Skocz do zawartości
Biken

Zdalny monitoring serwera

Polecane posty

Jaką polecilibyście aplikację do zdalnego monitorowania serwera opartego na linuxie ?

Chodzi o aplikacje co sprawdzała by czy wszystkie postawione na serwerze usługi działają (apache, ftp, mysql i inne).

Najlepsza by była moim adaniem taka którą można postawić na niezależnym, innym serwerze by sprawdzała usługi na tym monitorowanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własny skrypt (PHP, Perl, Python...) +CRON powinno wystarczyć.

 

EDIT: Mogę naskrobać cuś takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że się trochę spóźniłem ale ja proponowałbym Monit-a do monitorowania serwerów i pilnowania żeby wszystko z nimi było ok,a do prezentowania parametrów Munin-a.Z tym pierwszym miałem małe problemy,ale za to drugi działa szybko i łatwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaką polecilibyście aplikację do zdalnego monitorowania serwera opartego na linuxie ?

Chodzi o aplikacje co sprawdzała by czy wszystkie postawione na serwerze usługi działają (apache, ftp, mysql i inne).

Najlepsza by była moim adaniem taka którą można postawić na niezależnym, innym serwerze by sprawdzała usługi na tym monitorowanym.

 

 

Jest ciekawy serwis http://www.hyperspin.com/

Rejesrujesz sie dodajesz serwer który chcesz monitorować, podajesz jakie porty ma skanować, ustawisz częstotliwość sprawdzania.

Jak coś jest nie tak dostajesz maila z informacją... W płatnej wersji usługi możesz dostawać SMS-y ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@pliknet jak każdy inny większy system monitoringu.

A co do hyperspin to kiedyś był wątek na temat jego działania na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skrypt zrobiony przeze mnie.

Ustawiamy sobie jaki port i host skrypt ma sprawdzać i odpalamy cronem co jakiś czas

jesli dany port będzie 'leżał' skrypt nas powiadomi via emajl.

<? 
$port = "80";
$to = "irvinek@host.pl";
$host = "wp.pl";
$data = date("H:i:s m.d.y");

if ($f = fsockopen ("$host", $port, $errno, $errstr, 5)) {
echo "$host stoi na nogach";
}else{
$subject = "$host nie dziala";

mail("$to", "Serwer lezy", "$host na porcie $port lezy !!");
} 
?>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skrypt zrobiony przeze mnie.

Ustawiamy sobie jaki port i host skrypt ma sprawdzać i odpalamy cronem co jakiś czas

jesli dany port będzie 'leżał' skrypt nas powiadomi via emajl.

Chyba nie trzeba Ci tlumaczyc dlaczego w tym przypadku rozwiazanie scentralizowane jest dosyc kiepskie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym to 1 zamienil na 3 albo 10

zawsze moze sie zdazyc jakis poslizg i bedzie trzeba poczekac na odpowiedz no i bedzie wiadomo na 100 ze cos jest nie tak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba nie trzeba Ci tlumaczyc dlaczego w tym przypadku rozwiazanie scentralizowane jest dosyc kiepskie?

Tak wiem dlaczego nie musisz mnie uświadamiać.Jeśli chciałbyś mieć nie scentralizowane rozwiązanie to "proszę bardzo" wystarczy zatrudnić programistę i zlecić mu zrobienie takiego skryptu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... oraz posiadać odpowiednie zaplecze z którego wykonywane będą testy.

Z jednego serwera nawet nie ma co się w to bawić, no chyba, że nie przeszkadzą Ci błędy w granicach nawet 20-30%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×