Skocz do zawartości
nosa2

Jak działa lokalny dostawca internetu?

Polecane posty

Jeśli mówimy o takiej sieci. Przez prawie 2 lata prowadziłem taką lokalną sieć. Była 1 neostrada przez niecały rok 4 MB ale była za mała. Dogadałem się z pewną firmą, która dawała neta radiowo. Do dom mojego kolegi dochodziło radiowo 8 MB Z czasem wzrosło do 12. Od niego szło do mnie po kablu przez 3 działki (sąsiedzi się zgodzili) Na strychu była cała infrastruktura tzn. część. Na stodole i domu miałem nadajnik. nadawałem z nich 2. Potem jeszcze u 3 osób. Było. Część osób po kablu podpiętych. W sumie były 32 domy podpięte i działało to. Ale musiałem zrezygnować, bo przeprowadziło się jakieś małżeństwo z synem i ten zaczął robić problemy, a że wszystko działało pół legalnie to zakończyło się. Teraz działa to nadal tylko, że już nasze domy to pośrednicy z pewną firmą. Ale od pewnego czasu tak się siepie net tam, że zakupiłem neta z play. A miejsce na dachu odsprzedaje.

 

Także, to 8 MB a potem 12, wystarczało i się nie muliło za bardzo. Net chodził płynnie. U mnie było zawsze 1 MB a reszta się rozchodziła po sieci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Boziu przenajświętszejsza. Ludzie z czymś takim dają radę? Toż to przypomina raczej czasy modemów wdzwanianych i nieśmiertelnego numeru 202122 niż XXI wiek. A ja narzekałem, że u mnie tylko Tepsa jest, że kablówki porządnej nie ma na tym zadupiu i że mogłem tylko Neośkę podpiąć. Da się w ogóle korzystać z sieci w normalny sposób przy upload na poziomie 8kbps? Ja już przy 6-megowej Neośce miałem dość powolnego 0,5 mbps, dlatego przesiadłem się na VDSL z 4-megowym wyjściem. A i tak przesyłanie większych plików czy filmów mnie męczy. Przy 8kbps to chyba nawet nie ma co marzyć o jakimkolwiek normalnym działaniu poczty czy komunikatorów (o połączeniach audio czy tym bardziej wideo to już nawet nie ma co wspominać). I ludzie jeszcze są gotowi za to płacić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobra takie pakiety rozumiem że mogą zapchać:) po prostu przeraziłeś tym 128kb a nie 128kB:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, dla kogoś, kto chce korzystać wyłącznie z onetu, poczty bez załączników i komunikatorów bez audio/wideo łącze na poziomie 1Mbps/64kbps wykrojone z DSLa może i wystarczy, ale mimo to przy dzisiejszych cenach łączy domowych nie wiem czy jest to taka rewelacja. Szczególnie dla kogoś, kto ma telefon stacjonarny w TP/Orange czy Netii czy jeszcze lepiej dostęp do solidnej kablówki i może sobie za 5-6 dyszek wziąć łącze o kilkukrotnie wyższej przepustowości z zapewnionym wsparciem dużego operatora. No ale skoro ludzie wolą taniochę tego typu, to ich wybór, niech się męczą i żyją w nieświadomości jak bardzo świat poszedł do przodu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

d.v - to ty żyjesz w nieświadomości jak "świat poszedł do przodu" w dużych miastach na osiedlach itp.

np. u mnie jest wyjątkowo dobra linia bo śmiga 6mb i 10 pewnie by poszło a u wszystkich w koło jest "troche" gorzej (miasto około 15 tyś ludzi). Nawet kolega z Warszawy Wawer walczył najpierw z netią ze 2 miesiące bo było max 512 (mimo że miało być 4mb) potem próbował sobie znaleźć jakiegoś lokalnego usługodawce i nic ciekawego nie było, a potem dopiero jakiś znajomy technik czy coś przepiął go do innej centrali i dostał 6mb w tp.

Jedź tam gdzie takie TP i netia nie sięga swoimi łapkami. Lokalni operatorzy tam mają żniwa. Łącza 1mb masz w takich miejsca nawet i po 100zł miesięcznie a i tak nie działa tak jak powinno. Czym dalej od dużych miast tym gorzej. Mój znajomy ostatnio był zmuszony wziąć sobie mobilny internet z orange w jego okolicy nic lepszego nie dostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam, ze wszelkiej masci DSL-e maja dosc mocno ograniczona ilosc pps. Ja mialem kiedys 2x TPSA i 1x GTS i zanim sie nawet upload skonczyl to juz limit paietow byl przekraczany.

 

Generalnie w dzisiejszych czasach lacza symetryczne sa tak tanie, ze maly jest sens zajmowania sie DSL-em. Chyba, ze mozna jeszcze strony www puscic DSL-em, a reszte symetrykiem co ma jeszcze szanse dzialac sensownie.

 

Co do podzialu lacza to dla lokalnych ISP rzadzi zdecydowanie Mikrotik, a zaraz za nim Linux. Ten pierwszy niestety na dedykowanych platwormach jest zenujaco malo wydajny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu - ja też nie mieszkam w jakiejś metropolii, tylko w 20-parotysięcznym miasteczku na Pomorzu Zachodnim, więc w zasadzie na zadupiu. Dopóki miałem Neo 6/0,5 Mbps nie miałem problemów, chodziło wszystko na maks. możliwości (oczywiście przy własnym routerze, nie liveboxie, bo ten nie pozwalał na żadne normalne korzystanie z łącza). Teraz przy VDSL 40/4 jest gorzej, bo mam starą linię telefoniczną i wejście mam na poziomie 22-26mega, ale wyjście na 100%.

Z Netią natomiast i w mojej mieścinie były (i nadal w zasadzie są) jaja, wielu klientów nigdy nie zdołało wywalczyć działającego łącza. Innym dużym operatorem w mojej mieścinie jest Vectra, która jakiś czas temu wykupiła lokalną kablówkę iw krótkim czasie podniosła prędkość maksymalną łącz dla swoich klientów. Problem niestety polega na tym, że w godzinach szczytu praktycznie nie da się z łącza korzystać, transfery na poziomie kilku-kilkunastu kB/s przy teoretycznej prędkości łącza na poziomie 8 czy 16 Mbps są normą. To jest właśnie efekt nieprzemyślanego oversellingu. I Netia i Vectra złapały w krótkim czasie olbrzymią bazę klientów, kusząc ich superszybkimi łączami za grosze. Niestety nie poszły za tym odpowiednie inwestycje i ci biedni, którzy dali się złapać w większości dali się po prostu wykiwać i często lepiej wyszliby na wolniejszym, ale stabilniejszym łączu w innej firmie. I to jest podsumowanie działania sporej grupy dostawców internetu, nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×