Skocz do zawartości
nosa2

Jak działa lokalny dostawca internetu?

Polecane posty

Witam

Pytanie mam poważne, chciałbym się dowiedzieć jak działa infrastruktura takiego lokalnego dostawcy internetu?

 

Zapewne wpierw dzierżawi on jakieś łącze światłowodowe, a potem je dzieli. Pytanie tylko jak? światłowód do jakiś przełączników, potem kablami/radiem do mieszkań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisałeś ;) No i jeszcze jakiś routerek/routerki do QoS na łączu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prostę, dzierżawa światłowodu, rozdzielacz, potem dobry routerek z qos do podziału łącza na dane ip i antenka radiowa.

 

Wbrew pozorom to bardzo prosta infrastruktura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście jeszcze wspomnieć o oversellingu. Widywałem firmy, które przekraczają o 1000% i więcej możliwości łącza wyjściowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście jeszcze wspomnieć o oversellingu. Widywałem firmy, które przekraczają o 1000% i więcej możliwości łącza wyjściowego.

Przeciętny Kowalski i tak się nie zorientuje, a nawet jeśli to w sporej części regulaminów jest kluczek w postaci "prędkość do X Mbps". Polityka chyba coraz częściej stosowana ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety to nie jest coraz częściej stosowana polityka, to jest już od dawna normą. Ja na ten przykład mam niby "do 40 / 4 mbps", a najczęściej wyciągam 22-26, na wyjściu na szczęście zawsze trzyma się 4 mbps. Gwarantowane mam niestety tylko 50%. Dobre i to, w wielu firmach nie ma żadnej gwarancji, weźmiesz 40 a będzie działać 2 i nie masz w zasadzie do czego się czepić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, co jest tym rozdzielaczem od głównego światłowodu? Wiadomo, ten światłowód musi być gdzies podłączony - czyżby przełącznik światłowodowy (więcej portów) czy router?

 

Pewnie co poważniejszy provider, używa takiego urządzenia? - http://www.awnet.pl/catalyst-4510r-chassis-10slotfan-psred-sup-capable-pi-9407.html?osCsid=3f2975ccd2e9c6f7fa23919e4f1f3565 a od tego jeszcze kolejne urządzenia dzielące na kolejne podsieci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, ze w polszy orają jak mogą. Znam takich co na skrętce żydzą i wstawiają jakieś gówno.

U kumpla ciągnie światło frt-401 a potem normalnie RJ-45 do switchy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety to nie jest coraz częściej stosowana polityka, to jest już od dawna normą. Ja na ten przykład mam niby "do 40 / 4 mbps", a najczęściej wyciągam 22-26, na wyjściu na szczęście zawsze trzyma się 4 mbps. Gwarantowane mam niestety tylko 50%. Dobre i to, w wielu firmach nie ma żadnej gwarancji, weźmiesz 40 a będzie działać 2 i nie masz w zasadzie do czego się czepić.

1. Jakbyś miał GWARANTOWANE 50% to byś płacił za te łącze ze 400zł miesięcznie.

2. symetryk jaki musi kupić taki operator kosztuje ze 20-100zł za megabit (w zależności od lokalizacji i kupowanej przepustowości) a wy chcecie mieć za grosze 50mb/s żeby wam nie spadała prędkość.

3. overselling łącz jest jeszcze większy niż mówisz - 10:1 to jest taki standard przy zwykłych domowych użytkownikach. Jeśli tacy użytkownicy kupują rurki np. 10 i więcej mb/s to ten overselling dochodzi nawet do 20:1

4. ten przelicznik nie jest stały - po prostu trzeba kupować takie łącze, żeby wszyscy nasi użytkownicy nie wysycali całkowicie łącza (zawsze musi być jakiś zapas). A jeśli u ciebie transfer spada to znaczy że operator już przegina z oversellingiem. albo (jeśli to jest DSL) to po prostu masz za słabą linię i po prostu więcej się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Główna zasada działania lokalnego dostawy (osiedlowy) polega na tym że net nie działa średnio 8 dni w tygodniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Główna zasada działania lokalnego dostawy (osiedlowy) polega na tym że net nie działa średnio 8 dni w tygodniu smile.png

To chyba jak Ty prowadzisz taką firmę ;)

 

Nie przypominam sobie większego padu u kumpla w sieci, takiego żeby z pół dnia nie było internetu u klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

To miało być tak nieco z dozą humoru...

 

Nie mam na myśli wszystkich lokalnych dostawców, są porządni i są tacy co działają tak jak wyżej opisałem. Niejednokrotnie lokalny dostawca będzie lepszy niż masówka typu UPC czy Neostrada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sami szpeczjaliści od siedmiu boleści tutaj. Szczególnie, że znowu jak bumerang powraca magiczny OVERSELLING...

To drodzy szpece taka zagadka myślowa: mam sobie trzy "łącza": Operatora Polskiego (50Mbit), Operatora Zagranicznego (50Mbit) no i WęzełWymianyRuchu (1Gbit). No i teraz mam sobie powiedzmy 10 klientów na łącze 10Mbit. No i teraz możliwe trzy takie scenariusze:

> wszyscy wysycają po 10Mbit, łączą się z WWR - każdy zadowolony, no może prócz mnie, bo za OP i OZ płacę majątek a leżą odłogiem;

> wszyscy wysycają po 10Mbit, ale trzech łączy się przez OP, trzech ssie z youtube (OZ), czterech via WWR - wszystko OK;

> wszyscy wysycają po 10Mbit i wszyscy utylizują OZ - no i tu się pojawiają problemy z połączeniem.

 

No i teraz pytanie. Czy operator X stosuje overselling, czy nie stosuje?

Czy na podstawie tego Wielmożni Szpeczjaliści potraficie wreszcie zakumać, że pie***cie bez sensu pojęciem OVERSELLING?

Po prostu cała inżynieria ruchu (czy to sieciowego, czy tego na skrzyżowaniu ze światłami) jest pojęciem bardzo złożonym?

To, że każdy sprzedaje więcej, niż ma, to w sumie nic dziwnego. Ale na tym cały dzisiejszy świat jest zbudowany :P

Całą sztuką jest umiejętna inżynieria ruchu, co by maksymalnie efektywnie wykorzystać dostępne zasoby.

 

Oczywiście mowa tu o sytuacjach idealnych. Bo w sumie to jakieś dalsze węzły także mogą wprowadzać ograniczenia (np. router brzegowy adresata, który tnie połączenia IP-IP do jakiegoś tam limitu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jakbyś miał GWARANTOWANE 50% to byś płacił za te łącze ze 400zł miesięcznie.

Po pierwsze to jest VDSL (40mbps wejście, 4mbps wyjście) a nie światłowód, więc i koszta są inne. Po drugie w przeciwieństwie do wielu innych firm dostawca z usług którego korzystam nie podłącza klienta, jeśli możliwości techniczne nie pozwalają na wyciągnięcie tych 50%. Przed podłączeniem przyjechał technik, podpiął się pod linię u mnie, sprawdzili osiąganą prędkość u mnie i na centrali i dzięki temu, że synchronizacja przekraczała 50% maksimum podpięli mnie do sieci, w innym przypadku nie byłoby mowy o wpięciu z taką prędkością. Synchronizacja w tym przypadku jest w zasadzie równoznaczna z osiąganą prędkością łącza (przetestowane parę tuzinów razy w różnych okolicznościach). W tej chwili mam synchro na routerze 21720 kbps, speedtest Orange wykazuje prędkość 20,83 mbps, speedtest na serwerze w Atmanie 20,4 mbps więc wartości bardzo zbliżone. Synchronizacja nigdy nie spadła poniżej 21 kbps.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Teraz to światłowodu nikt Tobienie wydzierżawi.

Tylko kanał xWDM lub VLAN, VRF.

 

Na jednym włóknie idzie pchnąć potężna ilość danych liczonych w Gb

Edytowano przez pzebracki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

d.v

 

1. bo to jest łącze DO (nie masz nic gwarantowanego - poczytaj regulamin)

2. poczytaj ofertę DSL TP - niby też dsl ale masz gwarantowane i za 15mb/s down 800kb/s up musiałbyś płacić ledwie 600zł brutto a jeśli byś chciał upload 1.5mb/s to byś musiał dopłacić tylko 400 zł (tak wgl to zanim tp się zwało tp a nie orange to nie było taniej?)

3.technik przyjechał i powiedział jaka będzie synchronizacja, jako że przekraczała 20mb/s dali ci "czterdziestkę" a nie "dwudziestkę" - ty wiedziałeś, że tyle dostaniesz, a nie że dostaniesz 40mb bo to jest po prostu nie możliwe. Więc nie rozumiem tego gadania "masz niby 40 ale masz tylko 20 a operator jest zły" - zgodziłeś się na to.

Tak na prawdę synchronizacja to jedno - to że zaraz ci będzie śmigać 10mb/s bo centrala przeciążona to drugie - ale teraz to już się nie zdarza tak jak kiedyś:)

 

 

kafi

 

Overselling działa dlatego, że właśnie wszyscy nie robią na raz tego samego. Tak samo jak ty zakładasz w jednym przypadku że wszyscy będą korzystać z jednego operatora tak samo można zakładać, że wszyscy będą ciągnąć łącze na maxa. Zdaje mi się że takiego podziału jak ty przedstawiłeś nie stosuje się raczej w małych sieciach i średnich sieciach - bo to jest nie opłacalne - kupisz 3x po 10mb od trzech firm w cenie np 100zł za mb jak jakiś inny operator da ci 30mb za 50zł/mb - a raczej w większych gdzie 500 osób nagle nie wpadnie na pomysł że będzie przeglądać co innego tylko ruch będzie się układał codziennie praktycznie tak samo - i wtedy można analizą dojść która "rurka" jakiej ma być "szerokości" tak żeby było dobrze.

Najlepsze jest to że zazwyczaj te małe sieci "siedzą" na DSL'ach a takie troche większe mają jedno główne łącze symetryczne i drugie zapasowe najczęściej rozliczane 95 percentyla. Czytałem kiedyś gdzieś, że niektórzy trzymają 4xdsl i rozrzucają po nich ruch bo tak wychodziło im tanio a dobrze.

 

pozdrawiam

Kszysiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak samo jak ty zakładasz w jednym przypadku że wszyscy będą korzystać z jednego operatora tak samo można zakładać, że wszyscy będą ciągnąć łącze na maxa.

Nie rozumiesz nadal, że w przypadku jakiegokolwiek load-balancingu (czy to BGP, czy też n*iDSL chociażby) to takich założen NIE MOŻNA robić bo jest to bezsensowne?

 

 

Teraz to światłowodu nikt Tobienie wydzierżawi.

Myślę, że to po prostu kwestia ceny =)

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze cię rozumiem:

Nie można robić takich założeń - to się zgadzam. Trzeba po prostu sprawdzać jakie jest zapotrzebowanie i dostarczać do tego odpowiednia ilość.

np. po miesiącu widzisz że ruch w szczycie np. za granice dobija 50mb, do krajowego 20mb to kupujesz takie dwa pakiety, nie patrząc na to, że sprzedajesz tak na prawdę 200x 2mb - i tu overbooking jest dobry, bo po co ma leżeć i się nudzić?

I dochodzi do tego ważny czynnik czyli ilość klientów. Jeśli będziesz miał 5 osób to może być tak że np. jednego dnia 4 będą cisnąć zagraniczny ruch a jedna krajowy, a drugiego tak że będzie na odwrót. jeśli masz sieć większą - np 200 klientów - to już widzisz że codziennie ruch rozkłada się praktycznie tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

 

Myślę, że to po prostu kwestia ceny =)

 

Na pewno cena odegra dużą rolę. Ale nie każdego na taki raritas stać Mając fiber, masz wszystko co chcesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

To miało być tak nieco z dozą humoru...

 

Nie mam na myśli wszystkich lokalnych dostawców, są porządni i są tacy co działają tak jak wyżej opisałem. Niejednokrotnie lokalny dostawca będzie lepszy niż masówka typu UPC czy Neostrada.

 

Musisz zrozumieć, że na tym forum są równi i równiejsi. Nie jesteś moderatorem, nie jesteś przydupasem Miłosza, więc Tobie nie wolno pisać niczego z choćby minimalną dozą humoru, spamować itd. Oczywiście za to co napisałem dostanę ostrzeżenie, ale to czysta prawda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie jesteś przydupasem Miłosza, więc Tobie nie wolno pisać niczego z choćby minimalną dozą humoru, spamować itd.

Podejrzewam, że jaśnie Pan jest urażony gdyż otrzymał w swej karierze ostrzeżenia od Miłosza za jawne łamanie regulaminu?

Musisz zrozumieć, że na tym forum są równi i równiejsi

Jestem niesamowicie ciekaw jak rozwiniesz te teze, chętnie ją wydziele do osobnego tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość finlandia

Dostałem ostrzeżenie za ukrytego refa. Niejednokrotnie widziałem, że osoby z którymi Miłosz jest za Pan brat, ukrywają swoje reflinki. Co lepsze, zostają one w późniejszym czasie ukryte jak by nigdy nic się nie stało. Pisałem nawet do Miłosza, że dany Kowalski ukrył refa i powinien również dostać ostrzeżenie jak ja, ale jak można się domyślić nic takiego miejsca nie miało.

 

Edit:

To samo można powiedzieć o słownictwie i gwiazdkach, za które również dostałem ostrzeżenie, a Miłosza przydupasy nie dostają

Edytowano przez finlandia (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

juvenito - a możesz się pochwalić ilu klientów na tym trzymasz/trzymacie? i chodzi to bez powiększonego uploadu? 2x800kb/s wam/tobie starcza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też mi się tak zdaje że ciut mało... to nawet neo 128kb miała 64kb uploadu;p nawet sobie nie wyobrażam 8kb uploadu...;p jak ja bym miał wysyłać maile z 200kB załącznikiem jakieś 200 sekund zamiast 4.. (mam up 512kb)

no ale mają gwarantowane te łącza bo liczyć 120kb x 150 to wychodzi ledwo 18mb;p to nawet spory zapas:) z uploadem 8kb x 150 to 1,2mb wiec też zapas:P kurde dajcie im 2x większą prędkość... i tak tego nie zapchają, a może następnych klientów przyciągną:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×