Skocz do zawartości
Tomasz Fiedoruk

Jak weryfikować Opinie o firmach?

Polecane posty

Gość Bartosz Gadzimski

Więc tak, celem jest uporządkowanie opinii. Jasne jest to, że nie może być papierkologii bo chcemy zebrać bardzo dużo opinii aby były to faktyczne opinie.

 

Obecnie mamy zaplanowane

Imię, Nazwisko oraz adres www (dobry pomysł z adresem ip w przypadku dedyków).

 

@Grzegorz: dopuszczamy opcję przyjmowania tylko aktualnych opinii, taki uproszczenie ma pomóc w weryfikacji.

 

Ja najchętniej zrobiłbym Imię/nick + stronę www/ip (z opcją pokaż adres www lub nie - jako reklama np. z miniaturką serwisu) aby nikogo nie wystraszyć.

 

Taka miniaturka (może z opisem) to byłaby dodatkowa zachęta, taki "katalog stron" - linki seo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że każdy wydający opinie negatywną lub pozytywną powinien robić to uczciwie i podpisać się pod tym Imieniem nazwiskiem oraz loginem. Może się zdarzyć tak ze wogule nie będzie takiego usera w danej firmie wtedy firma powinna mieć możliwość sprostowania tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spanner

wydaje mi się że każdy wydający opinie negatywną lub pozytywną powinien robić to uczciwie i podpisać się pod tym Imieniem nazwiskiem oraz loginem. Może się zdarzyć tak ze wogule nie będzie takiego usera w danej firmie wtedy firma powinna mieć możliwość sprostowania tego.

 

Jest taka możliwość. Każda firma może dodać swoje stanowisko do opinii danego użytkownika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie prosciej zrobić tak, jak piszecie tylko ze dane widzą tylko firmy i mody?

 

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że każdy wydający opinie negatywną lub pozytywną powinien robić to uczciwie i podpisać się pod tym Imieniem nazwiskiem oraz loginem. Może się zdarzyć tak ze wogule nie będzie takiego usera w danej firmie wtedy firma powinna mieć możliwość sprostowania tego.

Może jeszcze powinien się podpisywać miejscem zamieszkania i numerem karty kredytowej ?

Nie bądźmy chorzy, użytkownik ma prawo wyrazić swoją opinię anonimowo ( nie w stu procentach, ale zawsze coś ) i nikt nie powinien go zmuszać to podpisywania się swoimi danymi, szczególnie, że sama firma nie ma prawa upubliczniać danych klientów, toteż... z jakiej paki ktoś ma wiedzieć, że dana osoba ( i tutaj nawiązuje do jednostki osobowej podpisanej imieniem i nazwiskiem ) korzysta z usług firmy XYZ ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wystarczy sam login, a firmy zostaną zobowiązane tylko i wyłącznie do potwierdzenia czy takowy login był kiedykolwiek wykorzystywany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej chodzi o rzetelne opinie, i to prawdziwych klientów. Wiemy jak to niedawno wyglądało na forum z tymi opiniami.

Na pewno powinien być limit postów, od którego można dawać opinie.

W opinii powinny być dane jak imię i nazwisko, bo skoro ktoś chce dać opinię niech się nie wstydzi swoich danych.

Koniecznie moim zdaniem musiałby być link (screen) do strony autora opinii, skrypt powinien odświeżać obrazek co jakiś czas np. co kilka tygodni.

A najlepszym potwierdzeniem, że jest się klientem danej firmy, jest dowód wpłaty, tylko kto się będzie bawił w potwierdzanie dla jednej opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Imię i nazwisko? Do publicznego wglądu, czy tylko do wglądu dla administracji forum i firm opiniowanych?

Jeśli to pierwsze, to w życiu nie przejdzie, jeśli to drugie, to zapewne też ograniczy ilość opinii, nawet prawdziwi klienci firm nie będą chcieli podawać takich danych. Szczególnie, że wielu szefów/przedstawicieli firm też ich nie ujawnia (np. wnioskujący o te dane Ireneusz z mzone też nie podpisuje ofert nazwiskiem, pod awatarem ma tylko imię).

 

Myślę, że propozycja z loginem u hostingodawcy ma najwięcej sensu (oczywiście tylko do wglądu dla administracji WHT i firmy opiniowanej). Zapewne i tak będziemy mieli sytuacje, w których przy niepochlebnej opinii firmy będą zaprzeczały istnieniu takiego klienta. Nie mówię tu o normalnych firmach, w których pracują normalni ludzie, ale cóż... ludzie są tylko ludźmi, nie każdy potrafi przyjąć krytykę...

Edytowano przez d.v (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

d.v

nie tyle firmy będą zaprzeczały istnieniom klientów, ale klienci mogą się obawiać wystawić opinie o firmie u której bądź co bądź trzymają swoje dane, bardziej lub mniej ważne.

 

ja myśle że nie ma co stresować userów jakimiś inwigilacjami, po prostu wystarczy prosty numer:

 

jeżeli jakaś firma zostanie "nakryta" przez wht że robi wałki z opiniami, to w momencie pojawienia się kolejnych opinii pod każdą mogł by się pojawić napis:

"przypuszczamy że opinie tej firmy są manipulowane i niekoniecznie są prawdziwe"

 

wtedy zwykły user, nawet niezarejestrowany na forum na pewno ma lepsze rozeznanie co w trawie piszczy.

 

i dodam że skoro to forum prywatne to nie ma dyskusji czy się taka decyzja właściciela forum jakiemuś userowi podoba się czy nie,

nie podoba się, to dowidzenia, nie ma w Polsce jak na razie obowiązku uczestniczenia w forum wht.

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem na poprzedniej stronie - zbieranie opinii od informatyków-Polaków najmniejszego sensu nie ma.

Bo jeśli nawet ktoś poda owe imię, nazwisko i nazwę konta, to co z tego, skoro firma X może sobie spreparować to sama robiąc foreach po tabelce dot. klientów obsługiwanej przez swój panel billingowy.

 

Sami użytkownicy też święci nie będą, bo byli już tu tacy bardzo ciekawi użytkownicy, którzy bez przerwy czarny PijaR uprawiali w stosunku do firmy, której przestało się chcieć iść im dalej na rękę.

 

Jedynym jakimkolwiek choć trochę weryfikowalnym systemem było by podanie obowiązkowo adresu www (w przypadku hostingu), bądź adresu IP w przypadku usług rootvps/dedyk. Wtedy brygada moderująca mogła by na szybko zweryfikować, czy to, co użytkownik biadoli to prawda, czy też np. użytkownikowi ISP wyciął jakieś klasy adresowe ;)

A co do tego, czy stronę przeniósł - to póki konto z serwera skasowane nie zostanie, to jakieś tam ślady po niej pozostaną (wpisy w serwerach DNS hostingodawcy, sama strona dostępna po wykonaniu statycznych mapowań, itp.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kafi,

ktoś napisze:

"h... " firma wyprowadziłem się bo pady ciągle , teraz jestem w firmie .... jest super chruper

 

co Ci da adres www, IP, czy cokolwiek? nic, po prostu niech se dalej każdy pisze co chce, ale modzi mając doświadczenie i czujne oko wyłapią "oszustwo"

i pod każdym postem takiej osoby dopiszą stosowną informację dla czytających taki wątek "niewtajemniczonych" userów:

opinie dotyczące tej firmy są prawdopodobnie manipulowane"

 

jestem pewien że jeżeli forum postawi na promocje, aby być bardziej znane, to żadna normalna firma nie zaryzykuje aby zniknąć z takiego bogatego kanału dostępu do potencjalnego klienta.

I tyle.

 

a poza tym jeśli występuje akcja typu atak "niby usera" na firme i user pomimo odpowiedzi firmy na zarzuty milknie to znaczy że temat trzeba usunąć,

aby nie szkodzić firmie bo w takim wypadku jasne jest że chodziło tylko o czarny pr i nic więcej - usunąć wg mnie nie znaczy tylko przenieść do kosza

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak ale co z forami typu warez lub innymi treściami nie do końca zgodnymi z prawem?? W sumie to nie zawsze piszący opinię chce ujawniać adres nie tylko z w/w powodów,.

 

Nie trzeba tu wielkich testów , wystarczy prosty przykład : spójrzmy na forum ilu użytkowników ma wypełnione takie pola jak imię i nazwisko.

W przypadku firm jest ok, ale ze strony userów imię ma wpisany co 10 user a imię i nazwisko co 100. Z adresem strony podobnie jak z nazwiskiem.

 

Ktoś już napisał : to forum dyskusyjne i aby zbierać opinie o firmie nie zmuszajmy do szeregu skomplikowanych działań - jak ktoś chce sobie nabić opinie to i tak to zrobi.

 

Z podawaniem loginu to tez nie do końca fajna sprawa. Bo o ile się poleca firme to jest ok. Ale jak wykupi się hosting na rok i po 3 miesiącach napisze 'nie polecam bo serwer pada, baza muli, bok do dupy ' to taka firma też może olać owego klienta bo wie że nie przedłuzy hostingu bo wystawił negatywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
i pod każdym postem takiej osoby dopiszą stosowną informację dla czytających taki wątek "niewtajemniczonych" userów: opinie dotyczące tej firmy są prawdopodobnie manipulowane"

To po grzyba produkować moduł o nazwie opinie, skoro jakiś złośliwy szkodnik hipotetycznie może 90% firm tak objechać i przez to dokleić im notkę, że opinie o nich są prawdopodobnie manipulowane?

A jeśli napisze, że się wyniósł... to cóż, opisałem to wcześniej: można odpytać nameservery owego hostingodawcy i zerknąć, czy odpowiadają na taką podaną domenę itp.

 

Ale tak naprawdę, to przeczytaj sobie tak kilka razy pierwsze zdanie moich dwóch poprzednich wypowiedzi :)

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To po grzyba produkować moduł o nazwie opinie, skoro jakiś złośliwy szkodnik hipotetycznie może 90% firm tak objechać i przez to dokleić im notkę, że opinie o nich są prawdopodobnie manipulowane?

 

 

źle zrozumiałeś:

prawo dołaczenia takiej notki do postów ma właściciel forum i osoby przez niego upoważnione,

więc jak jakaś firma , zacznie manipulować to przy każdym np. poście wychwalającym/polecającym ich usługi user przeczyta że to może nie do końca tak jest, moim zdaniem uczciwe, nikogo nie osądza, nie nazywa złodziejem więc wszystko ok. Wyeliminuje to w jakiś sposób "płacenie za pisanie na forach" , ja na pewno nigdy takiego "marketingu" nie zastosuje,

 

a na takie zaczepki był koniec mojego postu, aby to wyeliminować, jak ktoś napisze coś negatywnego, a firma odpowie merytorycznie i klient nie odpowie to usunąć, bo już wiadomo jaki był zamiar takiego postu.

w ten sposób na pewno jakoś posprzątane na forum będzie, patologi się nie wyeliminuje ale jak zawsze chodzi o to aby patologia była marginesem i to jak najcieńszym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry dowcip z tymi nazwiskami czy numerami telefonów na które SMSy będa przychodziły. Przewidujecie jakieś loterie z samochodami do wygrania, że te będę chciał Wam udostępnić? Motyw ze skanem dowodu - nie wiem, śmiać się czy płakać.

 

Nie bardzo rozumiem, czemu jako zwykły użytkownik, miałbym podawać jakiejś firmie moje prywatne dane. Dane osobowe mają wartość szczególną i nikt normalny nie będzie tym szastał na lewo i prawo aby napisać, że firma 'A' jest cool, a frma 'B' jest feee. Fałszywe oferty będą zawsze, choćbyście nie wiem co zrobili. Wprowadzając wspomniane przeze mnie wyżej metody tylko zniechęcą część klientów do wystawiania opinii.

 

Każdy sam musi ocenić czy dana opinia jest rzetelna, czy nie. WHT, może co najwyżej do posta 'doklejać' wyraźną notatkę (w części nieedytowalnej) czy społeczność WHT zweryfikowała taki post jako godny zaufania, czy też nie. A czytelnicy widząc informację, sami zdecydują, czy taki post warto brać pod uwagę przy wyborze usługodawcy.

 

 

 

 

A tak złośliwie:

 

Chcecie weryfikować użytkowników poprzez dane osobowe, nim dodadzą opinię. Ale abyście dane dostali, sami musicie przejść weryfikację, czy jesteście godni zaufania. Moich danych na pewno nie dostaniecie :) A, że przez to opinii nie napiszę? Trudno, jedno forum mniej, zostaje kilka tysięcy innych gdzie mogę to zrobić i robię :)

 

A odnośnie weryfikacji poprzez adres strony - www.slomian.net prosze bardzo, zweryfikujcie sobie. Dużo roboty nie będzie, 5 linijek kodu utworzonych w 2009r :)

 

Koniec złośliwości.

 

 

 

 

Odnosząc się jeszcze do liczby postów, ja mam ich mało, choc jestem tu dość długo. Kto inny będzie dwa dni, ale będzie miał gdzie posty nabić.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
źle zrozumiałeś:

prawo dołaczenia takiej notki do postów ma właściciel forum i osoby przez niego upoważnione,

więc jak jakaś firma , zacznie manipulować to przy każdym np. poście wychwalającym/polecającym ich usługi user przeczyta że to może nie do końca tak jest

No tak.

Więc chcę wykończyć konkurencyjną firmę, która mi podpadła.

Doklejam więc mnóstwo pięknych peanów pochwalnych, z tego samego IP żeby było łatwiej.

Firma dostaje ową wlepkę od administracji. Bo kto jej uwierzy, że to podobno nie ona sobie nabija opinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spanner

Jak na mój gust to wystarczyła by blokada pisania w tym dziale, albo do określonej ilości postów, albo czas pobytu na forum (lub też oba naraz ;-) ) + jakiś szczegół który został wymieniony wyżej (IP, adres) (zakładam że jakaś firma próbuje sie pozbyć konkurencji wynajmując spamera ze zmiennym IP co będzie pisać na wszystkich forach o podobnej tematyce do tej negatywne opinie o firmie).

 

Fakt faktem że im więcej takowych blokad i utrudnień, tym mniej będzie opinii tych pozytywnych jak i negatywnych.

 

Jakiś % fałszywych opinii zawsze zostanie.

 

 

Przed tym i tak się nie pozbędziesz. Żadne zabezpieczenie nie da 100% gwarancji :)

 

Imię i nazwisko? Do publicznego wglądu, czy tylko do wglądu dla administracji forum i firm opiniowanych?

Jeśli to pierwsze, to w życiu nie przejdzie, jeśli to drugie, to zapewne też ograniczy ilość opinii, nawet prawdziwi klienci firm nie będą chcieli podawać takich danych. Szczególnie, że wielu szefów/przedstawicieli firm też ich nie ujawnia (np. wnioskujący o te dane Ireneusz z mzone też nie podpisuje ofert nazwiskiem, pod awatarem ma tylko imię).

 

Myślę, że propozycja z loginem u hostingodawcy ma najwięcej sensu (oczywiście tylko do wglądu dla administracji WHT i firmy opiniowanej). Zapewne i tak będziemy mieli sytuacje, w których przy niepochlebnej opinii firmy będą zaprzeczały istnieniu takiego klienta. Nie mówię tu o normalnych firmach, w których pracują normalni ludzie, ale cóż... ludzie są tylko ludźmi, nie każdy potrafi przyjąć krytykę...

 

Dlaczego? jeśli jesteś klientem firmy X to dlaczego masz się ukrywać? Ja nie widzę problemu w tym, że oceniając firmę np. MójHostingJestNajlepszy podpisze się pod opinią imieniem i nazwiskiem, nawet jeśli będę musiał napisać, że to jest najgorsza firma jaką znam a do tego złodzieje itp.

 

 

Uważam, że skoro chcesz wyrazić opinię o jakieś firmie to powinieneś się podpisać jako konkretna osoba a nie nickiem. Pozatym niektórzy mają tak unikalny nick, że bez trudu znajdziesz po nicku osobę np. na fejsie czy gdzieś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego? jeśli jesteś klientem firmy X to dlaczego masz się ukrywać?

Zauważ tylko nieliczna część klientów daje opinie, przeważnie są to te osoby który są aktywne na forum.

Zwykły klient nie ma czasu na pisanie takich opinii, bo albo jest zajęty, albo mu się po prostu nie chce. Im więc problemów z dodawaniem jakiejkolwiek opinii spowoduje utratę potencjalnych chętnych, niestety im łatwiej, tym opinie będa mniej rzetelne.

 

Raczej bym proponował jakąś współpracę firm hostingowych oraz WHT, coś np. w rodzaju programu partnerskiego. Dasz opinie na forum, należy Ci się jakaś zniżka, bez względu na to czy to opinia pozytywna czy negatywna. Ważne jest też moim zdaniem, aby opinia była napisana w jakiś stylistyczny sposób, aby nie było to coś w rodzaju:

 

"hej, ludziska, super firma, admin pil wczoraj piwo ze mna i przerzuci mnie na mocniejsza maszyne, superka polecam".

 

Chyba dobrym rozwiązaniem byłoby przygotowanie kilku szablonów takich komentarzy, gdzie opiniujący mogą z nich korzystać + oczywiście jakaś punktacja gwiazdek lub coś w tym rodzaju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważ tylko nieliczna część klientów daje opinie, przeważnie są to te osoby który są aktywne na forum.

Dlatego ten nowy moduł jest oddzielony od forum, chociaż konta będą łączone.

 

Co istotne to firmom ma teraz zależeć na dodaniu opinii a więc i poinformowaniu klientów o takiej możliwości (mailingi, przygotujemy specjalne wklejki o odznaki na strony). My zajmiemy się weryfikacją i pilnowaniem tego aby było rzetelnie.

 

Mała dygresja: jak było na początku z reputację, że będą same przekręty i nadużycia ... a okazało się, że obecnie to teraz parę % musimy moderować, przy aktywnym zgłaszaniu społeczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Tak ale gdy napiszę że dana firma to lipa a właściciele to zwykłe mendy i podpiszę się pod tym imieniem i nazwiskiem to jest większa szansa ze zostane najechany przez ABW o 6 rano. Co prawda jeżeli byłem klientem danej firmy i właściciele mogą znać moje dane i adres to jednak podpisanie się z imienia i nazwiska może zrobić większe problemy.

 

Poza tym przeciętny klient nie wie co to jest FTP, nie wspominając o istnieniu tego forum. Dodatkowo pamiętajcie że ludzie z natury są leniwi i cenią sobie mniej lub bardziej prywatność. Jakbym miał przy rejestracji podawać wszystkie moje dane takie jak imie i nazwisko, adres, mail, kom, numer buta, numer fiuta, pesel, nip itd to z miejsca ide na inne forum. Zobaczcie ze nie każdy podaje swoje nazwisko - tak jak ja np - zaś wiele osób nie podaje nic albo tylko imię.

 

Jak ktoś będzie chciał koniecznie posłodzić danej firmie to zrobi to bez problemu nawet przy pełnej inwigilacji. Jak ktoś będzie chciał obsrać daną firmę to też to zrobi. I nic tutaj na to nie poradzicie. Możecie jedynie albo zrobić podawanie całej biografii użytkowników co spowoduje ich odpływ albo zostawić tak jak jest obecnie, ew. coś innego wykombinować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mała dygresja: jak było na początku z reputację, że będą same przekręty i nadużycia ... a okazało się, że obecnie to teraz parę % musimy moderować, przy aktywnym zgłaszaniu społeczności.

No ale "plusików" nie mogą dać nowo zarejestrowane do tego zombie/świeżaki.

A opinie to raczej właśnie do takiej grupy są skierowane (bo tym "weteranom" i "przyjaciołom" to raczej na nic się nie zdadzą ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spanner

Zauważ tylko nieliczna część klientów daje opinie, przeważnie są to te osoby który są aktywne na forum.

Zwykły klient nie ma czasu na pisanie takich opinii, bo albo jest zajęty, albo mu się po prostu nie chce. Im więc problemów z dodawaniem jakiejkolwiek opinii spowoduje utratę potencjalnych chętnych, niestety im łatwiej, tym opinie będa mniej rzetelne.

 

Raczej bym proponował jakąś współpracę firm hostingowych oraz WHT, coś np. w rodzaju programu partnerskiego. Dasz opinie na forum, należy Ci się jakaś zniżka, bez względu na to czy to opinia pozytywna czy negatywna. Ważne jest też moim zdaniem, aby opinia była napisana w jakiś stylistyczny sposób, aby nie było to coś w rodzaju:

 

"hej, ludziska, super firma, admin pil wczoraj piwo ze mna i przerzuci mnie na mocniejsza maszyne, superka polecam".

 

Chyba dobrym rozwiązaniem byłoby przygotowanie kilku szablonów takich komentarzy, gdzie opiniujący mogą z nich korzystać + oczywiście jakaś punktacja gwiazdek lub coś w tym rodzaju.

 

 

Zgadzam się, ale że tak powiem to już leży w Waszej gestii, aby dać coś w zamian tym, którzy dodadzą opinie. Musicie sami na swoich stronach np. dać link do formularza dodawania opinii i już :)

 

 

Tak ale gdy napiszę że dana firma to lipa a właściciele to zwykłe mendy i podpiszę się pod tym imieniem i nazwiskiem to jest większa szansa ze zostane najechany przez ABW o 6 rano. Co prawda jeżeli byłem klientem danej firmy i właściciele mogą znać moje dane i adres to jednak podpisanie się z imienia i nazwiska może zrobić większe problemy.

 

Poza tym przeciętny klient nie wie co to jest FTP, nie wspominając o istnieniu tego forum. Dodatkowo pamiętajcie że ludzie z natury są leniwi i cenią sobie mniej lub bardziej prywatność. Jakbym miał przy rejestracji podawać wszystkie moje dane takie jak imie i nazwisko, adres, mail, kom, numer buta, numer fiuta, pesel, nip itd to z miejsca ide na inne forum. Zobaczcie ze nie każdy podaje swoje nazwisko - tak jak ja np - zaś wiele osób nie podaje nic albo tylko imię.

 

Jak ktoś będzie chciał koniecznie posłodzić danej firmie to zrobi to bez problemu nawet przy pełnej inwigilacji. Jak ktoś będzie chciał obsrać daną firmę to też to zrobi. I nic tutaj na to nie poradzicie. Możecie jedynie albo zrobić podawanie całej biografii użytkowników co spowoduje ich odpływ albo zostawić tak jak jest obecnie, ew. coś innego wykombinować.

 

To musisz pisać tak opinię, aby abw nie miało powodów by do Ciebie wpadać. Że admin jest mendą i kanalią można napisać w sposób bardziej cywilizowany :) Poza tym gwarantuje, że jak napiszesz że admin to gnida, kanalia itp to moderator usunie taką opinie

 

 

No ale "plusików" nie mogą dać nowo zarejestrowane do tego zombie/świeżaki.

A opinie to raczej właśnie do takiej grupy są skierowane (bo tym "weteranom" i "przyjaciołom" to raczej na nic się nie zdadzą ;) )

 

Owszem, ale żeby napisać opinie nie musisz być weteranem czy coś. Masz hosting w jakiejś firmie to piszesz, oceniasz i po problemie. A jeśli będą z tym wszystkim problemy to wprowadzi się dodatkową walidacje/akceptacje przez moderatorów lub inne wymogi aby nie było opinii od dzieciaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś będzie chciał koniecznie posłodzić danej firmie to zrobi to bez problemu nawet przy pełnej inwigilacji. Jak ktoś będzie chciał obsrać daną firmę to też to zrobi. I nic tutaj na to nie poradzicie. Możecie jedynie albo zrobić podawanie całej biografii użytkowników co spowoduje ich odpływ albo zostawić tak jak jest obecnie, ew. coś innego wykombinować.

 

Jeśli obsmarowanie (z podaniem choćby nawet peselu i adresu zamieszkania wystawiającego opinię) usług firmy, która faktycznie wali w h*** wiązałoby się z natychmiastowym wypozycjonowaniem opinii, a tym samym poprawą jakości usług przynajmniej dla takiego osobnika,, to by się zaczęły dziać dantejskie sceny.

Każdy smarowałby od najgorszych i to szerokim strumieniem.

 

A teraz poważnie.

Logowanie to podstawa, a bazka mogłaby z grubsza zbierać ilość odwiedzin z danego IP (bądź hostname) - pomimo tego że jest to dalekie od bycia w pełni wiarygodnym.

Aczkolwiek chodzi o to, że mnóstwo opinii zaczyna się: odwiedzam forum X od N czasu, ale na widok tego co się dzieje postanowiłem się w końcu zarejestrować.

Pomimo tego, że zakładamy 100% brak kłamstwa ze strony użytkownika, informacja generowane automatycznie o tym, że użytkownik faktycznie mógł odwiedzać serwis przez kilka mies., byłoby przydatne. Do tego zawsze można dołożyć: mógł zarejestrować dotychczas N kont, itp.

 

Trolli nigdy za dużo; obejść da się w ten czy inny sposób;

Jednakże pewnym (mniej więcej) można być opinii tylko użytkownika zarejestrowanego 5 lat temu, z licznikiem >500 wypowiedzi zawierających konkretne argumenty.

Ale to zadatek na cyberpunkową opowieść...

Edytowano przez Joszu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Walidacja po IP czy hostname nie ma najmniejszego sensu. Ja na ten przykład mam Neośkę i zmieniam IP non-stop (raz na dobę to automat w Neo, sam czasami zmieniam kilka razy dziennie - bo np. wyskoczy mi limit na megavideo), do tego czasami wchodzę przez proxy na którymś ze swoich VPSów (obecnie mam dwa, w przeszłości bywało więcej). Więc co, jestem oszustem, a moje ewentualne opinie będą niewiarygodne? No dobra, ja jak ja, jestem zarejestrowany i aktywny od jakiegoś czasu, ale nie zmienia to założenia. Są ludzie, któzy nie rejestrują się, bo nie mają nic ciekawego do dodania do dyskusji, a forum traktują np. jako źródło informacji o ofertach hostingodawców.

 

Po niektórych wypowiedziach odnoszę wrażenie, że siedzi tutaj stado urzędników polskiej kontroli skarbowej, którzy każdego obywatela traktują jak kryminalistę. Nie przesadzajmy. Jasne, że zdarzają się nadużycia, ale ich i tak się całkowicie nie pozbędziemy. Rolą moderatorów i administracji jest kontrola nad tym, co się na forum pojawia. A jak się nikomu nie chce tego robić i wszyscy wolą automatyzację, to może w ogóle niech sobie odpuszczą to forum?

Modzi i admini - bierzcie się do roboty, a nie szukacie furtek, które Was z niej zwolnią.

</rant>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Wszystkie argumenty są dobre, obecnie decyzja jest w stronę "jak najmniej danych od użytkownika". Weryfikacja jest prosta, jeśli opinia budzi podejrzenie (a nie będzie się plątać jak na forum) to kontakt z użytkownikiem w celu wyjaśnienia. Brak satysfakcjonującej reakcji = usunięcie (planujemy ukrywanie, aby nie ginęły opinie).

 

Pytanie czy robić zapis w regulaminie typu:

"Pisząc opinie zgadasz się na udostępnienie swoich danych firmie hostingowej w celu weryfikacji"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×