Skocz do zawartości
Gość Alchemik

Czy muszę mieć VPS? Odbieranie dużej ilości poczty.

Polecane posty

Gość Alchemik

Witam,

 

Nie wiedziałem gdzie to umieścić.

 

Czy zwykłe konto hostingowe wytrzyma odebranie 20tyś wiadomości w ciągu godziny?

Jeżeli nie to czy VPS rozwiąże ten problem? Jakie musiał by mieć parametry? Są jakieś limity?

 

Jestem przyzwyczajony do poczty w home. Pytałem w ich pomocy ale nie potrafią mi udzielić odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe konto wytrzyma, jeżeli jest u odpowiedniego dostawcy. Zależy jakie to są maile. Textowe, html, z załącznikami? Sprecyzuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wazne czy poczta ma byc filtrowana czy cala docierac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Alchemik

Zakładając że:

- maile będą w html

- 50% nie przejdzie przez filtr

- są bez załączników

- mail średnio będzie miał 30KB

 

Czy Business Server w home.pl wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W home.pl masz dwa tygodnie okresu testowego - co Ci szkodzi przetestować?

Pamiętaj, że wskazałeś serwer wirtualny - więc takich "kont hostingowych" jest dużo więcej na fizycznej maszynie. Tak jak napisał Miłosz - wąskim gardłem będzie IO - możesz zrobić testy i napisać po nich do admina, czy Twoje 20k wiadomości na godzinę obciążało to maszynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na ogicom.pl/cloud masz z kolei możliwość przetestowania VPS przez 2 tygodnie. Porównaj sobie jedno i drugie, będziesz wiedział.

 

Co do IO, to słuszna uwaga, to może dyskwalifikować serwer współdzielony. Popatrzmy: 20 tys maili na godzinę to jest ok. 5-6 maili na sekundę (przy rozkładzie - dla uproszczenia - prostokątnym). Gdyby przyjąć, że jeden mail to tylko jedna operacja dyskowa (ale tak niestety raczej nie jest), to system dyskowy tylko do obsługi Twojej poczty potrzebuje ok. 6 IOPS. Pojedynczy dysk SATa daje najwyżej 80 IOPS, macierz RAID 10 z czterech takich da Ci 160 IOPS w zapisie. Czyli serwer z takim systemem obsłuży ok. 26 takich userów jednocześnie (przy maksymalnie optymistycznych założeniach). A na shared hostingu masz często 2-3 tysiące użytkowników poczty per fizyczna maszyna. No to średnio per użytkownik jest o wiele mniej IOPS przewidziane, prawda? Dlatego moim zdaniem shared hosting raczej się nie sprawdzi i można wpaść w filtry, parametry bezpieczeństwa, albo zostać po prostu poproszonym o wyniesienie się z powodu przeciążania serwera, zależnie od polityki operatora. Myślę,że taki sposób korzystania z usługi powodowałby szybkie narastanie kolejki pocztowej. Oczywiście nie jest powiedziane, że inni użytkownicy równie intensywnie korzystają z IOPS, dlatego powyższe rozumowanie jest tylko pewnym "szkicem", jednak widać, że jak na shared to byłbyś mocno powyżej przeciętnej, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na operacje dyskowe. Pytanie, czy w granicy tolerancji operatora - pozostaje do sprawdzenia.

 

IMHO, jeśli ruch nie jest równomierny, ale w szczycie masz tych maili więcej, to możliwe, że potrzebujesz na wyłączność kilkadziesiąt IOPS i to jest raczej dyskwalifikujące jeśli chodzi o shared hosting. Rekomenduję minimum VPS, a może się okazać, że i ten nie wystarczy. Akurat rzadko kiedy operator wypowiada się o IOPS, limituje się zazwyczaj RAM, CPU, wielkość dysku. Bez prób się zatem raczej nie obejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO, jeśli ruch nie jest równomierny, ale w szczycie masz tych maili więcej, to możliwe, że potrzebujesz na wyłączność kilkadziesiąt IOPS i to jest raczej dyskwalifikujące jeśli chodzi o shared hosting. Rekomenduję minimum VPS, a może się okazać, że i ten nie wystarczy. Akurat rzadko kiedy operator wypowiada się o IOPS, limituje się zazwyczaj RAM, CPU, wielkość dysku. Bez prób się zatem raczej nie obejdzie.

 

Generalnie prawda, ale istnieją shared hostingi działające na SSD np. http://ultimahost.pl/hosting IOPS więc niekoniecznie musi być większym problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×