Skocz do zawartości
StOnA

Oferty Firm Hostingowych - Opłacalność

Polecane posty

Tak sobie siedzę i przygotowując ofertę zastanawiam się jakby tu stworzyć ofertę idealną, która miałaby po części możliwość zwrotu inwestycji w krótszym czasie niż starzenie się sprzętu, dawałaby możliwość refinansowania inwestycji ale również nie była typową URYNĄ.

 

Tu na forum jestem sporo i mimo to dalej nie rozumiem tego modelu biznesowego jakim posługują się firmy. Bo licząc wszystkie koszta poniesione przy budowie, wyposażeniu i wszelakich dodatkach typu ludzie, sprzęt łącza, koszta stałe to nijak nie wychodzi mi taka inwestycja na "CACY"

Podstawowym problemem który z matematycznego pkt .widzenia to koszt samego sprzętu bo patrząc na ceny w PL sprzętu gdzie serwer trzeba kupić za 5 -10tys (nie rozmawiamy o składakach) to przy cenie dzierżawy około 200zł mc sprzęt zwraca się min. 3 lata... a gdzie reszta?

I powiedzmy czy to nie jest przewalanie kasy tylko dla idei bycia nr. I lub przynajmniej w pierwszej grupie naj..?

 

Tworzę cennik, liczę koszta, i sprzęt kupiony za 5k musiałbym sprzedawać za min. 400zł a tu ooo... mamy niektóre oferty za 220zł... a już w przyszłym roku w maju wchodzi nowy xeon gdzie najwięksi sprzęt kupią w pakietach nawet 15% taniej niż ja jak i wielu z tych średniaków których oferty w necie się mnożą... ale cóż, dylemat wielki jak to policzyć...!!!

Mówi się że klient nasz Pan ale czy za wszelką cenę trzeba walczyć o klienta, czy to podstawa tego być lub niebyć?

 

Nie rozmawiamy o VPS bo tu już działa overbooking na poziomie x15 albo i więcej i upychani sią klienci do momentu aż maszyna staje dęba ale o dedykowanych urządzeniach, które są w cennikach wielu firm jak liczę poniżej opłacalności chyba tylko dla tego iż lepiej sprzedać tanio poniżej kosztów aniżeli sprzęt ma leżeć.

 

O co chodzi w takich ofertach ...?

 

 

Sorry za temat ale dyskusja dosyć poważnie mnie "routuje" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O co chodzi w takich ofertach ...?

Ano o to, że owy sprzęt dzierżawiony za te 200 zł. to bardziej składak niż serwer ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano o to, że owy sprzęt dzierżawiony za te 200 zł. to bardziej składak niż serwer ;)

tylko składam wychodzi mi niewiele taniej bo procesor np e3+ płyta + obudowa+ dyski wychodzi raptem np. 4k netto.. :( a to raptem 1k mniej niż dedykowany

 

 

@kafi - np sprintdatacenter i chyba ze 3 jeszcze znalazłem co oscylują w granicach 200-250zł ...

Koszty stałe utrzymania takiej maszyny to około 100zł min. prąd, klima, inne koszty bez obsługi itp.. wiięc wychodzi 100zł netto mc a gdzie ludzie, podatki itp ?

Edytowano przez StOnA (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi, gdzie E3 jest za 200zł ;) Zazwyczaj ceny oscylują w granicach 350-450zł/mc.

A owe dwustuzłotowe budżetówki to jakieś i3/i5 na desktopowej płycie z desktopowym dyskiem SATA i tyle ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Popatrz jeszcze na kolokacje - może w tę deskę lepiej ci się opłaci? Bo jeżeli masz miejsce, prąd, łącza itp to czemu nie oddawać samego miejsca?

 

 

Pamiętaj o kosztach eksploatacji ;) Bo musisz mieć bazę zapasowych części np. dysków, ramów itp. więc to także koszta ;)

 

 

 

Popatrz na ceny serwerów i identycznych PCtów tak jak kafi mówi. Z tego co pamiętam to NetDC także miało u siebie masę takich serwerów. Na początek może i dobre rozwiązanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wiele ofert mam wrażenie, że ludzie którzy je sprzedają uważają, że przychód = zysk.

W praktyce dochodzi do tego, że sprzedaję się aby sprzedać a tak na prawdę w pewnym momencie zaczyna się na początku niezauważalnie do interesu dokładać (prąd , łącze, koszty pracownicze).

 

Jak takie działania się kończą widać w skali "makro dla hostingu" na rynku budownictwa w Polsce.

Sprawa nie jest prosta, bo co mają robić Ci co chcą sprzedawać ? Obniżać ceny ? Zwinąć biznes czy zacisnąć zęby i przeczekać aż inni padną ?

 

Prawda jest taka, że jak popytu nie ma obniżanie cen NIE POMOŻE a zaszkodzi, inni też ceny obniżą a marże spadną

 

Padł tu na forum wątek cen domen. Moim zdaniem koronny przykład patologi cenowej na rynku hostingu. Widać ja dokładnie porównując ceny domen i ceny hostingu.

 

Jak to możliwe, ze usługa, której wykreowanie i utrzymanie nie kosztuje nic jest droższa od (nie wiem - strzelam) ponad 40- 50% ofert hostingowych w PL ?

 

Powód jest prosty; mała konkurencja na rynku domen i w zasadzie 1 dostawca (NASK).

Jaki z tego wniosek ? Na rynku hostingu jest za duża konkurencja i błędne koło się zamyka. Tylko ile takie błędne koło będzie jeszcze w stanie trwać ?

 

Przecież rynek klientów hostingu nie jest nieskończony ...

Edytowano przez vilgefortz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak to możliwe, ze usługa, której wykreowanie i utrzymanie nie kosztuje

Nie? A root-servery domenowe (a właściwie to czasem nawet i klastry dns) to niby perpetum mobile,

które prądu nie pobiera, obciążenia łącza nie generuje, no i nie psuje się ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu sprzętu to koszt sprzętu odliczając koszta stałe i pośrednie średnio zwraca się po 3 latach, a po tym okresie sprzęt już jest dosyć stary by nie powiedzieć nieużyteczny. Swego czasu rozdawaliśmy sporo sprzętu za free w dzierżawę jednakże koszty utrzymania nie były małe bo utrzymanie ponad 70maszyn kosztowało miesięcznie sporo choć niepowiem dało to pewien obraz kosztowy i ewentualnego zwrotu takich inwestycji.

Ale gdy bierzemy pod uwagę koszt urzynania z całą otoczką kosztową to naprawdę zastanawiam się nad opłacalnością takowej inwestycji. Same łącza, które miałbym przeznaczyć 2x1Gb to koszt ponad 8tys a do tego inne koszta typu zasilanie, ups, agregat, przebudowa, filtry, ludzie to już rozbija się o sześciocyfrową liczbę. Gdybym miał przebudować całą sieć wewnętrzną na 10G + wyjście na świat pow 10G to koszt wzrasta o 150tys ... Niektórzy faktycznie maja tą dogodność iż udało im się uzyskać dofinansowanie np. UE lub zaadaptowali środki inwestorów ale w moim przypadku jest to inwestycja własnych środków więc musiałem naprawdę przekalkulować czy dodatkowa inwestycja pod usługi zewnętrzne jest opłacalna...

Cóż jedyna nadzieja w tym że jak mówi poprzednik iż kiedyś będzie lepiej... i że w tym wypadku ja mogę regulować sobie, przeznaczać środki z poprzedniej prawie identycznej inwestycji, która już działa kilka lat i mogę sobie pozwolić na takie elementy i przesunięcia.

Cennik, który powstaje jest na pograniczu opłacalności i tylko to, że mamy ponad 100 maszyn i sporo dodatkowych (ponad 20szt) od klasy HP G7 i w górę oraz taki sprzęt jak składak np. na 4x Xeon e7 lub 4x AMD 6274 i jest niewykorzystywana więc można by rzec, iż sprzęt mamy "darmowy" bo już jest... a samo leżenie w magazynie nie zwróci nam zainwestowanej gotówki. Miałem zamiar to sprzedać jednakże cena rynkowa różni się ogromnie do ceny oferowanej przez kupujących i jest mówiąc krótko zbyt mała.

Stary sprzęt, nie nadawał się do profesjonalnego wykorzystania, tylko leżał i błagał o wykorzystanie więc podjąłem decyzję by oddać go za darmo bo nawet nie wiem czy na alledrogo by ktoś chciał go kupić...

 

Wracając do sedna sprawy na razie jest to wielka Urynowa Studnia bez możliwości szybkiego zwrotu, a inwestycja możliwe że przy ogromnej masie da możliwość rozwoju i refinansowania, bo malutkie firmy nie wytrzymają ogromnej konkurencji, tym bardziej że sprzęt jak wspomniałem starzeje się w zastraszającym tempie a każdy klient wymaga super nowości w bardzo niskiej cenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wiesz wszystko zależy w jaką grupę odbiorców celujesz. Jeżeli budżetowe serwery to ci się może nie opłacać na początek, ale jeżeli w większy biznes to wpływy mogą być większe.

 

Popytaj Miłosza jak u niego było z kosztami na poczatku i jak sobie poradził ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Popytaj Miłosza jak u niego było z kosztami na poczatku i jak sobie poradził ;)

 

 

I od razu niech swój biznes plan pokaze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konkurencja tylko ceną niestety tak się kończy, że pod jej koniec liczysz i liczysz i w najlepszym wypadku wychodzisz na 0 ;).

 

Na tym rynku już nie będzie czasów gdy zyski będą szybkie i duże. Teraz jest trudniej i każdy musi poszukać swojej przewagi konkurencyjnej. Cena jest istotna jednak należy też wziaść pod uwagę że niska cena przyciąga bardzo trudnego klienta, bardzo wymagającego - firmy powinny sobie odpowiedzieć czy warto ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stona, poruszyłeś temat, przez który napewno będziesz znienawidzony na forum ;) Jak już wcześniej pisałem, to niektórzy powinni dostąć Nobla z ekonomii.

 

Matematyki niestety nie oszukasz, a i pieniążki z UE też się skonczą po jakimś czasie. To głównie one niszczą rynek. Dzięki dofinansowaniu masz być bardziej konkurencyjny? Gówno prawda. Masz rozpieprzyć rynek. No bo dało kase, to Cie stać na zaniżenie cen. I tak ta kochana unia niszczy małe firmy, które napędzają gospodarkę, bo one sobie nie poradzą z większym od siebie, który w dodatku może dać ceny niższe.

Większość cen za konta hostingowe jest po prostu zabawna, a w dodatku w dziale z prośbami firmy zabijają się o każdego klienta i kto da mniej. VPSy za 10 czy 15 zł.. no to wtedy faktycznie trzeba ich trochę upchać żeby przynajmniej za maszyne się zwróciło.

 

xorg, nrm.. biznes plan jest dość dynamiczny, a wydruki z kont nie najgorsze. Mam u siebie kilka dzierżawionych maszyn, też kolokowane oraz zarządzane xeny na HPkach. I nie zbieram klientów jak leci za wspomniane 200 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panie Miłosz jednym słowem URYNA :) albo jak u strusia i kojota... sprzęt rozciągliwy i na wszytko firmy ACME

 

Tak sobie siedzę i liczę i liczę i doliczyć się niemogę ale dochodzę do wniosku, że wielcy mają za nic takie walki, oni sprzedają malutkie konta za min. za VPS 50zł, za maszyny dedykowane nawet nie ostatniej generacji po 500 i w górę.. a Ci którzy jak wspomniałeś dostali 60% dofinansowania w super/hiper cenie maszynę za 5k za 200zł ... :) Ot cała ekonomia. Czyli ja w wyposażenie do wczoraj zapłaciłem 6 cyferek a oni tylko mniej jak połowę... i mają to naprawdę profesjonalnie zrobione a ja systemem gospodarczym ciut tu przywiązane tam sklejone tu trochę dziurawe... .

Dobrze że mam możliwości finansowania bo inaczej ZUS i US by mnie zamknął, a jeszcze na domiar złego sprzęt który miał pracować stoi i czeka... uff...

Cóż skleję na szybko cennik dedykowany po 50zł, VPS po 2zł i będę walczył o rynek... a po 2 latach się wykręcę... heee..

:o

Ale sprawa nie jest taka śmieszna bo wgryzając się w rynek zabieram innym możliwości, a żeby przynajmniej na początku zabłysnąć trzeba cenę i jakość mieć w garści, a do tego trzeba kasy na ludzi, którym niemało trzeba zapłacić, koszta stałe, które trzeba ponieść i możliwości finansowania strat przynajmniej na początku.

 

I dalej nie rozumiem jak toto policzyć by wyjść przynajmniej trochę do przodu... :blink:

 

EDIT:

 

aaa... i dopiszę że jak widzę program partnerski firmy która sprzedaje konta za 5zł i oddaje z tego jeszcze 20% albo więcej to już mnie naprawdę dziwi..

Edytowano przez StOnA (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

@StOnA, poczytaj nieco w starszych tematach, a znajdziesz historię firmy która powstając dostała kasę z UE i koniec końców tej firmy już nie ma. Był to dość głośny upadek na forum...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale na forum są jeszcze firmy takowe... nawet na stronach własnych mają UE znaczek. Ciekawi mnie ile firm takie dofinansowanie otrzymało... a nie chwaliły się nigdzie i znaczek skrzętnie ukryły...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłeś temat tabu i raczej mało kto będzie chciał się merytorycznie tu odnieść do tego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ci którzy jak wspomniałeś dostali 60% dofinansowania w super/hiper cenie maszynę za 5k za 200zł ... :)

 

Źle jest jak przedsiębiorca zamiast szukać możliwości wyprzedzenia konkurencji narzeka, że ten to wział z unii, tamten to ma znajomego to dostał tani kredyt. Ten to tamten tamto. Weź się w garść, wyciągnij z szuflady stary biznesplan (bo chyba jak zrobiłeś inwestycje to na podstawie jakiśch wyliczeń) nanieś stosowne poprawki i działaj.

 

Narzekać na konkurencję można bez końca.

 

Prawda jest taka, że nie ma jednego sposobu na osiągnięcie celu jakim jest zysk. Dla jednego będzie nim sprzedawanie kont po 500 PLN, drugi osiągnie to samo sprzedając konta po 5 zeta czy nawet rozdając je za darmo. Kwestia jaką masz wizję na zmonetaryzowanie - jeżeli jej nie masz to chyba pora nad przemyśleniem działalności i poszukaniem czegoś prostszego gdzie wystarczy tanio kupić drożej sprzedać ;)

 

Nie ma jednej recepty na firmę i na wyciągnięcie kasy od klientów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie narzekam na konkurencję tylko matematyka mi daje znak że to URYNA...

 

Sam se policz że kupisz za 5k sprzęt, koszty i sprzedajesz za 250/mc... gdzie tu logika?

 

Może inaczej jak to policzyć, jak oszukać matematyczne równania by wyszło że taka inwestycja się zwraca...!!! Jak bądź dobrym forumowiczem i wykołkuj jak dla 4 latka ?

Edytowano przez StOnA (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Zawsze możesz składać wszystko na desktopach, złożonych za 1000-2000zł. Wtedy to już lepiej wygląda, a jeżeli już masz dobre te maszyny to postaw na jakość i support, a może uda Ci się wybić jako ten "z górnej półki"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz składać wszystko na desktopach, złożonych za 1000-2000zł. Wtedy to już lepiej wygląda, a jeżeli już masz dobre te maszyny to postaw na jakość i support, a może uda Ci się wybić jako ten "z górnej półki"

 

Z tego co zauważyłeś sam to wiesz że takie rozwiązanie daje mizerne efekty, ale i może to jest rozwiązanie... Czy opłacalne? nie wiem . Jedna z firm przodujących tu na TOPie tak właśnie częściowo robi ale czy mają mniejsze czy większe problemy tym się nie pochwalą... Wolę kupować markowy sprzęt i mieć mniej problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Źle jest jak przedsiębiorca zamiast szukać możliwości wyprzedzenia konkurencji narzeka, że ten to wział z unii, tamten to ma znajomego to dostał tani kredyt.

 

Wzięcie z Unii, a kredyt od znajomego to jest jednak wielka różnica. Zwykle nie robi się projektów pod to, żeby wyciągnąć od znajomego kasę i znajomy też zwykle się nie chwali, że ma pieniądze i da na byle co bo musi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Wiesz ogólnie to zrobisz co chcesz, ale ja przynajmniej myślę że jeżeli chcesz żeby CI się zwróciła inwestycja w serwer za 5k, to nie możesz go sprzedawać po 250zł bo zwróci Ci się za kilka lat. Jeżeli jednak już kupujesz taki sprzęt to co szkodzi inwestować w wyszkolony support? Myślę, że wtedy wyrobił byś sobie renomę. Ale to tylko moje głośne myślenie, nie znam tego interesu od środka to nie mnie układać biznesplany na forum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja przynajmniej myślę że jeżeli chcesz żeby CI się zwróciła inwestycja w serwer za 5k, to nie możesz go sprzedawać po 250zł bo zwróci Ci się za kilka lat.

M.in. o tym jest właśnie ten temat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×