Skocz do zawartości
MisieX

2-3 serwery za 90,000zł

Polecane posty

Witam wszystkich swoim pierwszym postem :) Ciężko było znaleźć mi jakieś forum poświęcone tym sprawom "od kuchni", ale cieszę się, że w końcu tu trafiłem :)

 

Słowem wstępu dodam, że sprzęt z tematu nie jest dla mnie - pomagam jedynie w rozeznaniu

 

Opis wymagań specyfikacji:

1) Łączna kwota - 92,865zł brutto (nieprzekraczalna)

2a) Dwie identyczne maszyny

LUB

2b) Dwie identyczne maszyny (produkcyjne) + trzecia trochę słabsza (produkcyjno/developerska) - które rozwiązanie wg was lepsze?

====== Dalsza specyfikacja jest per maszyna ======

3) Co najmniej dwa procesory cztero-rdzeniowe, z pełną obsługą wirtualizacji, mile widziane więcej rdzeni i/lub możliwość wsadzenia więcej procków

4) Minimum 16 GB RAM z możliwością rozbudowania do minimum 128 GB RAM - ogólnie pamięci będzie zjadane sporo, więc tutaj im więcej na starcie i w potencjale tym lepiej

5) Napęd 16X DVD+/-RW Drive SATA (ewentualnie żeby była możliwość dokupienia i wsadzenia go w obudowę)

6) Wbudowana karty sieciowa

7a) Macierz dyskowa oparta o kontroler sprzętowy, minimum 300GB, zbudowana z dysków SAS (min 10k RPM) lub SSD

LUB

7b) SAN (Storage Area Network), również oparta o dyski SAS lub SSD, wtedy pojemnośc min w okolicach 1 TB (będzie obsługiwać wszystkie serwery) + wszystko potrzebne do podłączenia jej do 2/3 maszyn

8) Budowa typu RACK (ogólnie nie ważne ile U)

9) Gwarancja, najlepiej 36 miesięcy, + BARDZO pożądana usługa typu "Mission Critical 4h" jaką dają do DELLÓW lub inny rodzaj wsparcia serwisowego "na miejscu" w krótkim czasie (HP też chyba coś takiego ma, nie wiem jak inni)

10) Co do systemu to jeszcze nie ma 100% pewności, ale prawdopodobnie będzie to darmowy XEN lub płatny XEN w wersji Enterprise (wtedy trzeba odliczyć jakieś 7,500zł)

 

Czego NIE obejmuje cena (tzn. będzie zakupione osobno):

- szafa serwerowa

- UPS

- Router

 

Jeszcze pytanie końcowe: wiem, że lada dzień (początek lutego?) mają wyjść nowe procesory serwerowe intela - czy warto czekać na produkty na nich oparte, czy kupować, tak jak planujemy, na początku lutego to co jest dostępne aktualnie?

 

Dziękuję z góry wszystkim za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) nie piszesz co to ma robić, wybieranie pod budżet a nie pod funkcjonalność jest ciężkie. Uwagi takie szybko po przeczytaniu

- Ram jest tani, warto kupić więcej i to dużo więcej na starcie skoro ceny sie trzymają

- Jeżeli czekanie nie stanowi problemu to tak warto do końca lutego czekać na nowe procki, ale ważniejsze jest tutaj co tam ma być bo może się okazać że nie procki są waskim gardłem (czekanie będzie do końca marca raczej)

- O macierzy napisałeś dużo za mało, nie wiemy jak ma być podłączona do serwerów, czy i jakie technologie połączeń i przełączania ma obsługiwać itd macierze i ich podłączenia kosztują od stosunkowo niewielku kwot (puszka z dyskami jednym konrolerem podłączona po ethernecie) do zabójczych sum

- Zawsze lepiej mieć oddzielną maszynę developerską

 

Ogólnie w tego typu projektach

- jeżeli nie ma bardzo dobrego powodu lepiej trzymać to w jakimś centrum danych i od centrum dzierżawić sprzęt z jego serwisem i samemu nie przejmować się łączami, szafami, klimatyzacją, zasilaniem, gwarancjami, trzymaniem sprzętu backupowego (4h mission critical kosztuje w serwerowni dużo mniej niż u producenta)

- opisz co system ma robić i w jakiej ilości a nie ile ma kosztować bo cie ktoś naciągnie z jednej strony lub kupisz za słaby sprzęt z drugiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Bardzo mało informacji. Macierz ? FCoE? FC ? czy to ma byc jakis NFS (uplinki eth ) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) nie piszesz co to ma robić, wybieranie pod budżet a nie pod funkcjonalność jest ciężkie.

(...)

- opisz co system ma robić i w jakiej ilości a nie ile ma kosztować bo cie ktoś naciągnie z jednej strony lub kupisz za słaby sprzęt z drugiej

Podałem budżet, ponieważ taką właśnie sumę z dotacji, która została przyznana, będzie można przeznaczyć na serwery. Nawet jeśli na konkretne zapotrzebowania wyszedłby tańszy sprzęt, szkoda byłoby nie wydać całej tej kwoty smile.png

 

Co system ma robić:

- sporo aplikacji webowych i webserwisów javowych, z dużym zapotrzebowaniem na RAM (wczytywanie przy inicjalizacji i trzymanie tego wszystkiego w pamięci) odpalane w tomcatach + apache

- bazy danych postgres i mysql dla tych webserwisów

- serwer SVN

- strony www (głównie joomla + parę autorskich od zera), mogą również korzystać z bazy

- ilości użytkowników zewnętrznych nie jestem w stanie określić, teraz są to śmieszne liczby, ale oczywiście im więcej serwer uciągnie tym lepiej

 

 

Uwagi takie szybko po przeczytaniu

- Ram jest tani, warto kupić więcej i to dużo więcej na starcie skoro ceny sie trzymają

- Jeżeli czekanie nie stanowi problemu to tak warto do końca lutego czekać na nowe procki, ale ważniejsze jest tutaj co tam ma być bo może się okazać że nie procki są waskim gardłem (czekanie będzie do końca marca raczej)

- Zawsze lepiej mieć oddzielną maszynę developerską

- ok, poza tym RAM jest tu potrzebny w dużych ilościach (jedno z ważniejszych kryteriów), więc może być i 64 GB na starcie i 512 GB potencjalnie, jeśli starczy budżetu smile.png

- chyba koniec marca to jednak za późno, więc prosiłbym u sugestie oparte na obecnie dostępnych rozwiązaniach

- słusznie, dlatego prosiłbym o propozycje z trzema maszynami (dwie identyczne produkcyjne, trzecia developerska - taka sama lub słabsza)

 

Ogólnie w tego typu projektach

- jeżeli nie ma bardzo dobrego powodu lepiej trzymać to w jakimś centrum danych i od centrum dzierżawić sprzęt z jego serwisem i samemu nie przejmować się łączami, szafami, klimatyzacją, zasilaniem, gwarancjami, trzymaniem sprzętu backupowego (4h mission critical kosztuje w serwerowni dużo mniej niż u producenta)

- 100% racji, takie rozwiązanie będzie wybrane

 

 

- O macierzy napisałeś dużo za mało, nie wiemy jak ma być podłączona do serwerów, czy i jakie technologie połączeń i przełączania ma obsługiwać itd macierze i ich podłączenia kosztują od stosunkowo niewielku kwot (puszka z dyskami jednym konrolerem podłączona po ethernecie) do zabójczych sum

Bardzo mało informacji. Macierz ? FCoE? FC ? czy to ma byc jakis NFS (uplinki eth ) ?

 

Co tu dużo mówić, zupełnie się na tym nie znam. Ani Ci, dla których robię rozeznanie smile.png

 

Jeśli chodzi o wewnętrzną macierz (dyski "w serwerach"), to miałem na myśli sprzętowy kontroler RAID i macierz w stylu RAID 1+0 lub RAID 5 (nie wiem które rozwiązania stosuje się dla serwerów) z dysków SAS lub SSD

 

Jeśli chodzi o SAN, to nie mam zielonego pojęcia o dostępnych opcjach, dlatego po prostu chciałbym najlepsze co można mieć w tym budżecie smile.png Wiem tylko, że jest to pewnie lepsze rozwiązanie niż RAID w każdym serwerze. Fajnie gdyby nie było to też jakoś kosmicznie trudne do podłączenia i skonfigurowania.

 

Dodatkowe pytanie: jaką platformę do wirtualizacji polecacie? Czy XEN to dobry wybór? A jeśli tak, to czy warto płacić za wersję Enterprise?

Edytowano przez MisieX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego twojego postu, ale czy istnieją serwery z 512 GB pamięcią RAM? (nie mówię o klastrach) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego twojego postu, ale czy istnieją serwery z 512 GB pamięcią RAM? (nie mówię o klastrach) smile.png

Istnieją czy nie istnieją ważny jest przekaz :P im więcej RAM tym lepiej. Czekam na jakieś konkretne propozycje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Istnieją i nie w klastrach ale w jeden serwer tyle można już umieścić tylko 512 kości wychodza za drogie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakieś merytoryczne odpowiedzi? W swoim drugim poście napisałem chyba już wszystko co się dało, potrzeba jeszcze jakiś szczegółów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na twoje zapotrzebowanie tzn co potrzebujesz kierował bym się raczej w kierunku AMD a nie Intela

 

W AMD można wsadzić taniej RAM (więcej banków na płytach)

W AMD masz procesory o większej ilości rdzeni a patrząc na zastosowania (SQL, java i tomcaty które mają tendencje do zajadania całego rdzenia) lepiej mieć DUŻO słabszych rdzeni niż mało lepszych tam włożysz 192 GB bez gigantycznych kosztów (24*8GB), developerska maszyna z jednym prockiem identycznym zamiast dwóch i z pojedynczym zasilaczem

 

Sprzętowy kontroler RAID nie jest jakimś gigantycznym wydatkiem (nie przy aktualnych cenach dysków). Ważne żeby kontroler który bierzesz współpracował z wybranym systemem operacyjny.

 

Oprócz producenta kontrolera producent samego serwera nie jest aż tak istotnym aspektem. Zwróć uwagę tylko na producenta kart sieciowych (Intel!) cała reszta jest albo standardowa albo nie różni się co do jakości w istotny sposób.

 

Lepszym modelem jest przewalenie odpowiedzialności na DC i zakup usługi wynajmu sprzętu o określonych parametrach bez zwracania uwagi na markę. Od pewnego czasu między markami jedynym rozróżnieniem jest support.

 

Ponieważ w ramach dofinansowania musisz kupić sprzęt a nie wynająć będziesz miał trochę manewrowania zanim uda ci się złożyć projekt. Jeżeli chcesz pomocy w zakupach daj znać na prv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie uwagi, ale chyba nie do końca się rozumiemy - ja nie chcę/potrzebuję wytycznych z czego powinien składać się serwer. Mi chodzi o konkretne nazwy modeli, najlepiej z linkami do sklepów/firm, gdzie można je kupić.

 

Fajnie, że sugerujecie mi ile powinno być GB RAM, jakiej firmy procki albo jakie mam opcje jeśli chodzi o SANa, ale nadal nie będę wiedział ile taka maszyna powinna kosztować, ani gdzie ją można kupić, dlatego byłbym bardzo wdzięczny za chociaż jakieś poglądowe przykłady serwerów i/lub SANa wraz z cenami i ewentualnie linkami do sklepów.

 

@theONE

Ponieważ w ramach dofinansowania musisz kupić sprzęt a nie wynająć będziesz miał trochę manewrowania zanim uda ci się złożyć projekt.
Co masz na myśli przez "złożyć projekt"? Poza tym właśnie dlatego piszę tutaj, żeby uniknąć tego manewrowania, idealnie wyobrażałem sobie, że dostanę parę propozycji i wybiorę moim zdaniem najlepszą, mieszczącą się w 92,000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mylisz to forum ze sklepem, nie robimy tutaj tego typu doradztwa zwykle bo:

- masa pracy z ktorej i tak nic nie bedzie dla robiacego (złożenie systemu w całość i wycenienie to jest 1-2h rozmowy z tobą na prv + praca na xlsie)

- to nie jest sklep z serwerami napisz sobie np na actina.pl to ci zloza rozwiazanie razem z wycena będzie im zależeć bo potem będziesz klientem

- potem powstają na forach wojny o wyższości jednego producenta nad drugim tam gdzie nie jest to potrzebne staramy się ich unikać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mylisz to forum ze sklepem, nie robimy tutaj tego typu doradztwa zwykle bo:

- masa pracy z ktorej i tak nic nie bedzie dla robiacego (złożenie systemu w całość i wycenienie to jest 1-2h rozmowy z tobą na prv + praca na xlsie)

- to nie jest sklep z serwerami napisz sobie np na actina.pl to ci zloza rozwiazanie razem z wycena będzie im zależeć bo potem będziesz klientem

- potem powstają na forach wojny o wyższości jednego producenta nad drugim tam gdzie nie jest to potrzebne staramy się ich unikać

Aha, dziękuję za informację. Będę w takim razie unikał takich pytań w przyszłości smile.png

 

Reasumując informacje które na razie otrzymałem:

- najlepiej trzymać zakupiony sprzęt w DC w celu oszczędności na dodatkowej infrastrukturze i serwisie

- dla opisanych potrzeb lepiej zainwestować np. w 2-4 Opterony niż 2 High-Endowe Xeony

- brać jak najwięcej ramu się da, bo jest tani

- lepiej wziąć trzy maszyny niż dwie

 

Miałbym w takim razie jeszcze prośbę o więcej informacji odnośnie SANów. Jakiego typu rozwiązanie polecacie w takim budżecie - tzn. FC, czy ETH czy to FCoE, oraz jakiego typu urządzeń wtedy muszę szukać, o jakie pytać. Ogólnie bardzo podoba mi się sama idea jaką jest SAN, i jeśli udałoby się ją zrealizować, to na pewno byłoby to lepsze niż zwykły hardwarowy RAID

Edytowano przez MisieX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego twojego postu, ale czy istnieją serwery z 512 GB pamięcią RAM? (nie mówię o klastrach) smile.png

 

Obecnie można wrzucić nawet 1TB w jeden serwer (serwer Dell z Xeonem E7) - koszt prawie pół miliona złotych smile.png

 

edycja:

2TB (64x32GB)

Edytowano przez elcct (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2 a czy 2b ) Ja budżetowałem za taką kwotę dwa potwory i spokojnie się zmieściłem. Miały po 48GB ramu, CPU 6C i RAID10 na 8 dyskach wink.png Lepiej jednak mieć ciut słabsze, a więcej (redundancja). Moja opcja to 2+1.

3) Za tą kwotę już można iść nawet w 6 rdzeni per CPU, ale przy 3 maszynach możesz się budżetem nie wyrobić i lepiej wziąć 4C i dołożyć do czegoś innego. Na etapie składania i podsumowania to wyjdzie.

4) Ram jest tani, tutaj pozostają już tylko spekulacje jakie banki i po ile brać wink.png 16GB to wcale nie dużo, a przy tych kwotach włoży się więcej na start.

5) Nagrywarka to bodajże koszt +70zł do serwera. Śmiechu warte, a przydatne.

6) Pomyślałeś o redundancji lub teamingu? Ja bym polecał 4 x ETH i to wcale bez dopłaty czy dokładania. A przydatne!

7a czy 7b - SAN to już budowanie zespołu macierzy. Macierze są drogie i zbudowanie czegoś ciut większego to już koszty idą w górę, a w proste zespoły macierzy nie ma co iść. Lepiej wypchać serwer dyskami i włożyć w dobry RAID oparty na sprzętowym rozwiązaniu np. Perc 6/i i 1GB cache.

Możesz zawsze zrobić tak, że włożyć 2x HDD pod OS, 6xHDD pod inne usługi i to wszystko zmieścisz w jednym serwerze.

8) Pomijam.

9) Gwarancja, ok, 4h czas reakcji podraża, ale się ogromnie przydaje. U nas kiedyś padła płyta główna to z pocałowanie ręki widzieliśmy serwis u nas wink.png

10) Pod siebie czy pod jakieś zautomatyzowane procesy (myślę o API)? Bo są ciekawsze rozwiązania darmowe, ale to już na inny temat.

 

I ostatnie czy czekać czy nie. Z doświadczenia uważam, że nie ma sensu. Zależy jak mocno chcecie przeciągnąć. Jak do pół roku to nie ma sensu. Ja po prawie 2 latach nadal widzę te same procesory w nowych konfiguracjach wink.png

 

Jeszcze to - FC, czy ETH czy FCoE.

Jeżeli idziesz w macierze, załóż że koszt jej będzie nie mały. W jakie rozwiązanie iść. Mam dużo doświadczenia z FC i w niego bym poszedł. FCoE teoretycznie na papierze jest szybsze (do 10Gbit) ale realnie narzuty powodują, że działa jak FC 8Gbit. Jest za to prostsze w połączeniu - fakt, ale światło to światło i niedługo ma się ukazać szybsza jego wersja (jak dobrze pamiętam, bo tego newsa czytałem już jakiś czas temu).

 

Myślę, że to temat do dłuższego porozmawiania i przedyskutowania.

Czy już wybrałeś dostawcę? Odezwij się do mnie, gdyż blisko współpracujemy z Dell i taki sprzęt w atrakcyjnej cenie bym mógł zaoferować. Jeżeli chcesz, mogę przygotować oferty na 2/3 serwery mieszcząc się w tej kwocie. Z macierzą mogę też, ale to wymaga kontaktu i porozmawiania o szczegółach, bo to dłuższy temat.

Edytowano przez devilMedia.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×