że każdy pisze miałem ale nie podaje co miał.

Edytowano przez robson345 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×