Skocz do zawartości
ServerSite.eu

Co sądzicie o adresacji Hamachi ?

Polecane posty

Ostatnie czasy występuje problem z klasą adresową dostępną globalnie zaczynającą się od IP 5.-.-.- mianowicie Hamachi w swoich konfigach używa jej przy wirtualnym interfejsie sieciowym co w rezultacie skutkuje nie możliwością wejść na strony u providerów korzystających z tych adresów jak np. Hetzner

Aby pominąć ten problem należy wyłączyć interfejs bądź odinstalować oprogramowanie, a co jeśli chcemy go używać i mieć możliwość wejścia na strony z tej klasy adresowej ?

Czy uważacie że polityka firmy produkującej Hamachi jest względem przyznawania globalnych adresów poprawna ?

 

Problem został też opisany na stronie: http://itbeta.pl/het...a-ip-t-826.html

 

Będziemy wdzięczni za opinię.

Edytowano przez ServerSite.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej? W jaki sposób niby to jest bezprawne?

 

Nigdzie nie napisaliśmy że jest to bezprawne tylko czy jest to poprawne, ingeruje w globalną klasę ?

Jeśli chodzi o sformułowanie moderatora z linku który podaliśmy hmmm ciężko stwierdzić co miał na myśli, w każdym razie chcieliśmy przedstawić że więcej osób ma już ten problem, a przede wszystkim usłyszeć fachowe opinie na ten temat na fachowym forum WHT ;)

Edytowano przez ServerSite.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nie widzę w tym problemu. Nikt nie każe instalować Hamachi

 

Ceny paliw drożęją - nikt nie każe jeździć samochodem. Też mi rozwiązanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w tym problemu. Nikt nie każe instalować Hamachi

 

Małe pytanko jakimi prawami rządzi się przyznawanie klasy adresowej globalnej ? Czy są jakieś wymogi, obostrzenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Główną ideą stosu protokołów TCP/IP była możliwość osiągalności węzłów punkt-punkt.

Jakiekolwiek jej zaburzenia to proszenie się o problemy ze wzajemną osiągalnością.

Czy to dlatego, że Iksiński ma adres 192.168.1.11 i nie mogę się nijak z mojej Neostrady do niego połączyć (NAT),

czy też dlatego, że przydzielona mi podsieć koliduje z aktualnie wykorzystywaną (VPN).

 

Bo załóżmy, że użyta będzie bardzo popularna nierutowalna 10.0.0.0/8. Co spowoduje?

Ano to, że duża część sieci domowych przestanie działać ;)

 

Hamachi wybrało sobie coś, co w planie było unassigned no i wydziwolągowało.

Chyba właśnie dlatego, co by nie kolidować z różnymi NATownicami, bo przecież

główną funkcją ich produktu to był nat-traversal.

 

Pisanie o bezprawnym wykorzystywaniu adresacji jest lekko nie na miejscu.

Przecież nie ma żadnych urzędowych regulacji dotyczącej tego, jak adresować sieci teleinformatyczne.

Dowcip tylko taki, żeby nie propagować tego na cały świat protokołami routingu, a tego sieć Hamachi nie robi.

Czy poprawne to jest. Pewnie nie. Tak samo jak i np. używanie numerów portów wbrew zaleceniom IANA.

 

Ceny paliw drożęją - nikt nie każe jeździć samochodem. Też mi rozwiązanie...

Analogia bezsensowna. IMO bardziej obrazuje to taka: gdybyś jeździł normalnym samochodem

(czyt. nie kombinował z jakimiś "dziwadłami"), to wtedy wszystko jest OK. Ale jak dorobisz mu

niehomologowany przez producenta, lecz wykwintny mruczący tłumik, to nie zdziw się, że Pan Władza

przyjdzie z miernikiem i stwierdzi, że celowo i z premedytacją przekraczasz normy hałasu i nie pozwoli ci na dalszą jazdę.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skutkuje nie możliwością wejść na Hetzner

Również OVH miało sporą pulę tych adresów. Generalnie na strony można z zainstalowanym hamachi wejść, ale dopiero za drugą próbą zadziała nam strona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi już się zmienił adres, a jak tam u was?

 

W pierwszej chwili myślałem że mi serwer padł i zacząłem już grzebać w systemie :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zachowanie Hamachi niedopuszczalne. Teraz wyobraźcie sobie, że puszczam soft z wirtualną sieciówką do sieci, który robi VPNy jak Hamachi, ale w klasie 83.0.0.0/8. Będzie ciekawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już nie przesadzaj, sprawa każdego usera jest gdzie według niego jest adres 25.25.25.25

Puki nie naruszają protokołów routingowych pty wszystko jest zgodnie z zasadami, ktoś zmusza do używania?

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zachowanie Hamachi niedopuszczalne. Teraz wyobraźcie sobie, że puszczam soft z wirtualną sieciówką do sieci, który robi VPNy jak Hamachi, ale w klasie 83.0.0.0/8. Będzie ciekawie?

Jakiekolwiek naruszanie zasady bezpośredniej osiągalności węzłów - będącej tak naprawdę główną ideą stosu TCP/IP jest niedopuszczalne. Zauważ, że coś nazwane "adresacją prywatną" powstało lekko później ;)

 

Istotą Hamachi jest nat-traversal. Bo jeśli ktoś ma możliwości, to zrobi sobie przekierowanie portów i nie musi babrać się w jakieś dodatkowe daemony pośredniczące, które jak by tu nie patrzeć zwiększają opóźnienia transmisji. A skoro ma to NAT omijać, to jakąż adresację zastosować? Gdyby dało się własny format zrobić... No ale nie da się, bo aplikacje nie są z tym kompatybilne i będą buntować się na adres IPv4/ABC.ABC.123.123. Można zastosować IPv6. No i operator sieci Hamachi ma w pełni "legalną" i zarejestrowaną klasę v6. No ale co z tym niedobrym v4? Użycie którejś z nierutowalnych podsieci?

To także rodzi problem z kolizjami adresów! Bo użycie 10.0.0.0/8 spowoduje, że dużej części zeświruje sieć lokalna. 192.168.0.0/16 także ;). Jest jeszcze mniej używana 172.16... No ale ona też jest używana w niektórych sieciach, poza tym jest za mała do takich globalnych celów.

Więc aby nie robić sobie problemów z kolizjami podsieci prywatnych twórcy przeanalizowali plan przydziału adresów i zauważyli, że jest sobie sieć oznaczona jako UNASSIGNED, no to wykorzystali ją. Jak zaczęła być używana i rozpoczęły się lamenty, to trzeba było ją zmienić. No to znaleźli ponownie, podsieć niby używaną, ale tak naprawdę będącą zachomikowanym zasobem który nie jest w świat rozgłaszany.

 

 

I tak jak wcześniej napisałem - adresy IP to rzecz wybitnie arbitralna i każdy sobie może je stosować jak chce. Prawnie to nijak nie jest uregulowane. Co najwyżej w umowach międzyoperatorskich, w których znajdują się klauzule o tym, że propagacja adresacji nie przydzielonej przez RIR jest zabroniona i grozi czymś tam i owym.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem niektórych ludzi. Hamachi stworzyło narzędzie które zna każdy, narzędzie za pomocą którego można bez problemu stworzyć połączenie z dwoma komputerami w różnych sieciach domowych (bo nie każdy wie o co chodzi z przekierowaniem portów itd, ale to i tak nie to samo co "bycie w tej samej sieci"). Teraz ludzie płaczą "jak to hamachi mogło nadawać takie adresy i co oni w ogóle sobie robią". A teraz niech te osoby pomyślą sobie "z drugiej strony" - jeśli mam te hamachi zainstalowane to chyba w jakimś celu to zrobiłem? No właśnie to narzędzie dało mi coś czego potrzebowałem, spełnia swoją rolę a że po x latach ktoś "wszedł" na te adresy to już nic się nie poradzi.

 

Tak na prawdę to powinniście się cieszyć że zrobili coś i zmienili te adresy, a nie położyli na wszystko przysłowiową "lachę" i "radźcie sobie sami".

 

Śmieszy mnie taka postawa, że dostaje się coś za darmo i jeszcze się nie podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×