Skocz do zawartości
Kszysiu

Sklep internetowy

Polecane posty

Witam

Mój brat prowadzi sprzedaż na allegro. Myśli nad otworzeniem sklepu internetowego. Jako że kompletnie na tym się nie zna prosił mnie abym się zainteresował tym tematem.

 

Pierwsze to wybór skryptu. Na rynku jest wiele rozwiązań typu open source. Czy możecie polecić któryś?

Fajnie by było jakby się dało to zintegrować z jakimiś płatościami.

Przydało by się te jakieś dobre intuicyjne dzielenie wg zastosowania danego przedmiotu.

 

I najgorsze... Domena...

 

Pierwsze na co wpadłem to nazwafirmy.pl jednak taka domena jest wystawiona w serwisie premium.pl za grubo ponad 3 tyś zł... Domyślam się że nie ma możliwości przejąć tej domeny inaczej niż kupując ją?:)

 

druga domena to nazwafirmy.com.pl. Również jest ona zajęta jednak po próbie wejściu na stronę nic się nie wyświetla (strona nie może się w ogóle załadować)

whois pokazuje tyle:

registrant type:	   organization
nameservers:		   dns.compromis.pl. [89.25.246.45]
				   dns.zab.zigzag.pl. [217.11.130.4]
created:			   2000.10.10 13:00:00
last modified:		 2012.04.02 09:06:16
renewal date:		  2013.10.09 14:00:00
no option
dnssec:			    Unsigned

REGISTRAR:
NASK
ul. Wawozowa 18
02-796 Warszawa
Polska/Poland
+48.22 3808300
info@dns.pl

 

Czyli jeśli chciałbym odkupić/przejąć tą domenę musiałbym się skontaktować z NASK'iem? Jak myślicie byłaby możliwość przejęcia domeny jeśli nie jest wykorzystywana a do tego nawiązuje bezpośrednio do nazwy firmy?

 

 

Jest jeszcze jedna domena która kojarzy się z branżą. Jednak znajduje się tam bardzo prosta strona (domyślam się że stworzona tylko dla SEO) oparta na wordpresie (chyba nawet standardowa skórka i nic na niej nie jest zmienione) na której są 2 krótkie bezsensowne artykuły i 5 linków z boku. Nie ma ani danych osoby która założyła te stronę ani nic. Whois wskazuje na OVH i wiem tylko że IP tej strony to 212.91.6.51 i co ciekawe na tym samym IP jest strona gruponu:P Czy OVH udzieli mi informacji kto jest właścicielem tej domeny?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ma to być porządne czy oby było. Jeśli porządne to lepiej komercyjny skrypt z indywidualną grafiką (zwykle wszystkie integracje są - nie trzeba kombinować z pluginami). Do tego certyfikat ssl to podstawa dla sklepu. Jeśli oby było to presta albo osc - magento też może być ale to ciężki skrypt. Co do domeny to pewnie będzie taniej, szybciej i pewniej odkupić niż przejąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie sklep przynosi za małe dochody i jest za mało funduszy żeby kupować komercyjny skrypt.

Czy certyfikat SSL jest na prawdę potrzebny nawet do malutkiego sklepu?

Czy są jeszcze jakieś "ukryte" koszty prowadzenia sklepu internetowego których nie wymieniłem?

Czy OVH i NASK powinni mi udzielić informacji o właścicielach domen?

Czytam w necie o tych skryptach i piszą właśnie że albo gekosale albo magento - tylko ten drugi jest "ciężki". Zastanawiam się czy nie lepiej wybrać gekosale - dobry wybór?

pozdawiam

Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Presta chyba byłaby tu jednak najlepszym rozwiązaniem, taki skrypt postawisz na początku na serwerze za kilkadziesiąt złotych rocznie.

SSL nie jest potrzebny przy małych transakcjach, aczkolwiek wielu klientów przez zakupem sprawdza czy transakcja jest szyfrowana, więc wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za certyfikat nie jest dużym obciążeniem dla budżetu, a jednak daje jakąś pewność dla potencjalnych klientów.

 

Gekosale raczej bym odradzał, jak ktoś wyżej wspomniał skrypt potrafi być "ciężki" i z hostingu współdzielonego mogą Ciebie szybko "wyrzucić" za przekroczone obciążenie lub zaproponować VPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy OVH i NASK powinni mi udzielić informacji o właścicielach domen?

A na jakiej podstawie? Czy jak kasjerka stojącej przede mną osobie próbującej kupić pół litra Wyborowej zerknie do dowodu osobistego, to ja mam prawo ją nagabywać, co by mi podała dane owego jegomościa, bo mam taki kaprys?

 

(dane abonenta będącego firmą są widoczne we whoisie ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
registrant type: organization

Sprawdź na stronie DNS.pl, gdyż whois standardowo nie pokazuje tych danych, jeśli abonentem jest firma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

SSL jest konieczny. Wynika to (oczywiście nikt tego nie zapisał wprost) z zapisów Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024).

 

Zgodnie z Załącznikiem do rozporządzenia, część C, Art. XII

 

 

1. System informatyczny służący do przetwarzania danych osobowych chroni się przed zagrożeniami pochodzącymi z sieci publicznej poprzez wdrożenie fizycznych lub logicznych zabezpieczeń chroniących przed nieuprawnionym dostępem.

2. W przypadku zastosowania logicznych zabezpieczeń, o których mowa w ust. 1, obejmują one:

a) kontrolę przepływu informacji pomiędzy systemem informatycznym administratora danych a siecią publiczną;

b) kontrolę działań inicjowanych z sieci publicznej i systemu informatycznego administratora danych.

 

Art. XIII

 

Administrator danych stosuje środki kryptograficznej ochrony wobec danych wykorzystywanych do uwierzytelnienia, które są przesyłane w sieci publicznej.

 

Przy wdrożeniu sklepu trzeba również zapłacić prawnikowi za przygotowanie regulaminu. Nie radzę brać się za to samemu, jeśli nie znamy dokładnie przepisów. Również wzorowanie się na "dużych" sklepach nie jest dobrym rozwiązaniem. Radzę poczytać historie o pozwach za klauzule niedozwolone. Wielu właścicieli sklepów myśli "mnie to nie dotyczy" a później płaczą, że ktoś się ich czepia za regulamin i muszą płacić wysokie kary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Muszę się skonsultować z bratem i może za jakiś czas sklep internetowy ruszy:)

pozdrawiam

Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×