Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Bartosz Gadzimski

Dysk SSD w codziennej pracy - test

Polecane posty

Gość Bartosz Gadzimski

Wiem, że dla Was to oczywiste ale poniżej kilka wyników na starym domowym sprzęcie (Procesor AMD 5200+ - 2 rdzenie + 4GB RAM).

 

Stary dysk - SATA 7200 Samsunga (uznawany za szybki kiedyś :)

Nowy dysk - Plextor m5 pro 128GB

 

Start systemu (od zalogowania) do załadowania wszystkich aplikacji w trayu

58s -> 22s

 

Start Chrome

17s -> 3,5s

 

Otwarcie pliku PDF

8-9s -> 1s

 

Otwarcie arkusza kalkulacyjnego

20s -> 9s

 

Od logowania po hibernacji do gotowego systemu

7s -> 1s

 

Potwierdza się to co wszyscy piszą, najlepiej wydanie pieniądze na upgrade starszego PC :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Nawet nie che sobie wyobrażać, nie wiem czy się szybciej już da :)

 

Jestem pod mega wrażeniem, praca stała się dużo przyjemniejsza. Do czasu zmiany reszty platformy jest super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

SSD ładnie idzie do przodu, zobaczymy jak to będzie wyglądać za 3 lata, ale IOPS jest już bardzo dobry.

 

 

Fajnie jest też przy 12 dyskach SSD w raid0, ale to już pod indywidualne zastosowania :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kumpel mówi, że wyleczył się z depresji po przejściu na SSD, że zacytuję "u mnie netbeans wlatuje w nadświetlną na ssd". :)

 

Sam miesiąc temu też skusiłem się na Samsunga 840 500GB przesiadając się z dwóch WD'ków spiętych w raid 0. Dorzuciłem jeszcze pełne szyfrowanie, a i tak zasuwa dużo szybciej niż stare rozwiązanie. IOPS'y robią swoje! :)

Edytowano przez Insider (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

W 840 jest szyfrowanie, które włącza się w BIOS'ie ? Widać problem z nim? Bo się właśnie nad tym zastanawiam zamiast true crypt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Jak masz procesor z wsparciem AES to Truecrypt nie będzie działał najgorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 840 jest szyfrowanie, które włącza się w BIOS'ie ? Widać problem z nim? Bo się właśnie nad tym zastanawiam zamiast true crypt.

 

Niestety też jadę na TrueCrypt. Problem z tym sprzętowym szyfrowaniem jest taki, że dostępne jest ono niemalże wyłącznie dla laptopowych mobo (rozbija się to o jakiś tam dodatkowy chip na płycie głównej i opcję w biosie), desktopowe mobo w 99% przypadków nie obsługują tej funkcji - czyli papka marketingowa w najlepszym wydaniu.

 

Ból też jest z transparentnością implementacji sprzętowego szyfrowania przez producenta dysku, ale to już odsyłam do lektury tu: http://vxlabs.com/2012/12/22/ssds-with-usable-built-in-hardware-based-full-disk-encryption/

 

Ogólnie grząski temat.

 

Edit: Wyprzedziłeś mnie z tym linkiem. :)

Edytowano przez Insider (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CPU: i7 920 D0

MOBO: Asus Sabertooth X58

RAM: PNY XLR8 6GB (3X2GB) DDR3 1600MHz 1.65V

PSU: Fortron Aurum Gold 500W 80+ Gold

GPU: MSI Radeon HD 6970 Lightning 2 GB

HDD: WD Caviar Blue 1TB WD10EZEX

SSD: Crucial M4 128 GB

BOX: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black


W tym zestawieniu Crucial M4 działa świetnie. Wcześniej miałem jakiegoś 7 letniego Samsunga i nie ma porównania. Uruchamianie/wyłączanie systemu, instalacja czegoś z obrazu, instalowanie programów, praca na programach jest fenomenalna. To chyba najlepszy wynalazek jaki wpadł mi w ręce w ostatnich latach. Chociaż czytając na zagranicznych stronach o sprzęcie i to co już wchodzić będzie na rynek za kilka lat to nie dowierzam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Groszeq: chyba zestaw z morele bo jak widzę tą obudowę, którą wszędzie polecają to takie mam odczucia :)

 

Ja zmieniam resztę pewnie w q4 2013, teraz musiał monitor (przesiadka z 2 x 22" na 27" + 22") i dysk wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Groszeq: chyba zestaw z morele bo jak widzę tą obudowę, którą wszędzie polecają to takie mam odczucia :)

 

Ja zmieniam resztę pewnie w q4 2013, teraz musiał monitor (przesiadka z 2 x 22" na 27" + 22") i dysk wystarczyć.

 

Zestaw sam składałem 2 lata temu, obudowę dobrałem ze względu na cenę bo stara była za mała. Chociaż muszę wymienić na jeszcze większą bo zasilacz nie jest modularny i przez nadmiar kabli nie mogę domknąć z jednej strony obudowy i nie mogę dorzucić dodatkowych wentylatorów w obudowę bo wszystko jest za duże (karta prawie 3 sloty zajmuje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam w lapie z i3 Samsunga 830 (drogi był piekielnie, teraz go już nie ma, chyba 840 Pro jest zamiast),

i po jednym Plextorze M5S w stacjonarkach (rodzina + mój drugi komp). Wszystko super.

 

Ale ten SSD 500GB to szacun... on pewnie z 1600zł kosztował, co? Albo 2000...

 

Mogliby przyciąć ceny, żeby 256 kosztował te 5-6 stówek w opcji np. 840 Pro czy Plextor M5M.

Ale podobno ceny samych pamięci idą w górę, więc nie ma szansy. Nie wiem, czy nie będzie ślepego zaułka z tymi SSDkami.

Fakt, że jako drugi dysk w stacjonarce do tego Plextora mam WD-ka 500GB, no jednak pojemność...

 

A tak technologicznie to fakt, nie wiem jak świat na talerzu mógł lecieć ostatnie lata, gdy wszystko szło do góry oprócz dysków...

a... no i Raid 0? Chyba bez sensu - zdycha jeden dysk i wtopa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

ssd.png

 

Trochę już ma :). Tylko raz miałem z nim problem jak magicznie mu się bloki powaliły, ale szybka aktualizacja firmware'u i erase all powrócił go do życia. Od tamtej pory tylko lubi sobie czasem sypnąć raw errorami, ale żadnego spadku wydajności w związku z tym nie odczuwam.

 

SSD to prawdziwa poezja.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie komputery jakie mam mają SSD (i większość serwerów). Nie widzę potrzeby używania "normalnych" dysków, poza backupem danych - zupełnie jak kiedyś napędy taśmowe były stosowane do tego celu.

Wszystko idzie do przodu i ja tylko czekam aż SSD będzie przeżytkiem :)

 


Ale ten SSD 500GB to szacun... on pewnie z 1600zł kosztował, co? Albo 2000...

 

 

Zawsze można kupić np. 2x 240GB i zrobić Raid 0, koszt pewnie poniżej 1000 pln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Ja korzystałem najpierw z Kingstona SSD Now+ 128 GB (jakoś 2010), potem spory czas z Cruciala M4 128 GB, a obecnie mam Plextora M5P 256 GB. Nie wyobrażam sobie powrotu do talerzowców, a jak siadam przed kompem z takowym to... stukam w blat jak się "coś robi" itd... wygoda przyzwyczaja :)

No i to szyfrowanie na poziomie dysku (tyle że lap/pc musi mieć w BIOSie/UEFI obsługę HDD Password i to najlepiej pełnego tj. 32 znaki). Wcześniej używałem BitLockera, za TrueCrypt nie przepadam bo jednak jest o wiele wolniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Tylko te ceny trochę wysokie. Na system + programy + gry to 128GB powinno starczyć ale jak już do pracy np. jakieś duże zdjęcia czy obróbka video ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Trochę już ma :). Tylko raz miałem z nim problem jak magicznie mu się bloki powaliły, ale szybka aktualizacja firmware'u i erase all powrócił go do życia.

 

 

No przy ssd można się pokusić o wyłączanie komputera nawet codziennie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Tylko te ceny trochę wysokie. Na system + programy + gry to 128GB powinno starczyć ale jak już do pracy np. jakieś duże zdjęcia czy obróbka video ?

 

Coś za coś.

MI 256 GB wystarcza z dużym zapasem - dwa systemy, nieco maszyn wirtualnych, wszystkie używane na co dzień aplikacje. Do tego dokumenty, muzyka. Jakaś jedna, dwie gierki (ale spore). Tylko filmów nie trzymam na nim.

Można dorzucić drugi dysk na dane... o ile sprzęt pozwala, ja pomimo lapa 15,6" nie mam ztym problemu, wchodzą nawet 3 dyski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko te ceny trochę wysokie. Na system + programy + gry to 128GB powinno starczyć ale jak już do pracy np. jakieś duże zdjęcia czy obróbka video ?

 

Można sobie poradzić. Ja mam podłączony dysk zewnętrzny na USB 3.0, co działa całkiem sprawnie i po prostu przy konieczności obróbki jakichś plików wrzucam je do tymczasowego folderu na SSD - trwa to chwile, a po skończonej pracy pliki wędrują spowrotem na dysk zewnętrzny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ten SSD 500GB to szacun... on pewnie z 1600zł kosztował, co? Albo 2000...

 

Bez przesady, 1018zł jeszcze da się przeboleć (http://www.agito.pl/dysk-samsung-ssd840-mz-7td500bw-2-5-500gb-sata600-83-682104.html). Zdaje się jednak, że i tak wtopiłem. Wkopałem się w dysk z nowym typem komórek pamięci TLC z limitem P/E cycles 1,000, gdzie odpowiednio SLC to 100,000 P/E cycles i MLC 3,000 P/E cycles - tak przynajmniej wyczytałem tu: http://www.anandtech.com/show/6459/samsung-ssd-840-testing-the-endurance-of-tlc-nand - jednym słowem padnie dużo szybciej niż konkurencja podobnej pojemności. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Tak, ale to nadal 11 lat przy zapisywaniu średnio 10 GB dzień w dzień ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SSD nie mają aż tak krótkiego życia jak to się mówi. Powiem inaczej - HDD nierzadko szybciej padają od relokowanych sektorów niż SSD kończy się "życie", dlatego też jeśli ktokolwiek patrzy pod tym kątem to niech się zastanowi czy to ma sens ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

W laptopie SSD jest jak najbardziej ok, ale przy dobrym backupie ...

 

Awarie zależą też od zastosowania dysku, mamy trochę dysków SSD w serwerach i uwierz, że naprawdę padają przy większym zapisie.

Np. jest 10 macierzy które mają po 12 dysków SSD i wymieniamy do dwóch sztuk miesięcznie na nich.

 

Na pewno lepiej stosować dyski sata typowo do macierzy, jednak ich cena powoduje, że kupuje się wersje pecetowe i wysyła na gwarancje...

 

Dyski twarde to naprawdę ciężki temat i bez dobrego monitoringu ani rusz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×