Skocz do zawartości
matzumi

Gwarantowane zasoby - jak zweryfikować przed zakupem ?

Polecane posty

Witam, od ponad1,5 roku posiadam VPS na OpenVZ, jak go kupowałem to firma miała bardzo dobrą opinię i w sumie przez ten czas nie mogłem zbytnio narzekać, serwer działał stabilnie i bez większych przestojów, niestety od ok 2-3 miesięcy strony ktore trzymam wczytują się coraz wolniej, co jakiś czas zdarzają się przerwy w działaniu itp. na początku myślałem, że to wina stron/konfiguracji serwera, ale w końcu znalazłem trochę czasu na zabawę, zrobiłem czystą instalację i zrobiłem testy, które mnie przeraziły - na zupełnie czystej instalacji reakcja na komendy ssh są opóźnione o 1-3 sekundy (i to nie wina łącza), wszystko działało strasznie mułowato, kopiowanie plików trwa ok 3-4 MB/s (dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync) a unix bench w trzech próbach nie mógł ukończyć testu. Na moje zgłoszenia dostawałem lakoniczne odpowiedzi w stylu "nie mamy żadnej awarii" itd. Testowałem go tak przez 3 dni i wygląda to po prostu na przegięcie z oversellingiem.

 

Pytanie tylko w jaki sposób mogę się ustrzec podobnych sytuacji w przyszłości, no bo teoretycznie teraz znów znajdę firmę, którą będzie polecać mnóstwo ludzi, a która stopniowo będzie upychać coraz więcej serwerów na jednej maszynie obniżając jakość ?

Czy jest jakiś rodzaj wirtualizacji, który rzeczywiście zapewnia gwarancję zasobów, skoro nawet XEN podobno już od dawna nie ?

No i ogólnie w jaki sposób sprawdzić jakośc serwera VPS przed zakupem ? Praktycznie mało która firma udostępnia możliwośc testów i jak to się ma do ustawowoych 10 dni na rozwiązanie umowy zawartej poza lokalem dla osób bie prowadzących DG ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie tylko w jaki sposób mogę się ustrzec podobnych sytuacji w przyszłości

Wydzierżawić sobie serwer dedykowany.

 

Tak, to nie jest żart. Bo mówienie o jakichkolwiek gwarancjach (szczególnie w przypadku budżetowego OpenVZ) to mówienie o gruszkach na wierzbie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do odstąpienia od umowy to tutaj zdania są podzielone, lecz zdaniem moim i redaktorów WHT nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
i jak to się ma do ustawowoych 10 dni na rozwiązanie umowy zawartej poza lokalem dla osób bie prowadzących DG ?

Ano doczytaj te paragrafy, na które się powołujesz. Jeśli usługodawca przed owymi 10 dniami rozpocznie za twoją zgodą świadczenie usługi, to odstąpić nie możesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie mało która firma udostępnia możliwośc testów i jak to się ma do ustawowoych 10 dni na rozwiązanie umowy zawartej poza lokalem dla osób bie prowadzących DG ?

 

Co do umowy, przeczytaj dokładnie ustawę. O ile dobrze pamiętam nie dotyczy ona sytuacji w których przedmiot umowy nie może zostać zwrócony ale tak jak mówię, poczytaj ustawę tam jest to dokładnie napisane.

 

Dodatkowo, jeżeli sprzedawca nie umieścił na stronie stosownej informacji o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 10 dniu, to okres ten wydłużany jest do 3 miesięcy. Przeglądam ostatnio sporo ofert hostingowych a nigdzie takiej informacji nie znalazłem. Albo firmy nie respektują tej ustawy, albo nie da się jej zastosować do usług hostingowych albo dają nam możliwość odstąpienia od umowy przez 3 miesiące.

 

Fajnie by było gdyby ktoś rozwiał wątpliwości w tej kwestii.

 

A co do samego VPS, to najlepiej wyjdzie kupić go na okres miesiąca/dwóch/trzech z płatnością co miesiąc i testować. Co przetestujesz przez 10 dni? Stabilność działania w długim okresie czasu? Nie sądzę. Poczytaj opinie, wybierz firmę z dobrą renomą -kup na miesiąc i testuj.

Edytowano przez Causen (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Spróbuj się dogadać z jakąś firmą że wpłacisz np. za cały miesiąc ale będziesz mógł np. po tygodniu zrezygnować i dostaniesz 3/4 kasy

 

Albo wykup test (niektóre firmy świadczą usługi gdzie można kupić test)

 

 

Co do oversellingu, na domowym serwerze sprawdzałem ile wejdzie serwerów wirtualnych (www+mysql+ftp+webmin+cron co minutę odpalony długi proces po WWW)

 

Okazało się że jeżeli chodzi o pamięć to po trzy krotnym przekroczeniu zasobów dopiero było widać dyskomfort pracy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kafi Serwer dedykowany byłby pewnie najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek na chwilę obecną to wystarczyłby mi taki z Atomem i 1 GB RAM, a coś takiego to chyba tylko w Kimsufi, które z kolei nie wzbudz mojego zaufania jeśli chodzi o niezawodność (spotyka się różne opinie) ale może kiedyś spróbuję.

 

Jeśli usługodawca przed owymi 10 dniami rozpocznie za twoją zgodą świadczenie usługi, to odstąpić nie możesz.

Trudno mi to ocenić nie będąc prawnikiem, ale to chyba nie działa tak, bo wtedy pewnie sklepy zaczęły by świadczyć "usługę sprzedaży", której rozpoczęcie natępowałoby w momencie wysyłki. Ale poczytam o tym jeszcze.

 

Ogólnie to nie jestem jakimś wielkim przeciwnikiem oversellingu, pod warunkiem, że dostawca to faktycznie kontroluje i nie przesadza, a z moich doświadczeń, ostatnio z VPSem, a wcześniej ze zwykłym dzielonym hostingiem wynika, że pokusa upakowania tylu klientów ile się da prędzej czy później dopada nawet te firmy, które miały dobre opinie przez jakiś czas. Dlatego pytanie czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troche dyrdymały prawicie... nie lepiej zapytać sie usługodawcy odnośnie problemów, a potem pytać sie 'professionalistów' z tego forum?

Edytowano przez tym (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tym, prawo jest moim 2gim hobby od kilku lat (głównie konsumenckie) i jak mogę to pomagam, akurat w takim wypadku może zachodzić mała sprzeczność, daj czas, prześlemy odpowiednią korespondencję do odpowiednich instytucji z zapytaniem o ich stanowiska, jeżeli wystąpią wątpliwości po przeanalizowaniu interpretacji prawa przez NSA.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze wirtualizacja KVM:) Nie sądzę tez żeby mocne konto shared pociągnęło tyle co choćby najtańszy vps z naszej oferty (chyba, że cena będzie adekwatnie wysoka). Drugą sprawą jest to, że shared nakłada wiele ograniczeń, których w wypadku vps-a nie ma. Wiadomo też, że nikt nie daje nic za darmo, ale matzumi wyraźnie pisze o oversellingu, który według mnie nawet w wypadku OpenVZ nie powinien przekraczać pewnego poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OpenVZ nie daje gwarantowanych zasobów tj.: RAM, procesor. Najgorsza sytuacja jest z łączami nawet w przypadku wirtualizacji XEN/KVM.

Co do wirtualizacji KVM, nadaje się ona do gier i innych rzeczy związanych z wymogiem wydajności i stabilności.

Jak zweryfikować gwarantowane zasoby przed zakupem? Poproś jakąś wytypowaną firmę o udzielenie testu, a wtedy będziesz miał okazję się o tym przekonać.

 

Pozdrawiamy,

StableHost.pl

 

Witam,

 

Czy to pomoże? Sądzę, że nie... w dzień testów może być OK a za miesiąc mogą dodać parę VPS i koniec zabaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poproś jakąś wytypowaną firmę o udzielenie testu, a wtedy będziesz miał okazję się o tym przekonać.

Test w niczym mu nie pomoże, obciążenie na serwerach jak i ilość kont jest zmienna. Druga rzecz, testy mogą być wykonane na maszynie wzorcowej, a serwer dostanie na roboczej obciążonej. Może jeszcze poszukać jakieś młodej firmy, gdzie mają puste serwery, jednak z czasem i tak będzie miał taką samą sytuację.

 

Panowie takich rzeczy nie da się obejść, czysta ekonomia. Chcesz mieć gwarantowane zasoby to zakup cały serwer dla siebie. Hosting jest jak pociąg z pasażerami, aby długo jechał bez awarii wszyscy muszą kupić bilety, jak będzie za dużo osób pociąg pojedzie dużo wolniej ale taniej.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja przykładowo polecam do przetestowania XEN-a w przypadku xena nie można przekroczyć ilość dostępnych ram w przypadku tworzenia VPS-a, a przydzielane ramy są gwarantowane .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z doswiadczenia mojego znajomego wiem, ze te 10 dni jednak obowiazuje w przypadku hostingu przynajmniej wedlug jednego z rzecznikow praw konsumenta.

 

Zwrot pieniedzy jednak byl pomniejszony o okres przez ktory serwer byl uzywany.

 

Ponadto ostatnio na Slasku pojawila sie firma swiadczajaca uslugi energetyczne (niezalezny operator), ktory sprzedaje uslugi poprzez akwizytorow. Moi rodzice dali sobie wcisnac jakas niekorzystna umowe i spokojnie w ciagu 10 dni dalo sie sprawe odkrecic mimo, ze juz cala procedura przepisania poszla w ruch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzecznik Praw Konsumenta to może sobie dużo twierdzić, niekoniecznie zawsze będąc stuprocentowo zgodnym w swoich sądach z prawem. Między innymi dlatego może on jedynie pomarudzić, pogderać, pomęczyć, ale nie może wydać prawnie wiążącej decyzji np. o nałożeniu kary. Jeśli firma przedstawi mu swój punkt widzenia, to jedynym, co może dalej zrobić, to jest sporządzenie w imieniu klienta wniosku do sądu.

 

A co do owego operatora energetycznego - to kluczowym jest fakt, czy firma za twoją zgodną rozpoczęła świadczenie usług przed okresem owych 10 dni. U większości korpomolochów jest to zbyt mało czasu na dopełnienie wszystkich procedur ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×