Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
globox99

Kto wywołał komendę?

Polecane posty

Witam, szukam komendy w linuxie która pokaże mi z jakiego IP była zalogowana osoba, która wywołała w danym dniu komendę.

Szukam osoby która skasowała mi folder i mam 4 podejrzanych, którzy mieli dostęp do jednego usera. Teraz chcę sprawdzić JAKIE IP wywołało komendę remove.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Logi... a tak poza tym co ci da IP danego użytkownika skoro większość ISP przydziela wszystkim użytkownikom adresy dynamiczne ?? (Chyba że chcesz iść z tym na policję że ktoś ci 4 foldery usunął, wtedy to zmienia kolej rzeczy bo po kontakcie z ISP otrzymają dane kto korzystał w tego adresu tego dnia o tej godzinie )

 

Pozdrawiam

NetMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisał, że ma 4 podejrzanych, którzy mieli dostęp do danego konta. Jeśli wie z jakich klas adresowych każdy z nich się łączy, to mu to pewnie wystarczy, do wytypowania który to usunął.

 

Pytanie tylko JAK usunął. Przez ssh i z powłoki? FTP? Z jakiegoś panelu? Nie ma na to jednoznacznej komendy (nie, jeśli nie masz odpowiednio skonfigurowanego systemu, w każdym razie), najlepiej byłoby przejrzeć wszystkie dostępne logi i je przeanalizować, aż się trafi na odpowiedni wpis.

Skasował za pomocą komendy SSH przez putty.

Czyli z tego co rozumiem nie da się sprawdzić jakie IP to wywołało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam komendy w linuxie która pokaże mi z jakiego IP była zalogowana osoba, która wywołała w danym dniu komendę.

 

 

 

Nie ma komendy do takiego zadania.

 

listę logujących się sprawdzisz poleceniem

 

last

 

spróbuj skorelować to z datą modyfikacji katalogu w którym był usunięty katalog

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Last jest dobre, jeśli po SSH to się sprawdzi, można połączyć godzinę logowania z godziną usunięcia pliku.

 

Poza tym pozdrów swoje security skoro 4 userów ma dostęp do jednego i tego samego konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×